Bebeklerde Kepçe Kulak Bandı İşe Yarar mı?

blank
1 Cevap

İyi günler hocam, bebeğim 10 aylık fakat kulaklarının normale göre çok fazla büyüdüğünü hissediyorum kafasına göre çok geniş görünüyor özellikle arkadan bakınca belli oluyor. Bazı doktorlar kepçe kulak bandını önermiş bazı doktorlar ise zararlı olduğunu söylemiş siz ne düşünüyorsunuz bu konuda kullanmalı mıyım?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 12, 2020

Merhaba, bebeklerde kepçe kulak sorunu doğar doğmaz kendini belli ediyor. Genetik ve kalıtsal faktörlerden dolayı ya da farklı sebeplerden dolayı bebeğiniz kepçe kulak olabilir. Bazı bebeklerde tek kulakta görülürken bazı bebeklerde çift kulakta görülebilir. Yapılan çalışmalarda kepçe kulak sorunu yaşayan hastaların % 60’ı doğduktan hemen sonra belli olan cinsten olduğu açıklanmıştır. Bu durumu fark eder farketmez doktora gitmeniz gerekiyor. Kepçe kulak bantları 1. Aydan itibaren kullanılırsa fayda sağlıyor fakat bebekler büyüdükten sonra kullanıldığı zaman maalesef herhangi bir faydası olmuyor. Hatta en önemli dönem bebek doğduktan sonra ilk 3 gün içinde kullanılmaya başlanmasıdır. İlk günlerden itibaren kullanılmaya başlanır ve ortalama 3-6 ay kadar kullanılmaya devam edilirse ilerde kepçe kulak sorunu yaşamasını önleyebilirsiniz. Fakat ilk ayı geçtikten sonra kullansanız dahi ilerde bu sorunla karşılaşacaktır. Sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmese de okul çağlarında özgüven kaybı yaşamalarına neden olabiliyor. Bu yüzden kulak gelişimi tamamlandıktan sonra ameliyat yapılmasını öneriyorum. Çocukların kulak gelişimini tamamlaması 6 yaşı buluyor. 6 yaşından sonra ameliyat için uygun oluyorlar ve ömür boyu bu sorundan kurtuluyorlar.

blank

İyi günler Leyla Hocam, benim 9 aylık bir bebeğim var. Tek kulağı kepçe kulak şeklinde. Kepçe kulaklılık tek kulakta olabilir mi? Tek kulağa kepçe kulak bandı taksam kulağı düzelir mi? Bebeklerde kepçe kulak bandı işe yarar mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler hanımefendi, kepçe kulaklılık bazen tek kulakta bazen de her iki kulakta görülebilmektedir. Bu kalıtsal olabildiği gibi farklı sebeplerden dolayı da olmuş olabilir. Kulak bandı ancak yenidoğanın 3 günlük olduğu süreçten 6 aylık döneme kadar kullanılabilmektedir. Vücutta bol miktarda bulunan östrojen hormonlarının bebek büyüdükçe azalmasını göze alacak olursak, bebek büyüdükçe bandın işlevselliğinin de azalacağı ve etki etmeyeceği aşikardır. Bebeğinizin 9 aylık olduğunu belirtmişsiniz. Kulak bantları açıkladığım şekilde şu durumda fayda etmeyecektir.Genel olarak 6 yaşına gelindiği zaman kulak yapısı yetişkin bir insanın kulak boyutunda olur. Çocuğun sosyal hayatında sıkıntıya uğramaması bakımından okul öncesi dönemde kulak ameliyatı yaptırmanızı öneririm.

blank

Merhaba Leyla Hanım, yeni doğum yaptım, bebeğimde benim dikkatimi çeken bir durum var. Sanki büyüyünce kulakları kepçe kulak olacakmış gibi kafa bölgesinden biraz öne doğru çıkıyor. Bebeklerde kepçe kulak bandı işe yarar mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

Merhaba, bebeklerde kepçe kulak durumu doğar doğmaz belli olmaktadır. Ameliyat olmadan kulağın düzeltilebileceği tek dönem yenidoğan dönemidir. Yenidoğanın kulak yapısı anneden aldığı östrojen hormonlarının da etkisiyle son derece esnektir. bu dönemde çeşitli bantlarla şekillendirme yapılması mümkündür. Siz ilk 3 günlük dönemde bunu fark ettiğiniz için oldukça şanslısınız. Çünkü bantla şekillendirme tekniği hormonların azalıp kulak kemiğinin sertleşmeye başlamasıyla istenilen sonucu vermemektedir. Bebeğe kulak şekillendirme bantı 3 ile 6 ay arasında kullanılırsa olumlu sonuç vermektedir ve ileriki yaşlarda kepçe kulak olması engellenebilmektedir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar