Bebeklerde Kepçe Kulak Bandı İşe Yarar mı?

918 görüntülenmeKulak Estetiği (Otoplasti)
0
1 Yorum

İyi günler hocam, bebeğim 10 aylık fakat kulaklarının normale göre çok fazla büyüdüğünü hissediyorum kafasına göre çok geniş görünüyor özellikle arkadan bakınca belli oluyor. Bazı doktorlar kepçe kulak bandını önermiş bazı doktorlar ise zararlı olduğunu söylemiş siz ne düşünüyorsunuz bu konuda kullanmalı mıyım?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bebeklerde kepçe kulak sorunu doğar doğmaz kendini belli ediyor. Genetik ve kalıtsal faktörlerden dolayı ya da farklı sebeplerden dolayı bebeğiniz kepçe kulak olabilir. Bazı bebeklerde tek kulakta görülürken bazı bebeklerde çift kulakta görülebilir. Yapılan çalışmalarda kepçe kulak sorunu yaşayan hastaların % 60’ı doğduktan hemen sonra belli olan cinsten olduğu açıklanmıştır. Bu durumu fark eder farketmez doktora gitmeniz gerekiyor. Kepçe kulak bantları 1. Aydan itibaren kullanılırsa fayda sağlıyor fakat bebekler büyüdükten sonra kullanıldığı zaman maalesef herhangi bir faydası olmuyor. Hatta en önemli dönem bebek doğduktan sonra ilk 3 gün içinde kullanılmaya başlanmasıdır. İlk günlerden itibaren kullanılmaya başlanır ve ortalama 3-6 ay kadar kullanılmaya devam edilirse ilerde kepçe kulak sorunu yaşamasını önleyebilirsiniz. Fakat ilk ayı geçtikten sonra kullansanız dahi ilerde bu sorunla karşılaşacaktır. Sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmese de okul çağlarında özgüven kaybı yaşamalarına neden olabiliyor. Bu yüzden kulak gelişimi tamamlandıktan sonra ameliyat yapılmasını öneriyorum. Çocukların kulak gelişimini tamamlaması 6 yaşı buluyor. 6 yaşından sonra ameliyat için uygun oluyorlar ve ömür boyu bu sorundan kurtuluyorlar.

0

Doktor Hanım merhaba, 3 ay önce ikiz bebek dünyaya getirdim. İkisinde de kepçe kulak durumu var. Tedavi için bebeklerde kepçe kulak bandı işe yarar mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kepçe kulak bandının bebeklerde etkili olduğu doğru. Ancak şöyle ki bu bantları doğumdan en çok 3 gün sonrasında kullanmaya başlamak gerekli. Doğumdan 3 ay geçtiği için ne yazık ki kepçe kulak bandının etkisini göremezsiniz. Kepçe kulak tedavisinde çözüm yolu ameliyat. Ancak bebeklerin biraz büyümesini öneriyorum. Çocukluk döneminde okula başlamadan 5-6 yaş gibi tekrar görüşebilirsek çözüm yolu için tekrar konuşalım. Sevgiler…

0

Hocam selamlar, yaklaşık 7 ay önce doğum yaptım. Fark ettim ki bebeğimde kepçe kulak sorunu var. Zaten eşimin ailesinde de çok fazla kepçe kulak sorunu yaşayan insan mevcut. Araştırmalarıma göre kulak bandı diye bir şey varmış kepçe kulak tedavisi için. Merak ediyorum da, acaba bebeklerde kepçe kulak bandı işe yarar mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, kepçe kulak sorunu genellikle genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ilk 3 ay kulak gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu süre zarfında kullanılan kepçe kulak bandının bebeğinizdeki kepçe kulak sorununu engelleyebilmesi yüksek bir ihtimaldir. Ancak siz bebeğinizin 7 aylık olduğundan söz etmişsiniz. Bu noktada kepçe kulak bandı işe yaramayacaktır. Bebeğinizin kepçe kulaktan kurtulmasını istiyorsanız tek çare kepçe kulak ameliyatıdır. 6.yaştan itibaren ameliyat yaptırmanızda hiçbir sakınca yoktur. Sevgiler.

0

İyi günler doktor hanım kolay gelsin, 7 aylık bir bebeğim var. Bebeğimin her iki kulağı da gereğinden fazla büyük duruyor. Özellikle önden oldukça göze batıyor bu durum. Kepçe kulak olmasından şüpheleniyorum. Acaba kepçe kulak bandı bu durumu önlememe yardımcı olur mu? Ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bebeklerde kepçe kulak bandını doğumdan sonraki 3.günde kullanmaya başlamanız gerekir. 7 aylık bir bebek için kepçe kulak bandı maalesef etki etmeyecektir. Kepçe kulak sorunu genel sağlık durumunu bozmasa dahi psikolojik sağlığı etkiler. Çocuğunuzun ileride arkadaşları tarafından dışlanmasına kadar bu durum ilerleyebilir. Bu nedenle size kepçe kulak ameliyatını öneririm. Kulakların gelişimini tamamlaması 6 yaşı bulmaktadır. Çocuğunuz 6 yaşına geldiğinde gönül rahatlığı ile bu operasyonu yaptırabilirsiniz. Böylece sorunu kalıcı olarak ortadan kaldırmış olursunuz. Sağlıkla kalın.

0

Leyla Hocam merhaba, ben 1 ay önce bebek sahibi oldum. Kızımda kepçe kulak durumu var diye düşünüyorum. Bebeklerde kepçe kulak bandı işe yarar mı? Kullanmamı önerir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bebeklerde kepçe kulak bandının etkili olması için doğumdan en fazla 3 gün sonra bu bandı kullanmış olmaya başlanmış olması gerekli. Dolayısıyla 1 ay sonunda bu bantları kullanmak etki göstermeyecektir. Kepçe kulak sorunu ameliyatla çözülebilen bir rahatsızlık ancak ben bebeklik döneminde çok da gerekli görmüyorum. Okula başlamadan çocukluk döneminde hala aynı problem rahatsız edici şekilde mevcutsa uzman bir doktor ile görüşüp tedaviyi planlayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben 2 gün önce normal doğum yaptım. Ancak bebeğimin kulakları öne doğru sanırım kepçe kulak durumu var. Bebeklerde kepçe kulak bandı işe yarar mı? Kullanmalı mıyım? Yoksa ameliyat şart mı? Çok acil sorumu yanıtlamanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle bebeğinizi sağlıkla büyütmenizi dilerim. Bana bu soruyu hemen yöneltmeniz çok iyi olmuş. Çünkü bebeklerde kepçe kulak bandının etkili olmasındaki en önemli faktör doğumdan en fazla 3 gün sonra kepçe kulak bandını kullanmaya başlamış olmanız. 3- 6 ay kadar bu bandı kullanın. Tabii o süreç içerisinde bebeğinizi yine aylık olarak uzman bir doktora düzenli muayene ettirmenizi öneririm. Bebeklerde kepçe kulak bantlarının kullanımına 1. aydan sonra başlanırsa hiçbir etkisi olmaz, unutmayın.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar