Ben aldırmak zararlı mı?

30 görüntülenmeBen Aldırma
0
1 Yorum

Merhaba doktor hanım, acaba ben aldırmak zararlı bir işlem mi? Yanağımda kocaman bir et beni var. Kurtulmak istiyorum da kendisinden. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, benlerin alınması yanlış bilinenin aksine zararsızdır. Bazı benler ciltt kansere yol açabilir. Bu benlerin alınması sağlık açısından önem arz etmektedir. Aynı zamanda bazı benler konumlandıkları bölge açısından sorun yaratabilir. Benlere istemsizce temas etmek onların yara almasına sebep olabilir. Ek olarak yüzünüzde çok büyük yer kaplayan benler lekevari bir görünüm meydana getirebilir. Böyle durumlar olduğunda mutlaka uzman bir dermatologdan yardım alınmalıdır.

0

Sevgili hocam merhaba, ben Aynur. Yüzümde aynaya baktığımda takıntı yaptığım birkaç benim mevcut. Bunların kolay bir operasyonla alındığını okuyorum. Ancak küçüklükten bu yana ben aldırma, benine dokunma kanser olursun gibi söylemleri çevremde sıklıkla duyuyorum, her ne kadar araştırmalarımda bunun yanlış olduğunu öğrensem de insan yine de konunun uzmanından iç rahatlatıcı bir şeyler duymak istiyor. Sözün özü ben aldırmak zararlı mı? Ya da varsa faydası nedir? Çok teşekkürler şimdiden.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Aynur Hanım merhaba, aslında aklınıza takılanlar oldukça normal. Ne yazık ki toplumumuzda doğru olduğu zannedilen bazı söylemler ve inanışlar mevcut. Halk arasında ben aldırmanın bazı sağlık sorunlarına hatta kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabildiği yönünden inanışlar mevcut. Her ne kadar bu tür inanışlar çevremizde hatta yakın çevremizde bile olsa da sizin gibi bilinçli kişiler işin gerçeğini araştırarak doğru bilgilere kolayca ulaşabiliyor. Ben aldırmanın sağlık için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yeter ki ben aldırma işlemi uzman hekimler tarafından uygulansın. Bunun yanında, ben aldırma işleminin kişiye herhangi bir zararı olmadığı gibi estetik açıdan kişiye kazandırdığı özgüven paha biçilemez boyuttadır. İşe sağlık açısından baktığımızda ise benler, ilerleyen yıllarda oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek ya da kanser riskini elimine etmek için çıkarılabilir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı