Çene Kasılması Nasıl Geçer?

blank
1 Cevap

İyi günler çenem sürekli kasılıyor ve rahatsız ediyor beni. Çene kasılması nasıl geçer buna bir öneriniz var mı ameliyat olmam gerekir mi ?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Haziran 10, 2020

Merhaba, çene kasılmaları için massater (diş sıkma) botoxu öneriyorum. Çene kasları aşırı derecede güçlüdür özellikle dişlerinizi sürekli sıkan birisiyseniz bu kasların fazlalığı, alt yüzün kare şeklini almasıyla sonuçlanır. Çene kası bilinenin aksine sizin alışkanlıklarınız tarafından doğrudan etkilenir. Aşırı sakız çiğnemek, buz gibi sert cisimleri çiğnemek, sert et çiğnemek gibi eylemler masseter kasının büyümesi ve çenenizin kasılmasına yol açar. Bu nedenlerin yanı sıra, psikolojik kaynaklı diş sıkmak da çene kaslarının büyümesine neden olabilir ve çeneniz kasılabilir. Botoks ile kasları zayıflatarak, çene çizgisi daha ince, daha oval bir şekle dönüşebilir. Bununla birlikte, Botox yuvarlak veya tombul bir yüzü daha zayıf ve belirgin bir hale getirir. Elmacık kemiklerini ortaya çıkarır, çene bölgesini daha ince gösterir. Botoks doğrudan masseter kasına enjekte edilir. Bu işlem on dakikadan az sürer. Çoğu hasta anestezik krem ​​olmadan bile botoks iğnelerine dayanabilir. Uygulamadan sonra iş hayatına dönüş yapabilirsiniz. Tam etkiyi görmek için iki ila üç hafta beklemenizi öneririz. Botoksun etkisi yaklaşık altı ay sürer. 6 ayda bir yeniletmenizi öneriyorum.

blank

İyi günler Leyla Hanım, psikolojik rahatsızlıklarımdan dolayı geceleri özellikle uyku sırasında dişlerimi sıkıyorum. Çoğu zaman farkına varmasam da artık çenemde kasılmalar meydana gelmeye başladı. Çene kasılması nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

İyi günler, evet çene kasılmaları birçok insanın çeşitli sebeplerden dolayı yaşadığı bir problem olabilmektedir. Özellikle yaşadığımız çağdaki zorluklar dişlerimizi sıkmamıza bu da çenemizde hasar meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu durum çene kasının büyümesine dolayısıyla daha fazla kasılmasına sebep olmaktadır. Çene kasılması için uyguladığım diş sıkma botoksu yani masseter ile kaslarda geçici bir felç durumu oluşturulmaktadır. Böylelikle diş sıkma hareketini sürekli yapmanız engellenmektedir. Masseter botoksu yapımı 8 ile 10 dakika arasında süren bir işlemdir. Uygulamadan sonra hasta günlük hayatına dönebilir ve herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Botoksun etkisi iki ile üç hafta arasında netleşmekte ve etkisi altı ay kadar sürmektedir. Altı ayda bir yapılan yenileme işlemiyle tedavi süresi devam ettirilmektedir.

blank

Merhaba, çenemde konuşma sırasında ara sıra kasılmalar meydana geliyor. Bu kasılmalardan dolayı topluluk önünde zor bir durum içerisine girmekteyim. Çene kasılması nasıl geçer?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ağustos 29, 2020

Merhaba, çene kasları oldukça güçlü kaslardır. Farkında olarak ya da farkında olmadan yapılan sakız çiğneme, sert et gibi yiyecekler çiğnemek, çiğnenen yiyeceğin kuruyemiş gibi sert olması çenedeki masseter kasının gerilmesine, büyümesine ve kasılmasına neden olmaktadır. Sertleşen masseter kası yüzün alt kısmının kare olacak şekilde yüz hattını değiştirmektedir. Çene bölgesindeki masseter kası üzerine direkt uygulanan masseter botoksu ile bu bölgedeki kaslar zayıflatılır. Zayıflayan kaslar çene çizgisinin daha oval ve daha ince bir forma sokmaktadır. Botoks işlemi 10 dakika kadar sürmektedir. Eğer hastanın ağrı eşiği aşırı düşükse hastalarımıza lokal anestezi uygulamaktayız. Ancak ince botoks iğneleri sayesinde buna ihtiyaç olmamaktadır. Yapılan işlem sonrasında aktif hayatınıza geri dönebilirsiniz. Masseter botoksunun süresi altı ay sürmektedir bu bakımdan altı ayda bir yeniletmeniz yararlı olacaktır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar