Menu

Jinekomasti ameliyatında yaş sınırı var mı?

Doktor hanım, oğlum 17 yaşında ve lise çağındadır. Göğüsleri oldukça büyük ve okul ortamında kendini kötü hissediyor. Bu durum psikolojik olarak onu etkiliyor. Estetik operasyonları ile bu konuda çözüm bulabilir miyiz? 17 yaşında olduğu için yaş sınırı var mıdır, ne yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

 

Op. Dr. Leyla Arvas

Merhaba ,erkeklerde meme dokusunun olması gerekenden fazla büyümesine jinekomasti denilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapılan cerrahi ve estetik müdahalelere jinekomasti operasyonu adı verilmektedir. Hormon düzensizliği ya da beslenme düzeniyle ilişki olabilen bu sorun genellikle özgüven kaybına sebep olmaktadır. Meme büyümesinin sebebi araştırılmalı ve sonuca göre operasyon yapılmalıdır. Bu operasyonu 18 yaşından sonra yapmak daha doğrudur. Sağlıklı günler dilerim.

Hocam merhabalar ben 18 yaşındayım jinekomasti ameliyat sınırındayım. Fakat şunu sormak istiyorum daha yaşım çok genç ergenlik dönemi geçtikten sonra meme yapısında kendiliğinden bir küçülme olur mu? Ameliyata gerek kalmadan jinekomasti sorunu ortadan kalkabilir mi? Cevap verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Op. Dr. Leyla Arvas

Merhaba, jinekomasti ameliyatı için ergenlik döneminin geçmesini beklemekte fayda vardır.Erkek çocuklarını psikolojik açından da çok rahatsız eden bu durum büyük çoğunlukta kendiliğinden geçebiliyor.Ergenlik döneminde görülen kadınsı meme yapısı fizyolojik bir büyüme olmakta ve ergenliğin bitmesiyle birlikte sona erebilmektedir. Bu nedenle jinekomasti ameliyatı için aceleci olmamak ve ergenlik dönemini tamamlamayı beklemek gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte eğer devamlılık varsa gerekli testler yapıldıktan sonra ameliyata karar vermek en sağlıklı sonucu almamızı sağlar. Sağlıklı günler dilerim.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Scroll To Top