Jinekomasti Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

877 görüntülenmeJinekomasti
0
1 Yorum

Merhaba hocam, ben 17 yaşındayım ve jinekomasti sorunum var. Göğüslerim gün geçtikçe büyüyor ama ailem ameliyata çok sıcak bakmıyor maalesef. Jinekomasti sorunu ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bu tür sorularla çok fazla karşılaşıyorum. Halk arasında sporla, ilaçla, atletle, korseyle tedavi edilebileceği gibi söylentiler mevcut. Eğer memede çok hafif bir yağlanma mevcutsa çok düşük bir ihtimal de olsa sporla geçebilir. Fakat eğer hormonel bir bozukluk, aşırı yağlanma veya yağ bezesi gibi bir durum söz konusuysa bu sorunun sporla veya ilaçla geçmesi pek mümkün değil. Çünkü böyle bir ilaç yok ya da yağ bezelerini eritebilecek bir spor dalı mevcut değil. Bu sorunun tek çözümü ameliyattır. Büyük meme sorunu yaşayan erkek hastalara izsiz bir şekilde jinekomasti operasyonu yapılabilir. Liposuction yöntemiyle yapılan jinekomasti operasyonunda iz kalmaz. Liposuction genel anestezi altında yapılır. Liposuction için göğsün kahverengi olan halka kısmından incecik kanüllerle girilir ve içerideki yağ ve meme dokusu alınır. Bu operasyonda hem meme dokusu hem de yağ dokusu eşit şekilde alındığı için işlem sonrasında doğal bir görünüm yakalanır. Liposuction yöntemi en çok yağ dokusunun fazla olduğu hastalarda başarılı sonuç verir. Zaman kaybetmeden ailenizle beraber muayeneye gelmenizi öneriyorum, çünkü zaman kaybetmek hastalığın ilerlemesine neden olur.

0

Sevgili Leyla Hanım merhaba, jinekomasti ameliyatı olmam gerektiğini öğrendim ancak yine de merak etmekteyim. Jinekomasti ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomasti erkeklerde görülen olağan dışı meme büyümesini tarif eden bir tıbbi terimdir. Bu rahatsızlığın önüne geçmenin en etkili yolu öncelikle jinekomastinin neyden kaynaklandığını saptamak, ardından ise en uygun tedavi planlamasını yaparak tedavi sürecini başlatmaktır. Memeleri küçültmeden jinekomastiyi tedavi etmenin herhangi bir yolu yoktur. Memeleri küçültmenin tek yöntemi ise cerrahi operasyona başvurmaktır. O nedenle jinekomastinin ameliyatsız bir şekilde tedavisi mümkün olmamaktadır. Sevgiler.

0

Merhabalar Leyla Hanım kolaylıklar dilerim, benim sorum jinekomasti ile ilgili. Yaklaşık 1 yıldır bu sorun ile mücadele ediyorum. En etkili çözümün ameliyat olduğunu duydum ancak cerrahi müdahaleden çok korkuyorum. Acaba jinekomasti ameliyatsız tedavi edilir mi?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, jinekomasti erkek meme bezindeki olağandışı büyümeyi ifade eder. Jinekomasti sorununu çözmek için öncelikle büyümenin asıl nedeninin saptanması gerekir. Genellikle meme bezi dokusunun büyümesi jinekomastiye neden olur. Bu dokuları vücuttan atmanın tek yolu ise cerrahi operasyondur. Bu nedenle jinekomasti ameliyatsız tedavisi mümkün olmayan bir uygulamadır. Eğer göğüslerinizdeki büyüme fazla yağ dokusu kaynaklı ise ameliyata nazaran daha kolay bir operasyon olan liposuction yaptırabilirsiniz. Ancak öncelikle muayene olmalı, büyümenin nedenini öğrenmelisiniz.

0

Leyla Hanım merhaba, 18 yaşındayım. Göğüslerimde yağlanma var. Spor ve diyet işe yaramıyor. Ameliyat da olmak istemiyorum. Jinekomasti ameliyatsız tedavi edilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, eğer jinekomastiniz varsa bunu ameliyatsız tedavi etmek mümkün değil ne yazık ki. Ancak meme büyümesinin şeklini öncelikle tespit etmek lazım. Sadece cilt altında yağ dokusu artışı varsa ameliyata gerek yok, Liposuction ile fazla yağı vücuttan alabiliriz. Bu oldukça kolay ve konforlu bir yöntem. Fakat meme dokusunda büyüme tespit edersek, o zaman jinekomasti ameliyatı olmanız gerekecek. Jinekomasti birçok erkeğin ortak sorunu ve ameliyat ile çoğu kişi tedavi oluyor. Endişe etmenizi gerektirecek bir ameliyat değil. Öncesinde müsait bir zaman diliminde merkezimize gelirseniz ilk olarak sorunun bir tespit edelim sizi muayene edip. Sonrasında en etkili tedavi yöntemini konuşalım. Sağlıklı günler dilerim.

0

Hocam iyi günler, benim göğüslerimde yağlanma var. 21 yaşındayım ve 85 kiloyum. Boyum 1.87 cm. Ameliyat olmak beni korkutuyor. Jinekomasti ameliyatsız tedavi edilir mi? Bu konuda beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. Teşekkürler. Kolaylıklar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, bununla ilgili net bir şey söyleyebilmem için öncelikle sizi muayene etmem gerekiyor. Eğer jinekomasti sadece yağlanma nedeni ile oluştuysa lokal anestezi altında Liposuction işlemi uygulayarak sizi tedavi edebiliriz. Ancak meme dokusundabüyüme mevcutsa o zaman bu durumdan kurtulmanızın tek yolu jinekomasti ameliyatıdır. Bu ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleştirilir ve operasyon sırasında hiçbir ağrı ve acı hissi duymazsınız. Sadece ilk 2-3 biraz daha yoğun ağrılarınız olur ancak ağrı kesiciler ile bu ağrıların da şiddeti azaltılır. Yaklaşık 1 hafta sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz tabi yüksek efor ve kuvvet gerektiren işlerden uzak kalmak kaydıyla. Endişe etmenize gerek yok. Bir an evvel muayene olup tedavi planınızı oluşturmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım, göğsümdeki büyüklüğün jinekomasti kaynaklı olduğunu ameliyatla tedavi edilebildiğini yakın bir zamanda öğrendim ama ben cerrahi bir operasyon geçirmek istemiyorum. Jinekomastinin ameliyatsız tedavi edilmesi mümkün mü?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, jinekomastinin ameliyatsız tedavisi mümkün değildir. Ancak jinekomastisi olan herkes ameliyat şekli değişebilir. Eğer jinekomastinin nedeni sadece memedeki büyüme yağ dokusundaki artıştan kaynaklanıyor olduğunda liposuction ile yağ dokusu dışarı alınabilir. Eğer yağ dokusundaki artışla birlikte meme bezi dokusunda da büyüme varsa jinekomasti ameliyat ile cerrahi olarak meme bezi ile beraber yağ dokusunun alınmasını içerir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı