Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci?

1.19K görüntülenmeGenital Estetik
0
1 Yorum

Merhaba hocam,Labioplasti sonrası iyileşme süreci nasıl ilerler? Genital bölgemdeki dudaklar aşırı sarkmış durumda, herhangi bir doğum süreci yaşamadım. Yine de genç kızlığımdan beri bu çirkin görüntüyle karşı karşıyayım ve artık bu durum beni fazlasıyla rahatsız etmeye başladı. Araştırdığımda bu durumun Labioplasti ameliyatı ile düzelebilceğini öğrendim. Fakat iyileşme dönemiyle ilgili soru işaretlerim var. Yardımcı olur musunuz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, kadınların genital bölge estetiğinde en çok rastladığım sorunların başında iç dudak sarkması geliyor. Cerrahi müdahale ile labioplasti operasyonu aslında Labia minoraların yani iç dudakların küçültülmesi ameliyatıdır. Labia minoraların dış dudaklardan dışarı sarkacak kadar belirgin olması kadınlarda özgüven problemine neden olabilecek derecede rahatsızlık hissettiren bir fiziksel sorun haline geliyor. Bazı sıradan aktiviteler sırasında bile rahatsız hissetmenize neden olabilen bu durum başta cinsel birliktelik sırasında ağrı, mayo veya dar kıyafetler giyildiğinde rahatsız hissetme ve saklama ihtiyacı doğurabiliyor. Labioplasti sonrası iyileşme döneminde minimal ağrı ve ödem izlenmektedir. Bölgede iyileşme hızlı seyreder ve yaklaşık 10-15 gün takibinde iyileşme süreci tamamlanır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası 3. gün duş alabilirsiniz ve 3 hafta sonra cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz. 2. veya 3. gün takibinde günlük hayatınıza dönebildiğiniz bir ameliyat sonrası süreçtir.

0

Leyla Hanım selamlar, labioplasti sonrası iyileşme süreci nasıl ilerliyor? Vajina iç dudak sarkıklığı sorunuma artık bir çare bulmak istiyorum. Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, iç dudak ameliyatı olan labioplastide sarkıklığa neden olan bölge kesilerek alınır. İşlem yaklaşık 1 saate yakın sürer. Labioplasti sonrası hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Evde de dinlenerek pekala iyileşebilir. İyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi 2 haftayı bulabilir. 2 hafta sonunda kişi gündelik yaşamına rahatlıkla geri dönebilir. Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen dikiş kullanılır. O nedenle daha sonra dikiş için tekrar gelmeniz gerekmez. Cerrahi operasyon olduğundan işlem sonrası ameliyat bölgesinde ağrı, ödem ve morluk görülebilir. Ancak endişe edilecek bir durum yoktur. Tüm bu komplikasyonlar geçicidir. Ameliyat sonrası bir süre zorlayıcı aktivite ve hareketlerden kaçınmanız gerekir. Ek olarak ameliyatın üzerinden 4 hafta geçmeden cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.

0

Merhaba Leyla Hanım, vajina iç dudak sarkması için labioplasti ameliyatı olmak istiyorum ancak işlem sonrası iyileşme süreci çok zorlu mu geçiyor? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, labioplasti vajina iç dudakların gevşemesi ve sarkmasını ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. İşlem genellikle bir saat içerisinde tamamlanır. Ameliyat sırasında iç dudaklarda sarkmaya neden olan fazla deri vücuttan kesilerek atılır. Bu operasyon hastanede yatış gerektirmez. Evde dinlenmeniz mümkündür. Genellikle iki hafta içerisinde iyileşme süreci tamamlanır ancak bazı kişiler bir haftada da toparlanıp günlük yaşamlarına geri dönebilir. Ameliyat sonrası işlem bölgesinde bir süre ödem ve ağrı görülebilir. Bunlar oldukça olağandır. İşlem sonrası ilk iki hafta zorlayıcı aktivitelerden uzak durmalı, en az altı hafta cinsel birliktelik yaşanmamalıdır.

0

Leyla Hocam iyi günler, benim sorum labioplasti sonrası iyileşme süreci ile ilgili. Ameliyat olmak istiyorum ancak vaktim kısıtlı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, labioplasti ameliyatları ortalama 1 saat civarında sürer. Ameliyat sonrası hastanede yatmanız gerekmez. Ameliyattan sonra hafif bir ağrı hissedersiniz. Ufak çapta ödem de oluşabilir. 1 hafta evde istirahat edin. Bu süreden sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Ancak tam manasıyla iyileşme için 2 haftalık bir süre gerekir. Bu sürede ekstra efor gerektiren aktivitelerden uzak durun. 6 hafta cinsel ilişkiye girmeyin. Bu süreçte gerekli özeni gösterirseniz konforlu bir iyileşme süreci geçirirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım merhaba, ben labioplasti olmayı düşünüyorum. Sizden de labioplasti sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, labioplasti yani bilinen adıyla genital iç dudak ameliyatlarında, cerrahi müdahale aracılığı ile iç dudakları estetik görünecek şekilde yeniden şekillendiriyoruz. Bu operasyonda iç dudakların sarkmasına yol açan fazla derileri keserek atıyoruz. Bu işlemler ortalama 1 saat kadar sürüyor. Operasyon bitiminde evde istirahat öneriyoruz. Hastanede kalmanıza gerek olmuyor. Labioplasti ameliyatlarından sonra iyileşme süresi 2 haftadır. Ancak rutin yaşantınıza 1 hafta sonra dönebilirsiniz. Operasyon sonrası hafif ağrı ve ödem yaşamanız normaldir. Ağrı kesiciler ile ağrılarınızın şiddetini azaltabilirsiniz. İlk 2 hafta yoğun efor gerektiren işleri yapmaktan uzak durun ve 6 hafta boyunca cinsel ilişki yaşamayın. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba Leyla hanım,  vajina iç dudaklarım yaşlanmanın etkisiyle sanırım sarktı, görüntüsü maalesef çok rahatsız edici. Estetik bir görüntüye sahip olmayan bu sarkıklıktan bir an önce kurtulmak istediğim için Labioplasti yaptırmaya karar verdim. Labioplasti sonrasında iyileşme sürecinde beni neler bekliyor biraz bahsedebilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Labioplasti ameliyatı kapsamında vajina iç dudaklarında sarkık görüntüye neden olana fazla deri kesilerek atılır ve vajinaya daha estetik bir görünüm kazandırılır. Oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilen bu ameliyattan sonra kişinin hastanede kalması gerekmez. Labioplasti sonrasında genel iyileşme süreci yaklaşık olarak iki haftadır anca birçok kişi 1. haftadan sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. Labioplasti sonrasında kişi çok büyük bir sorunla karşılaşması çok olası bir durum değildir sadece hafif bir, ağrı ve ödem oluşabilir, bu durumda kısa sürede geçer. Labioplasti ameliyatı olan birinin dikkat etmesi gereken tek şey ameliyat sonrasında uygulama yapılan alanı zorlamamak ve yaklaşık olarak 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmaktır.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar