Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci?

blank
1 Cevap

Merhaba hocam,Labioplasti sonrası iyileşme süreci nasıl ilerler? Genital bölgemdeki dudaklar aşırı sarkmış durumda, herhangi bir doğum süreci yaşamadım. Yine de genç kızlığımdan beri bu çirkin görüntüyle karşı karşıyayım ve artık bu durum beni fazlasıyla rahatsız etmeye başladı. Araştırdığımda bu durumun Labioplasti ameliyatı ile düzelebilceğini öğrendim. Fakat iyileşme dönemiyle ilgili soru işaretlerim var. Yardımcı olur musunuz?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 3, 2020

Merhaba, kadınların genital bölge estetiğinde en çok rastladığım sorunların başında iç dudak sarkması geliyor. Cerrahi müdahale ile labioplasti operasyonu aslında Labia minoraların yani iç dudakların küçültülmesi ameliyatıdır. Labia minoraların dış dudaklardan dışarı sarkacak kadar belirgin olması kadınlarda özgüven problemine neden olabilecek derecede rahatsızlık hissettiren bir fiziksel sorun haline geliyor. Bazı sıradan aktiviteler sırasında bile rahatsız hissetmenize neden olabilen bu durum başta cinsel birliktelik sırasında ağrı, mayo veya dar kıyafetler giyildiğinde rahatsız hissetme ve saklama ihtiyacı doğurabiliyor. Labioplasti sonrası iyileşme döneminde minimal ağrı ve ödem izlenmektedir. Bölgede iyileşme hızlı seyreder ve yaklaşık 10-15 gün takibinde iyileşme süreci tamamlanır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası 3. gün duş alabilirsiniz ve 3 hafta sonra cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz. 2. veya 3. gün takibinde günlük hayatınıza dönebildiğiniz bir ameliyat sonrası süreçtir.

blank

Merhaba Leyla Hanım, 22 yaşındayım. Genital bölgemde bulunan iç dudakların yapısı çok sarkık ve uzun. Mayodan inanılmaz şekilde belli oluyor. İç tarafa ittiriyorum ama yine de  belli oluyor. Bu durumdan utanıyorum. Labioplasti sonrası iyileşme süreci ne kadar sürmektedir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 14, 2020

Merhaba, vücudunu seven ve vücudundaki kusurları yok etmek isteyen modern çağın kadınları için bir çok estetik müdahale mevcuttur. Labioplasti ameliyatı genital bölgedeki iç dudakların yapısının kalıtsal olarak uzun ve sarkık olması durumunda bu bölgenin alınma işlemidir. Bu sarkıklık ince bir kıyafet giyildiğinde belli olabilmekte, duruşundan dolayı kadına rahatsızlık verebilmekte ya da ilişki sırasında iç dudakların vajinadan içeriye doğru gitmesiyle kadına acı verebilmektedir. Labioplasti ameliyatında iç dudakların şekli değiştirilebilir, küçültülebilir ya da klitoris üzerindeki deri inceltilerek forma sokulabilmektedir. Bu ameliyatın alanında uzman operatör tarafından yapılması tercih edilmelidir. Kadınların zevk aldığı noktalardan biri olan klitoris iç dudaklar arasında bulunduğu için, bu ameliyatta hekimin hassas davranması gerekmektedir. Labioplasti menstruasyon döneminden hemen sonra yapılmaktadır ve yaklaşık olarak bir saat civarında sürmektedir. İç dudaklar forma sokulduktan sonra fazla deri çıkarılıp atılır ve genital bölge içine dikiş uygulanır. Dikişler medikal dikiş olduğu için kendiliğinden erimektedir. Operasyon sonrasında iyileşme süreci yaklaşık olarak iki hafta sürmektedir. Operasyondan sonraki altı hafta boyunca vajinal cinsel ilişkiye girmemek, dikişlerin atmaması bakımından önemlidir.

blank

İyi günler Leyla Hocam, benim sıkıntım vajina bölgemdeki iç dudakların çok sarkık olması. Genç kızlığımdan bu yana beni o kadar  rahatsız ediyor ki, artık bu çirkin görüntüden tamamen kurtulmak istiyorum. Bir ay sonra düğünüm var. Labioplasti sonrasında iyileşme süreci nasıl olmaktadır? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2020

İyi günler, Labioplasti yani kadın genital bölgesindeki iç dudak yapısının normalden daha uzun ve sarkık yapısının cerrahi müdahaleyle küçültülmesi ya da şeklinin değiştirilmesi operasyonudur. Labioplasti estetiği hijyenik hastane ortamında ya da klinik ortamında yapılabilmektedir. Operasyon öncesinde doktor ameliyatın hangi bölümden yapılacağını belirlemektedir. İşlem sırasında hastaya sedasyon uygulaması , lokal anestezi ya da genel anestezi yapılabilmektedir. Operasyon 45 dakika ile bir saat aralığında sürmektedir. Labioplasti ameliyatı sonrasında fazla iç dudak alınmakta, iç dudakların formu yeniden oluşturulmaktadır. Operasyonda medikal dikişler kullanılır. Bu bakımdan ayrıca dikişlerin alınmasına gerek olmamaktadır. Hasta operasyondan sonraki gün rutin hayatına dönebilmektedir. Ameliyattan yaklaşık bir ay sonra hiçbir iz kalmamaktadır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar