Saç Ekimi Ne Kadar Sürede İyileşir?

blank
1 Cevap

Meraba Hocam, saç ekimi işlemi ne kadar sürede iyileşir? Ben alın kenarlarımda olan boşlukları saç ekimi ile doldurmak istiyorum ama çalışma yoğunluğumdan dolayı işlemi yaptırmaktan çekincedeyim. Eğer iyileşme süresi çok gecikmeli değilse çok istiyorum işlemi yaptırmak. Sizce süreç nasıl ilerler?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Temmuz 17, 2020

Saç ekimi “saç transplantasyonu” hastalarımın yalnızca 1 gününü alan fakat etkisi ile ömürlük sonuç sağlayan bir işlemdir. İşlem süresi 4-5 saattir anesteziye çoğu zaman ihtiyaç duymayan hastalarımda “donör” yani verici bölgeden genellikle 2000 ve üstü greft toplanır ve gerekli yerlere yerleştirilir. Alıcı alanda ilk birkaç gün kabuklanma gözlemlenebilir, operasyon sonrası 6-7. gün hastalarım şapka kullanmadan dışarı çıkabiliyor hale geliyor. Ekilen saçların bir kısmında ilk ethapta dökülmeler gözlemlenir. İçerideki köklerin yeni saç oluşturması ortalama 3 ayı bulsa da ekim işleminin iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşir. Hastane sürecine gerek duyulmayan bir işlem olması ve süreci gizlemesi açısından pekçok fırsat barındırması çalışan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir uygulama olduğunun kanıtıdır. Tabiki hastalara da bir takım sorumluluklar düşüyor. Başarılı bir ekim sürecinin yüzde ellisi ekim süreci iken diğer yarısı ise başarılı bir operasyon sonrası süreçtir. Olabildiğince az sigara içmek, doğal ve faydalı ürünler ile içten beslemek, kimyasal içerikli şampuanlar kullanmamak, saç kaybı tedavisini destekleyici vitaminler ve besleyici bakım ürünleri kullanmak saçlarınızın güçlenmesine ve kaliteli olarak uzamasına yardımcı oluyor. Çoğu estetik operasyon gibi, operasyon sonrası bakım en iyi sonuçları almanız için çok önemlidir.

blank

İyi günler doktor hanım, benim şakak bölgemde ciddi anlamda dökülme oldu. Saç ekimi yaptırmak istiyorum ama yoğun bir iş hayatı içinde olduğum için  iyileşme sürecinin çok uzun sürmesi benim yoğunluğumu aksatabilir endişesindeyim. Bana bilgi verebilir misiniz. Saç ekimi ne kadar sürede iyileşir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 19, 2020

2005 yılından beri uygulamakta olduğumuz FUE yöntemi ile herhangi bir kesi ya da yara izi oluşturmadığı için saç ekimi sonrasında hızlı bir iyileşme görülmektedir. İşlem süresi yaklaşık 6 ile 8 saat arasında değişebilmektedir. Lokal anestezi ile uyguladığım yöntemde iki bin ve üstü greft ense bölgesinden toplanmakta ve saç ekimi için belirlenen bölgeye transfer edilmektedir. Saç ekiminden 3-4 gün sonra ekim yapılan bölge kabuk bağlar. Kabuklar yaklaşık 10 gün içerisinde dökülür ve saç diplerinde kırmızı ya da pembe bir görüntü oluşur. Saç köklerinin kendini korumaya almasıyla kanallar darlaşmakta ve greftler deri altında kalmaktadırlar. Cilt dışında kalan saç ise kırılmaktadır. Şok Dökülme istisnasız her hastada gözlemlediğimiz, uygulamanın normal süreçlerinden birisidir. Şok dökülmenin ardından 2 ile 4 ay arasında yeni saçlar çıkmaktadır. Saç ekimi sonrasında ekim yapılan bölgeyi korumak çok önemlidir. Sert bir şekilde taramamak, yumuşak şekilde şampuanlamak, güneşten tozdan ve terden korumak, eğer varsa sigara ve alkol kullanımına ara vermek, beslenmeye ve yorucu aktivitelerden kaçınmaya özen göstermek gerekmektedir.

blank

İyi günler Leyla Hocam, başımın üstü tamamen kel, saç ekimi yaptırmak istiyorum ama iyileşmesini çok uzun bekleyecek miyim? Saç ekimi, yaptırdıktan sonra ne kadar sürede iyileşme gözlenir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 16, 2020

İyi günler, saç transplantasyonu işleminde FUE yöntemini kullanmaktayım. Ekim işleminde her süreç kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.Ekim işlemi hijyenik klinik koşullarında lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ekim 6 ile 8 saat aralığındaki bir süreçte uygulanmaktadır. Ekimin yapıldığı ilk günün ardından üç günlük bir istirahat süresi verilmektedir hastalara. Ekim işleminden sonra bir hafta içerisinde greftlerin konulduğu kanallarda iyileşme belirtisi olan kabuklanma oluşmaktadır. Kabukların 10 gün içerisinde dökülmesiyle beraber şok dökülme denilen vücudun savunma mekanizması devreye girer. Bu dönemden sonra yaklaşık iki ile dört ay arasında yeni ve kalıcı saçlar çıkmaktadır. Bu süreçlerin hepsi birbirinden farklı süreçlerdir. Ekim yapıldığı andan itibaren ve daha sonraki süreçlerde baş derisine ve ekim yapılan bölgeye gerekli hassasiyeti ve özeni göstermeniz saçlarınızın kalıcılığı bakımından önemlidir. Saç derinize haşin davranmamak, alkol, sigara ve yoğun aktiviteleri bir süreliğine ara vermek, vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme programı uygulamak ayrıca güneş, kirlilik gibi dış etkenlerden korumak köklerin daha iyi yerleşmesini sağlamaktadır.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar