Saç Ekimi Ne Kadar Sürede İyileşir?

545 görüntülenmeSaç Ekimi
0
1 Yorum

Meraba Hocam, saç ekimi işlemi ne kadar sürede iyileşir? Ben alın kenarlarımda olan boşlukları saç ekimi ile doldurmak istiyorum ama çalışma yoğunluğumdan dolayı işlemi yaptırmaktan çekincedeyim. Eğer iyileşme süresi çok gecikmeli değilse çok istiyorum işlemi yaptırmak. Sizce süreç nasıl ilerler?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Saç ekimi “saç transplantasyonu” hastalarımın yalnızca 1 gününü alan fakat etkisi ile ömürlük sonuç sağlayan bir işlemdir. İşlem süresi 4-5 saattir anesteziye çoğu zaman ihtiyaç duymayan hastalarımda “donör” yani verici bölgeden genellikle 2000 ve üstü greft toplanır ve gerekli yerlere yerleştirilir. Alıcı alanda ilk birkaç gün kabuklanma gözlemlenebilir, operasyon sonrası 6-7. gün hastalarım şapka kullanmadan dışarı çıkabiliyor hale geliyor. Ekilen saçların bir kısmında ilk ethapta dökülmeler gözlemlenir. İçerideki köklerin yeni saç oluşturması ortalama 3 ayı bulsa da ekim işleminin iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşir. Hastane sürecine gerek duyulmayan bir işlem olması ve süreci gizlemesi açısından pekçok fırsat barındırması çalışan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir uygulama olduğunun kanıtıdır. Tabiki hastalara da bir takım sorumluluklar düşüyor. Başarılı bir ekim sürecinin yüzde ellisi ekim süreci iken diğer yarısı ise başarılı bir operasyon sonrası süreçtir. Olabildiğince az sigara içmek, doğal ve faydalı ürünler ile içten beslemek, kimyasal içerikli şampuanlar kullanmamak, saç kaybı tedavisini destekleyici vitaminler ve besleyici bakım ürünleri kullanmak saçlarınızın güçlenmesine ve kaliteli olarak uzamasına yardımcı oluyor. Çoğu estetik operasyon gibi, operasyon sonrası bakım en iyi sonuçları almanız için çok önemlidir.

0

Selamlar doktor hanım, önümüzdeki yaz saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum ancak işten uzun süre izin alamayacağım için operasyon sonrası çok fazla dinlenme vaktim olmayabilir. Acaba saç ekimi ne kadar sürede iyileşir?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, saç ekimi işleminde dokular travmatize edildiğinden bir süre bu bölgede şişlik, uyuşma ve hafif ağrılar meydana gelebilir. Fakat bu yan etkiler 1 hafta gibi bir sürede kaybolur. Yalnızca uyuşukluk hissi daha uzun sürebilir. Hatta bazı hastalarda 1 yıla kadar geçmediği görülmüştür. Saç ekimi sonrası şok dökülme adını verdiğimiz bir dönem vardır. Bu dönemde saçlarda dökülme meydana gelir. Ancak bu dökülme daha sonra yeni ve sağlıklı saçların çıkmasına katkı sağlar. O nedenle endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

0

Leyla Hocam merhaba, ben saç ekimi yaptırmak istiyorum. Benim için en önemli kısım iyileşme süreci. Saç ekimi ne kadar sürede iyileşir? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi operasyonu sonrasında saç köklerinin alındığı bölgelerde 3 gün süresince sargı bırakılır. Burada amaç, iyileşme süresinin tamamlanmasıdır. Bu bölgede kızarıklık, kabuklanma ve şişlik gibi etkilerin bir süre gözlenmesi normaldir. Ödem oluştuysa ortalama 1 haftada kendiliğinden kaybolur. Kabuklanmaların düzelmesi ile 8 -10 gibi bir zamanın geçmesini gerektirir. Operasyon sonrası 15 gün- 2 aylık süre içerisinde şok dökülme döneminin yaşanması muhtemeldir. Bu sürecin ne zaman başlayacağı ve sonlanacağı kişiden kişiye farklılık gösterir. 6 ayın sonunda tüm dökülmeler sonlanmış olur ve yeni saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. 1 yıl sonunda ise sağlıklı saçlar %90 oranında çıkmış olur. Saç ekimi için kullandığımız farklı yöntemler var. Uygun bir zamanda muayene için gelebilirseniz ihtiyacınız doğrultusunda neler yapılabileceğini birlikte değerlendirebiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba hocam, yakın zamanda saç ekimi yaptırmak istiyorum. Acaba saç ekimi ne kadar sürede iyileşir? Rica etsem süreç hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi işleminden sonra doku geçici bir süre travmaya uğrar. Bu travma sonucu bölgede ağrı, ödem ve uyuşukluk gözlenebilir. Ağrı ve ödem genellikle bir hafta içerisinde vücudu terk eder. Fakat uyuşukluk hissinin geçmesi hastadan hastaya farklılık gösterir. Bazılarında bir yıla kadar bu his devam eder. Saç ekimi sonrası şok dökülme ismini verdiğimiz bir dönem yaşanır. Bu dönemde saçlarda dökülme meydana gelir ancak oldukça olağan olan bu durum karşısında telaşlanmamanızı öneririm. Bu süreç de geçicidir ve sonrasında görülecek etkili sonuçlara değer.

0

Leyla Hanım merhaba, saç ekimi yaptırmak istiyorum. 30 yaşındayım. Şakaklarımda açılma var. İş yerinden 1 hafta izin alsam yeterli olur mu? Saç ekimi ne kadar sürede iyileşir? Bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekimi ufak çaplı cerrahi bir operasyondur. Genellikle ense bölgesinde bulunan sağlıklı ve dökülmeye direnci yüksek olan saç kökleri toplanır. İhtiyaç olan bölgede özel medikal kalemler ile açılan kesilere ekme yoluyla transfer edilir. Saç ekimi operasyonu sonrasındaki iyileşme süreci ortalama 15 gün kadar sürer. Saç ekimi tamamlandıktan sonra 3 gün boyunca saç köklerinin alındığı alanlar sargılı bırakılır. Saç ekiminin yapıldığı bölge ise açık bırakılır ve iyileşme sürecini tamamlaması beklenir. Bu bölgede ilk olarak kızarıklık, şişme ve kabuklanma görülebilir. Ödem 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur. Kabuklanmaların düzelmesi ise ortalama 8- 10 gün sürebilir. Bir de 15 gün ile 2 ay içerisinde görülen bir şok dökülme süreci var. Bu dökülmelerin ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği kişiye göre değişiklik gösteriyor. Ancak 6. Ayın sonunda tüm dökülmeler sonlanıyor ve yerine sağlıklı saçlar çıkmaya başlıyor. 1 yılın sonunda ise sağlıklı saçlarınızın %90’ı çıkmış oluyor. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhaba leyla hanım, saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum. Bana saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinin ne kadar sürüdüğü ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, saç ekiminde sonra iyileşme süreci genellikle 15 gün sürer. Saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk 3 gün saç kökünün yapıldığı alan sargılı kalır, saç ekimin yapıldığı alan ise açık bırakılarak iyileşmesi beklenir. Saç ekimi yapılan bölgede ilk aşamada kabuklanma oluşur. Saç derisinde oluşan bu kabuklanma 8-10 gün içinde geçer. Saç ekiminin sonraki aşaması ise şok dökülme adını verdiğimiz süreçtir. Şok dökülme saç ekimi yapıldıktan 15 gün sonra ya da 2 ay içinde bir süreçte başlar ve bir süre devam eder. Saçların dökülmesi tamamlandıktan sonra da genellikle 6. ay ile birlikte sağlıklı saçlar çıkmaya başlar ve 1 yıl boyunca saçlar çıkmaya devam eder.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı