Tam Alt Boyun Germe

Yaşımızın en çok belli olduğu yer, yüzümüz ve boyun bölgesidir. İlerleyen yaş, genetik faktörler ve yer çekiminin etkisiyle cildimiz elastikiyetini kaybeder. Bu da ciltte sarkmalara ve gevşemeye yol açar. Alt boyun bölgesi, yani boynun dekolte ile birleştiği bölge vücudumuzun en çok kırışık ve çizgili göründüğü yerlerden biridir. Boyun derisinin altındaki kaslar gevşeyerek dikey bantlar oluşur, gıdıda yağ birikir ve boyun açısı silik bir görünüm alır. Dekolte bir kıyafet giydiğimizde, alt boyun bölgesinde çizgiler direkt olarak göze çarpar. Bu görünümünün önüne geçmek ve daha sıkı bir boyun görünümü elde etmek için tam alt boyun germe estetiği yapılabilir.

Tam alt boyun germe nedir?

Alt boyun bölgesindeki gevşeyen deriyi gererek fazlasını çıkarmak, deri altındaki kas tabakasını dikişlerle gerginleştirmek ve boyun bölgesindeki fazla yağ dokusunu alma işlemlerine boyun germe deniliyor. Boyun germe ameliyatının amacı yüzün daha genç ve sıkı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. Kişilerin tam alt boyun germe dışında ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde boyun liposuctionı, çene ucu protezleri, yağ enjeksiyonu veya iple boyun askılama işlemleri de yapılabilir. Böylece hastanın operasyon sonrası yüz hatlarının bütününde kusursuz görünüm sağlanır.

Tam alt boyun germe ameliyatı kimlere uygundur?

Alt boyun sarkmaları genellikle 40 yaşının üzerinde görülür. Bazı kişilerde yoğun kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkık boyun görünümü 40 yaşından önce de görülebiliyor. Çene kenarlarında yığılmaları olan, boyunda yağlanması, boyun cildinde sarkması olan kişiler tam alt boyun germe işlemleri için uygun adaylardır.

Tam alt boyun germe ameliyatı nasıl yapılır?

Alt boyun germe ameliyatında kulak önünden başlayan ve kulak arkasına dönen bir kesi açılarak deri kaldırılır. Buradaki yüz ve boyun derisi serbest bırakılır ve yukarı doğru asılır. Buradaki derinin fazlası kesilerek çıkarılır. Hastanın boyun altındaki gıdı bölgesinde de sarkma varsa tam alt boyun germe ameliyatında gıdı da alınabilir. Gıdıdaki yağ alımı liposuction ile sağlanır.

Tam alt boyun germe ameliyatından sonra iyileşme oldukça hızlı olur. Boyun bölgesine operasyon sonrası bandaj takılır ve bandajın 3 gün boyunca kalması önerilir. Hasta, operasyon sonrası evine dönebilir. Hastanede kalmasına gerek kalmaz. Hastanın duş almasında bir sıkıntı yoktur fakat boyun bölgesindeki bandajın ıslatılmamasına dikkat edilmelidir. Boyun bölgesinde operasyon sonrası şişlik ve morluk olabilir, bu normaldir. Bu belirtiler bir hafta sonra kaybolur. Bandajlar çıkarıldıktan sonra alt boyun bölgesine masaj yapılarak toparlanma sağlanmalıdır.

Hastaların alt çenesi küçük ve geride ise boyun derisindeki sarkma daha belirgin olabilir. Bu durumlarda çene ucuna protez konularak çenenin belirginleştirilmesi, alt boyun germe ameliyatında yapılabilir. Böylece hastanın yüz profili düzeltilir. Çene protezinin eklendiği boyun germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu ameliyatlar toplamda 5-7 saat arasında sürebilir.

Tam alt boyun germe ameliyatı sonrası

Alt boyun germe ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir fakat bu operasyona diğer işlemler eklendiğinde operasyon genel anestezi altında yapılmalıdır. Bu operasyonlardan sonra hastaların 1 gece hastanede kalması önerilir. Ertesi gün drenler alınır ve taburcu edilirler. Şişlik ve morluk bir hafta içerisinde büyük oranda geriler. Boyun bölgesindeki dikişler bir hafta sonra alınır. Yüz ve boyundaki şişliklerin inmesi ve morlukların tamamen geçmesi 20 günü bulabilir. Yüzün tam olarak oturması ve son şeklini alması, cilt kalınlığına ve yapılan işlemlere bağlı olarak, üç ayı bulabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir