Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur mu?

tüp- mide-sonrasi-cilt-sarkmasi Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma olur mu konusu hem operasyonun başarısına hem de kişinin yaşam tarzına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Obezite ve fazla kilolar nedeniyle çoğu kişi istediği kiloya ulaşmakta zorlanabilmektedir.

Kilo problemi birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genetik yapı, sağlıksız yaşam şekli, fazla yemek yeme, bazı hastalıkların ve ilaçların etkisi gibi nedenlerden dolayı obezite sorunu yaşanabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre obezite sıralamasında Türkiye dünya çapında 3.sırada yer alıyor. Gittikçe artan obezite oranı kişilerin sağlıklarını ciddi oranda riske sokmaktadır. Obezite ve kilo alımı engellenemediğinde ve sağlık açısından riskler yarattığında tüp mide ameliyatı ile bu sorun tedavi edilebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Midenin yüzde seksenlik bölümünün ameliyat ile alınması ya da üstüne katlanması ile midenin küçültülmesi işlemine denilmektedir. Midenin ciddi bir kısmının alınması ile birlikte geriye kalan mide şeklinin tüpe benzemesi operasyona ismini vermiştir.

Kişiler daha küçük mideye sahip oldukları için artık daha normal ve az bir şekilde beslenmektedir. İştah düzeyi azalmakta, porsiyon boyutları da tüp mide ameliyatı sonrasında küçülmektedir. Yapılan ameliyat cerrahi ve ciddi bir operasyondur. Bu nedenle alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ortaya oldukça ciddi sorunlar çıkabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin yaşam şekli haliyle değişir. Beslenmesi daha sağlıklı hale gelir. Burada önemli olan operasyon sonrasında verilen ciddi kilolar sonrasında vücudun formunu korumaktır. Fazla miktarda kilo verirken, derinin sarkması da olağandır.

Derinin sarkmasını engellemek için spor ve egzersizleri mutlaka hayatınıza dahil etmeniz gerekir. Ancak tüp mide ameliyatı sonrası genel sorun vücudun pek çok bölgesinde meydana gelen deri sarkmasıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Deri Sarkması Nasıl Engellenir?

Operasyondan sonra eski rutininiz tamamen değişecektir. Verdiğiniz kilolar ile birlikte cilt sarkması oluşacaktır. Fakat bu cilt sarkmaları bazen geçici bir durum olabilmektedir. Özellikle ameliyattan sonraki 6-18 aylık süreç içerisinde vücudunuzda köklü değişiklikler oluşacaktır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki oluşan sarkmaların çoğu geçicidir. Tabi ki bu durumu sizin yaşınız, genetik yapınız, derinizin elastikiyeti, yaşam tarzınız etkileyebilmektedir. Yeni hayatınızda başlarken beslenme düzeninizin doğru olması için mutlaka bir beslenme uzmanından destek almalısınız. Size özel olarak hazırlanan beslenme listesini doğru bir şekilde takip edip uygulamalısınız.

Deri sarkmasını engellemek için mutlaka spor ve egzersiz yapıp hareketli bir yaşam şekli oluşturmalısınız. Böylelikle verdiğiniz kilolar kalıcı bir hale gelecek, ayrıca vücudunuzun formu da bozulmayacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız uzmanlar ameliyattan sonraki süreçte sigarayı bırakmanızı önermektedir. Sigara kullanımı derinin deforme olmasını sağlar ve sarkmaların toparlanmasını ciddi oranda engeller.

Bu süreçte derinin toparlanması ve sarkmasını engellemek için korse etkisi yaratan kıyafetleri giymeniz önerilir. Bu kıyafetler sizi daha sıkı bir hale getirip vücut formunun bozulmasını engelleyerek daha derli toplu bir görünüm sağlar. Eğer gevşek deri kısımları var ise bu bölgelerdeki cilt sorunlarını engellemek için pudra kullanabilirsiniz. Pudra nemi ve teri kontrol edip deri tahrişlerinin önüne geçecektir.

Eğer tüm bunlara rağmen sarkma kontrol edilemez ise estetik operasyonlar ile fazla deri alınıp vücut sıkılaştırma işlemleri de yapılabilir. Fakat bunun için kilo verme sürecinin tamamen sona ermesi yani kişinin ideal kilosuna ulaşıp iyileşme sürecinin bitmiş olması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulanlar

Kimler tüp mide ameliyatı olmalıdır?

Vücut kitle endeksi 30 üzeri olan kişiler yaptırmalıdır. Vücut kitle indeksi boy kilo oranı ile hesaplanmaktadır. Obez kişiler bu oran 30 ve üzerinde yer almaktadır. Bunun haricinde hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması gibi hastalıkları olan kişilerde bu hastalıklardan dolayı dengesiz ve fazla kilo almaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler de tüp mide ameliyatı olabilir.

Ameliyat sonrası kilo verimi ne zaman başlar?

Bu kişinin kendisine verilen diyet listesine ve düzenli spor yapmasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat ilk 3 aylık süreçte daha küçük bir mideye sahip olduğunuz için daha az yemek yersiniz. Bu da kilo vermeyi başlatır. Kısacası ilk 3 -6 aylık süreçte kilo verimi fazla miktarda olacaktır.

Mide tekrar büyür mü?

Hayır büyümez. Midenin kesilen kısmı kalıcı olarak alınır. Geriye kalan yüzde yirmilik kısmında herhangi bir büyüme meydana gelmez.

Vücut sarkar mı?

Evet sarkar fakat bu durumu düzeltmek mümkündür. Operasyon sonrasında kilo verimi ile deride sarkmalar meydana gelebilmektedir. Sarkmaların bir kısmı geçicidir. Kalıcı olmalarını engellemek için spor ve egzersizleri hayatınızın vazgeçilmezi haline getirmeniz gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hamile kalınır mı?

Evet kalınır. Fakat operasyonun üzerinden en az 12 ay geçmesi gerekir. Kilo veriminin bitmesi ve istenilen kiloya ulaştıktan sonra tüm sağlık koşullarınız elverişli ise hamile kalmanız ile ilgili herhangi bir engel yoktur.

Tüp mide ameliyatı sonrası günlük hayata dönüş için ne kadar süre geçmelidir?

Operasyon ağır bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle hastalar operasyondan sonraki ilk 24-48 saatlik süreçte hastanede kontrol altında tutulur. Tüm değerler normal ise taburcu edilir. Hastanın ilk bir haftalık süreçte evde dinlenmesi gereklidir. Bir hafta sonrasında yavaş yavaş günlük hayata geri dönüş başlayabilir.

Kilo verimi ne kadar olmalıdır?

Bu süreçte doğru kiloya ulaşmanız için mutlaka beslenme uzmanları ile düzenli olarak görüşmenizi tavsiye ederiz. Vücut kitle endeksinize uygun olan kilo değerlerine ulaştıktan sonra bu değeri korumak için de sonrasında dikkat etmeniz gerekir. Kilo verme miktarı için vücut kitle indeksi değerlerinize bakılmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası korse kullanılmalı mı?

Evet kullanılmalıdır. Genel olarak vücudunuzun sarkmasını engelleyecek korse kıyafetleri düzenli olarak giymenizi önermekteyiz. Böylelikle derinin sarkması engelleneceği gibi daha şekilli bir vücut hattı da ortaya çıkacaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Herkesin beslenme düzeni değerlerine göre farklıdır. Fakat genellemek gerekir ise yağlı, tuzlu, karbonhidratlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Özellikle fast food yiyecekleri yemeyip daha sağlıklı yemekler ile beslenmelisiniz.

Bunun yanı sıra günlük su tüketim miktarınıza dikkat etmelisiniz. En az 2-2,5 litre kadar su tüketmelisiniz. Böylelikle vücudunuzun ödem yapmasını da engellemiş olursunuz. En doğru beslenme düzeni için beslenme uzmanından size özel bir program çıkarmasını istemelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır. En doğru fiyat bilgisi için işlem yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi çıkarılır.

Tüp mide ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar Tüp mide ameliyatı hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Tüp mide ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.