Genital Estetik, Blog

Vajina İç Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

vajina iç dudak sarkması Vajina iç dudak sarkması nasıl geçer, vajina iç dudak sarkmasının nedenleri nelerdir içeriğimizden detayları ile öğrenebilirsiniz. 

Vajina iç dudak sarkması çoğu kadında görülen bir durumdur. Sarkmanın temel nedenleri bulunmaktadır. Sarkma olan kadınlarda cinsel hayatta kendine güvensizlik, estetik görünümden rahatsız olma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Ergenlik dönemi sonrasında iç dudak sarkması bir çok kadında görülen bir durumdur.

Genetik yapı, cinsel hayatın aktif olması, doğum, kolajen bağ dokusunun zayıf olması gibi durumlardan dolayı vajinanın iç dudak kısmında sarkmalar görülebilmektedir. Yada doğuştan vajina iç dudakları dış dudaklarına göre daha uzun olabilir. Vajenin iç dudak kısmının sarkması veya normalden daha uzun olması bazı kıyafetleri giyerken kötü bir görüntüye neden olabilmektedir. Örneğin bikini, tayt gibi kıyafetlerde kötü bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Buda özgüvenin azalmasına kadınların kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Ayrıca vajina iç dudak kısmının sarkık, büyük veya gevşek olması cinsel ilişkiden keyif almaya engel bir durumdur. Sorunlu iç dudak kısmı aşırı terleme ve koku oluşumu yapmaktadır. Buda hem sizin hem de partnerinizin cinsel ilişkide rahatsızlık yaşamasına sebep olmaktadır. 

Vajina İç Dudak Sarkması Nedenleri? 

Ergenlik dönemi sonrasında çoğu kadında görülebilen bir sorun olan vajina iç dudak sarkmasının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenler; 

 • Genetik yapı, 
 • Kolajen bağ dokusunun zayıf olması,
 • Vajinada meydana gelen enfeksiyon, mantar, akıntı gibi durumlar sonrasında meydana gelen kaşımanın yarattığı büyümeler,
 • İlerleyen yaş, 
 • Hormonsal düzensizlikler, 
 • Aktif cinsel yaşam.

Yukarıda yer alan nedenlerin yanı sıra bakire olan genç kadınlarda da vajina iç dudak sarkması görülebilmektedir. Bu durum genetik yapı ve vajinal hastalıklarla ilgili olabilmektedir. Bazı kadınlarda ise saydığımız nedenlerden hiçbiri olmasa bile vajinanın iç dudak bölgesinde sarkma olabilir.

Vajina iç dudak bölgesinde ki sarkma cinsel hayatı etkileyen bir durumdur. Çoğu kadın bu durumdan etkilenmemek için vajina iç dudak sarkmasını düzenleyen estetik müdahalelere başvurabilmektedir. İç dudak sarkması enfeksiyon ve akıntı oluşumuna da neden olmaktadır. Enfeksiyon ve akıntı ise ağır koku ile kendini gösterebilmektedir. Hem iç dudağın sarkması hem de ortaya çıkardığı koku yaratan enfeksiyon durumlarından dolayı cinsel hayatta kişinin özgüveninin olmamasına neden olmaktadır. 

Vajina İç Dudak Sarkması Estetiği

İç dudak sarkmasını düzeltmek için kullanılan estetik yöntemin adı Labioplasti’dir. Labioplasti yöntemi ile vajina iç kısmında meydana gelen sarkmalar veya büyümeler kolayca düzeltilebilmektedir. Labioplasti ameliyatı ortalama olarak 40 dakika kadar sürmektedir. Ameliyat esnasında herhangi bir acı veya sızı hissedilmez. Ameliyat sonrası normal hayata dönme süresi ise 15 gün kadardır. Bu 15 günlük iyileşme süresi boyunca temizliğe dikkat etmeniz gerekir. İyileşme dönemi sonrasında vajina bölgesi temizliğine dikkat etmeniz koku, enfeksiyon, kaşıntı gibi durumların önüne geçecektir.

Ameliyat sırasında iç dudak kısmına atılan dikişler ameliyattan sonraki 20-25 günlük süreç içerisinde kendiliğinden düşecektir. Ortalama olarak ameliyat sonrası 4 hafta geçince tekrar cinsel hayatınıza dönebilirsiniz. Yapılan operasyondan sonra cinsel hayatınızda hem siz hem de partneriniz daha mutlu olacaktır. 

Vajina iç dudak sarkması estetiğinin herhangi bir yan etkisi veya riski yoktur. Operasyon sonrasında birkaç gün vajinal akıntı görülebilir. Bu normal ve geçici bir durumdur. İyileşme süresi boyunca doktorunuzun tavsiyelerini yerine getirmeniz başarı şansını arttıracak ve sonucun daha güzel olmasını sağlayacaktır. Estetik operasyonlar için gerekli yaş sınırı +18’dir.  Yetişkinlik dönemine girmiş çoğu kadın bu sorunu var ise estetik müdahaleye başvurabilir. 

Vajina İç Dudak Sarkması Estetik Fiyatları Nedir?

Estetik operasyonlarda fiyat vermek doğru değildir. Çünkü kişinin sorununun ne durumda olduğu, operasyonu yapacak olan doktorun tecrübesi, operasyonun yapılacağı klinik veya hastanenin sağlık donanımı fiyatı etkilemektedir. En doğru fiyat bilgisi için doktor muayenesi şarttır. Muayene sırasında vajina iç dudak kısmı kontrol edilir. Sarkma veya gevşeklik durumunun derecesi belirlenir. Sonrasında yapılacak olan ameliyata göre hastaya süreç ve fiyat bilgilendirilmesi yapılmaktadır. 

Vajina iç dudak sarkması estetik fiyatları ve cerrahın muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Vajina iç dudak sarkması estetik fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Vajina iç dudak sarkması estetik fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vajina İç Dudak Sarkması Nasıl Geçer?” İçin 14 Soru Soruldu

 1. elif dedi ki:

  ameliyat olmadan geçer mi?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, sarkma için ameliyat dışında uyguladığımız bir yöntem yoktur.
   Sevgiler,

 2. Gülfem dedi ki:

  Merhabalar hocam 25 yasındayım ve bakireyim iç dudak sarkmam var sarkan bölgenin uç kısımlarında kararma ve kabarcıklar var bu kabarcıklar sarmaya bağlı olan bir sey mi? Olabilir mi?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, iç dudaklardaki renk ve doku kişiye göre değişkendir. Sarkmaya bağlı değildir ve buna bağlı oluşmaz. Bu dudakları labiaplasti ile küçültebiliriz. Bu operasyon kızlık zarına zarar vermez.

 3. Betul dedi ki:

  Merhaba leyla hanim benim kızım 14 yaşında, bartholin kisti oldu. antibyotik kullandı, sonra kendiliğinden patlayip zamanla geçti, fakat kistin olduğu tarafta dudakta puturcukler var ve bir tarafta sarkma oluştu, henüz duzelmedi. Zamanla kendiliğinden gecermi

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, bartolin kisti tekrarlayabilir. İşlemi yapan doktorunuzun kontrolünde olursanız size daha net bilgi verebilir.

 4. Banu dedi ki:

  Merhaba karın bölgeme göbek deliği altından yarım germe yapıldı 5 ay önce. Karın bölgesının tam germeye uygun olmadığını belirtmişti operasyonu yapan dr, ancak yarım olarakta gerilmiş bir görüntü olmadı amelıyat sonrası. Bu işlemden sonra tam germe olanilme ihtimali olabilirmi? Muayene etmeden net bilgi veremeyeceğinizi biliyorum ancak olasılık olarak ön bilgi alabilirsem çok sevinirim

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, Size karın germe ameliyatı yapılmış. Bazen yeterli olmayabilir, ikinci kez ameliyatı tekrarlamak ve gerçek ihtiyaca göre yapılabilir. Ancak tam karın germe yapıldığında liposuction ile bu bölgedeki yağlar temizlenir, karın kasları onarılır, göbek deliği yeniden konumlandırılır. Bununla ilgili durumunuzu netleştirmek için 05432684434 nolu tlf dan bana fotoğraf iletebilirsiniz. Teşekkürler.

 5. Selin dedi ki:

  İyi günler doktor hanım, genital bölgemin içindeki küçük dudaklar biraz uzun. Aynada inanın görmek bile istemiyorum. Vajina iç dudak sarkması nasıl geçer?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   İyi günler hanımefendi, iç dudaklar doğumdan sonra sarkabileceği gibi gençlik yıllarında görülen yapısal bir özellik olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Dışarıdan bakıldığında dış dudaklardan aşağıya sarkan iç dudaklar estetik olarak güzel olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Kimi zaman içi boş olarak sarkan bu ince deri görüntüsü kişinin kendisini rahatsız hissettirmektedir. Lapioplasti yani iç dudak estetiğinde genital bölge içindeki iç dudaklar küçültülerek alınmaktadır. Bu mini ameliyat yaklaşık olarak 30- 40 dakika civarında sürmektedir. Ameliyat sonrasında batikon üzerine oturma banyosu yapılmalıdır. Ameliyat sızıntıları yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir, bunda korkulacak herhangi bir durum yoktur. Dikişler 3 haftada kendinden düşmektedir. Ameliyat sonrasında sizi rahatsız eden görüntüden kurtulmuş olursunuz.

 6. Fazilet dedi ki:

  İyi günler doktor hanım, 56 yaşında iki çocuk sahibi bir kadınım. Doğumdan sonra genital bölgemdeki iç dudaklarda sarkma meydana geldi. Her gün genital bölge temizliğimi yapsam da bir süre sonra yine koku oluşuyor. Ayrıca eşim de bendeki bu durumdan özellikle görüntü bakımından oldukça rahatsız oluyor ve bana yaklaşmak istemiyor. Genital bölgedeki yani vajinadaki iç dudak sarkması nasıl geçer? Ameliyatla bir çözümü var mı?

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   İyi günler, bu probleminizde size önereceğim en etkili ve tek yol Labioplasti yani iç dudaklardaki sarkıklığın giderilmesi ve küçültme operasyonudur. İç dudaklarda ter bezleri yoğun olarak bulunmaktadır. Yapısal olarak çok terleyen bir kadın olabilirsiniz. Bu terleme iç dudakların da büyük ve sarkık olmasıyla birleşince nemden dolayı daha çok mikrop üremesi kolaylaşmaktadır. Genital bölgedeki mikroplar uzun süre kapalı kaldığı zaman ağır ve rahatsız edici bir kokuya dönüşmektedir. Bu da hem sizi hem eşinizi rahatsız edebilmekte, çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Labioplasti ameliyatı 40 dakika civarında süren, ağrısız ve acısız gayet konforlu bir ameliyattır. İç dudak alınma operasyonundan sonraki 15 gün batikonla oturma banyosu önerilmektedir. Bu oturma banyosu iç dudakların mikrop kapmasını önlemek amacıyla ve temizlik bakımından önem teşkil ettiği için önerilmektedir. İç dudaklardaki dikişler 20-25 gün içinde kendiliğinden düşmektedir. Opeerasyon sonrasında iç dudaklardan sızıntı olabilmektedir ancak endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Operasyondan sonra siz ve eşiniz estetik kaygılardan kurtularak rahatlamış olacaksınız.

 7. Meltem dedi ki:

  Merhaba hocam vajina iç dudak sarkması nasıl geçer? Bu konudan gerçekten çok rahatsızım eşim ameliyat olmamı istiyor nasıl bir ameliyat bu iç dudak ameliyatı ayrıntılı bilgi verebilir misiniz çok korkuyorum ameliyattan.

  1. Op. Dr. Leyla Arvas dedi ki:

   Merhaba, vajina iç dudak sarkması için labioplasti dediğimiz ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Labioplasti ameliyatı, vajinanın iç dudakların küçültülmesi sarkıklığının giderilmesi ameliyatıdır. İç dudaklar ter bezi açısından zengindir ve bazı durumlarda nemden dolayı mikropların o bölgede üremesi kolaylaşır. Oluşan enfeksiyonlar ise ağrı ve kokuya neden olabilir bu da çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkiler. Bu operasyon, içteki küçük dudakların normalden büyük olması ve sarkması sonucunda yapılır. Dış dudakların ayakta duruşta aşağı sarkması ve içinin boşalması, karşıdan bakıldığında kitle görüntüsü yaratması veya iç dudakların, dış dudakların arasından dışarı çok fazla çıkması en sık rastlanan estetik problemlerdir. Bu sorun genellikle ileri yaş ve doğum sonrasında ortaya çıkar ama bazen gençlerde de görülebilir. Labioplasti operasyonu, yaklaşık 30-40 dakika sürer ve sedasyon altında gerçekleşebilir. Labioplasti sonrasında yaklaşık 15 gün süre ile batikonla oturma banyosu temizliği önerilir. Dikişler, 3 hafta içinde kendiliğinden düşecektir. Ameliyattan sonra hafif olmakla birlikte kan sızıntıları yaklaşık 1 hafta sürebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra cinsel hayata dönülebilir. Korkmanıza, endişelenmenize gerek yok gayet konforlu ve kısa süren bir ameliyattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir