Bacak Estetiği

Varislere Skleroterapi Tedavisi ile Çözüm

skleroterapi

Varis tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri de skleroterapidir. FDA onaylı enjeksiyonlar sayesinde varis problemi yaşayanlar pratik bir şekilde daha estetik bir görüntüye kavuşabilir. Aslında antik çağlardan itibaren varis tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Hippokrates tarafından ilk defa uygulanan bu tedavi 1945 yılında Dr. Fegan ve Dr. Sig tarafından modern tıbba uyarlanmıştır. Skleroterapi uygulamasının temelinde varisli olan damarda fibrozis yaratılması yatar, böylece bu damar vücut tarafından uzaklaştırılır. Skleroterapi yöntemi hem iğneli hemde köpüklü olarak uygulanabilir.

Skleroterapi enjeksiyonları nelerdir?

Günümüzde kullanılan iki tane FDA onaylı Skleroterapi enjeksiyonu bulunur. Biri sodyum tetradesil sülfat, diğeri ise polidocanoldur. Küçük olan varisler için bazen hipertonik salin kullanılabilir. Tedavi edilen alanın büyüklüğüne göre sklerozan köpük olarak da uygulanır.

Skleroterapi nasıl yapılır?

Skleroterapi ile varis tedavisi yönteminde damar içinden kontrollu bir şekilde endotel hasarı yaratılır. Endotel, damarın en iç duvarını yapan hücrelerdir. Basınç uygulanarak bu damarların birbirine yapışması amaçlanır. Uygulama sonrasında devre dışı kalan varisli damarlar vücuttan dışarı atılır. Böylece sağlam damarların üzerinde yük azalır ve toplardamarlar daha iyi bir şekilde çalışır.

Skleroterapi, son 60 yıldır varis tedavisinde oldukça etkili bir şekilde kullanılıyor. Çok ince özel iğnelerle varisli damarların içine hasar oluşturan sklerozan madde verilerek yapılır. Böylece varisli damarın bütünlüğü ortadan kalkar. İçinde kan olmadığı için görünmez olur ve vücut tarafından bu damarlar yok edilir.

Skleroterapi iğneleri

Uygulamasında çok ince iğneler kullanılır. Uygulama sırasında az da olsa ağrı hissedebilirsiniz. Uygulanacak iğne ve seans sayısı, varisli bölgenin büyüklüğüne göre değişir. Enjekte edilen iğnelerin sonucunu görmek ve kalan varislerin tespiti için skleroterapi uygulaması seanslara ayrılır. Genellikle her bir seans 15 ila 45 dakika arasında sürer.

Skleroterapi işleminde varisli olan damarların içine ince iğnelerle girilerek damar kurutucu ilaç verilir. Bu ilaçlar yüksek konsantrasyonlu tuzlardan meydana gelir. İlaçlar, varisli olan damarın iç cidarında hasar bırakarak damarın kapanmasına yol açar. Kapanan damar ise vücut tarafından eritilir.

Skleroterapi uygulaması sonrası

Yaptırdıktan sonra 7-10 gün boyunca varis çorabı giymeniz önerilir. Uygulaması sonrası hastanede kalmanıza gerek olmaz, hızlıca günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Varislerin büyüklüğüne göre tedavi birkaç seansa bölünebilir.

Skleroterapi için gelen hastalara öncelikle ultrason ile bakılır. Küçük varisleri besleyen büyük varisli damarlar varsa öncelikle varislerin kaynağına müdahale edilmelidir. Önce büyük varisli damarlar tedavi edilir daha sonra küçük ve örümcek ağını andıran varislere geçilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.