Yağ Aldırma

Liposuction (Liposakşın) | Yağ Aldırma Ameliyatı | Op. Dr. Leyla Arvas

Yağ Aldırma Nedir?

Liposuction ile yağ aldırma, egzersiz ve diyetin işe yaramadığı durumlarda vücudu inceltme ve yeniden şekillendirme tekniğidir. Liposuction  kilo vermek veya fazla deriyi almak için bir yöntem değildir ancak yağ birikintilerini ve bölgesel yağlanmayı gidermek için çözüm olabilir.

Yağ aldırma farklı teknikler ve prosedürler de içerebilir. Estetik cerrahınız ile yapacağınız görüşmede, istediğiniz sonuç için uygun liposuction tekniği kullanımı tartışılacaktır. Sizden kapsamlı bir tıbbi öykü alacak, cerrahi seçeneklerinizi tartışacak, tüm prosedürü ve potansiyel riskleri, liposuction öncesi ve sonrası neler beklenebileceğinizi, korse giyimi ihtiyacını ve tahmini iyileşme sürenizi açıklayacaktır. Liposuction ve elde edebileceği sonuçlar söz konusu olduğunda, doktorunuz ile görüştüğünüzde ayrıntılı olarak tartışılacak olan birçok konu vardır.

Genel olarak yağ alma 18 – 65 yaşları arasında, sağlık durumları iyi, sedasyon veya genel anestezi alabilecek durumda olan kişilere uygulanabilir.

Fazla Yağlanma ve İnsan Sağlığı İlişkisi!

Yağ fazlalığı sağlığınızı negatif etkileyebilir, bu nedenle Liposuction ile yağ alma hastanın fiziksel ve duygusal dengesini pozitif etkileyen vücuda yapışabilen bu inatçı bölgesel yağları ortadan kaldırma fırsatı sunan tek çözümdür. Özellikle bel bölgesine yerleşen yağların alınması şeker metabolizmasını olumlu etkilemesiyle beraber uzun vadede kalp sağlığını da koruyucu etkileri olacaktır. Yağ aldırma ile düz ve şekillenmiş bir vücut elde edecek, doğal görünümlü sonuçların keyfini çıkaracak, taze ve yeni hissedeceksiniz.

Yağ Aldırma İçin Doğru Aday mısınız?

Liposuction için ideal adayların tümü, işlemden elde edilebilecek sonuçlarla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmalı, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmalıdır. 

 • Vücutlarından yağ kaybetmeye çalışan ve diyetlere veya egzersizlere cevap vermeyen kadınlar ve erkekler
 • Fiziksel olarak formda olmalı ve 20 kilodan fazla ekstra kilolu olmamalıdır
 • Hastalar minimum yaş olarak 18 yaşında olmalıdır.
 • Hamile veya emziren kadınlar Liposuction ile yağ aldırma yaptıramazlar.
 • Bazı sağlık sorunları olan kişiler muhtemelen Liposuction için uygun adaylar değildir. Mutlaka sağlık takiplerini yapan doktorundan onay alarak yağ aldırma yani liposuction yaptırabilirler.

Aspirin, ibuprofen veya herhangi bir non-steroid antiinflamatuar ilaç gibi pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanan herkes, yağ alma ameliyatından 1 ay önce ve sonra ilacı kullanmayı bırakmalıdır.

Yağ aldırma sonrasında yeniden uyum sağlamak, beklenen sonuçları almak için yeterli cilt elastikiyetine sahip olmak önemlidir. Estetik Cerrahınız sizi değerlendirecek ve bu işlemin sizin için doğru olup olmadığına karar verecektir.

Yağ Aldırma Faydaları

Liposuction ile yağ alma, hem erkekler hem de kadınlar tarafından sıklıkla talep edilen standart popüler bir kozmetik işlemdir. Bazı liposuction faydaları şunlardır:

 • Yağ birikintilerini ortadan kaldırarak vücudunuzun şeklini iyileştirecektir.
 • Sonunda, istediğiniz gibi olmayan bir şekilde görünmenize neden olan yağlardan kurtulmak, benlik saygısı için önemli bir destek olabilir.
 • Yağların ortadan kaldırılması, kalp hastalığı, diyabet, kolesterol ve belirli kanser türlerinden muzdarip olma olasılığını azalttığı için sağlığınız ve genel olarak refahınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Birkaç bölgeden fazla olan yağ alındığından hastalar fiziksel olarak daha aktif hale gelecektir.

Yağ Alma Ameliyatı Öncesi

Liposuction ile yağ aldırma, kollar, göğüsler, karın, kalçalar, uyluklar, dizler, ayak bilekleri, ve gıdı da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir veya birkaç bölgesindeki yağ kümelerini ortadan kaldırabilir. Tedavi edilecek alan ne olursa olsun, Liposuction işlemin başarısını sağlamak için biraz hazırlık gerektirir. Bu nedenle Liposuction ile yağ aldırma için size aşağıda bazı ipuçları veriyoruz:

 • Kilo vermek: Liposuction hiçbir zaman kilo vermek için verilen bir diyetin yerini tutmaz ve ileride kilo alımını engelleyemez. Liposuction operasyonu öncesinde sağlıklı kilonuzda veya hedefinize bir o kadar yakın kalmanız önerilir. Besleyici bir diyet yapmaya çalışın ve sonuçların mümkün olduğunca uzun olması için egzersizle birleştirin.
 • Sigara Kullanımı: Liposuction öncesi sigarayı bırakmalı veya azaltmalısınız. Operasyon sırasında komplikasyonlar olabileceğinden herhangi bir cerrahi müdahale için bir ipucudur. Sigara içiyorsanız, dokularınız oksijenden yoksun kalır. Ayrıca sigara, iyileşme sürecini geciktirir, doku ölümü ve aşırı iz oluşturma şansını arttırır. İdeal olarak sigarayı hemen bırakın ama mümkün değilse müdahaleden önce ve sonra en azından birkaç ay vücudunuzu temizlemeye çalışın.
 • İlaçlarla ilgili önlemler: Liposuction sırasında sorunlara neden olabilecek uzun bir reçeteli ve reçetesiz ilaç listesi vardır. Bunlar arasında kanın pıhtılaşmasını engelleyenler, anesteziye müdahale edebilenler ve kanın çok fazla pıhtılaşmasına neden olabilenler bulunabilir. Herhangi bir ilaç alıyorsanız, size reçete yazan ve böylece daha güvenli seçenekler bulan plastik cerrahınızla görüşmeniz önerilir. İlacın zamanında kesilmesini veya ameliyatın yan etkilerine karşı belirli önlemleri içerebilir.

Yağ Alma Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma liposuction ile yapılır. Farklı bir yağ alma tekniği yoktur. Ancak kişinin yağ miktarına göre vaser liposuction, lazer liposuction veya klasik liposuction önerilebilir. 

Liposuction yapılan bölgenin büyüklüğüne ve sayısına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Yağ alınacak bölgeye liposuction öncesi çizim yapılır ve alınacak bölge planlanır. Alınacak yağ alanının her bölgesine ulaşacak ve kıvrımlara gizlenebilecek 0,5mm lik bir kesi açılır ve bu kesiden içeriye liposuction kanülleri sokulur. Vaser liposuction tekniği ile yağlar alınacaksa, öncelikle bu alanda vaser teknolojisinin etkisi ile yağlar sıvı kıvama getirilerek vakumlanarak bu yağ birikintileri çekilir. İstenen form verilene kadar işleme devam edilir ve sonrasında kanül dışarı çekilerek bu milimetrik kesiler dikişle kapatılır. Ameliyat liposuction yapılan bölgeye korse giydirilerek tamamlanır.

Yağ aldırma ameliyatı sonrası ilk üç gün içinde biraz ağrı hissedebilirsiniz, bu nedenle cerrahınız bunu yönetmek için ağrı kesici ilaç yazacaktır. Ayrıca iyileşmeyi hızlandırmaya, şişmeyi azaltmaya ve optimal cilt kasılmasını sağlamaya yardımcı olduğu için tedavi edilen bölgelerin çevresinde birkaç hafta boyunca  korseyi çıkarmadan kullanmanız önerilir. Bu giysiler hareketlerinizi kısıtlayacaktır, bu nedenle gereksiz ve zor aktiviteler yapmamanız önemlidir. Ek olarak, sıvı birikmesini önlemek için bazı direnleriniz olabilir. Her durumda, doktorunuz bu direnlerin nasıl kullanılacağını bildirmek için talimatlar verecektir. 

Yağ Aldırma Sonrası İyileşme süresi nedir?

Genel olarak liposuction sonrası iyileşme süresi yaklaşık 3-6 haftadır. 6 haftaya kadar korsenizi 24 saat giymeniz gerekecek, ancak normal aktivitelerinize korse ile beraber daha kısa sürede geri dönebilirsiniz. Kalan şişliklerin tamamının çözülmesi ve cildin tamamen sıkılaşması birkaç ay sürebilir ve ödem potansiyel olarak 4-6 ay sürebilir. Genel anestezi altındaki herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, dikkate alınması gereken potansiyel riskler veya komplikasyonlar vardır.

Yağ alma sonrası Hızlı iyileşme için bazı yararlı ipuçları:

 • Liposuction ile yağ aldırma sonrası doktorunuzun talimatlarını izleyin. Buna takip randevuları da dahildir.
 • Kanamayı ve şişmeyi artırabilecek aspirin ve ibuprofen gibi kan sulandırıcılardan kaçının. Ayrıca alkol, kahve ve sigaradan da bir süre uzak durmalısınız.
 • Ameliyattan sonraki haftalarda bol bol uyuyun ve rahatlayın.
 • Bol su için, çünkü susuz kalmak iyileşmeyi engellemeye neden olabilir.
 • Liposuction iyileşmesi boyunca sağlıklı bir diyet yapın ve doymuş yağ, şeker ve tuzlardan kaçının, bol protein tüketin.
 • Kısa yürüyüşler gibi hafif egzersizler iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ama aşırıya kaçmayın. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
 • Haftalık lenfatik masaj yaptırın. Liposuction iyileşmesi sırasında yaşanan ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmanın yanı sıra bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Enfeksiyona neden olabileceği ve iyileşmeyi yavaşlatabileceği için havuzda yüzmekten kaçının.
Yağ Aldırma Riskleri Ve Yan Etkileri 

Erkekler ve kadınlar için Liposuction mükemmel bir güvenlik siciline sahiptir ve tecrübeli bir liposuction cerrahı tarafından yapıldığında riskler daha az olsa da, gene de her cerrahi gibi riskler taşır. Dikkate alınması gereken en önemli husus, genel sağlığınız, hedeflenen bölge, kullanılan liposuction tekniği ve cerrahınızın ameliyat sonrası talimatları uyulması oluşacak risk ve yan etkileri belirler.

Liposuction riskleri şunları içerir:

 • Anestezi komplikasyonları,
 • Kanama ve enfeksiyonlar,
 • Yağ embolisi,
 • Pulmoner emboli,
 • Cilt hissindeki değişiklikler,
 • Ciltte renk değişikliği ve cilt uyuşması,
 • Kan pıhtısı,
 • Yara izi,
 • Morarma,
 • Düzensiz konturlar ve dalgalanma
 • Damarlar, sinirler ve karın bölgesi gibi bazı yapılarda hasar.F
 • Kardiyak komplikasyonlar.

Liposuction Sonuçları

Şişme ve morarmayı en aza indirmek için uygun korsenin kullanılmasının çok önemli olduğunu tekrar vurguluyoruz. Cildin alttaki dokuya düzgün bir şekilde yapışmasına ve iyileşmeyi hızlandırmasına yardımcı olur, ancak bazıları bunun gerekli olduğunu düşünmez. Ancak korselerin en az 4 hafta 7/24 “duşta ara verilerek” kullanılmasını önerilir. Daha sonra korsenin kullanımı kademeli olarak azaltılabilir. 

Sonuçlarınızı korumak için düzenli beslenmeye ve kilo almamaya özen göstermeniz gerekir! Unutmayın yağ alınan bölgelerden tekrar yağlanmasanız bile diğer yağ hücreleriniz hala genişlemeye müsaittir!

Yağ Aldırma Sonrası İzler!

Liposuction yapılırken, kesileri oldukça küçük olduğu için oluşan izler minimaldir ve genellikle fark edilmez hale gelir. Çoğu yara izi de zamanla önemli ölçüde solma eğilimindedir.

Yağ Aldırma Fiyatları

Yağ aldırma fiyatları işlemin yapılacağı bölgeye, kullanılan tekniğe ve doktorun tecrübesine göre değişmektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Yağ Aldırma fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.