Yanak ve Çene Estetiği Tedavileri

Yanak ve çenenin yüzdeki uyumu yüzün  estetik  görüntüsünde önemli bir yer tutar. Travmatik veya doğumsal nedenlerle yüz kemiklerinin  gelişiminde sorunlar olabilir. Yüz profil oranları değerlendirilirken alın, burun, elmacık kemiği değerlendirilmesi kadar çene ve yanakların da profile uyumu oldukça önemlidir.  Çene ve yanakların yandan görünüşü, çene ucunun uzunluğu, öne doğru çıkıklığı, burun ile uyumu, yanakların dolgunluğu ve yüz ovalinin şekli dikkat edilmesi gereken estetik yapılardır.

Yüz profilini etkileyen durumlarda, estetik cerrahide çeşitli çözüm yolları önermekte ve uygulamaktayız. Klinik ortamda yapılan hyaluronik asit dolgu uygulamaları ile çene ucu ve elmacık kemiğini daha çıkık belirgin, burun ve alınla orantılı bir hale getirilmekteyiz. Böylece yüzde hemen ve çok etkili bir değişim oluşturmaktayız. Hiyaluronik asit vücudumuzla uyumlu eriyebilen bir materyel olduğu için işlemin etkisi ortalama 18-24 ay sürmektedir. Uygulamanın ilk günlerinde sertlik, hassasiyet gibi bulgular olabilir. Aynı işlem için kişinin kendi yağı da dolgu materyali olarak kullanılabilir. Hastanın herhangi bir bölgesinden alınan yağ hücreleri belli işlemlerden geçirildikten sonra minik kanuller yardımıyla istenilen bölgelere enjekte edilir.

Yüz kemiklerinin asimetrisinde ya da aşırı hacim kaybetmiş yüzlerde, elmacık kemiği veya çene kemiğinin hemen üzerine konulan  medpor veya silikon protezlerle profilde düzelme sağlamaktayız.  Böylece küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyütmek , hacim kazandırmak ve şekillendirmek mümkün olabilir.

Orta yüz bölgesinde yetersizliği olan, çene kemiği ucu geride olan kişilerde yüz harmonisini sağlamak için özellikle silikon protezler sık kullanılan malzemelerdir. Çene ya da elmacık kemiğinin gerektiği boyutta olmadığı yüzler bu tür protezlerden oldukça fayda görürler. Silikon protezler esnek oldukları için daha kolay yerleştirilir ve yer değiştirme risklerinden dolayı yerleştirildikleri yere dikiş ile tespit edilir. Poroz polietilen protezler ise kemik ile çok uyumludur ve kemikle zaman içinde bütünleşme sağlar. Daha sert maddeden yapılmışlardır. Elmacık kemiği üzerine yerleştirilecek protezler alt göz kapağı veya ağız içinden ki küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Çeneye konulacak protezler, ağız içinden ya da çene altından yapılan küçük bir kesi ile protez için açılan uygun boyuttaki ceplere yerleştirilir. İstenilen boyut ve şekilde protez seçmek mümkündür, hastaya uygunluğu çok önemlidir.

Protez yerleştirme işlemi çoğu zaman lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir ve 1- 1.5 saat sürmektedir. Operasyon sonrası  ortaya çıkan ödem hızlı bir şekilde geriler 3-4 gün sonra normal hayata dönebilirsiniz. Kesin sonucu görmeniz için 3 hafta beklemeniz gerekmektedir. Operasyondan hemen sonra 2-3 gün içinde kendiliğinden geçen uyuşukluk ve yüz hareketlerinde azalma görülebilir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi enfeksiyon riski vardır. Özellikle ağız içinden konulan protezlerde bu oran biraz daha fazladır.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir