Yanak ve Çene Estetiği (Mentoplasti)

 

Yüzün en önemli noktasını yanak ve çene kısımları oluşturur. Dolgun ve belirgin yüz hatları her kadının hayalini süsler. Yanak bölgesinde çöküklük veya zayıf elmacık kemikleri kadının daha sönük görünmesine neden olabilir. Çekici görünmek isteyen kadınlar günümüzde yanak ve çene estetiğinden yardım alarak yüz hatlarını ön plana çıkarıyorlar. Yüz bölgesindeki alın, burun ve elmacık kemiklerinin birbiri içerisinde ve çıkıntılı olarak yer alan kadınlar, bu sorundan mentoplasti yani yanak ve çene estetiği ile kurtulabilirler. Elmacık kemiği, genetik olarak veya doğuştan çökük olabilir. Elmacık kemiğinin çökük olmasının nedenlerinden biri de sık sık kilo alıp vermektir. Dolgun elmacık kemiği kadınların yüz hatlarının ön plana çıkmasına ve daha feminen görünmelerine yardımcı olur. Makyaj yapmadan bile havalı ve kusursuz görünmek isteyen kadınlar elmacık kemiklerine dolgunluk kazandırarak her daim göz alıcı görünebiliyorlar.

Çene Estetiği nedir?

Çene estetiği operasyonlarında hastanın isteği ve çene yapısının çok iyi anlaşılması gerekir. Bu doğrultuda hastanın değerlendirilmesi, dudaklar ve burun gibi anatomik yapıların uyumluluğu içerisinde değerlendirilmelidir. Çene estetiği, estetik bir problemin düzeltilmesi ve yüzdeki uyumu sağlarken ağızın, dudakların ve burnun görüntüsüne de olumlu estetik bir katkı sağlar. Çene yapısı değerlendirilirken tüm yüz anatomisinin düşünülerek hareket edilmesi, çene estetiği sonuçlarını olumlu etkileyen bir durumdur.

Çene estetiği kimlere uygundur?

Çenesi küçük olanlar veya boyunla bitişik gibi görünen çene modelleri çene estetiği ile düzeltilebilir. Çenenin önde veya arkada durması, çene ucundaki küçüklük ve sivrilik gibi problemler yaşayan hastalarımız çene estetiği operasyonu ile daha estetik görünen çeneye sahip olabilirler.

Çene estetiği nasıl yapılır?

Çene estetiği, çene şekil bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Çene estetiği implant uygulamaları ya da çene ucunu oluşturan kemik yapının çeşitli yöntemlerde ilerletilmesi ya da geriletilmesi şeklinde yapılabilir. Çene implantları alt yüz ve çenenin ön-arka planda büyütülmesinde başarı sağlarken, yukarı-aşağı ve sağ-sol plandaki büyütmeler için yetersiz kalabilmektedir. Bu amaçla çene kemiği üzerinde farklı cerrahi müdahaleler yapılabilir. Tedavi yöntemleri için hastanın doktor ile hastanın buluşması çok önemlidir.


Çene Estetiğinde İz Kalır mı?

Çene estetiği, genel olarak ağız içinden yapıldığı için görülen bölgelerde iz kalmaz.

Çene estetiği sonrası iyileşme süreci

Çene estetiğinden sonra 1-2 gün hastanede kalmaları yeterli olur. İlk birkaç gün süreyle de hastaların beslenmesi sıvı gıdalarla yapılır. Daha sonra katı gıdalara kademeli bir geçiş süreci ile başlanır. Ameliyat tek çene için yapıldıysa, hastaların günlük yaşamına dönmeleri bir hafta kadar sürer. İki çeneye ameliyat yapıldıysa, bu süreç iki hafta kadar devam edebilir. Operasyon sonrasında hastaların konuşma ve diğer ağız hareketlerinde bir sorun ortaya çıkmaz.

Yüz hatlarına nasıl dolgunluk kazandırılır?

Yanak ve çene estetiği kemiğine enjekte edilebilen Hyaluronik asit bu alanlara dolgunluk kazandırarak hem daha hacimli ve daha sıkı hale getirir, hem de hafif bir lifting etkisi yaratır. Yanak ve elmacık kemiği hatları belirginleştirilir, yüze daha genç ve orantılı bir görünüm verilir.

Yanak bölgesi çöküklüğü için ne yapılabilir?

Elmacık kemiği, yaşlanmaya bağlı, doğuştan ya da aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak çökük bir görüntüye sahip olabilir. Hastayı rahatsız eden bu görüntü, yapısal değişkenlere göre dolgu enjeksiyonları ya da implant (protez) ile düzeltilebilir. Hastayı rahatsız eden bu görüntü düzeltildiğinde, daha genç ve çekici bir yüz elde edilmiş olur. Dolgu, hastanın ihtiyacı olan bölgeye enjekte edilir. Eğer hastaya doktor tarafından implant takılması gerek görüldüyse işlem 50-60 dakika sürer. İz kalmaz ve ağrılı bir operasyon değildir.

Yüz şeklinin değişmesi mümkün müdür?

Toplum tarafından kabul edilen estetik ve güzel yüz şekli; çeneye doğru daralan üçgenimsi yapıda, köseli, uzun ve zayıf görünümlü yüz şeklidir. Fakat hastaların çoğu bu yüz şekline sahip değildir. Daha yuvarlak yüz yapısı olan hastalar için uygulanabilen yağ yastıkçığı çıkartma işlemi ile kişiye üçgenimsi ve zayıf bir görüntü verilmiş olunur. Lokal anestezi altında yapılabilen bu operasyon, 30-40 dakika sürmektedir. Kesi ağız içerisinde olacaktır bu yüzden yüzde herhangi bir iz kalmaz. 1-2 gün içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Gerekli görülen durumlarda çene protezi de konabilir.

 • Kadınlarda Erkeksi Çene Estetiği

  Kadınlarda Erkeksi Çene Estetiği Çenemizde burun gibi yüzün tam ortasında bulunan ve yüzün simetrisini oluşturan en önemli yapıdır. Küçük bir çene yüzü olduğundan büyük göstereceği gibi, eğri duran bir çene de yüzün eğri görünmesine yol açar. Eskiden çene ameliyatları üst ve alt çenede çiğneme gibi sorun yaşayan hastalara yapılmaktaydı fakat günümüzde yüz güzelliğini ve uyumunu sağlamak amacıyla estetik çene ameliyatları yapılabilmektedir.

 • Yanak ve Çene Küçültme Estetiği

  Yanak ve Çene Küçültme Estetiği Yüzün estetik görüntüsünde yanak ve çenenin önemi büyüktür. Yüz bölgesinde alın, burun, çene ve elmacık kemikleri birbiriyle uyumlu bir şekilde çıkıntılı olmalıdır. Doğuştan, yaşlanmaya bağlı yada kilo verme sonucunda çökükler oluşabilir. Bu çökükler dolgu enjeksiyonları ile düzelebileceği gibi sentetik yüz implantlarıyla da doğru oranlara getirilebilir. Böylece daha genç ve güçlü bir görüntü sağlanır.

 • Çene Ucu Estetiği

  Çene Ucu Estetiği Çene estetiği yüzümüzün imajını etkileyen en önemli yerleden biridir. Yüzde altın oran dediğimiz bir oran vardır. Çenenin çok kısa yada çok uzun olması önde yada geride olması bir problem yaratabilir. Çene ucu çoğunlukla burun estetiği ile kombine şekilde yapılır. Çene ucu estetiği operasyonunun basit ve güvenli olması yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan bir işlemdir.

 • Hollywood Yanağı

  Hollywood Yanağı Güzellik ve çekiciliğin en önemli kriteri yüz şeklimizdir.Çene, yanak ve yüzdeki diğer bölgelerin belirli bir oranda olduğu altın oran dediğimiz yüz şekli en çok tercih edilendir. Buradaki en önemli kriter çene ve yanakların üçgen oluşturmasıdır. Böylece yüz daha genç, dinamik ve çekici görünür.

 • Estetik Yüz Dolgusu ile Yanak Estetiği

  Estetik Yüz Dolgusu ile Yanak Estetiği Genç yaşlarda dolgun ve diri bir halde olan yanaklar yaşlanmanın etkisiyle daha çökük ve sarkık bir hale gelebilir. Kişiden kişiye değişebilen gereğinden çok düz ve çökük ya da tombul ve dolgun yanaklar her zaman yüz orantısını sağlamayabilir. Yanağın estetik yapısı esas olarak burun, çene ve elmacık kemikleri ile bir uyum sağlamasına dayanır.

 • Yanak ve Çene Estetiği Tedavileri

  Yanak ve Çene Estetiği Tedavileri Yanak ve çenenin yüzdeki uyumu yüzün  estetik  görüntüsünde önemli bir yer tutar. Travmatik veya doğumsal nedenlerle yüz kemiklerinin  gelişiminde sorunlar olabilir. Yüz profil oranları değerlendirilirken alın, burun, elmacık kemiği değerlendirilmesi kadar çene ve yanakların da profile uyumu oldukça önemlidir.