+90 ( 212 ) 241 46 24 Harbiye Mahallesi Abdi İpekçi Cad. Park Apt. No:19-1 Kat:2 Nişantaşı

Yanak ve Çene Estetiği (Mentoplasti)

Yüzün en önemli noktasını yanak ve çene kısımları oluşturur. Dolgun ve belirgin yüz hatları her kadının hayalini süsler. Yanak bölgesinde çöküklük veya zayıf elmacık kemikleri kadının daha sönük görünmesine neden olabilir. Çekici görünmek isteyen kadınlar günümüzde yanak ve çene estetiğinden yardım alarak yüz hatlarını ön plana çıkarıyorlar. Yüz bölgesindeki alın, burun ve elmacık kemiklerinin birbiri içerisinde ve çıkıntılı olarak yer alan kadınlar, bu sorundan mentoplasti yani yanak ve çene estetiği ile kurtulabilirler. Elmacık kemiği, genetik olarak veya doğuştan çökük olabilir. Elmacık kemiğinin çökük olmasının nedenlerinden biri de sık sık kilo alıp vermektir. Dolgun elmacık kemiği kadınların yüz hatlarının ön plana çıkmasına ve daha feminen görünmelerine yardımcı olur. Makyaj yapmadan bile havalı ve kusursuz görünmek isteyen kadınlar elmacık kemiklerine dolgunluk kazandırarak her daim göz alıcı görünebiliyorlar.

Çene Estetiği nedir?

Çene estetiği operasyonlarında hastanın isteği ve çene yapısının çok iyi anlaşılması gerekir. Bu doğrultuda hastanın değerlendirilmesi, dudaklar ve burun gibi anatomik yapıların uyumluluğu içerisinde değerlendirilmelidir. Çene estetiği, estetik bir problemin düzeltilmesi ve yüzdeki uyumu sağlarken ağızın, dudakların ve burnun görüntüsüne de olumlu estetik bir katkı sağlar. Çene yapısı değerlendirilirken tüm yüz anatomisinin düşünülerek hareket edilmesi, çene estetiği sonuçlarını olumlu etkileyen bir durumdur.

Çene estetiği kimlere uygundur?

Çenesi küçük olanlar veya boyunla bitişik gibi görünen çene modelleri çene estetiği ile düzeltilebilir. Çenenin önde veya arkada durması, çene ucundaki küçüklük ve sivrilik gibi problemler yaşayan hastalarımız çene estetiği operasyonu ile daha estetik görünen çeneye sahip olabilirler.

Çene estetiği nasıl yapılır?

Çene estetiği, çene şekil bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Çene estetiği implant uygulamaları ya da çene ucunu oluşturan kemik yapının çeşitli yöntemlerde ilerletilmesi ya da geriletilmesi şeklinde yapılabilir. Çene implantları alt yüz ve çenenin ön-arka planda büyütülmesinde başarı sağlarken, yukarı-aşağı ve sağ-sol plandaki büyütmeler için yetersiz kalabilmektedir. Bu amaçla çene kemiği üzerinde farklı cerrahi müdahaleler yapılabilir. Tedavi yöntemleri için hastanın doktor ile hastanın buluşması çok önemlidir.

Çene Estetiğinde İz Kalır mı?

Çene estetiği, genel olarak ağız içinden yapıldığı için görülen bölgelerde iz kalmaz.

Çene estetiği sonrası iyileşme süreci

Çene estetiğinden sonra 1-2 gün hastanede kalmaları yeterli olur. İlk birkaç gün süreyle de hastaların beslenmesi sıvı gıdalarla yapılır. Daha sonra katı gıdalara kademeli bir geçiş süreci ile başlanır. Ameliyat tek çene için yapıldıysa, hastaların günlük yaşamına dönmeleri bir hafta kadar sürer. İki çeneye ameliyat yapıldıysa, bu süreç iki hafta kadar devam edebilir. Operasyon sonrasında hastaların konuşma ve diğer ağız hareketlerinde bir sorun ortaya çıkmaz.

Yüz hatlarına nasıl dolgunluk kazandırılır?

Yanak ve çene estetiği kemiğine enjekte edilebilen Hyaluronik asit bu alanlara dolgunluk kazandırarak hem daha hacimli ve daha sıkı hale getirir, hem de hafif bir lifting etkisi yaratır. Yanak ve elmacık kemiği hatları belirginleştirilir, yüze daha genç ve orantılı bir görünüm verilir.

Yanak bölgesi çöküklüğü için ne yapılabilir?

Elmacık kemiği, yaşlanmaya bağlı, doğuştan ya da aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak çökük bir görüntüye sahip olabilir. Hastayı rahatsız eden bu görüntü, yapısal değişkenlere göre dolgu enjeksiyonları ya da implant (protez) ile düzeltilebilir. Hastayı rahatsız eden bu görüntü düzeltildiğinde, daha genç ve çekici bir yüz elde edilmiş olur. Dolgu, hastanın ihtiyacı olan bölgeye enjekte edilir. Eğer hastaya doktor tarafından implant takılması gerek görüldüyse işlem 50-60 dakika sürer. İz kalmaz ve ağrılı bir operasyon değildir.

Yüz şeklinin değişmesi mümkün müdür?

Toplum tarafından kabul edilen estetik ve güzel yüz şekli; çeneye doğru daralan üçgenimsi yapıda, köseli, uzun ve zayıf görünümlü yüz şeklidir. Fakat hastaların çoğu bu yüz şekline sahip değildir. Daha yuvarlak yüz yapısı olan hastalar için uygulanabilen yağ yastıkçığı çıkartma işlemi ile kişiye üçgenimsi ve zayıf bir görüntü verilmiş olunur. Lokal anestezi altında yapılabilen bu operasyon, 30-40 dakika sürmektedir. Kesi ağız içerisinde olacaktır bu yüzden yüzde herhangi bir iz kalmaz. 1-2 gün içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Gerekli görülen durumlarda çene protezi de konabilir.

12 Yorum
Mine
Merhaba Leyla hanım, benim yüzüm çok büyük kilo verdim ama yüzüm küçülmedi. Yanak küçültme estetiği ile yüzümü küçültebilir miyim? bilgi verin lütfen çok teşekkür ederim.
Merhaba, Yanak küçültme estetiği yanaklarınız da ki fazla olan yağ dokusunu çekeceği için yüzünüz daha ince görünecektir. Eğer yüzünüzdeki yağ çekimi sonrasında deri sarkması görünürse mutlaka yüz germe estetiği de yaptırmanızı öneriyoruz. Sevgiler.
Fatma
İyi günler hocam, yanak estetiği ile elmacık kemikleri belirginleştirmek mümkün müdür? bu konuda cevap verirseniz çok mutlu olurum. İyi çalışmalar hocam
Merhaba, Yanak estetiğinde fazla olan yağlar dışarı çekildiği için elmacık kemikleri ortaya çıkar. Elmacık kemiğinin ortaya çıkması için yanakların tam ortasında sarkma yaratan yağların alınması gerekebilir. Fakat kişinin elmacık kemikleri doğal olarak belirgin değilse yağ enjektesi ile elmacık kemikleri daha belirgin bir hale getirilebilir. Sevgiler.
Sevim
İyi günler hocam, çene estetiği ile yanak estetiği birleştirilir mi? bilgi verir misiniz. Teşekkür ederim.
Merhaba, Çene estetiği yüzün yeni şeklini alması için önemli bir adımdır. Çene estetiğinden daha etkili bir sonuç almak için yanak estetiği ile birleştirmenizi öneririz. Çenenizi yeniden şekillendirirken yanaklarınızı da incelterek yüzünüzde çok daha farklı bir görüntü yaratabilirsiniz. Kombine ameliyatlar hem daha çarpıcı sonuçlar yaratır hem de daha uygun maaliyettedir. Sevgiler.
Tuba
Leyla hanım merhaba, çene estetiği ile çeneyi uzatmak mümkün müdür? bilgi verir misiniz. teşekkürler
Merhaba, Çene uzatmak mümkündür. Çene yapısı gelişmemiş ve küçük çeneli kişilerde çene büyütme ameliyatı yapılabilir. Çene estetiğinde yüz hatlarınıza en uygun şekilde çene uzatılır ve daha geniş bir şekilde yeniden yapılandırılır.Sevgiler.
Kenan
İyi günler hocam, Dişlerim tamamen kapanmıyor, çene estetiği buna yardımcı olur mu? bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olurum iyi çalışmalar dilerim.
Merhaba, Dişlerdeki bozukluk ve ağzın tam kapanmaması çene estetiği ile tedavi edilebilir. Dişlerinde sorun olan kişiler için ortodontik tedavi ile çene estetiği birleştirilerek en etkili sonuç alınır. Ortodontik tedaviler, ameliyatlara göre daha uzun sürdüğü için hızlı bir şekilde diş hekiminize danışmanızı öneririz. Sevgiler.
Hakan
Merhaba Leyla hocam ben çene yapımdan memnun değilim operasyon düşünüyorum ama çene estetiğinden sonra yüz hatlarımda değişiklik olur mu? bu konuda bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.
Merhaba, Çene yüzün en önemli kısımlarından biridir. Çenenin şekli yüzün karakteri açısından oldukça önemli bir yer tutar. Çene estetiğinden sonra yüz hatlarınızın en doğal ve yüzünüze yakışacak şekilde değişecektir. Yüzünüz eskisine göre daha yumuşak ve çekici görünecek. Yeni çene yapınız yüz hatlarınıza en uygun şekilde uzman hekim tarafından belirlenir. Sevgiler.
Emel
İyi günler hocam ben 28 yaşındayım çene ucumun özellikle daha belirgin olmasını istiyorum ama ameliyat içinde erken bir yaşta olduğumu düşünüyorum. Bana ameliyatsız bir çözüm bulmanız mümkün mü bu konuda bilgi verin lütfen.
Merhaba, Çene ucuna dolgu yaptırabilirsiniz. Çene ucu dolgusu çenenizi belirginleştirecek, dudaklarınızın daha çok öne çıkmasına yardımcı olacaktır. Çene ucu dolgusunu 6 ayda bir yenileyerek daha belirgin yüz hatlarına sahip olabilirsiniz.Sevgiler.
Melih
Hocam iyi çalışmalar ben çene şeklimden dolayı çok rahatsızım işim kaynaklı sürekli insanlarla konuşmam gerekiyor. Görüntü olarak bir iz kalmasını istemiyorum o yüzden biraz çekiniyorum operasyondan. Çene estetiğinde iz kalır mı? bu konuda bilgi verirseniz kararımda çok etken olacak çok teşekkür ederim.
Merhaba, Çene estetiği, yanak içinden yapıldığı için iz kalmaz. Çene estetiğinden sonra 2-3 hafta içinde ödemleriniz inecektir. Ödem ve morluklarınız geçtikten sonra çene estetiği yaptırdığınızı kimse anlamayacaktır. Sevgiler.
Bahar
İyi günler hocam çene estetiği yaptırmış olan bir arkadaşım var. Aynı soruna sahiptik bende yaptırmak istiyorum ama süreç ile ilgili bilgi vermeniz mümkün mü çok ağrı hisseder miyim? Yanıtlarsanız çok mutlu olurum iyi çalışmalar dilerim.
Merhaba, Çene estetiği genel anestezi altında yapıldığı için acı hissedilmez. Ameliyattan sonraki ilk 2-3 gün boyunca yüzünüzde hafif bir ağrı ve sızı olabilir. Bu ağrıları ağrı kesici ile giderebilirsiniz.Çene estetiğinden sonraki ilk 3-4 gün sıvı gıdalarla beslenmek iyileşme sürecini destekleyecektir.Sevgiler.
Gül
İyi günler hocam,benim çene yapım çok uzun bu durumdan çok rahatsızım. Uzun olan çene yapısı kısaltılabilir mi? bu konuda bilgi verir misiniz? Teşekkürler. İyi çalışmalar.
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, Uzun çene yapısı kişide somurtkan bir ifade yaratabilir. Uzun çene yapısı törpülenerek daha kısa ve küçük bir hale getirebilir. Aynı zamanda sivri olan çene kemiği de törpülenerek daha yuvarlak bir görüntüye kavuşturulur. Çene törpüleme estetiği genel anestezi altında yapılır. Sevgiler.
Estetik Yüz Dolgusu ile Yanak Estetiği Estetik Yüz Dolgusu ile Yanak Estetiği

Genç yaşlarda dolgun ve diri bir halde olan yanaklar yaşlanmanın etkisiyle ...

Yanak ve Çene Estetiği Tedavileri Yanak ve Çene Estetiği Tedavileri

Yanak ve çenenin yüzdeki uyumu yüzün  estetik  görüntüsünde önemli bir yer...

HEMEN ARA RANDEVU AL
DİL SEÇ