Yanak ve Çene Küçültme Estetiği

Yüzün genç ve dinamik görünmesini sağlayan ana unsurlardan en önemlileri yanak ve çenedir. İki elmacık kemiği ve çene ucu arasındaki üçgen yüzün genç görünmesini sağlayan sihirli yerlerdir. Yaş faktörü ve genetik nedenler birleşince bazı kişilerde bu bölge sarkmaya başlar ve yüzün çevresi dikdörtgen bir görünüm alır. Yüzdeki bu sarkmalar, kişinin artık kendini genç ve güvende hissetmemesine neden olur. Dolgun ve elmacık kemiklerinin belirgin olduğu yüz hatları herkes tarafından beğenilir bu nedenle yaş faktörünün güzelliğinizin önüne geçmesine izin vermeyen. İhtiyaca uygun olarak yapılan yanak ve çene küçültme operasyonları kendinizi daha çekici hissetmenize yardımcı olur.

Yanak küçültme ameliyatı

Her ne kadar yüzyıllar öncesinde dolgun yanaklar ideal olsa da günümüz estetik standartlarında zayıf yanaklar ve belirgin elmacık kemikleri dolgun yüz görünüme göre daha güzel görünüyor. Büyük yanaklar sadece kilolu kişilerde görülen bir durum değildir. Bazı zayıf kişilerde yanak yağları fazla olabiliyor. Bu gibi durumlarda hasta kilo verse de yanak yağları erimez ve yüz yuvarlak ve dolgun görünümü korur. Yanak küçültme ameliyatı hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Operasyon sırasında ağız içinde açılan küçük bir kesiden o bölgedeki yağ dokusunun %40ına yakını alınır. Yanak küçültme ameliyatına ağız içinden girildiği için yüzde bir kalmaz.

Yanak küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Yanak küçültme estetiğinden sonra lokal ağrılar ve şişlikler görülebilir. İyileşme sürecinde hastanın ağız içini hijyenik tutması çok önemlidir. Dikişler ağız içinden olduğu için iyileşme süreci bu dikişlerin gidişatına bağlıdır. Bu süreçte gargara ve diş fırlama işlemleri dikkatli bir şekilde yapılabilmektedir. Yanak içi dikişler birkaç gün içinde kaybolacaktır. Tedavinin sonucu 3-4 hafta içinde net bir biçimde görünmektedir.

Çene küçültme

Büyük çene görünümü yüzde kaba ve uzun bir görünüme neden olur. Çene ucunda yapılacak törpüleme işleme çenenin daha estetik görünmesini sağlar. Çene törpüleme operasyonu genel anestezi altında yapılır. Ağız içinden açılan kesiler ile törpüleme işlemi gerçekleşir. Bu işlem ağız içinden girildiği için yüzde bir iz kalmaz. Hastaların operasyon sonrası bir süre beslenmelerine dikkat etmesi gerekir, sıvı gıda tüketimi önerilir. Yaklaşık bir ay içinde hastalar iyileşme sürecini tamamlayarak, yeni çene yapılarını sağlıklı bir şekilde görebilirler. Çene ucunun düzeltilmesi için yapılan operasyonlarda farklı teknikler kullanılabilir. Gerektiğinde çene ucu dolgu malzemesiyle doldurulur, kısa yapıdakilere vida uygulanır. Öne çıkıklık varsa o bölgeye de törpüleme işlemi yapılabilir.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir