Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

955 görüntülenmeYüz Germe
0
1 Yorum

Merhaba hocam, ben 38 yaşındayım yanaklarım ve gıdı bölgemde sarkmalar oluşmaya başladı. Yüz germe ameliyatı yaptırmak istiyorum ama dışardan belli olsun ya da iz kalsın istemiyorum bu ameliyatı herkesten gizli yaptırmak istiyorum. Yüz germe ameliyatından sonra belirgin bir iz kalır mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yaşımızın ilerlemesiyle orta yüz ve özellikle yanaklarda sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu sarkmalar oluştuğunda sarkmanın durumuna göre farklı farklı işlemler önerebilirim. Klasik yüz germe ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılmaktadır. Yüz germe ameliyatı ortalama 4-5 saat sürmektedir. Bazı durumlarda yüz germe ile beraber göz kapaklarınız da sarkma varsa iki ameliyatın birlikte yapılmasını önerebilirim. Yüz germe ile kombine edilebilecek birkaç farklı ameliyat mevcut. Sizin ihtiyacınıza göre karar veriyoruz ve uygulanacak işlemlere göre iyileşme süresi de değişkenlik gösterebilir. Ameliyat izini saçlı derinin içine ve kulak arkasından yapmaya çalışıyorum ki oluşabilecek izi en aza indirgeyelim.İzler 10. günden itibaren ten rengini almaya başlar ve zamanla gittikçe azalır, sizi rahatsız etmez. Ameliyat 1 hafta boyunca yüz korsesi takmanız gerekir. Yüzde morluklar ve şişmeler oluşur bunların geçme süresi 7-10 gün arasıdır. Ancak yaş ilerlemesi, genetik faktörler ve cilde negatif etkileri olan bazı alışkanlıklar izlerin iyileşmesinde gecikmeye neden olabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı, stres, beslenme düzensizliği de yüzün sarkmasının nedenlerinin başında gelir. Bu nedenle yüz germe ameliyatının kalıcılığının süresini düşürebilir.
Ancak kısa sürede uygulanabilen ve iyileşme süresi daha kısa olan iple yüz germe seçeneğimizde vardır. Bir farklı yöntem de Silhoutte Sutur denilen özel iplerdir. Bu ipler sayesinde sadece bir saat için yüz germe işlemi yapılarak genç bir yüze kavuşabilirsiniz. Yüz germe ameliyatında kullanılan ipler, özellikle sarkmaya başlayan orta yüz bölgesindeki yumuşak dokuyu yeniden şekillendirerek elmacık kemiklerini daha belirgin daha dolgun hale getirmemizi sağlar. Böylece yüz hatlarınız hem daha dolgun hem de daha diri görünür. Bunun yanı sıra yüz germe ameliyatında sarkmış olan çene kenarlarını toplayarak düzgün bir çene kontürü oluşturup burun ve dudak hattının daha parlak görünmesini sağlar. İple yüz germenin iyileşme süresi klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısadır.

0

Doktor Hanım merhaba, 45 yaşındayım. Yüzümde bir sarkma var adeta aşağı çekilmiş gibi. Artık tedavi olmak istiyorum. Yüz germe ameliyatından istediğim sonucu alabilir miyim? Bir de yüz germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, öncelikle kişiye özel sağlık bir bilgi aktarabilmek için muayenenin şart olduğunu belirtmek isterim. Genel bir bilgi vermek gerekirse eğer sarkmalarınız medikal yöntemlerle aşılmayacak aşamadaysa ve yüz germe ameliyatı şartsa genel sağlık durumunuz uygun olması halinde ameliyat olabilirsiniz. Yüz germe ameliyatında herhangi bir iz kalmaz çünkü ameliyat esnasında endoskopik yöntemlerden faydalanırız. Sadece bölgeye ulaşabilmek için 1- 2 milimetrelik minimal kesiler atmamız gerekir. Bu kesiler de saçlı deri içerisinde yer alır. Dolayısıyla yüz germe ameliyatlarında iz ile ilgili problem yaşanmaz diyebilirim. Sevgiler

0

Merhaba hocam, yüz germe ameliyatı olmak istiyorum ancak sonrasında iz kalır mı merak ediyorum. Rica etsem yanıtlayabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yüz germe ameliyatında endoskopik yöntemlerden faydalandığımız için geriye ameliyattan kaynaklanan herhangi bir iz kalmaz. Ancak yalnızca saçlı deriye minik kesiler atıldığından bu alanda dikiş izleri kalabilir. Fakat uygulandığı bölge açısından avantajlı konumda bulunduğu için bu izler belli olmaz, kolay saklanabilirler. Sağlıklı günler dilerim.

0

Merhabalar doktor hanım, araştırmalarıma göre cildimdeki sarkmalar için en etkili yöntemin yüz germe ameliyatı olduğunu hissediyorum ancak cerrahi bir uygulama olduğu için korkularım var. Yüz germe ameliyatı sonrası iz kalma olasılığı ne kadar yüksek?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, öncelikle kliniğimizde ameliyatsız yüz germe işlemlerine de yer verdiğimizi belirtmek isterim. Ameliyatsız yüz germe işlemleri daha çok ameliyat olmaktan çekinen hastalar ve sizin gibi iz kalma korkusu taşıyan hastalarımızdan oluşmaktadır. Eğer ameliyat ile ilgili çekinceleriniz var ise ameliyat gerektirmeyen yüz germe uygulamalarımıza da göz atmanızı dileriz. Yüz germe ameliyatı genellikle orta yaş ve üzeri kesim hastalarımız için tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Fakat ciltteki sarkıklık derecesine göre daha genç yaştaki hastalara da cerrahi işlem uygulayabilmekteyiz. Bu nedenle kliniğimizde ön muayene olarak bu muayene doğrultusunda sizin için en doğru yönteme birlikte karar verebiliriz.
Sorunuza gelirsek, yüz germe ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Her cerrahi operasyonda kesi işlemi uygulanır. Vücutta açılan kesiler ise ardından mutlaka iz bırakır. Ancak gelişen estetik tıp ve teknoloji sayesinde izler eskisi gibi çok fazla belirgin değildir ve göze batmazlar. Yüz germe ameliyatında kesi daha çok kulak arkasından ve saç içinden uygulanır. Bu sebeple bu bölgedeki kesilerin kamufle edilebilmesi kolaydır. Belli bir süre geçtikten sonra izler ten rengi ile aynı renge dönerek çok fark edilmeyecektir.

0

Leyla Hanım merhaba, ben 50 yaşındayım. Yüzümdeki özellikle de yanaklarımdaki deri sarkmalarından şikayetçiyim. Yüz germe ameliyatı olmak istiyorum ancak yüz germe ameliyatı sonrası iz kalır mı diye endişe ediyorum. Bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yüz germe ameliyatlarında endoskopik yöntemler kullandığımız için ameliyat sonrasında kişinin yüzünde ameliyattan kaynaklı herhangi bir iz kalmaz. Yüz germe ameliyatlarında saç içerisinde kalacak şekilde 1 – 2 milimetrelik küçük kesiler atarız. Hem kesilerin çok ufak olması hem de saçlı deri içerisinde olması dolayısıyla iz ile ilgili bir problem yaşamazsınız. Genel sağlık durumunuz uygunsa gönül rahatlığıyla ameliyat olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hocam merhaba, son yıllarda yüzümde ciddi oranda sarkmalar meydana geldi. Aynaya baktığımda kendimi olduğumdan çok daha yaşlı görüyorum. Bu yorgun görüntüden bir an evvel kurtulmak istiyorum. Aslında ameliyat olmak niyetindeyim ancak bu konuda kafamdaki en büyük soru işareti, Yüz germe ameliyatı sonrası iz kalır mı? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yüz germe ameliyatı sonrası yüzünüzde ameliyat sebepli bir iz kalmaz. Çünkü yüz germe ameliyatları endoskopik yöntemler kullanılarak yapılır. Bu yöntemlerin en büyük avantajı 1 ila 2 milimetrelik küçük kesilerin saç içerisinde kalacak şekilde yapılmasıdır. Dolayısıyla, ameliyat sonrası iz kalır mı diye düşünmeden gönül rahatlığıyla yüz germe ameliyatı olabilirsiniz. Ancak fazla deriyi çıkarmak gerekirse, kesiler kulak çizgileri boyunca yapılarak gizlenir ve görüntüde görünmez olur. Dışarıdan anlaşılması çok zordur.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar
    error: Kopyalama Yasaklandı