Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

1.38K görüntülenmeYüz Germe
0
1 Yorum

Hocam merhaba benim eşim 45 yaşında yüzünden memnun değil yaşlandığını ve kırıştığını düşünüyor. Yüz germe ameliyatı olmak istiyor. Eşimin mutlu olması benim için önemli yüz germe ameliyatının herhangi bir riski var mıdır? bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, Yüz germe operasyonlarında her ameliyatta olduğu gibi nadir de olsa enfeksiyon riski vardır. Yüz germe ameliyatlarında işlem yapılacak bölgeye enjekte edilen özel ilaçlarla kanamasız şekilde operasyonlar gerçekleşir fakat az da olsa ameliyat sonrası kanama riski görülebilir. Bizler bu bölgeye yerleştirmiş olduğumuz ince drenler sayesinde bu riski azaltmaktayız. Ancak hipertansiyonu olan hastalarda nadirende olsa bu risk oluşabilir.Deri altında oluşan kanama giderilebilir. Fakat deri altına kanama iyileşme sürecini geciktirebilir ve iz kalmasına neden olabilir. Bu sebeple tansiyonu kontrol altında tutmak ve kan sulandırıcı (aspirin gibi…) hapları ameliyattan bir hafta önce bırakmak gerekir. Yüz bölgesi kanlanan bir alandır. Bundan kaynaklı enfeksiyon riski çok azdır. Ameliyat öncesi ve sonrasında uygulanan antibiyotikler bu riski en aza indirir. Eğer buna rağmen bir enfeksiyon oluşacak olursa o zaman antibiyotik tedavisi ve pansuman gerekebilir. Bazı kişilerde genetik yapıdan kaynaklı yada sigara kullanımı kaynaklı deri kayıpları olabilir bu durumda iz oluşmasına sebep olabilir. Bu izler için ek tedavi yöntemleri uygulanabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında duyu sinirleri hasar görebilir.Bu durumda yüz hareketlerinde zayıflık ve kayıp oluşturabilir. Sinir hasarları yüz hareketlerinde geçici yada kalıcı kayba neden olabilir. Fakat bu tip hasarlar zaman içinde iyileşebilir. Yüz germe operasyonu sırasında derinin yukarı çekildiği alanda saç kaybı yaşanabilir. Bu durumu önceden öngörmek mümkün değildir. Yüz germe ameliyat sonuçları yaşlanma, yerçekimi etkisi, fazla güneşte kalma, kilo alma yada verme gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Yüz germe ameliyatının sonuçlarının daha uzun soluklu olması için gelecekte yeni ameliyatlar yada ek tedaviler yapılabilir.Sevgiler

0

Doktor Hanım merhaba, 65 yaşındayım, yüzümdeki sarkmalardan dolayı çok rahatsızım. Ameliyat olmak istiyorum ama yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir bilmiyorum. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yüz germe ameliyatları yüksek risk grubu ameliyatları arasında yer almaz. Bu ameliyatlarda risk neredeyse yoktur. Ancak cerrahi bir işlem olduğu için elbette ki her cerrahi operasyonda olan riskler bu ameliyatta da söz konusudur. Şöyle ki zaten ameliyat öncesinde bazı tahlil ve tetkiklerin yapılması istenir, bunlar genel sağlık durumunuzu anlamaya yöneliktir. Bunun haricinde tıbbi geçmişiniz, varsa genetik rahatsızlıklar ya da kronik hastalıklar mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır. Bunlarla ilgili bir sorun yoksa risk de gittikçe azalacaktır. Bir diğer önemli nokta ise doktorunuzun tecrübesidir. Yeterli bilgi ve tecrübeye sahip bir doktor ile iletişimde olmak faydalı olacaktır.

0

Merhaba hocam, yüzümdeki sarkıklık ve kırışıklıkların artması sonucu yüz germe ameliyatı olmaya karar verdim ancak oluşabilecek komplikasyonlar beni korkutuyor. Acaba yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir? Rica etsem bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhabalar, yüz germe ameliyatı daha çok 50 yaşını geçmiş hastalara uyguladığımız bir işlemdir. Cerrahi bir operasyon olduğu için her cerrahi operasyonda ortaya çıkabilecek komplikasyonlar görülebilir. Kanama, enfeksiyon riski, dikiş açılması ve yara açılmaları gibi durumlarla karşılaşılabilir. O nedenle ameliyat öncesi uzman bir hekim tarafından detaylıca muayene edilmeli, genel sağlık durumunuzun bu işlem için uygun olduğuna doktor tarafından onayınız verilmelidir. Eğer alanında uzman bir cerrah tarafından bu işlem uygulanırsa oluşabilecek risk olasılığı en aza inecektir.

0

Merhaba doktor hanım, boynumdaki ve yüzümdeki kırışıklık ve sarkıklıklardan çok şikayetçiyim. Ne kadar bakım yapsam da bir türlü azalmıyorlar. Bu nedenle yüz germe ameliyatı olmaya karar verdim ancak ameliyat beni korkutuyor. Yüz germe ameliyatı riskleri nelerdir? Bilgi alabilir miyim?

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yüz germe ameliyatı boyun ve yüz bölgesindeki sarkmaları uzun ömürlü olarak ortadan kaldıran etkili bir uygulamadır. Ancak cerrahi bir operasyon olduğundan ameliyatsız yöntemlere kıyasla iyileşme süresi daha uzundur ve birtakım komplikasyonlar barındırır. Her cerrahi işlemde ortak görülen komplikasyonlardan enfeksiyon, kanama, dikiş açılması ve yara ayrışmaları yüz germe ameliyatında da ortaya çıkabilir. Bunlara ek olarak doku kayıpları, saç kaybı, saç derisinde hissizleşme, deride çökme ve birtakım pürüzler de meydana gelebilir. Özellikle sigara kullanan biri iseniz yara iyileşmeleri çok daha uzun sürebilir. Fakat bilinmelidir ki bu komplikasyonlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise operasyonu uygulayacak olan cerrahı doğru analiz etmekten geçer. Alanında uzman tecrübeli bir doktor ile gerçekleştirilen yüz germe ameliyatının riskleri de daha az olacaktır.

0

Leyla Hocam merhaba, benim yüzümde sarkma oldu. Çok rahatsızım. 60 yaşındayım. Yüz germe ameliyatı olmak istiyorum ancak korkularım var. Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yüz germe ameliyatlarında risk yok denecek kadar azdır. Ancak her operasyonda olan riskler tabi ki yüz germe ameliyatlarında da söz konusu olabilir. Bu yüzden yüz germe ameliyatı yaptıracağınız doktorunuza ameliyatınız öncesinde daha önce geçirdiğiniz ameliyatlarınız, genetik hastalıklarınız ve kronik rahatsızlıklarınız hakkında mutlaka bilgi verin. Ayrıca doktorunuzun alanında uzman ve gerekli tecrübeye sahip olmasına dikkat edin. Uzman bir doktor ve eksiksiz bilgi aktarımı riski minimuma indirir. Her şey uygunsa ameliyatla ilgili endişe etmenize gerek yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

0

Leyla Hanım, yüzümde yaşıma bağlı olarak sarkmalar oldu. Ben daha önce hiç ameliyat olmadım. Ama yüzümdeki bu deri sarkmalarından da çok rahatsızım. Yüz gerdirme ameliyatı olmak istiyorum aslında. Ancak çok korkuyorum. Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir? Lütfen bilgi verin.

Op. Dr. Leyla Arvas yorumlandı

Merhaba, yüz germe operasyonlarında risk neredeyse yoktur. Ancak her operasyonda olduğu gibi yüz germe ameliyatlarında da en büyük güvenceniz alanında uzman ve tecrübeli bir doktora başvurmak olacaktır. Muayene esnasında doktorunuzla varsa genetik hastalıklarınız, daha önce geçirdiğiniz ameliyatlarınız, kronik rahatsızlıklarınız gibi tüm sağlık durumunuzu paylaşmanız gerekir. Doktorunuz sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

Doktorunuza Sorun

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Sidebar