Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

blank
1 Cevap

Hocam merhaba benim eşim 45 yaşında yüzünden memnun değil yaşlandığını ve kırıştığını düşünüyor. Yüz germe ameliyatı olmak istiyor. Eşimin mutlu olması benim için önemli yüz germe ameliyatının herhangi bir riski var mıdır? bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2019

Merhaba, Yüz germe operasyonlarında her ameliyatta olduğu gibi nadir de olsa enfeksiyon riski vardır. Yüz germe ameliyatlarında işlem yapılacak bölgeye enjekte edilen özel ilaçlarla kanamasız şekilde operasyonlar gerçekleşir fakat az da olsa ameliyat sonrası kanama riski görülebilir. Bizler bu bölgeye yerleştirmiş olduğumuz ince drenler sayesinde bu riski azaltmaktayız. Ancak hipertansiyonu olan hastalarda nadirende olsa bu risk oluşabilir.Deri altında oluşan kanama giderilebilir. Fakat deri altına kanama iyileşme sürecini geciktirebilir ve iz kalmasına neden olabilir. Bu sebeple tansiyonu kontrol altında tutmak ve kan sulandırıcı (aspirin gibi…) hapları ameliyattan bir hafta önce bırakmak gerekir. Yüz bölgesi kanlanan bir alandır. Bundan kaynaklı enfeksiyon riski çok azdır. Ameliyat öncesi ve sonrasında uygulanan antibiyotikler bu riski en aza indirir. Eğer buna rağmen bir enfeksiyon oluşacak olursa o zaman antibiyotik tedavisi ve pansuman gerekebilir. Bazı kişilerde genetik yapıdan kaynaklı yada sigara kullanımı kaynaklı deri kayıpları olabilir bu durumda iz oluşmasına sebep olabilir. Bu izler için ek tedavi yöntemleri uygulanabilir. Yüz germe ameliyatı sırasında duyu sinirleri hasar görebilir.Bu durumda yüz hareketlerinde zayıflık ve kayıp oluşturabilir. Sinir hasarları yüz hareketlerinde geçici yada kalıcı kayba neden olabilir. Fakat bu tip hasarlar zaman içinde iyileşebilir. Yüz germe operasyonu sırasında derinin yukarı çekildiği alanda saç kaybı yaşanabilir. Bu durumu önceden öngörmek mümkün değildir. Yüz germe ameliyat sonuçları yaşlanma, yerçekimi etkisi, fazla güneşte kalma, kilo alma yada verme gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Yüz germe ameliyatının sonuçlarının daha uzun soluklu olması için gelecekte yeni ameliyatlar yada ek tedaviler yapılabilir.Sevgiler

blank

İyi akşamlar Leyla Hanım, ben 39 yaşındayım. Göz kenarlarında kaz ayakları oluştu ve yüzüm biraz sarktı. Kilo verdim son zamanlarda büyük oranda. Ondan kaynaklı olabilir. Yüz germe ameliyatı olmak istiyorum. Yüz germe ameliyatının riskleri var mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 17, 2021

Merhaba, yüz germe operasyonları kişinin yaşına, cilt durumuna, cildin esnekliğine, kalınlığına göre farklı uygulamalarda olabiliyor. Tam ve yarım yüz germe operasyonlarını yüz bölümünde fazla kırışıklık ve sarkma olan 50 yaş üstü hastalarımıza öneriyoruz. Yaşınızın genç olmasından dolayı size önerebileceğim yöntem iple yüz germe estetiğidir. Cerrahi bir müdahale olan tam ve yarım yüz germe operasyonları ile karşılaştırıldığında hemen hemen hiç riski olmayan minimal invaziv teknikle gerçekleştirdiğimiz operasyonlardır. Baş bölgesine sabitlenen iplerle yüzün yuları çekilmesine dayanan işlemde minimal sarkmalar ve kırışmalar engellenir. Mimiklerin kaybolmadığı, medikal ipler kullanılarak yapılan bu yöntemde yüzün orta üst ve çene bölgesine efektif bir dinamizm katılır. Hasta daha genç ve daha enerjik görünür. Sevgiler.

blank

Merhaba hocam, ben Yusuf, 40 yaşındayım. Eşim 56 yaşında ve çok güzel bir kadın. Biraz yaştan dolayı yüzünde çizgilerin arttığını ve biraz da yorgun bir ifadesi olduğunu düşünüyor. Benim için değişen bir durum olmayacak ama onun içinin rahat olmasını istiyorum. Yüz germe ameliyatı olmak istiyor ama riskleri hakkında pek bir bilgimiz yok. Bize yüz germe ameliyatı riskleri hakkında bilgi verirseniz çok seviniriz. Teşekkürler. İyi günler.

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 14, 2021

Merhaba, yüz germe operasyonları kişinin yaşına, cilt kalitesine ve kırışıklık düzeyine göre çeşitli şekillerde yapılabiliyor. Tam yüz germe operasyonlarını genel olarak 50 yaş ve üstü hastalarımıza uyguluyoruz. Yüzün alt, orta ve üst bölgesinin tamamını içeren bu operasyon ciddi ve komplike bir ameliyattır. Cerrahi yüz germe operasyonları da yine kişinin yüz ve boyun bölgesine bakarak iki farklı şekilde yapılabilir. Kulak önünden yapılan tam kesilerde boyunu da kapsayan bir müdahaleden bahsederken, boyunda bir sarkma olmaması durumunda yarım kesi yapılarak da işlem gerçekleştirilebilir. Önemli olan bu noktada hasta ile cerrah arasındaki iletişimin çok iyi olmasıdır. Yapılacak yüz operasyonlarında muhakkak yüzde bir değişiklik olmaktadır. Yüz genç ve görünmekle beraber operasyondan sonraki bakımın diğer uygulamalara göre biraz daha özenli olması gerekmektedir. Kişinin yeni yüzünden memnun olması için cerrahını iyi dinlemesi, onunla iyi ve kuvvetli iletişimde olması gerekir. Yapılan yüz germe prosedüründe yüz ve mimik kaslarının uygun ve özenli bir şekilde gerilme işlemi yapılarak dikilmesi ve sağlamlaştırılması, operasyondan sonra cildin eski haline dönmemesi bakımından önemlidir. Tam yüz germe operasyonları tamamen kalıcı etkisi olan cerrahi bir müdahaledir. İple askı yöntemleri medikal uygulamalar olup daha minimal kesiler yapılarak gerçekleştirilir. Genel olarak tam yüz germe operasyonlarını yüzünde ve boyun kısmında ileri derecede sarkma olan hastalar için öneriyoruz. Operasyondan sonra hastalarda ağrı oluşmaz ancak yanma ve gerginlik hissi oluşabilir. Operasyondan sonra lokalize bulunan morluklar ve şişlik ortalama iki hafta sonra geçer. Yüzün 3 ay boyunca güneş ışınlarından korunması gerekir ve yüz şeklinin tam olarak oturması üç ayı bulur. Sağlıklı günler dilerim.

blank

Merhaba Leyla Hocam, yüzümde yerçekiminden kaynaklanan bir sarkma var. Yüz gerdirme ameliyatıyla daha enerjik görünmek istiyorum. Ama bi yandan da olmak istemiyorum. Korkuyorum. Yüz germe ameliyatının riskleri var mı?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Eylül 13, 2021

Merhaba, yüz gerdirme operasyonunu yüzünde kırışıklıklar olan, sarkma meydana gelmiş kişilere uyguluyoruz. Yüz gerdirme dediğimiz zaman birkaç operasyon tekniğinden bahsetmiş oluyoruz aslında. Tam cerrahi, minimal cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle yaptığımız operasyonlarda cilt kaliteniz, yüzünüzün kırışıklık durumu ve deri ağırlığınız oldukça önemli. Yapacağımız ön muayenede cilt kalitenizi kontrol ediyorum ve kırışıklık düzeyini değerlendiriyorum. Her cerrahi operasyonda risk ve komplikasyon oluşmasından bahsedilir. Bu sadece yüz operasyonlarına özgü bir durum değildir. Cerrahi olan her işlemde risk bulunur. Eğer hiç risk almadan yüzünüzdeki kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız, ameliyatsız yüz gerdirme işlemlerimiz de bulunuyor. Özel cerrahi iplerle yapılan işlemde bazen hiç kesi olmuyor bazen de minimal invaziv yöntemle yapılabiliyor. Kullanılan ipler cilt kalitenizin durumuna göre farklılık gösterebiliyor. Ön muayenede cilt ve kırışıklık durumunuzu değerlendirdikten sonra sizin için uygun yüz gerdirme operasyonunu sizinle paylaşıyorum. Sevgilerimle.

blank

Merhaba Leyla Hanım, yüzümde yaşımdan dolayı çok fazla kırışıklıklar var, hayat beni biraz yıprattı, 60 yaşındayım, çevremdekiler bu yaştan sonra ne yapacaksın ameliyatı filan diyorlar ama ben yüz ameliyatıyla aynı zamanda yaşadığım kötü anıları da sileceğim. Yüz ameliyatının herhangi bir riski var mı, bana bilgi verebilirmisiniz? Bir de ben sigara içiyorum 20 yaşından beri, acaba bişey olur mu?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 26, 2020

Merhaba, yüzdeki yaşlanma ve kırışıklıklar yaşa ve yıllara bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterse de zor hayat koşulları, çevresel etmenler, sigara kullanımı kalıtsal cilt esnekliği yüz derisinin kırışmasında etkilidir. Yüz germe operasyonu aynı diğer cerrahi operasyonlar gibi son derece önemli ve elbette riskleri olan bir operasyon şeklidir. Bir operasyonda risk yoktur demek yanlış olur. Her operasyonun belirli oranlarda risk taşıdığını bilmemiz ve operasyon öncesinde ve sonrasında bu çerçevede planımızı yapmamız gerekmektedir. Ameliyat olmaya karar verildiği zaman size ameliyat öncesinde söyleyeceğimiz riskleri de kabullenmiş olursunuz. Yüz germe ameliyatının risklerini en çok artıran faktör sigara kullanımıdır. 20 yaşından beri sigara içtiğinizi ve 60 yaşında olduğunuzu belirtmişsiniz. Burada 40 yıllık bir sigara içiciliği bulunmakta. Yüz germe operasyonundan önce mümkünse 15 gün öncesinde sigarayı bırakmak operasyonun sağlıklı geçmesi, enfeksiyon riskinin azalması ve iyileşme sürecinin kısalması bakımından oldukça önemlidir. Yüz germe operasyonunda yüzde istenmeyen yara izleri oluşabilmekte. Cilt altında bulunan yağ dokusunun ölmesiyle yani yağ nekrozu ile oluşabilecek riskler, anestezi riskleri, dokularda sıvı toplanması, deride bozukluklar, yüz sinirlerinde oluşabilecek sinir zedelenmesi, hematom yani kanama oluşması, enfeksiyon meydana gelmesi istenmeyen ancak yüz germe ameliyatı risklerinden birkaçıdır. Operasyon sonrasında ağrıların devam etmesi, yüzdeki morarma ve şişliğin 10 günden fazla sürmesi, yaraların iyileşme süresinin uzun olması yüz germe operasyonunun risklerindendir. Operasyon öncesinde özellikle sigarayı bırakmak son derece önemlidir. Bu riskleri bilerek alınan önlemler sonrasında ameliyata karar vermek çok daha doğru olmaktadır.

blank

Selamün aleyküm hocam, benim karım yüz germe ameliyatı olmak ister ama ben izin vermiyorum. Başına bir şeyler gelir diye korkumdan ama çok başımın etini yedi size bir danışayım dedim hocam yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir?

blank
Op. Dr. Leyla Arvas Ekim 5, 2020

Merhaba, her türlü ameliyatta olduğu gibi yüz germe ameliyatının da bazı riskler barındırdığını bilmemiz gerekir. Ameliyat sonrası çok ufak bir yüzde oranıyla enfeksiyon ve kanama riski olabilir. Buna ek olarak her türlü travma sonrası ciltte gözlenebilen ödem, şişlik ve morarma da oluşabilecek sonuçlar arasındadır. Fakat bunların hiçbiri tedavi edilemez sonuçlar değildir. Reçete edilen ağrı kesici, antibiyotik ve ilaçlar ile kısa sürede sorunsuz iyileşme süreci tamamlanabilir.

    Email Adresiniz (Gizli Kalacaktır)

    Sorunuz.

    Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve size daha özel bir deneyim yaşatmak için çerez kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
    Sidebar