Kadınların iş hayatında daha aktif rol almaları ile birlikte hamilelik yaşı da yükseldi. Eğitim hayatı, kariyer yapma, evlilik ve böylelikle çocuk sahibi olmak artık 30-40 yaşını bulmaktadır.

Annelik estetiği; doğum, emzirme, aşırı kilo alıp verme ile birlikte meme içinde boşalma, karın kasında gevşeme, cilt sarkmaları ve çatlakları, bölgesel yağlanmaları olan kadınların tercih ettiği kombine ameliyattır.

Diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen doğumdan önceki fit vücutlarına geri dönemeyen adaylar bu konuda sıkça estetik cerrahların kapısını çalmaktadır.

Bu estetik girişim genellikle birden fazla doğum yapmış ya da başka doğum planlamayan kişiler için uygundur. Ancak son doğumdan sonra en azından emzirme bitene kadar (min 6 ay max 1 sene) beklenmelidir.

Ayrıca ameliyat olduktan sonra tekrar doğum yapma durumu olursa karında ve memede bir miktar gevşeme söz konusu olacaktır, hiçbir zaman gebelik öncesi gibi olmaz.

Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçermektedir?

Annelik estetiği kişiye özel tasarlanmalıdır, çünkü her hastanın ihtiyacı farklıdır. Annelik estetiğinde kişinin isteklerini ve şikayetlerini uzman hekimine doğru ifade etmesi yapılacak olan operasyonların planlanmasında oldukça etkilidir.

Genel olarak meme dikleştirme, liposuction ve karın germe ameliyatları genel anestezi altında kombine şekilde yapılmaktadır.

Doğum Sonrası Meme Estetiği

Emzirme dönemi sonrası en çok etkilenen bölge göğüslerdir. Hamilelik öncesine göre hacim olarak küçülür ve sarkar. Doğum sonrası kadınların en sık başvurduğu operasyon meme dikleştirme ve meme büyütme ile beraber dikleştirme girişimleri olmaktadır.

Emzirme döneminden 5-6 ay sonrasında meme küçültme, büyütme yada dikleştirme operasyonları yapılabilir. Bazı hastalarda süt bezlerinin küçülmesiyle deride çatlak ve sarkmalar oluşabiliyor.

Bu durumlarda memeye eski hacmi geri kazandırmak için silikon protez ile meme büyütme hem de dikleştirme ameliyatı birlikte yapılabilir. Eğer meme dokusunda fazlalık varsa meme küçültme ve toparlama işlemi yapılmaktadır.

Meme küçültme işlemi sırasında süt kanalları kesilmediği için kişi tekrar anne olmaya karar verdiğinde ameliyatta uygun bir teknik ile yapıldıysa bebeğini emzirmede sorun yaşamayacaktır.

Meme operasyonları sonrasında kişinin sosyal hayatına geri dönmesi 2 haftayı bulmaktadır. Hastanın ameliyat sonrası yaklaşık 3 ay süreyle ağır spor egzersizlerinden kaçınması gerekir.

annelik estetıgıDoğum Sonrası Karın Germe

Karın germe ameliyatının amacı doğum yapmış olan hastanın gevşeyen ve ayrılan karın kaslarını tekrar gergin hale getirmektir. Bu operasyonu yapabilmek için genellikle hastanın gebelik öncesi kilosuna dönmesi veya bir miktar kilo vermesi beklenir.

Böylece karındaki gevşeklik azalmış olacaktır. Bu girişim için en az 3 ay beklenmeli, hatta emzirme döneminde de uygun olmayan karın germe işlemi için hastanın 1 sene beklemesinde fayda vardır.

Karın germe işleminde göbek deliği altında oluşan sarkıklık çıkarılmakta ve karın bölgesindeki kas dokusu sıkılaştırılmaktadır. Göbek deliği de bu germe işlemi sonucunda yeniden konumlandırılacaktır. Eğer hastada fıtık varsa buda işlem sırasında giderilmektedir.

Böylece kişi daha düz ve sıkı bir karına sahip olur. Karın germe de ameliyat izi sezaryan izinden biraz uzun bir iz olarak iç çamaşırı içinde kalır. İzler yaklaşık bir yıl içinde silinir.

Operasyon genel anestezi altında hastane ortamında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmektedir. Hasta ameliyat sonrası 1 gece hastanede yatar, yaklaşık 1-2 hafta sonra hafif tempolu sosyal hayatına geri dönebilir.

Girişimden 6 hafta sonra ağır olmayan egzersizlere başlanabilir. Eğer kişi diyet ve sporuna dikkat edip karın kaslarını kuvvetlendir ise sonuçlar çok daha mükemmel olacaktır. Tamamen doğum öncesi görünümüne ulaşacaktır.

Doğum Sonrası Liposuction

Doğum sonrası vücudumuza özellikle de karın, bel, basen, uyluk içi ve diz kısmına yerleşen inatçı yağlardan spor ve diyetle kurtulmamız çok mümkün olmayabilir. Bu durumda estetik cerrahlardan yardım alabiliriz.

Bölgesel olarak yerleşen yağ birikimlerini ultrasonik ses dalgaları kullanarak parçalanması işlemi Liposuction operasyonudur.

Annelik estetiğinde karın germe ile birlikte en sık kullanılan yöntem liposuctiondır. Gebelik sonrasında istenilen kiloya ulaştıktan sonra en az 3 ay en fazla 1 sene içinde rahatlıkla uygulanan bir girişimdir.

Fakat şu bilinmeli ki Liposuction bir kilo verme ameliyatı değil sadece vücut konturunu düzeltmek adına uygulanan bir yöntemdir.

Doğum Sonrası Genital Bölge Estetiği

Özellikle normal doğumdan sonra kadınlar en çok ihtiyaç duyduğu operasyonlardan biride Vajinoplasti yani Vajina daraltma operasyonudur. Doğum sonrasıyla birlikte vajinal kaslar genişlemeye bağlı olarak sarkar ve gevşer. Bu da beraberinde idrar tutamama gibi sağlık sorunlarını da getirir.

Hem oluşan deformasyonu gidermek hem de cinsel hayata olumlu katkıda bulunmak adına vajina daraltma operasyonları yapılmaktadır. Operasyon genel yada epidural anestezi altında yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Operasyonda vajinanın arka duvarında yer alan kaslar gerginleştirilir, küçük ve büyük dudaklara ihtiyaç duyulan işlemler yapılır. Bu girişim için doğum yaptıktan sonra en az 6 ay geçmesi gerekmektedir.

Annelik Estetiği Fiyatları

Annelik estetiği fiyatları yapılacak ameliyat kombinasyonu na göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak annelik estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.