Mini Abdominoplasti de adı verilen mini karın germe ameliyatı, göbek deliği altında elastikiyetini yitirmiş sarkık karın derisine sahip hastalar için önerilen bir operasyondur.

Mini karın germe operasyonunda alt karın bölgesindeki yağlar alındıktan, karın kasları onarıldıktan sonra sarkık cilt alt dokusu aşağıya doğru çekilip gerginleştirilir. Gerginleştirme işlemiyle alt karın bölgesi dikilerek sağlamlaştırılır.

Alt karın bölgesinde deri sarkması genellikle yaşlanmaya ya da kilo alıp vermeye bağlı görülür. Doğum sonrasında görülebilir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Mini karın germe ameliyatı, alt karın bölgesinde oluşan gerginliğini kaybetmiş, gevşemiş, sarkık ve toplanmayan karın derisi için yapılan abdominoplasti kadar komplike olmayan bir operasyondur.

Mini karın germe ameliyatı şişmanlık ya da obezite tedavisi değildir. Ameliyat öncesinde kişilerin sağlıklı beslenme şekillerini öğrenmeleri ve uygulamaları, operasyondan sonra da kilo almamalarını ve gergin karın formunu korumalarını sağlamaktadır.

Bu ameliyatın temel hedefi ciltteki bollaşmanın gerilmesi, karın bölgesindeki kasların dikilip gerilmesidir.

Mini karın germe operasyonu karnın alt çizgisinde yapılan küçük bir kesi ile gerçekleşir. Yapılan kesi tam karın germe operasyonuna göre daha kısadır.

Operasyonda hastanın bel ile karın bölgesindeki var olan yağlar da alınmakta, karnın altında kalan fazla cilt dokusu çıkarılmakta, karın kasları sıkılaştırılıp dikildikten sonra kalan deri germe işlemi yapıldıktan sonra dikilir.

Bu operasyonun tam karın germe operasyonundan diğer bir farkı da karnın üst bölgesine ve göbek deliğine dokunulmamasıdır.

Sezaryen izine benzeyen bir kesi yapılır ve bu sayede mini karın germe operasyonunda çok belirgin bir iz kalmamaktadır. Mini karın germe ameliyatından sonra 3 ile 4 hafta içerisinde iyileşme gözlenir.

Mini Karın Germe Ameliyatı (Mini Abdominoplasti) Kimlere Uygundur?

Mini karın germe ameliyatı ani kilo verdikten sonra ya da doğumdan sonra karın alt bölgesinde oluşan sarkma ve cilt deformitesini ortadan kaldırılmasına yönelik cerrahi bir prosedürdür. Üst karın bölgesinde sarkma ve yağlanma olmayan kişilerde yapılması önerilir.

Bu ameliyatın yapılabilmesi için kişinin cilt altındaki yağ dokusunun göbek deliğinin altında ve fazla olmaması gerekir. Genellikle doğum yapan genç anneler tarafından tercih edilmektedir.

Göbek deliği üstünde sarkma olmayan kişilerde estetik görünümün düzeltilmesi için tercih edebilmektedirler ve bu operasyon için uygun adaylardır.

Karın Derisi Neden Sarkar?

Kilo alıp verme, hamilelik, hamilelik sonrası karbonhidrat ve şeker tüketiminin artırılması, düzensiz beslenme alışkanlıkları, alkol kullanımı, hareketsiz bir yaşam tarzı göbek ve bel çevresinde yağlanmaya sebep olur.

Kilo almak yağ hücrelerinin hacmini genişletir, dolayısıyla cilt derisi büyür ve genişleyerek yeni duruma uyum sağlar.

Yoğun kilo alımıyla beraber bağ dokularında da deformasyon görülür. Karın derisini tutan bağ dokusu gevşer, esnekliği azalır. Genetik olarak bazı ciltlerde deformasyonla beraber çatlak oluşumları da görülür.

Sonrasında vücut genelinden 15 kilogram ve üstündeki kilo kayıplarında karın bölgesinde sarkma görülür.

Derimiz bizi koruyan esnek bir yapıya sahiptir. Ancak ne kadar esnek bir cilt yapısına sahip olursak olalım özellikle gebelikten sonra yaklaşık olarak 10 ile 15 cm arasında esneyen göbek bölgesindeki sarkmanın önüne geçmemiz ve bu oluşumu engellememiz oldukça zordur.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini karın germe ameliyatı öncesinde yapılan muayenede karın bölgesindeki yağlanma oranına, yağ miktarının dağılımına, alt karın bölgesindeki cildin sarkıklık derecesi ile fazlalığına ve deri kalitesine bakılır.

İlk muayenede mini karın germe operasyonunu yapacak doktorunuzla mevcut sağlık durumunuz hakkında ayrıntılı bilgi vermelisiniz.

Eğer varsa kronik rahatsızlığınızı (diyabet, kalp), önceden geçirdiğiniz hastalıkları, alkol ya da sigara bağımlılığınızı, sürekli kullandığınız ilaçları (kan sulandırıcı, sakinleştirici) doktorunuzla paylaşmalısınız.

Mini karın germe operasyonu öncesinde bel ve karın bölgesine liposuction uygulanır. Hastanın ihtiyacı halinde bel ve karın bölgesinden alınan yağlar kişinin popo bölgesine enjekte edilebilir ve daha kıvrımlı vücut hatları oluşturulur.

Liposuction uygulama alanının büyüklük derecesi ve uygulama süresine göre operasyonun süresi de değişiklik gösterebilir. Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında 2-3 saat arasında sürer.

Operasyonda kesi hattı kısadır, göbek deliğinin yeri değiştirilmez. Mini karın germe operasyonunda kesi hattı, alt karın bölgesinde ve sezaryen kesisi hattı kadar bir açıklıkla gerçekleşmektedir.

Mini karın germe operasyonundan sonra çok aşırı derecede ağrı hissedilmez. Ameliyat sırasında uygulanan genel anestezi ile ameliyat bitimindeki ilk saatlerde ağrı fazla hissedilmemektedir. Daha sonrasında hekimin tavsiye edeceği ağrı kesici ilaçlarla ağrı hafifletilebilmektedir.

Mini karın germe operasyonunda kesi izi kişinin çamaşırının altında kalacak şekilde açılmaktadır. Alt karın derisi göbek deliğine kadar karın duvarından ayrılarak açılır.

Sarkık, esnekliğini yitirmiş ve gevşemiş biçimde duran karın kasları birbirlerine yakınlaştırılır, sıkılaştırılarak dikilir. Sadece küçük bir kesi ile karın altındaki biçimsiz karın derisi gerilip çıkartılarak işlem tamamlanır.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) İyileşme SüreciMini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) İyileşme Süreci

Mini karın germe operasyonunda karın duvarına, etkisi ortalama 10 saat kadar sürecek anestezi uygulanır.

Bu bakımdan ameliyattan sonra kişi çok fazla ağrı hissetmez. Mini karın germe operasyonundan yaklaşık iki saat sonra hasta yemek yer ve ayağa kaldırılıp yürütülür. Taburculuk işlemi operasyonla aynı gün ya da 1 gün sonra yapılabilir.

Mini karın germe operasyonunda kullanılan dikişler eriyen dikiş olduğundan dolayı vücut tarafından absorbe edilir ve alınmasına gerek duyulmaz.

Ameliyattan sonra sigara içilmesi yapılan yara iyileşme sürecini uzatmaktadır. Bu bakımdan yapılacak operasyon öncesinde sigarayı bırakmanız veya azaltmanız tavsiye edilmektedir.

Operasyondan 24 saat sonra rahatlıkla duş alınabilir. Operasyondan 3 gün sonra normal hayata dönmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Mini karın germeden, en erken bir ay sonra karın kaslarını yormayan ve zorlamayan egzersizler yapılabilmektedir. 6-7 hafta sonra hemen hemen tüm spor aktiviteleri yapılabilmektedir.

Mini Karın Germe Kaç Günde İyileşir?

Karın germe ameliyatı tam karın germe ve mini karın germe olmak üzere ikiye ayrılır. Tam karın germe daha kapsamlı ve uzun süren bir ameliyat olmakla beraber iyileşme dönemi uzundur.

Mini karın germe ise daha kolay bir işlem olması sebebiyle iyileşme dönemi kısa süren bir uygulamadır. Mini karın germe ameliyatı olan bir hasta ortalama 4-7 gün içinde normal yaşantısında geri dönebilir. Ancak bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mini Karın Germe Ameliyatının Sonuçları Kalıcı mı?

Mini karın germe operasyonunun sonuçları kalıcıdır ancak kilo alıp vermeden ideal kilonuzu korumak gerekir.

Göbek ve bel çevresi yağlanmayı önemli derecede artıran alkol tüketimi, dengesiz ve sağlıksız beslenme gibi faktörler kilo alımının tekrar etmesine sebep olmaktadır.

Kişinin hamile kalma planı varsa, gebelikten sonra bu operasyonu yaptırması operasyonun kalıcılığı bakımından önemlidir.

Gebelik sırasında ve sonrasında ya da gebe kalınmasa da hastada kilo ve beslenme kontrolü sağlanması, operasyonun sonucunu korumak ve kalıcılığının devam etmesi bakımından esastır.

Operasyondan yaklaşık iki ay sonra yapılmaya başlanabilen karın egzersizleri ile karın formu aynı tutulabilmekte ve kalıcılığın devam etmesi sağlanmaktadır.

Mini Karın Germe AmeliyatıMini Karın Germe Fiyatları

Mini karın germe fiyatları hastanın muayenesi sonrası belirlenir. Muayene sonrasında operasyonun içeriği hastanın beklentilerine göre şekillenir.

Liposuction uygulamasının yapılıp yapılmayacağı fiyatı etkileyen bir diğer faktördür. Mini abdominoplasti fiyatını belirleyen bir diğer faktörde doktorun tecrübesi ve yapılan hastanenin seçimidir.

Mini Karın Germe Mi Tam Karın Germe Mi?

Mini karın germe estetiğini karın alt bölgesindeki minimal sarkma problemini ortadan kaldırmak için yapılır. Mini karın germe ameliyatında, tam karın germe estetiğine göre daha az iz kalır ve iyileşme süresi daha kısadır.

Mini karın germenin bir diğer avantajı ise daha az maliyetli olmasıdır fakat bunun sebebi kas onarımı ve göbek deliğine ihtiyaç duyulmaması kaynaklıdır.

Her hastaya mini karın germe uygun değildir. Özellikle karın sarkması göbek deliğinin üstündeki bölgeyi de kapsayan kişilere tam karın germe önerilir.

Karın germenin tam mı mini mi olacağı, ameliyat öncesi muayene sırasında uzman doktorun kararı ve kişinin beklentileri doğrultusunda şekillenir.

Burada önemli olan karın derisindeki sarkma, göbek deliğinin görünümü ve hastanın beklentisidir. Tam karın germe ameliyatı daha komplikedir ve daha büyük bir alanı kaplar.

Daha detaylı bilgi için Mini karın germe ve Tam karın germe arasındaki fark yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mini Karın Germe Ameliyatında İz Kalır Mı?

Mini karın germe ameliyatında, tam karın germe estetiğine göre daha az iz kalır. Çünkü mini karın germe ameliyatı daha az bir alanı hedef alır.

Mini karın germe operasyonunda ameliyat izi tam çamaşır çizgisinin içinde kalacak şekilde yapılır. Böylece ameliyat izi dışarıdan bakıldığında görülmez.

Mini karın germe ameliyatında göbek çevresinde ameliyat izi olmaz. Çamaşır altında kalan ameliyat izi ise iki sene içinde daha soluk bir renge dönüşür. Eğer mini karın germe ameliyat izini sildirmek istiyorsanız ameliyat sonrasında Fraksiyonel Lazer Tedavisi yaptırabilirsiniz.

Mini Karın Germe ile Göbek Deliği Altındaki Deri Düzleşir Mi?

MİNİ KARIN GERMEDümdüz bir karın görünümüne sahip olmak herkesin hayalidir. Özellikle doğumdan sonra göbek deliğinin altında kalan bölge bollaşır ve sarkmaya başlar.

Alt karın olarak bilinen bu bölgeyi sıkılaştırmak için mini karın germe yapılır. Mini abdominoplasti her ne kadar sadece alt karın bölgesinin gerginleşmesini sağlasa da üst karında daha düz görünmesine yardımcı olur.

Altta kalan deri gerilerek dikileceği için üst karında da estetik bir görünüm oluşacaktır.

Eğer karın bölgesinde deformasyon daha geniş bir alana yayıldıysa ve göbek deliğinin üzerindeki deri de sarkıyorsa tam karın germe ameliyatı daha uygun olacaktır. Genellikle birden fazla doğum yapmış kadınlar için tam karın germe ameliyatı önerilir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır mı?

Evet, mini karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilir ve doğum yapabilirsiniz. Karın germe ameliyatlarının her ikisi de sizin doğurmanıza veya hamile kalmanıza engel değildir. Fakat doğurma planı olan hastalarımıza, karın germe estetiğini genellikle doğum sonrasına ertelemelerini öneriyoruz.

Çünkü hamilelik sırasında karın duvarı deforme olacağı için yeni doğum yapan anneler, bir daha karın germe estetiğine ihtiyaç duyabilirler.

Mini Karın Germe Estetiği ile Vajina Estetiği Beraber Yapılabilir Mi?

Mini karın germe yaptıran hastalar, ihtiyaç durumunda vajina daraltma estetiği de yaptırarak doğumun yarattığı deformasyonu en aza indirilebilir.

Kombine estetik uygulamaları sayesinde estetik ameliyatlar daha az maliyetli olabilir ve hastaların iyileşme süresi azalır. Farklı ameliyatlarda operasyona eklenebilir.

Mini Karın Germe Estetiği Tam Karın Germeden Ucuz Mu?

Mini karın germenin ekonomik olarak avantajlı olması üst kas onarımı ve göbek deliğinde değişime ihtiyaç duyulmaması kaynaklıdır. Aynı zamanda germe işleminin daha küçük bir bölgede yapılması operasyon süresini ve yapılan işlemleri azaltır.

Tam karın germe estetiği daha uzun bir ameliyattır ve daha büyük bir alanı kaplar. Mini karın germe estetiği, tam karın germe estetiğine göre daha ekonomiktir.

Tam karın germe estetiği daha büyük bir alanı kapsadığı ve ameliyat süresi daha uzun olduğu için mini karın germe ameliyatına göre daha pahalıdır.

Tam karın germe estetiği 5 saate kadar sürerken, mini karın germe estetiği 2 saat içinde tamamlanır. Size mini karın germe mi yoksa tam karın germe mi gerektiğine hastanın muayenesinde karın bölgesindeki sarkma durumuna göre tespit edilerek karara varılır. Ucuz olduğu için tam karın germe yerine yapılmaz.

Mini Karın Germe Ameliyatı İzi ile Sezaryen İzi Aynı Mı?

Mini karın germe ameliyatı izi, sezaryen izi ile aynı yerden yapılır. Büyüklü bazen sezaryen izinden uzun olabilir. Estetik dikiş ile kapatıldığından daha ince bir iz olarak görünebilir.

Mini Karın Germe Estetiği Zayıflama Yöntemi Değildir

Mini karın germe ameliyatını genellikle doğum sonrası veya yoğun kilo verme sonrası tercih ediyoruz. Kilo verdikten sonra bollaşan ve gevşeyen deriyi toparlamak amacıyla mini karın germe estetiği yapılır.

Mini karın germe estetiği zayıflama etkisi yaratmaz. Eğer karın bölgesindeki yağların azalmasını ve daha ince görünmeyi hedefliyorsanız mini karın germe ameliyatı ile birlikte Liposuction yaptırabilirsiniz.

Liposuction, karın bölgenizdeki fazla bölgesel yağları dışarı çekerek sizlere daha fit bir karın görünümü yaratacaktır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Vücut Şekillendirme Ameliyatı Mıdır?

Mini karın germe estetiğinin amacı alt karındaki bollaşan deriyi vücuttan uzaklaştırmak ve karın derisinin gerilmesini sağlamaktır. Vücut şekillendirme estetiğinde kişinin ihtiyacına göre karın bölgesine Vaser Liposuction yapılarak fazla yağları da dışarı çekilir.

Mini Karın Germe Estetiğinde ise sadece karın bölgesindeki deri deformasyonu tedavi edilir. Bu nedenle 360 derece vücut şekillendirme ameliyatı ile karın germe ameliyatı birbirine karıştırılmamalıdır.

Bu yüzden her iki ameliyat arasında fiyat farkı, iyileşme hızı farkı ve ameliyat izi farkı vardır.