Vücut benleri genellikle hayatın ilk yirmi yıllık dönemi içerisinde vücut tarafından oluşturulan yapılardır.

Ben aldırmak için başvuran kişilerin çoğunun estetiksel nedenlerden dolayı benlerini aldırmak istediklerini görmekteyiz. Vücut benlerini ihmal etmek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir!

Vücut Benleri Neden Oluşur?

Deride renk oluşumunu sağlayan ve melanin üretiminden sorumlu melanositler tarafından yapılan pembe ya da koyu renkli dokulara nevüs veya halk adıyla ben adını veriyoruz.

Benler, ciltteki melanosit hücreleri normalde cilde rengini verir ve cilt yüzeyine eşit olarak dağılırken, bu hücrelerin küme halinde büyümesi sonucunda ortaya çıkar. Benler güneşe maruz kaldıktan sonra, ergenlik döneminde ve hamilelik sırasında koyulaşabilir.

Melanositler, epidermisin alt kısmında, dermisin hemen üstünde bulunan hücrelerdir. Cilde, saça ve gözlerin bazı bölgelerine rengini veren melanin adlı bir pigment üretirler.

Melanin, cildi ultraviyole (UV) ışınlardan, güneşin zararlı ışınlarından korur. Açık tenli ve koyu tenli insanların aynı sayıda melanositleri vardır. Cilt rengindeki fark, melanin miktarındaki farklılık ve melanin paketlerinin boyutundan kaynaklanır.

Benlerin neden oluştuğu ve nasıl ortaya çıktıkları hala tam olarak bilinmiyor. Bununla beraber büyük oranla kalıtımsal sebeplerle doğumsal olarak çıktığı ve çevresel koşulların etkisiyle de oluşabildiği düşünülüyor.

Ben Tipleri Nelerdir?

Benler (Nevüs) farklı tiplerde görülebilir ve şu şekilde sınıflandırılır:

 • Junctional Nevüs: Birinci evrede nevüs oluşturacak hücreler, derinin üst tabakası (epidermis) ile derinin orta kısmı (dermis) arasında gelişir. Bu benler düz yapıdadır ve renklidirler.
 • Compound Nevüs: Benler geliştikçe, nevüs hücreleri dermisin (alt tabakaların) içine doğru yayılır.
 • Dermal Nevüs: Benlerin bir kısmı sadece dermis tabakasında bulunur. Genellikle deri yüzeyinden kabarık olurlar. Renkli olmayan dermal nevüsler, sellüler nevüs olarak adlandırılır.
 • Mavi Nevüs: Bu benler, koyu mavi renkte görünürler.
 • Pigmente Nevüs (Konjenital-Doğuştan): Doğumdan itibaren var olan koyu renkli benlerdir. Farklı boyutlarda olabilirler. İğne başı noktasından, geniş alanları kaplayacak şekilde değişebilirler. Kanser riski özellikle büyük olan nevüsler için dikkatle takip edilmelidir.
 • Halo Nevüs: Bazı benlerde, koyu alanın etrafında beyaz bir halka bulunur. Bu benler, çocukluk veya ergenlik döneminde görülür. Zararlı değillerdir ve zamanla ortadaki ben ve beyaz halka kaybolur.
 • Çil: Açık kahverengi renkte olan, genellikle deri yüzeyinden kabarık olmayan lekeler şeklindedir. Vücudun güneş gören bölgelerinde ve güneşe sıkça maruz kalan insanlarda yaygın olarak görülürler. Güneş ışığına maruz kaldıkça rengi koyulaşabilir ve kış mevsiminde solabilirler. Açık tenli kişilerde daha yaygın görülür. Benlerle karıştırılabilirler. Bazı güneş lekeleri güneşe maruz kalarak rengi koyulaşabilir, ancak kışın solmayabilirler; bu tür lekeler nadiren kansere dönüşebilir ve Lentigo solaris olarak adlandırılırlar.
 • Atipik Nevüs (Clark Nevüs): Düzensiz sınırları ve büyük boyutu nedeniyle kanser riski taşıdığı düşünülen benlerdir. Bu nedenle çoğu zaman yapılan biyopsiler gereksizdir ve sonuçlar genellikle iyi huylu (benign) olarak çıkar. Özellikle ailesinde melanom öyküsü olan kişilerde melanom riskini değerlendirmek için yakın takip ve biyopsi yapılmalıdır.

Dikkat Gerektiren Kötü Huylu Ben Türleri

 • Konjenital nevüs, doğuştan var olan benlerdir ve yaklaşık %1 görülür. Bu benler doğumdan sonra basit benlerden daha fazla kansere dönüşme riski taşır. Bir ben, bir kurşun kalem silgisinden daha büyükse veya herhangi bir anormal değişiklik içeriyorsa muayene edilmelidir.
 • Displastik Nevüs, ortalamanın üzerinde (bir kurşun kalem silgisinden daha büyük) ve düzensiz şekilli benlerdir. Genellikle koyu kahverengi bir merkeze ve daha açık, düzensiz kenarlara sahiptirler. Bu nevüs, cilt kanserine dönüşme eğilimindedir. Aslında, 10 veya daha fazla düzensiz nevüs tipi benlere sahip kişilerin melanoma geliştirme olasılığı 12 kat daha fazladır. Bendeki herhangi bir anormal değişiklik, cilt kanseri açısından değerlendirmek üzere bir dermatolog tarafından kontrol edilmelidir.

Hangi Benler Alınmalı?

Ben AldırmaÇoğu ben tehlikeli değildir ve alınmasına gerek yoktur. Kanser olma olasılığı daha yüksek olan benler, görünüşte farklı olan benler veya 25 yaşından sonra ortaya çıkan benlerdir.

Bir bende renk, yükseklik, boyut veya şekilde değişiklikler oluşursa, bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca benler kanıyorsa, akıyorsa, kaşınıyorsa veya ağrı yapıyorsa kontrol ettirmek gerekir.

Bu kanser riski olan benler dışında kozmetik olarak görünümünden rahatsız olunan benler alınabilir. Eğer benler küçükse lazer ile alınabilirken, büyük ve derin olan benler cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Benleri (Nevüs) Ne Zaman Aldırılmalı?

Benlerin renginde, şeklinde ve dokusunda değişiklik olmadığı sürece sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmezler. Genel olarak estetik amaçlı ben alımı uygulanır.

Yüz bölgesinde ortaya çıkabilen benler estetik bakımdan kişi görünümünü negatif etkileyebilir. Sadece estetik olarak değil sağlık bakımından da ciddi sorunlar oluşabilir ve birkaç durumda benlerin alınması gerekebilir.

 • Benler tahriş olursa
 • Kanama yaparsa
 • Yoğun ultraviyole ışınına maruz kalırlarsa
 • Ben üzeri doku farklılığı olmuşsa (üzeri pütür pütür olabilir)
 • Yayılma özelliği bulunuyorsa
 • Hızlı bir şekilde büyüyorsa
 • Boyutunda değişiklikler görülüyorsa, kendi bünyesinde şekil değişikliği varsa
 • Kişiyi varlığıyla rahatsız ediyorsa ve kıyafet ve aksesuarlara takılıyorsa
 • Benin durduğu yerin etrafındaki cilt rengi açılmışsa ve küçük ben kümelerinin oluşması durumunda
 • Ben renginde belli olacak renk koyulaşması ya da alaca renk alma durumunda alınmaları gerekir. Bu durumlarda ben yapıları değişebilir ve kansere yol açabilirler.

Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Ben aldırma farklı şekillerde yapılabilir.

 • Lazerle Ben Aldırma

Farklı lazerler kullanılarak, kanser riski olmayan benler lazerle alınabilir.

 • Ben Aldırma Ameliyatı

Ben Aldırma ameliyatı, ciltten benlerin cerrahi olarak çıkarılmasını içeren en geleneksel yaklaşımdır. Benin olduğu bölge uyuşturulur ve ardından bir kesi ile beni ve gerektiğinde çevre cildin bir kısmını çıkarılır. Bazı benler derinin daha derinlerine uzanabilir, bu nedenle doktor, alınan benlerin patoljik olarak incelenmesi için bir laboratuvara gönderebilir.

 • Tıraşlama:

Bazı benleri tıraş etmek bir seçenektir. Doktor bölgeyi uyuşturur ve sonra bir bistüri kullanarak beni ciltle aynı seviyeye kadar tıraş eder. Tıraş, cildi sağlam bırakan daha az invaziv bir tedavidir.

 • Kriyoterapi:

Deriye daha derinlemesine nüfuz etmemiş, kanserli olmayan daha ince benler, sıvı nitrojen kullanılarak dondurularak yakılabilir. Bu hızlı ve basit tedavi, cildin yüzeyinde yanık gibi bir kabarcık bırakır, bu kabarcık zamanla iyileşerek kaybolur.

Ben Aldırma Ameliyatı

Öncelikle benler muayene edilir ve muayene aşamasında benlerin durumuna bakılarak hangi yöntemle alınacağına doktor tarafından karar verilir.

Hastanın acı ya da ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulaması yapılır. Anesteziden sonra oldukça kolay bir şekilde gerçekleşen ben aldırma işleminde benin yapısına göre yöntem izlenir.

Ben yapı olarak düz bir formda ise ancak melanom adı verilen kanser yapılanması görülüyorsa tam kalınlığı ile derin olarak ciltten çıkarılır. Genellikle benin 2 katı kadar mekik şeklinde bir kesi yapılır, bu kesi ile ben kökünden çıkarıldıktan sonra estetik dikiş atılır.

Ben incelendikten sonra sağlık açısından herhangi bir tehlike arz ediyor ise gerekli görülen tedavi ve cerrahi müdahale yapılarak ben patolojik olarak incelenir. Bazı benler ise muayene sonucunda kötü çıkmasa da hekim tarafından şüpheli olarak değerlendirilmiş ise periyodik olarak takip altına alınır.

Ben aldırma işlemi yaklaşık 10 ile 20 dakika arasında sürer. Vücuttan çıkarılacak ben sayısı fazla ise işlemler daha uzun sürebilir.

Lazerle Ben Aldırma

Küçük ve herhangi bir cilt kanserine dönüşme potansiyeli içermeyen benler lazer ile alınabilir. Lazerle ben aldırma özellikle fazla sayıda küçük beni olanlar için tavsiye edilen bir ben tedavisidir. Farklı lazerler kullanılabilir.

Burada benin rengi ve büyüklüğü hangi lazerin kullanılacağını belirler ve dermoskop ile incelendikten sonra bu benlerin lazer ile yakılabileceğine karar verilmelidir.

Lazerle ben aldırma sırasında, lazer atışları benin üzerine doğru yönlendirilir ve benin oluşturduğu cilt hücreleri parçalanır. Lazer tedavisinin hassas yapılması ile yalnızca benin alınması ve çevre dokunun sağlam kalması anlamına gelir.

Lazerle ben aldırma  kısa sürede gerçekleşir ve her bir benin çıkarılması sadece birkaç dakika sürer. Bu tedavide herhangi bir cerrahi olmadığından hastalar hemen normal yaşamlarına dönebilirler. Genellikle bir seans lazer uygulaması yeterli olacaktır. 

Lazer sonrası benin bulunduğu yerde küçük bir kırmızı nokta görülür. Benler iyileşme sırasında üzeri kabuklanır ve daha sonra bu kabuk düşer. İlerleyen günlerde yaklaşık bir hafta sonra bu kabuk düştüğünde, benin bulunduğu yer pürüzsüz ve soluk pembe bir iz kalır.

Bu iz yavaşça hafifleyecek ve ilerleyen aylarda görünümü azalmaya devam eder. Kabukla oynanması durumunda benin alındığı bölümde iz kalabilir.

Ben Aldırma Sonrası

ben aldırmaBenlerin vücut dışına çıkarılması işlemi estetik cerrahlar tarafından yapılmalı ve deri altında bene ait herhangi bir kalıntının kalmamasına dikkat edilmeli.

Benlerin büyük olması durumunda estetik tek dikiş atılarak açık bölüm kapatılır. Dikişlerin deri üzerinde kalan bölümleri bir hafta 7 gün sonra alınır.

Ben aldırma ileride oluşabilecek komplikasyonların oluşmaması bakımından sağlıklı ve yararlı bir işlemdir. Riskli dokular çıkarılarak ileride oluşabilecek hastalıklardan da korunmuş olur.

Ben Aldırma Fiyatları

Ben aldırma fiyatları alınan benin büyüklüğüne ve sayısına göre değişebilir. Ayrıca benin hangi yöntem ile alınacağı eğer ben aldırma ameliyatı yapılacaksa kaç benin çıkarılacağı fiyatları değiştirebilir.

Ben aldırma fiyatlarına patolojik inceleme de eklenebilir. Lazerle ben aldırma fiyatları ise kullanılan lazere, kaç ben alınacağına ve seans sayısına göre değişebilir. Bütün bu fiyatlar ancak muayene sonrası belirlenecek tedavi şekline göre netleşecektir.

Ben Aldırma İzi Kaç Günde İyileşir?

Benlerin aldırmanın ne şekilde yapılacağına göre oluşacak ben aldırma izinin iyileşme süresi değişebilir. Küçük benler lazer ile alınabilir. Uygulanan lazer sonrasında kabuklanma ve dökülme olur ve sonrasında uygulama alanında bir hafta kadar hafif pembe renkli bir iz olur: Bu iz bir hafta gibi bir sürede tam olarak kaybolmasa da oldukça hafifler.

Kullanacağınız iz giderici pomat yardımıyla zaman içinde iz kalmaz. Tam olarak iyileşme süreci 1 yıldır. İşlem sonrasında güneşe çıkmanızı önerilmez.

Ben aldırma ameliyatı sonrasında alınan benin büyüklüğüne göre daha kısa yada uzun bir iz olabilir. Ben tam deri katı ile derin çıkarıldı ise dikiş izi altında bir çukurlaşma olabilir. Dikiş izleri düzgün takip edildiğinde 1 yıl içinde silinerek ince bir çizgi halini alır ve dikiş altındaki boşluk doku ile dolar.

Ben Aldırmada İz Kalır Mı?

Ben aldırma işlemi sonrasında iz kalma riski benin boyutuna, derinliğine, ben alınırken başvurulan yönteme göre değişiklik gösterir. Bazı hastalarda ben aldırma uygulaması sonrası tedavi bölgesinde kabuk oluşumu gözlenebilir.

Böyle vakalarda kabuğun kendiliğinden düşmesi beklenir. Cerrahi operasyon yardımıyla yapılan ben aldırma işlemlerinde estetik dikiş uygulandığı için iz kalma riski epey düşüktür. Sonrasında kalan izler için lazer tedavileri uygulanabilir.

Hangi Benlere için Lazer Tedavisi Uygundur?

Küçük kanser riski taşımayan benler, lazerle  ben aldırma için ideal adaylardır. Lazer ile ben aldırma yalnızca biyopsi gerektirmeyen benlerde kullanılmalıdır çünkü lazer sonrası hücreler dejenere olduğu için patolojiye gönderilecek bir numune alınamaz.

Genellikle kulak veya yüz gibi ulaşılması zor ve iz kalabilecek bölgelerde bulunan benler için lazerle ben aldırma iyi bir seçenektir. Aynı zamanda tek bir tedavi seansında birden fazla ben çıkarılabilir.

Lazerle Ben Aldırma Güvenli Midir?

Lazerle ben aldırmada kullanılan lazerler tamamen güvenlidir. Lazerle ben aldırmanın en önemli avantajı, ameliyatsız bir seçenek olmasıdır. Bu yöntem, deriyi kesme veya yakma içermediği için enfeksiyon riski ve iz kalma riski daha düşüktür.

Plastik Cerrahi Ben Alır Mı?

Evet ben alma işlemi plastik cerrahlar tarafından da yapılmaktadır. Ayrıca benin özelliklerine ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak genel cerrah, dermatoloji uzmanları ve estetik cerrahi uzmanları da ben alımı yapabilmektedirler.

Büyük boyutlu ve incelenmesi gereken benlerin alımı için genel cerrahlar daha uygun olurken eğer kanser riski nedeniyle patolojik değerlendirme gerektirmeyen, yalnızca estetik amaçlı aldırılması talep edilen benler söz konusu ise en doğru adres estetik cerrahi uzmanlarıdır.

Ben Aldırmak Zararlı Mı?

Benlerin renk, şekil ve doku olarak değişikliğe uğramadıkları sürece vücut için bir zararları yoktur. Fakat estetik açıdan bazı kişiler benli oldukları için kendilerini mutlu hissederken bazı kişiler de mutsuz olurlar. Ben aldırmanın hiçbir zararı yoktur. Hatta az önce belirttiğimiz gibi renk, şekil, doku değişimine uğramış olanlar mutlaka alınmalıdır.

Bu tür benlerin melanom adı verilen cilt kanserine dönüşme riski vardır. Ben aldırma işleminin uzman bir hekim uygulamasıyla gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Bu işlem için Plastik cerrah, Genel cerrah veya Dermatologları tercih edebilirsiniz.

Ben aldırma benin türüne ve büyüklüğüne göre lazerle veya ameliyatla yapılabilir. Bunun için uzman doktorun muayenesi, doğru tanı koyarak size özel tedavi yöntemini belirlemesi oldukça önemlidir.

Et beni ve Ben Arasındaki Fark Nedir?

Et beni, normal ciltten, kan damarlarından, yağdan ve bazen dokulardan oluşan iyi huylu bir büyümedir ve genellikle bir sap üzerinden cilt dışına doğru çıkar. Genellikle cilt rengiyle aynı renktedirler. Ancak bazı durumlarda normal cilt renginden daha koyu olabilirler. Bu durumlarda bazen benlere benzerler.

Et benleri yaşlandıkça daha yaygın hale gelir ve diyabet, obezite, polikistik over sendromu gibi bazı hastalıklarla beraber görülebilir.

Et benleri vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak cilt kıvrımlarında veya sürtünmeye maruz kalan bölgelerde daha yaygın olarak görülür. et benleri en yaygın sıklıkla boyun, koltuk altları, kasık bölgesi, meme altı, cinsel organlar, göz kapaklarında görülür.

Et benleri iyi huylu büyümelerdir, yani kanserli değildirler. Ancak özellikle daha büyüklerse veya belirli bölgelerde bulunuyorlarsa rahatsız edici olabilirler.
Çoğu durumda, benler , et beninden daha koyu renklidir (ten rengi, kahverengi veya siyah); ancak her zaman böyle olmayabilir. Benler genellikle daha büyük ve daha sıkı olma eğilimindedir. Ayrıca daha geniş bir tabana sahip olurlar ve sap benzeri bir çıkıntı yapmazlar. Benlerin derinin herhangi bir yerinde oluşabilir.

Et benleri de, benler ile benzer yöntemlerle çıkarılabilir.

Benler Evde Çıkarılabilir Mi?

Benler evde çıkarılması uygun değildir, benler bir dermatolog tarafından değerlendirilmeli ve sonrasında uygun bir şekilde çıkarılmalıdır. Benleri güvenli ve düzgün bir şekilde çıkarmak enfeksiyon, yara izi veya diğer yan etki riskini en aza indirir.

Bazı krem ​​ve merhemlerin benleri yok ettiği söylenebilir ancak bunların çoğu alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Benler Alındıktan Sonra Tekrar Çıkar Mı?

Benler alındıktan sonra tekrar çıkmaz. Ancak çil gibi küçük benler tekrar oluşabilir. Bundan korunmak için güneş koruyucu kullanmak yeniden oluşumunu engelleyebilir.