Ben Aldırma

Vücut Benlerini Aldırmak Neden Önemlidir?

Vücut benleri genellikle hayatın ilk yirmi yıllık dönemi içerisinde vücut tarafından oluşturulan yapılardır. Ben aldırmak için başvuran kişilerin çoğunun estetiksel nedenlerden dolayı benlerini aldırmak istediklerini görmekteyiz. Vücut benlerini ihmal etmek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir!

Vücut Benleri Neden Oluşur?

Deride renk oluşumunu sağlayan ve melanin üretiminden sorumlu  melanositler tarafından yapılan pembe ya da koyu renkli dokulara Ben halk adıyla Nevüs  adını veriyoruz. Benlerin neden oluştuğu ve nasıl ortaya çıktıkları hala tam olarak bilinmiyor. Bununla beraber büyük oranla kalıtımsal sebeplerle doğumsal olarak çıktığı ve çevresel koşulların etkisiyle de oluşabildiği düşünülüyor.

Benler Sağlık Sorunu Oluşturur Mu?

Benlerin renginde, şeklinde ve dokusunda değişiklik olmadığı sürece sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmezler. Genel olarak estetik amaçlı ben alımı uygulanır. Yüz bölgesinde ortaya çıkabilen benler estetik bakımdan kişi görünümünü negatif etkileyebilir. Sadece estetik olarak değil sağlık bakımından da ciddi sorunlar oluşabilir ve birkaç durumda benlerin alınması gerekebilir.

  • Benler tahriş olursa
  • Kanama yaparsa
  • Yoğun ultraviyole ışınına maruz kalırlarsa
  • Ben üzeri doku farklılığı olmuşsa (üzeri pütür pütür olabilir)
  • Yayılma özelliği bulunuyorsa
  • Hızlı bir şekilde büyüyorsa
  • Boyutunda değişiklikler görülüyorsa, kendi bünyesinde şekil değişikliği varsa
  • Kişiyi varlığıyla rahatsız ediyorsa ve kıyafet ve aksesuarlara takılıyorsa
  • Benin durduğu yerin etrafındaki cilt rengi açılmışsa ve küçük ben kümelerinin oluşması durumunda
  • Ben renginde belli olacak renk koyulaşması ya da alaca renk alma durumunda alınmaları gerekir. Bu durumlarda ben yapıları değişebilir ve kansere yol açabilirler.

Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Öncelikle benler muayene edilir ve muayene aşamasında benlerin durumuna bakılarak hangi yöntemle alınacağına cerrah tarafından karar verilir. Hastanın acı ya da ağrı hissetmemesi için lokal anestezi uygulaması yapılır. Anesteziden sonra oldukça kolay bir şekilde gerçekleşen ben aldırma işleminde benin yapısına göre yöntem izlenir. Ben yapı olarak düz bir formda ise ancak melanom adı verilen kanser yapılanması görülüyorsa tam kalınlığı ile beraber ciltten çıkarılır ve estetik dikiş atılır. Alınan benlerde eğer bir şüpheli durum görülürse laboratuara patolojik incelemeye gönderilir. Gelen sonuca göre işlem değerlendirilir. Ben aldırma işlemi yaklaşık 10 ile 20 dakika arasında sürer. Vücuttan çıkarılacak ben sayısı fazla ise işlemler bir süre daha uzun sürebilir.

Ben Aldırma Sonrası

ben aldırmaBenlerin vücut dışına çıkarılması işlemi estetik cerrahlar tarafından yapılmalı ve deri altında bene ait herhangi bir kalıntının kalmamasına dikkat edilmeli. Benler boyut olarak küçükse iyileşme sırasında üzeri kabuklanır ve daha sonra bu kabuk düşer. Kabukla oynanması durumunda benin alındığı bölümde iz kalabilir. Benlerin büyük olması durumunda estetik tek dikiş atılarak açık bölüm kapatılır. Dikişlerin deri üzerinde kalan bölümleri bir hafta 7 gün sonra alınır.

Ben aldırma ileride oluşabilecek komplikasyonların oluşmaması bakımından sağlıklı ve yararlı bir işlemdir. Riskli dokular çıkarılarak ileride oluşabilecek hastalıklardan da korunmuş olur.

Lazerle Ben Aldırma Nedir?

Küçük ve herhangi bir cilt kanserine dönüşme potansiyeli içermeyen benler lazer ile yakılabilir. Lazerle ben aldırma özellikle fazla sayıda küçük beni olanlar için tavsiye edilen bir ben tedavisidir. Farklı lazerler ve plexr kullanılabilir. Burada benin rengi ve büyüklüğü hangi lazerin kullanılacağını belirler.

Ben Aldırma Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet ve haber sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir.  Vücudunuzda bulunan sizi estetik olarak ve sağlık bakımından rahatsız eden benlerinizi kısa sürede ve rahat bir biçimde alıyor. Ben aldırma fiyatları için Quartz Klinik +90 212 241 46 24 nolu telefon numaramızı arayarak bizlere ulaşabilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir