Yüz dolgusu yüzdeki asimetriyi ve yaşlılık izlerini gidermede kullanılan dolgu enjeksiyon tedavisidir. Genç yaşlarda dolgun ve diri bir halde olan yüz, yaşlanmanın etkisiyle deri altı yağ dokusu erir.

Yüz genel olarak daha çökük ve cilt sarkık bir hale gelebilir. Kişiden kişiye değişebilen yüz orantısı bozulabilir. 

Yüzdeki ince ve derin kırışıkları azaltmak, genel bir kaldırma etkisi oluşturmak, ciltte oluşan çukurları ortadan kaldırmak ve yanaklara dolgunluk kazandırmak için uygulanan yüz dolgusu hyalüronik asit bazlı dolgular ile uygulanır. Eğer daha kalıcı bir tedavi arayışı var ise yüze yağ enjeksiyonu önerilebilir.

Yüz Dolgusu Nedir?

Günümüzde yüz dolgusu enjeksiyonları ile yüz estetiğinde ideal oranların yakalanması açısından çok iyi sonuçlar verebilir. Tüm yüze yapılan ve farklı alanları belirginleştirerek tüm yüzde genel bir iyileştirme sağlanabilir.

Yanaklar gereğinden fazla belirginse yanağın iç bölgesinden bişektomi ile az miktar yağ dokusu alınması, yüzde hemen ve çok etkili bir değişim yaratır. Yüze daha zayıf ve uzun bir görünüm verilerek istenilen görünüm sağlanmış olur. 

Bir yandan elmacık kemiklerinin ve çenenin daha da belirginleşmesi sağlanırken yumuşak kısım da kulak ön bölgesinden başlayarak ağız köşesine doğru bir çukurlaşma elde edilir.

Yanak çöküklüğü ve sarkması ileri düzeyde olduğu durumlarda ise, hastadan alınan yağ dokuları veya dışardan verilen dermal dolgu maddelerinin yüze dolgu olarak enjekte edilmesiyle de bu işlem sağlanabilir.

Bu alanlara dolgunluk kazandırarak hem daha hacimli ve daha sıkı hale getirir, hem de hafif bir lifting etkisi yaratır. Yanak ve elmacık kemiği hatları belirginleştirilir, yüze daha genç ve orantılı bir görünüm verilir.

Yüz DolgusuYüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüz dolgusu öncesi yapılan muayenede yapılacak dolgu miktarı belirlenir. Yüz dolgusu içerik olarak hazır hyalüronik asit içeren dermal dolgular veya kişinin kendine ait yağ dokusu ile yapılabilir. Dermal dolgular hazır olarak gelir ve 1 ml içeriğe sahiptir. 

Yüz dolgusu için 1’den fazla uygulama alanına dolgu yapılabilir buda yapılan dolgu miktarını istenen görüntüye göre arttırabilir.

Bu miktar istenen görünümü sağlamak için 2-8 arası değişebilir. Bazen daha fazla miktarda dolgu enjeksiyonu da yapılabilir. 

Dolgu enejsiyonu öncesi herhangi ağrı ya da acı olmaması için yüze anestezik krem sürülür. Sonrasında belirlenen bölgelere dolgular enjekte edilir. Enjeksiyon işlemi farklı bölgelere iğne ya da kanül ile uygulanır.  Dolguların etkisi işlem sonrasında hemen görülür. 

Yüzündeki eksiklik fazla miktarda ise yağ dolgusu tercih edilebilir. Yağ dolgusunun yüzde kalıcılığı uzun sürelidir. Ancak istenen görünümü yakalamak için 1 ay ara ile tekrarlanabilir. Dermal dolgular alerji yapmayan içeriği ile yüze enjekte edildikten sonra 12- 18 ay kalıcılığını korur.

Yüz Dolgusu Hangi Bölgelere Yapılır?

Yüz dolgusu yüzün çok çeşitli alanlarına uygulanan ve hastaların sonuçlarından oldukça memnun kaldığı bir uygulamadır. Yüz dolgusu uygulama bölgeleri ile isimlendirilir ve bu bölgeler:

 • Dudak Dolgusu.
 • Burun Dolgusu.
 • Nazolabial Dolgu.
 • Gözaltı Işık Dolgusu.
 • Elmacık Dolgusu.
 • Şakak Dolgusu.
 • Çene Dolgusu.
 • Jawline Dolgusu.
 • Yanak Dolgusu.
 • Nem Dolgusu.
 • Göz Kapağı Dolgusu.

Yüz Dolgusu Sonrasında İyileşme Süreci

Lokal anestezi altında yapılabilen bu işlem uygulanan dolgu sayısına göre ortalama 30-60 dakika sürmektedir. Aynı gün içerisinde günlük rutine dönebilirsiniz. 

Yanak dolgusundan sonra yüzde hafif bir ödem veya kızarmalar görülebilir. Birkaç saat içinde cilt renginiz normale dönecektir. Yüzdeki ödem de bir iki gün içinde kaybolacaktır.

Dolgu sonrası bazen morluklar görülebilir bunlar 1 hafta içinde tamamen kaybolacaktır. İşlem sonrası bir miktar ödem görülmesi normaldir. Bu ödem 1 hafta içinde geçecektir ve yüz son görünümünü alacaktır.

Yüz Dolgusunun Avantajları

Yüz dolgusu sayesinde hızlı daha genç bir görünüm sağlayabilirsiniz. Yüzdeki yorgun ve solgun ifade giderilir. Yaş faktörüne bağlı olarak ciltte elastik lif, yağ tabakası, kolajen lif, hyaluronik asit azalır. Bu azalmaların etkisiyle yüzde sarkmalar ve kırışıklar görülür.

Bu değişimler genellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde karşımıza çıkar. Sadece yüz bölgesinde değil yüzün alt kısımlarında da dolgu kullanılarak kişiye daha dinamik bir görüntü sağlanabilir.

Bunların yanı sıra ciltteki derin yara ve akne izleri de dolgu ile doldurarak daha pürüzsüz bir hale getirilebilir.

Aynı zamanda farklı dolgu içerikleri ile yüzde cilt kalitesi arttırılabilir ve lifting etkisi sağlanabilir.

Yüz Dolgusu Fiyatları

Yüz dolgusu fiyatları, uygulanacak dolgu miktarına göre değişiklik gösterebilir. Yüze uygulanan dolgularda fiyatlar 1 enjektör dolgu üzerinden hesaplanır. Kullanılan dolgu miktar ve markası ve uygulanacak dolgu çeşitliliği fiyatları değiştirebilir. 

Yüze dolgu uygulamasında doktorun tecrübesi ve kliniğin hizmet kalitesi fiyatları değiştirebilir.

Yüze Yapılan Dolgular Zararlı Mı?

Yüz dolgusu için hyaluronik asit bazlı yüz dolguları kullanılır. Bu dolguların içinde bulunan hyalüronik asit farklı miktarlarda ve su tutma yeteneğine göre farklı içeriklerde olabilir.

Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan bir madde olduğundan hiçbir yan etkisi olmayan ve size hiçbir zararı olmayan bir maddedir. 

Yüz dolgusunda da hyaluronik asit kullanıldığından ciltte alerjik bir tepkime yaratmaz. Yüz dolgusu sonrası herhangi bir yan etki görmek istemiyorsanız hassas davranmanız gereken nokta uzman bir doktor seçmenizdir.

Bu konuda çok titiz olmalı ve iyi araştırma yapmalısınız. Yanlış bölgelere dolgu enjeksiyonu damarlara yada sinirlere zarar verebilir. Bu noktada kalıcı hasarlara yol açabilir.

Kalıcı Yüz Dolgusu Var Mı?

Tüm hyaluronik asit bazlı yüz dolgusu işlemleri geçici uygulamalardır. Sağlık açısından hiçbir zararı olmayan ve doğal içerikli dolgu maddeleri kullanılmaktadır. 

Kalıcı dolgu maddeleri yüzde kullanımı önerilme ve kişinin sağlığı için son derece zararlıdır. Sabit dolgu maddeleri ciltte deformasyona ve kötü görüntüye yol açmaktadır. Bu zararın telafisi için kişilerin ameliyatla kalıcı dolguların çıkartılması oldukça zahmetli bir iştir. 

Bu nedenle insan vücudunda doğal olarak bulunan hyalüronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanmak gerekir. Kalıcılığı 12-18 ay arasında değişmektedir. İşlemi tekrar edebilir ve böylece kalıcılığının daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha kalıcı bir uygulama için yüze yağ enjeksiyonu uygulanabilir.

Yüzdeki Asimetri Yüz Dolgusu ile Düzelir mi?

Yüzdeki simetri problemleri de yüze uygulanan dolgular ile düzelebilir. Özellikle doğuştan gelen ve aynaya baktığımızda fark ettiğimiz asimetri yani yüzdeki eşitsizlik problemi gerekli bölgelere daha fazla miktarda yüz dolgusu enjeksiyonu ile giderilir.

Burada önemli etken doktorunuzun bu bölgeleri iyi belirleyip yeterli miktarda dolgu uygulaması yapması ile çözümlenir. Yüzde istenen doğallık ve eşitleme sonrası neden olduğu belli olmayan güzel bir görünüm yakalanması amaçlanır.

Yüz Dolgusu Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Yüz dolgusu öncesinde uygulama alanına anestezik krem sürülür. Bu nedenle işlem sırasında ağrı ya da acı hissedilmez. Ayrıca kullanılan dolguların içeriklerinde de bir miktar anestezik maddeler bulunur. Bu da uygulamayı acısız hale getirir. 

Uygulanacak dolgu (hyalüronik asit ya da yağ dolgusu) enjektör ile yüzün uygulama noktalarına aktarılır. 10-15 dakikalık bu işlem sonrasında kişi günlük yaşamına hemen dönebilir. 

Çok hassas cilde sahip kişiler iğne etkisini hissedebilir. Hem iğne etkisini hem de yüzde oluşan şişlik, ödem gibi etkileri gidermek için buz kompres uygulanabilir. Yüzdeki şişlik birkaç gün içerisinde yok olur. Kişi yüz dolgusunun etkisini 7-10 gün içinde yüzünde tam anlamıyla görebilir.

Yüz Dolgusu Kaç Günde Oturur?

Yüz dolgusunun oturması pek çok faktöre bağlıdır. Kişinin bünyesi, dolgu içeriği, nereye uygulandığı, hangi amaçla uygulandığı gibi. Yüz dolgusu etkisi kişiden kişiye ve dolgu türüne göre değişmekle birlikte ortalama 5-10 gün civarında tamamen oturur. 

İlk 1-2 gün şişlik ve kızarıklık yaşayabilirsiniz. Her insan farklı olduğu için kimilerinde bu tür etkiler hiç görülmezken kimilerinde görülebiliyor.

Yüz Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Normal şartlarda hyaluronik asit kullanılan yüz dolgusu uygulamasında dolgunun geçerlilik süresi 12 ila 18 ay arasında değişkenlik gösterir. 

Kemik üstü bölgelerde ise dolgu maddesi diğer bölgelere kıyasla daha uzun süre kalıcılığını korumaktadır. Çünkü bu bölgede çok fazla mimik olmadığından dolgu etkisini daha uzun süre hissettirir.

Hyalüranik asit ile uygulanan yüz dolgusu işlemi son derece güvenli ve başarılı sonuçlar aldığımız bir operasyon olmakla beraber, elmacık kemiklerinizi dilediğiniz görünüme kavuşturmada da oldukça etkisi olacaktır.