Kadınlarda saç ekimi denince kellikle ilgili farklı görünümler akla gelebilir. Çünkü saç ekimi denilince akla ilk olarak erkek tipi saç ekimi gelse de saç dökülmesi kadınlar arasında da yaygındır.

Kadın tipi saç dökülmesinin nedenleri arasında yetersiz beslenme, stres veya hormonal düzensizlikler olabilir. Kadınların havalı görünümleri için saçları oldukça önemlidir.

Günümüz estetik formları arasında saçlar kilit rol oynar. Saç dökülmesi ve kellik ilk bakışta kadınlarda fark edilir. Alın çizgisinin geriye doğru kayması, zayıf saç tellerinin sağlıksız görünümü kadınların psikolojisini de olumsuz olarak etkileyebilir. Kadın tipi saç dökülmesi saç ekimi tedavisi ile düzelebilir

Kadınlarda Saç Ekimi, Erkeklerden Farklı Mıdır?

Erkeklere yapılan saç ekiminde saçlar tamamen kazıtılır. Böylece saç ekimi için donör toplanması ve saç ekiminin gerçekleşmesi kolaylaşır. Fakat bu işlem kadınlarda tercih edilmez.

Saçlar tıraşlanmadan saç ekimi gerçekleşir. Kadınlarda genellikle saçın ense kısmında belirlenen bir alan açılarak bu alandan saç kökleri toplanır. Saçların tamamı kazıtılmaz sadece bölgesel olarak donör toplanır. Bu nedenle kadınlara yapılan saç ekimi, erkeklerden farklıdır.

Alternatif Yöntemlerle Kadın Tipi Saç Dökülmesi Durdurulabilir mi?

Eğer saç telleriniz de zayıflama varsa, saç mezoterapisi ile saçlarınızı güçlendirebilir, daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilirsiniz. Eğer başınızın üst kısmında açıklık ve yoğun bir dökülme görünüyorsa bunun tek tedavisi saç ekimi olacaktır.

Çünkü saçlar döküldükten sonra kullanılan diğer alternatif yöntemler ve kozmetik ürünleri saçlarınızın çıkmasına yardımcı olamaz.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç ekimi genellikle FUE tekniği ile yapılır. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem ağrısız olarak geçer. FUE tekniğinde ekilecek olan saçlar, ense bölümünden toplanarak saçsız olan bölgeye tek tek ekilir.

Böylece daha estetik ve doğal bir görünüm amaçlanır.  Bayan Saç ekimi işleminin ardından hasta evine geri dönebilir. 6-8 saat süren bu operasyon genellikle tek seansta tamamlanır.

Saç ekimi operasyonunun 3 saati saç köklerinin alınması, bir saati kanalların açılması ve 3 saatin de açılan kanallara köklerin transfer edilmesinden oluşur.

Hasta, saç ekiminden sonra için pansuman için tekrar çağrılır. Operasyondan sonraki üçüncü gün saçlar dikkatlice yıkanmalıdır. İlk hafta alın bölgesinde şişlik ve ense bölümünde kızarıklık veya kabuklanma görünebilir.

Bu çok normaldir. Bu durum zamanla kaybolur ve hastamız ortalama 10 gün içinde iş hayatına dönebilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

kadınlarda saç ekimiKadınların estetik görünümü için tıraşsız saç ekimi de yapılabilir. Tıraşsız saç ekimi, saç ekimi yapılacak olan bölgenin tıraş edilmeyeceği anlamına gelir.

Donör alanındaki ufak bir alan tıraş edilecektir. Bayan saç ekiminde genellikle tıraşsız saç ekimi tercih ediliyor. Ancak tıraşsız saç ekimi alınan kökler ekim yapılırken uzun saç kıllarının arasından ekim yapılırken diğer köklere zarar verebileceğinden genelde tercih edile ve tavsiye edilen tıraşlı saç ekimidir.

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi tamamlandıktan sonra 3 gün içinde ağır iş yapılmamalı, 15 gün içinde saç bakım ürünü saça temas etmemelidir. Doktorunuzun önerdiği losyon ve kremlerin dışına çıkılmamalıdır.

Saç ekilen bölge üzerine baskı yapacak herhangi bir şey bağlanmamalı ya da şapka takılmamalıdır. Saç ekimi sonrası güneşe direk maruz kalınmaktan kaçınmalıdır.

Saç kökleri ekilen bölgeye yerleşene ve ekilen bölge iyileşene kadar bu bölgeye hassas davranmalı, üzerindeki kabuklar koparılmamalıdır. Saç derisi herhangi bir şekilde kaşınmamalıdır.

Herhangi bir renk değişimi veya farklı bir görünümde doktorunuz ile direk iletişime geçmek gerekir. Ancak doktor kontrolünde belirli bir süre geçtikten sonra normal hayatınıza devam edilebilirsiniz.

Bayanlarda Saç Ekimi ile Alın Daraltmada Yapılır mı?

Bayanlarda saç ekiminin en çok tercih sebebi geniş alın daraltmadır. Alın bölgesi normalden daha geniş olan kadınlar saçlarını şekillendirmede sorun yaşarlar.

Aynı zamanda geniş bir alın yüzdeki dengeyi bozarak güzel görünümü sekteye uğratabilir. Saç ekimi ile alın daraltmanın sonuçları hem kalıcıdır hem de istenen açıklığa ulaşılmasını sağlar. Saçların dönüş yönü de ayarlanarak saçlara şekil vermesi kolaylaştırılabilir.

Saç Ekimi Sonrasında İz Kalır mı?

Kadınlarda saç ekimi sonrasında iz kalmaz, fakat bu hangi yöntemi tercih ettiğinize de bağlıdır. FUE yöntemi sayesinde saç ekimi izsiz olarak tamamlanabilir.

FUT yönteminde ise saçlarınızda iz kalma ihtimali yüksektir. Ancak kadınlarda FUT yöntemi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Genellikle FUE yöntemi uygulanır ve sonuçları kendi saçınızdan ayırt edemezsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonrası Boya Yapılır mı?

Kadınlarda saç ekimi sonrasında saçlar uzayıp istenen boya geldiğinde saçlarınızı istediğiniz gibi boyatabilir, fön çektirebilirsiniz. Bayan saç ekimi sonrası saçlarınız artık sizindir istediğiniz işlemi yaptırabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatları

Kadın saç ekim fiyatları, saç ekimi yapılacak alanın genişliğine ve saç ekim yöntemine göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak kadın saç ekimi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.