Saç ekimi farklı yöntemler kullanılarak, saç dökülmesine dirençli saçlı alandan saç köklerinin alınarak dökülen ya da kelleşen bölgelere transfer edilerek yerleştirilmesi işlemidir.

Saç Ekimi Nedir?

Saçlarda seyrelmenin, dökülmenin olduğu bölgelere, sıkı ve yoğun olan bölgelerden alınan saç köklerinin nakledilmesi işlemine saç ekimi denir.

Saç foliküllerinin, saç derisinde sağlıklı ve güçlü saç köklerinin bulunduğu bölgelerden, genellikle başın kulaklar arasında kalan arka kısmından alınarak kel olan ya da incelmiş tamamen açılmış bölgelere aktarılması şeklinde gerçekleştirilir.

Saç ekimi, dökülen saç köklerinin geri kazanılmasının en kalıcı ve pratik yoludur.

Genetik ya da çevresel faktörlere bağlı olan saç dökülmesi sonucu saç köklerinin kaybolması, buna bağlı oluşan kelliğin kalıcı çözümü olan saç ekimi uzun yıllardan beri doktorların ve hastaların tercih ettiği mikrocerrahi bir operasyondur.

Ekilen saçın doğal gözükmesi ve donor alana zarar verilmemesi girişiminin vazgeçilmezidir ve bu ekim sonrası çıkan saçların yoğunluğunu ve görünümünü etkiler. Bu nedenle alanında uzman bir ekip ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç Kökü Nedir?

Saç kökü ve greft kişilerin sıkça karıştırdığı terimlerdir. Saç kökü; kafatasında yer alan yağ dokusuna gömülü olan ve etrafı saç üreten hücrelerle çevrili saçın dip kısmını içermektedir.

Greft; saçların kökünün yer aldığı saç derisinden çıkarılan yapıdır. Her greft içerisinde en az bir en fazla 4 adet saç kökü barındırmaktadır. Greftler verici bölgeden alınıp ekim yapılacak alan için hazırlanmaktadır.

Genellikle saç ekim işlemi öncesinde muayenede doktor kişinin kaç adet grefte ihtiyacı olduğunu belirler. Her kişide ihtiyaç olan greft sayısı farklılık göstermektedir.

Saç ekiminde greftler genellikle en verici bölge olan ense bölgesinden alınmaktadır. Alınan greftler büyüklük, şekil ve kök sayısı açısından farklılık gösterebilmektedir.

Saçın Yapısı Nasıldır?

Saç yapısı kişiden kişiye farklılık gösteren bir terimdir. Saç yapısını kısaca özetleyecek olursak; 5 alandan oluşur. Saç yapısını oluşturan kısımlar saç, cilt, kas, kök kılıfı ve salgı bezidir. Saç yapısını oluşturan tabakalar 5 adettir. Bu tabakalar;

 • Deri bölgesi,
 • Deri bölgesinin altı
 • Destek tabakası kısmı (Aponeurosis)
 • Gevşek bağ dokusu kısmı,
 • Pericranium adı verilen dış örtü tabakasından oluşmaktadır.

Saçlı deri kafatası üzerinde farklı kalınlıklarda yer alır. Saçlı deri başın arka bölgesinde çok kalındır ancak, ön bölgede en ince halini alır. Kalınlık genellikle 8- 3 mm arasında değişir. Deri tabakası içinde aynı zamanda saç köklerini, yağ bezlerini ve ter bezlerini barındırır.

Deri altı tabakada genellikle yağ dokusu fazla miktarda bulunur, bu nedenle kilo alıp vermede deri altı yağ dokusu miktarı değişmez. 

Saçlı deri fibröz bölmelerden zengindir, buda sağlamlığını oluşturur. Saçlı deride büyük damarlar ve sinirler deri altı yağ dokusunun altında bulunur.

Saçlı derinin yağ tabakasının altında ince kas ve devam eden sert tabaka bulunur.

Dördüncü tabakanın ise gevşek bir yapısı vardır ve buda diğer üç tabakadan kolayca ayrılmasını sağlar. Gevşek tabaka altındaki dış örtü tabakası ile kemiğe sıkıca yapışır ve ayrılmasını engellerken aynı zamanda kemiği de besler.

Saç Yapısı ÇeşitleriSaç Teli Yapısı Nasıldır?

Saç telinin ana yapısını keratin proteini oluşturur. Keratin aynı zamanda derinin dış tabakasında ve tırnakta da bulunan ve bulunduğu yapıya sertlik ve dayanıklılık veren bir proteindir.

Keratin, yüzeyinde bulunan yüksek orandaki aminoasitlerden dolayı lifli yapıdadır, güçlü ve esnek bir proteindir ve yüksek miktarda sistein amino asidi içerir.

Saç telinin yapısında bulunan aminoasitlerin dizilimi ve aralarındaki bağlar saçlara kıvırcık ve düz formunu verir.

Saç teli üç tabakadan oluşur:

 • İç tabaka (medulla) sadece kalın kıllarda bulunur.
 • Orta tabaka (Korteks), kılın rengini ve sertliğini sağlayan bölgedir.
 • Dış tabaka (Kütikül) ince, renksiz ve saçın orta tabakasını koruyan bölgedir.

Saç telinin deri altında bulunan kısmına kök denir. Saç kökünün altında derinin kan damarlarından ve sinirden zengin dermal papilla denen bölgesi girinti yapar.

Saç kökü bu yakınlıkla beslenir. Dermal papilla da aynı zamanda hormonların etkilediği reseptör denen bölgeler bulunur. Erkeklik hormonu olan androjenler eğer genetik olarak saç köklerini etkileme ve bozma genine sahipse, bu reseptörleri etkileyerek kıl folikülünün beslenmesini bozar ve folikülün gittikçe küçülmesine neden olur.

Buda çıkan saç kıllarının incelmesine ve zamanla tamamen üretiminin bozulmasına sebep olur.

Saçın Büyüme Evreleri Nelerdir?

Saç Kılının Büyüme Evreleri:

Saç folikülünde saç telinin büyümesi sürekli dönüşüm içinde olan bir süreçtir. Saç büyüme evreleri her saç folikülünde devam eder bu nedenle her saç kökü farklı evrelerde bulunur.

1 Anajen Faz: Bu faz büyüme fazıdır. Saç köklerinin yaklaşık olarak %85’i bu alandadır. Anojen fazında olan büyüme 2- 6 yıl devam eder. Saç telleri yılda yaklaşık 10 cm uzar. 3 yıl süren bu faz sonunda yaklaşık 30 cm uzama gerçekleşir.

2 Katajen Faz: Bu faz bir geçiş dönemidir. Büyüme süreci sonrası saç kökleri 1-3 haftalık geçiş döneminde güçsüzleşir, incelir ve pigment kaybı yaşanabilir. Saçlarımızın yaklaşık %1-2 si bu fazda bulunur.

3 Telogen Faz: Saç köklerinin dinlenme fazıdır ve yaklaşık olarak 2-3 aylık bir süreçtir. Bu fazda kök kısmı kısadır ama saç deriye tutunmaya devam eder. Saçlarımızın yaklaşık %13’i bu fazdadır. Bu süreç bitince anojen fazı tekrar başlar.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Saç ekimi 3 farklı yöntemle yapılabilir. Birisi, FUE yani foliküler ünite ektraksiyonu, diğer yöntem ise, FUT yani foliküler unite transplantasyonu yöntemi olmaktadır.

3. ve en güncel yöntem DHİ ise saç köklerinin donor alandan tek tek alınarak ekilecek bölgeye transfer edilmesidir.

Hangi yöntemin kullanılacağı kişinin saç dökülmesine göre belirlenmektedir.

Yöntemler arasındaki en önemli fark FUE yönteminde kökler yani greftler tek tek donör alandan alınır, FUT yönteminde ise donör alandan şerit halinde alınan saçlı deri parçası ile kaliteli veya kalitesiz tüm köklerin alınmasıdır.

Bu yüzden, son yıllarda FUT yöntemi yerini FUE yöntemine bırakmıştır.

En güncel teknik ise DHI tekniğidir. Diğer iki yöntemden farkı alınan greftlerin tek tek alınıp hemen istenen bölgeye ekilmesidir.

Saç ekimi lokal anestezi ile 6 ila 8 saat süren bir operasyondur. Saç ekimi sırasında hasta yemek yiyebilir. İşlem oldukça konforludur. Operasyon sırasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Ekim sonrasında ise hekimin verdiği ilaçları kullanarak iyileşme sürecini rahat geçirebilir.

En çok tercih edilen yöntem geniş alanlarda çalışılabildiği için FUE yöntemidir. Fue saç ekiminde ilk bölümünde donör alandan saç kökleri toplanmaktadır.

Hasta bu aşamada yatar durumda olmalıdır. Alınan köklerin ekilmesi için saçların ekilmesi istenen bölgeye mm’lik punch adı verilen ince bıçaklar ile kanallar açılır.

Bu ikinci bölümü oluşturur. Üçüncü bölümde, alınan saç köklerin yani greftlerin nakli işlemi gerçekleştirilir. Açılan kanallara çıkarılan saç kökü yani greftlerin yerleştirilmesi işlemi yaklaşık 3 saat sürer. Saç ekimi hasta konforu için oldukça rahat bir girişimdir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Donör bölge dediğimiz ensede iki kulak arası kısmında yeterli saç kökü saçların olmadığı açıklık alan yeterli bulunan herkes saç ekimine uygun birer adaydır.

Eğer verici alan yani ense bölgesinde ekim yapılacak alanı kapatacak kadar yeterli kök yoksa saç ekimi uygun olmayacaktır. Böyle durumlarda hastaya yeterli ekim yapılamayacağı ya da ekilen saçların iyi görünmeyeceği iletilir.

Erkeklerde Saç Ekimi

Saç ekim tedavisinde genellikle saç ekimi isteyen erkeklerin sayısı kadınlardan daha fazladır. Özellikle ilerleyen yaşlar, çevresel faktörler, fiziksel ve ruhsal sağlık gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir.

Erkeklerin bir kısmında saç dökülme sorunu genetik nedenlerle erken yaşlarda başlayabilir. Özellikle ciddi hastalıklar geçirmek, çok fazla yabancı madde kullanımı ve genetik faktörler erken yaşlarda saç dökülmesi sorununa neden olabilmektedir.

18 yaşını geçen yetişkinlerde saç ektirmesinde bir sorun yoktur. Saç dökülmesinin başladığını fark ettiğiniz anda saç dökülmesini durdurmaya yönelik tedavileri yaptırmak dökülme sürecini uzatabilir.

Ancak dökülme gerçekleşti ise sonuç çok ciddileşmeden, imkânınız var ise saç ektirme tedavisini yaptırmanızı öneririz. Erkeklerde saç dökülmesinin evresi geç olsa da saç ekimi tedavisinde başarı şansı yüksektir.

Özellikle saç kökü alınarak yapılan saç ekiminde ilerleyen evrelerde bile iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Sonuçta ekilecek saç kökleri dökülmeye dirençlidir ve ekilen saçlar diğer bölgelerden daha geç dökülecektir. Saç ekimi erkeklerde FUE yöntemi ile yapıldığında tek işlemde 5000 adete kadar saç kökü ekilebilmektedir.

Tabii ki bu sayılar hastanın durumuna ve donör alanın elverişliliğine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir. Daha fazla kök ekilmesi gerekiyorsa çok tavsiye edilmez, çünkü kafa derisinin kanlanması bozulabilir bu da yapılan ekim işleminin başarısını etkiler.

Ayrıca dolaşım bozulursa nekroz gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle saç ekiminde açık bölge için daha fazla greft gerekiyorsa iki defada ekilmesi önerilir. Böylece daha başarılı sonuçlar ortaya çıkar.

Kadınlarda Saç Ekimi

Erkekler kadar olmasa da saç dökülmesi sorununda kadınlarda artık saç ektirme yöntemine başvurmaktadır ve bilinenin aksine kadınların da başvurduğu bir tedavi yöntemidir.

Kadınlarda saç ekimi erkekler ile aynı teknikler ile yapılır.

Saç ekimi tedavi yöntemlerinde cinsiyet ayrımı yapılmamaktadır. Hangi tedavi tekniği ile ekim yapılacağı hastanın durumu ve doktora bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kadınlarda saç dökülmesi ergenlik dönemi ile birlikte başlayan ve sıkça karşılaşılan bir durumdur. Erkeklerin aksine kadınlar saçları ile daha fazla uğraşır.

Boya, ısı, şekillendirici, saç bakım ürünlerini çok fazla kullanmaları dökülmenin şiddetinin artmasına ve ilerleyen evrelerde kellik gibi sorunlara neden olabilmektedir. Genellikle kadınlar saç dökülme sebeplerini sıralayacak olursak;

 • Dengesiz ve yetersiz beslenme şekli,
 • Sinir, stres ve psikolojik sorunlar,
 • Hormon düzensizlikleri ve bozuklukları,
 • Çok fazla ısı kullanımı (fön, düzleştirici, maşa gibi),
 • Çok fazla boyatmak,
 • Gebelik dönemi ve sonrası ortaya çıkan dökülmelerdir.

Bu nedenler herkeste farklılık gösterebilmektedir.  Kadın ve erkek saç ekimi arasındaki tek fark tıraş konusudur. Erkeklerde ekim öncesi tamamen tıraş yapılır. Kadınlarda ise bu işleme gerek duyulmadan ekim tedavisi yapılmaktadır.

Kadınlarda saç ekimi işlemin süresi ortalama olarak 4- 6 saat kadardır. Bu süre içerisinde özellikle ense bölgesinden alınan kökler dökülmenin yaşandığı alana transfer edilmektedir.

Tek seansta yapılan tedavinin üç saat kadar olanı donör alandan saçların toplanmasını içerir. Diğer sürede ise sorunlu bölgeye ekim işlemi gerçekleştirilir.

Operasyon sonrası 3.gün kadınlar saçlarını temizleyebilir. Temizleme için doktorun verdiği losyon ve özel şampuan kullanılmalıdır. Temizleme yaparken kesinlikle masaj, sert darbeler, farklı şampuan veya saç kremi kullanılmamalıdır.

Bu gibi hatalar saç köklerinin yeni yerine yerleşmesini zorlaştırır. Buda işlemin başarı şansını düşürür. Operasyon sonrası deride kızarıklık veya kabuklanma gibi ufak sorunlar gözlenebilir. Bu durum geçicidir. 10.günden itibaren sorunlar ortadan kalkar ve günlük hayata dönebilirsiniz.

Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. FUT yöntemi cerrahi olarak deri çıkarılmasını gerektiren bir yöntem olduğundan daha maliyetli olabilir.

DHİ yönteminde uygulanan teknik nedeni ile saç ekim fiyatları FUE ye göre daha yüksektir. Günümüzde en sık yapılan hala FUE ile saç ekimidir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç Ekimi YöntemleriSağlık teknolojisi özellikle Türkiye’de her geçen gün gelişmektedir. Günümüzde erkeklerin en fazla tercih ettiği estetik cerrahi operasyonların başında saç ekimi gelmektedir ve kullanılan belli başlı yöntemler vardır.

Hangi yöntemin hangi hastada kullanılacağı işlemi yapacak olan doktor tarafından karar verilir.

Her tekniğin kendi içinde artıları ve eksileri bulunmaktadır. Saç ekiminde doğru teknik kullanmak başarı oranını etkilemektedir.

Doğru teknik ve uzun ömürlü bir saç ekimi için alanında uzman bir hekim ve tam donanımlı bir klinik tercih etmek gerekir.

Günümüz itibari ile kullanılan saçların ekim tekniklerini sıralayacak olursak;

 • FUT Tekniği,
 • FUE Tekniği,
 • DHI Tekniği.

Fue Saç Ekim YöntemiFue Saç Ekim Yöntemi

FUE saç ekimi yönteminde saç kökleri ucu 1 mm’den küçük Fue motoru yardımıyla tek tek toplanır. Greft denen bu kökler tekli, ikili veya üçlü saç kökleri içerir.

Kişinin ihtiyacına göre tek seansta alınacak greft sayısı belirlenir. Ortalama 2000-5000 greft alınabilir. Eğer ekim yapılacak alan için daha fazla grefte ihtiyaç varsa ikinci seans yapılabilir.

FUE saç ekim yönteminde donör alanda iz kalmaz. Çünkü FUE ile alınan saç kökleri ense bölgesinde saç görünümüne zarar vermeyecek şekilde alınır.

FUE Saç Ekim’inde Kanal Açılması Nedir?

Alınan saç köklerinin saç ekilen alana yerleşmesi için köklerin yerleşebileceği boyutlarda ince kesiler ile kanallar açılır. Bu kanallar safir uçlu punchlar yardımı ile açılır. Bundan dolayı safir saç ekimi de denilmektedir. Saç ekimlerinde kanal açmak için safir uçlar tercih edilmektedir.

FUE Yönteminin Avantajları Nelerdir?

FUE saç ekimi doğru ve profesyonel bir ekiple uygulandığında, başarı oranı çok yüksektir. Ekim yapılan alanda kullanılan saç kökleri genetik olarak dökülmez bu nedenle ömür boyu kalıcı saçlara kavuşabilirsiniz.

FUE saç ekim tekniği için dikişe veya bisturiye gerek yoktur. Ekim yapılan bölgede iz kalmaz. FUE saç ekim yöntemi hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir.

FUT YöntemiFUT Yöntemi

FUT yöntemi daha çok kel alanı çok geniş olan kişilere uygulanır. FUT yönteminde güçlü saç köklerine sahip olan ve ense bölümünde yer alan saçlar tercih edilir.

Ensedeki saçlar bir şerit halinde cerrahi olarak çıkarılır. Böylece bu saçlı deri üzerindeki tüm kökler ekim için kullanılabilir.

Geride kalan alan iz belli olmayacak şekilde saçların arasına gizlenecek şekilde dikilir.

Çıkarılan bu saçlı deri farklı sayıda folikülü içerecek şekilde küçük parçalara ayrılır. Bölünen bu farklı sayıda saç folikülü içeren deri parçacıkları, saçsız olan bölgelere yine açılan kanallara yerleştirilir.

FUT saç ekim yönteminde nakil yapılırken saçların çıkış yönü ve saç çizgisi tıpkı FUE de olduğu gibi dikkate alınmalıdır.

FUT saç ekimi tekniğinde; ense bölümünden alınan saçlarda ayıklama yapıldığından dolayı, alınan saç foliküllerinin yaklaşık olarak %80-90 oranında istenen bölgeye ekilmesi gerçekleşir Saçların alındığı ense bölümünü operasyondan sonraki 10 gün alınan parça dolayısıyla ensede gerginlik hissi olabilir. 

FUT saç ekimi tekniği, donör alanı yetersiz olan ve açıklığı fazla olan kişilerde neredeyse alınan parçadaki tüm saç köklerinin kullanılabilir olması nedeni ile tercih edilen bir seçenektir.

Ancak genellikle iz kaldığı ve saçlar uzun olarak kullanılmayacaksa izin görüldüğü bir alan oluştuğundan uygulandığında bunun olabileceğini bilmek gerekir. Doğru cerrahi ve dikiş tekniğinin kullanılması izin görünürlüğünü azaltacaktır.

Saç Ekimine Saç Çizgisi Nasıl Belirlenir?

Alın saç çizgisini belirlenmeden önce yüz 3 eşit bölüme ayrılabilir:

 1. Çene bitişi ile burun dudak tabanı arasındaki mesafe
 2. Kaşların arası ile burun dudak tabanı arasındaki mesafe
 3. Kaşların arası ile ön saç sınırı arasındaki alın yüksekliği

Orantılı bir yüz yapısında bu üç mesafenin eşit olması yüzü dengeli ve güzel görünmesini sağlar. Saç ekiminde saç sınırı oluşturulurken bu değerler gözetilerek, ortalama bir değer alınabilir.

Saç sınırı kaşlar arası mesafeden genellikle 7-11 cm yukarıda olarak planlanır. Ancak burada kişinin istekleri de gözetilerek saç alın çizgisinin başlama yeri alın kas hareketlerinin başladığı yerin üstünde olmalıdır.

Ön orta hat belirlendikten sonra şakak bölgesi girintisi belirlenmelidir. Bu bölge kadınlarda daha yuvarlak devam ederken erkeklerde daha derin bir içe giriş beklenir.

Saç Ekim Yönü Ne Olmalıdır?

Saç ekim yönü saç ekimi sonrasında doğal görünümün yakalanması açısından önemlidir.

Kanal açılırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Kanalların açıları mevcut saçların yönü ile uyumlu olmalıdır. Saç kökleri mevcut yönünde ekildiğinde uzasa da var olan saçlar ile uyum içinde olur.
 • Kanalların açıları, ekim yapılan bölgenin yapısı ve saç açıklığı ön görülerek yapılır. 
 • Ön saç çizgisinin bulunduğu açıklık alanda kanal açısı 30 derece ve öne doğru, şakak bölgesinde 45 derecelik açı ile öne ve her iki yana doğru olacak şekilde açılmalıdır. 
 • Başın tepe bölgesi ise özellikle çok önemlidir, bu bölgede saçların çıkış yönü değişkenlik gösterir. Bu bölgede de mevcut saçların yönleri ve açıları takip edilmesi sonuçların doğal görünmesini sağlar. Eğer tepe bölgesi tamamen kelse hafif dışa doğru ve tam ortada öne doğru ve 30 – 45 derecelik açılarla kanalların açılması önerilmektedir. 
 • Tepenin arka alt kısımlarında ise saç yönleri aşağıya doğru açıları düşerek dönmektedir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saç ekiminin avantajlarını maddeleyecek olursak;

 • Kişiler yeni görünümleri ile daha özgüvenli hissederler.
 • Tam iyileşme süreci 1 yıldır. 1 yıl sonrasında saçlar doğal bir şekilde uzamaya devam eder.
 • İyileşme sürecinden sonra kimse saç ektirdiğinizi anlamayacaktır.
 • Saç ekimi ekilen alanda kalıcı ve ömürlük bir uygulamadır.
 • Verici alanda yeterli saçı olan herkes için uygundur.

Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir?

Her tedavide olduğu gibi saç ekiminde de tedavi sırasında veya sonrasında yaşanan bazı dezavantajlar bulunmaktadır.

Tabi ki bu riskler işlemi yapan doktorun profesyonelliği ve kullanılan tekniklerin doğruluğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bunlar;

 • Maliyetinin fazla olması bir dezavantajdır. Fakat tedavi sonrası sonuç uzun ömürlü olduğu için harcanan maliyet buna değmektedir. Bu işlem sizin sağlığınız ile ilgilidir ve sonuçlar kalıcıdır.
 • Deride kızarıklık, kabuklanma gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Fakat bu sorunlar zamanla tamamen iyileşecektir.
 • Öngörülen zamanda yeni saçlar çıkmayabilir. Süreç uzayabilir.
 • Saç dökülmesi gereğinden fazla olabilir ve ekilen alanda tekrar saç çıkması gecikebilir.
 • İyileşme süresi diğer tedavi yöntemlerine göre daha uzundur. Toplamda 1 yıl sonunda doğal görünümde saçlar çıkmış ve tedavi süreci sona ermiş olacaktır.

Saç Ekimi İyileşme Süreci

İşlem süresi 4-5 saattir anesteziye çoğu zaman ihtiyaç duymayan hastalarımda “donör” yani verici bölgeden genellikle 2000 ve üstü greft toplanır ve gerekli yerlere yerleştirilir.

Saç ekimi sonrası saç kökü alınan bölge 3 gün boyunca bandajlı kalır. 3 gün sonra bandaj çıkarılır ve kısa sürede iyileşme sağlanır.

Saç Ekimi Sonrası Neler Olur

Ekim yapılan bölge ise açık bırakılır. İlk günler bu bölgede kızarıklık ve kabuklanma oluşabilir.

Bunun yanı sıra şişlik, kaşınma, uyuşma, ağrı gibi etkiler de hissedilebilir. 10 gün içerisinde tüm bu etkiler yok olur. 

İlk saç yıkaması saç ekiminden 2 gün sonra saç ekimi yapılan yerde gerçekleştirilir.

İyileşme sürecinde ekim bölgesini darbelerden korumak, güneş altında kalmamak, yorucu aktivitelerde bulunmamak, yeni ekilen saçları taramamak, bol su tüketmek önemlidir. 

Alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak, sıcak banyo yapmamak, havuza, denize girmemek, saç jölesi gibi ürünler kullanmamak da bu dönemde dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Saç ekimi sonrası 2 hafta ile 2 ay arası dönemde şok dökülme yaşanır.

Ekilen saçların tamamı dökülür, yeni saçlar çıkmaya başlar. 6 ay ile 1 sene arası sürede yeni saçların tamamı çıkar ve saç ekimi tamamlanır.

Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Neler Olur?

Saç ekiminden sonra ilk üç gün boyunca hastanın ense bölgesi bandajla sarılır, ekim yapılan alan ise açık bırakılmalıdır. Ekimden sonra hafif kanamalar görülebilir, normaldir.

İkinci günden itibaren kabuklanmaya başlar. Saç ekimi yapılan alana ilk günler dokunmamak gerekir, bunun yanı sıra bandajlı ense bölgesinin üzerine yatabilirsiniz. Ekilen saç folikülleri çevre deriden beslendiği için korunması ve baskıya neden olacak bir şey yapılmaması önerilir.

Saç ekimi sonrası ekim yapılan bölgede 8-10 gün süren ince kabuklanmalar olabilir. Bu kabuklar kepek görünümündedir ve yıkadıkça kabuklanma yok olacaktır.

10. günün sonunda bu kabuk görünümü tamamen kaybolur. Kabuklanma döneminde şapka ile işlem yapılan bölgeyi dış etkenlerden korumak önemlidir.

Ancak bu şapka herhangi bir baskıya neden olmayacak şekilde olmalıdır. Sadece güneşe çıkarken giyilmesi önerilir. Onun dışında ekim alanının açık bırakılması iyileşmeyi hızlandırmak açısından önemlidir.

Saç ekiminden sonraki süreçte şok dökülme görülür. 2. hafta ile 2. Ay arasında ekilen saçlarda dökülme yaşanır, bu çok normaldir. Ekim yapılan alanda tek tük saçlar kalır.

Bazı saç köklerinin ufak ufak yeni saçlar çıkardığı görülmektedir. Zaman zaman kafada uyuşukluk ve hissizlik yaşanabilmektedir. Ancak bu süreç geçicidir ve moral bozmaya gerek yoktur.

İlk üç aydan sonra şok dökülme süreci geçer, ekilen saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar. İlk başta yeni çıkan saç telleri kıvırcık veya dalgalı olduğu görünebilir.

Yeni çıkan saç tellerinin adapte sürecinden dolayı bu durum normaldir. Saç telleri 6 ay ile 1 sene içinde düzelme yaşayacaktır.

Hangi Aylar Saç Ekimi İçin Uygundur?

Saç ekimi istenilen mevsim ve ay yaptırılabilir. Bilinenin aksine yaz aylarında da yaptırılabilir. Ancak güneş ışığından korumak önemlidir. Ekimin hemen sonrasında bir süre denize girilmez ve güneşe çıkılmaz.

Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Yaş sınırı 18 yaş ve üzeridir. Genellikle hastalar 25-40 yaş arasında bu işlemi yaptırmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Özel Losyon ve Şampuan Kullanmak Şart Mıdır?

Tedavi sonrası mutlaka uzmanın önerdiği saç şampuanı ve losyonu kullanılmalıdır. Losyon sürülüp 1 saat beklendikten sonra saçı şampuan ile yıkamak gerekmektedir. Farklı şampuanlar kullanmak iyileşmeyi geciktirir ve başarı oranını düşürür.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama videosunu izlemek için tıklayınız.

Saç Ekimi Sonrası Özel Losyon ve Şampuan Kullanmak Şart MıdırSaç Ekimi Tedavisi Sadece Erkeklere mi Yapılır?

Saç ekim tedavisi hem erkek hem de kadınlara yapılır. Tedavide erkeklerden farklı olarak kadınlarda saç tıraşlama işlemi yapılmamaktadır. Kadın saç ekiminde en çok ekim istenen bölge alındaki bölgedir.

Bu nedenle saç tıraşına gerek yoktur. Sadece köklerin alınacağı bölgede pencere şeklinde bir alan tıraşlanır ve greftler bu bölgeden alınır. Eğer DHİ tekniği ile ekim yapılacaksa kesim hiç gerekmez. 

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

Saç ekimi işleminden 6 aydan sonra kişi tamamen iyileşmiş olur. İlk 3 ay içinde yeni saçlar çıkmaya başlar. Sizde yeni dolgun ve gür saçlarınızın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. 1 yılın sonunda ekilen tüm saçlar çıkar ve son halini alır.

Saç Ekimi Başkasından Alınan Saçlar ile Yapılır Mı?

Sadece kendi saç kökleriniz ile yapılır. Herhangi bir yakınınızdan alınan saç kökleri ile ekim yapılmaz. Komplikasyona neden olmak dışında bir sonuç görülmez.

Saç ekim işlemi istenilen ve uygun görülen her mevsim ya da her ay güvenle yapılabilmektedir. Ama genelde yaz aylarında tercih edilmez.

Greft Nedir? Saç Kökü Nedir?

Saç kökü ve greft kişilerin sıkça karıştırdığı terimlerdir. 

Saç kökü; kafatasında yer alan yağ dokusuna gömülü olan ve etrafı saç üreten hücrelerle çevrili saçın dip kısmını içermektedir.

Greft; saçların kökünün yer aldığı saç derisinden çıkarılan yapıdır. Her greft içerisinde en az 1 en fazla 4 adet saç kökü barındırmaktadır. Greftler verici bölgeden alınıp ekim yapılacak alan için hazırlanmaktadır.

Genellikle saç ekim işlemi öncesinde muayenede doktor kişinin kaç adet grefte ihtiyacı olduğunu belirler. Her kişide ihtiyaç olan greft sayısı farklılık göstermektedir.

Saç ekiminde greftler genellikle saç dökülmesine dirençli saç köklerinin olduğu ense bölgesinden alınmaktadır. Alınan greftler büyüklük, şekil ve kök sayısı açısından farklılık gösterebilmektedir.

Kaç Greft Ekileceğine Nasıl Karar Verilir?

Greft sayısı ekilecek alanın büyüklüğüne ve bu alanda ne yoğunlukta bir saç istendiğine göre değişkenlik gösterir. Greft sayısını belirleyen bir diğer faktör de donör alandan görünümü bozmadan kaç greft alınabileceğidir.

Genellikle 1 cm 2 ye 30-50 greft ekilir. Bu sayı bazı bölgelerde artıp azalabilir. Ayrıca saç teli kalınlığı ve inceliği greft sayısını etkiler. İstenen gür saç görünümü için ince saçlarda daha fazla greft gerekirken kalın saçlarda daha az gerekebilir. 

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bu etkilerin tamamına yakını geçici olmaktadır. 

Saç ekimi sonrasında görülen kızarıklık aslında yapılan işlemin kendisinden kaynaklanır ve ciddi bir sorun değildir. Saç derisine kanal açma işleminde bazen hafif düzeyde kanamalar da meydana gelebilmektedir.

Saç ekimi işlemi sırasında ekim uygulanacak bölgeye açılan mikro kanallar ciltte kızarıklıklara neden olmaktadır. Bu kızarıklık hastanın cilt yapısına da bağlıdır.

Kızarıklık hemen hemen her hastada görülmektedir, ancak hastanın cilt tipine ve rengine göre kızarıklık belirginliği de farklı olabilmektedir. 

Koyu ciltli kişilerde kızarıklık belli olmazken açık cilt yapısına sahip kişilerde gözle görülür şekilde belli olmaktadır. Yine hastanın cilt tipinin ince ya da kalın olması da kızarıklığa etki eden ikinci bir faktördür. 

Kızarıklık genel olarak saç ekim işlemi yapılmasını takiben iki hafta sonra geçmektedir. Fakat açık tenli hastalarda bu süreç yaklaşık sekiz hafta kadar sürmektedir.

Bu durum saç ekim işleminin normal bir süreci olduğu için endişe edilecek bir durum yoktur. Burada önemli olan nokta operasyondan sonra hastanın işlem görmüş baş bölgesine gereken hassasiyeti göstermesidir. 

Başın işlem gören bölümü aşırı sıcaktan ve güneş ışığından korunmalıdır. Güneş ışığından korunmanın en etkili yolu şapka kullanmaktır. Hastanın şapka kullanılmasıyla beraber işlemden kaynaklanan cildindeki kızarıklığın süresi kısalır.

Hastanın ekim yapılan baş bölgesine gerekli hassasiyeti göstermesi son derece önemlidir.

 Hastanın saç ekim operasyonu görmüş baş bölgesine, titiz davranması ve dış etkilerden korunması gerekmektedir. Aksi takdirde ekim işlemi yapılan bölgedeki saç kökleri saç derisine tutunamayabilir ve zarar görebilir.

Saç ekim işleminden sonra ciltte oluşan kızarıklık ve hassasiyeti çok fazla yaşamak istemeyen hastalar bu süreçte doktorun önereceği ve doktor kontrolünde tıbbi krem ya da losyonlar kullanabilirler.

Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Genellikle bir iki hafta içerisinde birçok hastada uyuşukluk hissi geçse de bazı hastalarda genetik faktörlere bağlı olarak daha uzun sürebilir. Saç ekimi tedavisinde sonuçların alınması ve tedavinin tam etkisinin oluşması 1 yıla kadar sürer. Bu süre zarfında uyuşukluk devam edebilir.

Saç ekiminde sağlıklı saçların çıkması biraz zaman alır. Ortalama 1 yılın sonunda sağlıklı saçların %90’ı çıkmış olur. Saç kökleriniz iyileştikçe bu uyuşma hissi de ortadan kalkar.

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Başlar?

Saç ekimi işleminden sonra saçların sağlıklı bir şekilde uzaması 6.aydan itibaren gerçekleşir ve 1. yılın sonuna kadar devam eder. Saç ekimi işleminden sonra öncelikle köklerin yerleştiği alanlarda 2. günden itibaren kabuklanma oluşmaya başlar ve bu kabuklanmanın geçmesi yaklaşık olarak 10 gün sürer. 

Sonraki süreçte de genellikle 2.hafta ile 2.ay arasında dökülme başlar. Bu süreçteki saç dökülmesine şok dökülme denir, iyileşme sürecinin bir parçasıdır, endişe edilmesine gerek yoktur.

Dökülme süreci tamamlandıktan sonra 6. aydan itibaren ekim yapılan yerlerdeki saçlar uzamaya başlar. Saç ekiminin net sonucu 1. yıl sonuna doğru belli olur.

Saç Ekiminde Anestezi Yapılır Mı?

Saç EkimiSaç ekiminde en sık kullanılan anestezi yöntemi lokal anestezidir. Anestezi önce saç köklerinin alınacağı bölgeye yapılır. Saç kökleri istenen sayıda toplandıktan sonra ekilecek alana yoğun miktarda lokal anestezi yapılır.

Burada kullanılan anestezi içeriğine kanamanın az olması için adrenalin eklenir. 

Daha konforlu bir ekim isteyen kişilerde lokal anestezi yapılmadan önce sedasyon yapılarak anestezinin yapılırken oluşturduğu rahatsızlıktan kurtulunabilir.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Bir saç ekim seans ekilecek greft sayısına bağlı olarak değişen süreler ile 5-7 saat sürer. Ancak saç ekimi sırasında kanamanın fazla olması ekilen greft sayısının fazla olması gibi nedenler ile bu süreç 9-10 saate kadar uzayabilir.

Saç Ekimi Riskli Midir?

Saç ekimi riskli bir operasyon değildir. Ancak bazı durumlarda riskli olabilir. Özellikle lokal anestezi sırasında kullanılan adrenalin eğer bir kalp probleminiz var ise kardiyolojik sorunlara neden olabilir.

Bu nedenle saç ekimi öncesi doktorunuz ile var olan sorunlarınızı paylaşmanız önemlidir. 

Bir diğer risk de fazla miktarda greft ekimi ile saç derisinde kanlanmanın bozulmasıdır. Buda nekroz dediğimiz doku kayıplarına neden olabilir. 

Kanama, enfeksiyon gibi diğer riskler her yara sonrası oluşabilir ve düzenli bakım ve ilaç kullanımı ile herhangi kalıcı bir soruna neden olmaz.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Boyanır Mı?

Saç ekiminden sonra 1 yıl sonunda saçlar son halini alır ve sonrasında istendiği şekilde boyanıp kesilebilir.

Şakaklara Saç Ekilir Mi?

Şakaklara saç ekimi kadın ve erkeklere farklı şekilde yapılabilir. Genel olarak şakak bölgesi erkeklerde biraz içeri doğru olması istenir. Kadınlarda ise yuvarlaktır. Ekim bu yönde yapılırsa görünüm daha iyi olacaktır.

Ekilen Saçlar Dökülür Mü?

Ekilen saçlar ekildikten sonra iki ay içinde tamamen dökülür ve sonra yeniden çıkar. Uzun vadede ekilen saçlar dökülmeye dirençli bölgeden alındıkları için tekrar dökülmezler.

Ekilen Saçlar Doğal Görünür Mü?

Saç ekimi yapılırken saçların ekim yönü ve yoğunluğu iyi ayarlanırsa son derece doğal görünür. 1-2 yıl sonra saç ekildiği anlaşılmaz. 

Saç Ekimi Bakımı 

Saç ekiminden sonraki üç gün boyunca dikkat etmeniz gerekenler:

Saç ekimi sonrasındaki en önemli süreç ilk üç gündür. Bu süreçte ense bölümü bandajla kapatılır, ekim yapılan alan ise açıkta bırakılır. Saç ekiminden sonra hasta evinde dinlenebilir, hastanede kalmasına gerek yoktur.

Saç ekimi sonrasında başınızda zonklama olması oldukça normaldir, üçüncü günün sonunda bu ağrılar azalacaktır. Saç diplerinizde, saç ekimi sonrasında az miktarda kanamalar olabilir. İkinci günde bu kanamalar kabuklanacak ve iyileşme süreci başlayacaktır. 

Saç ekimi yapılan bölgeye ilk 3 gün boyunca dokunmamalısınız.

 • Saç ekimi operasyonundan sonra doktorun yazdığı ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli kullanmalısınız.
 • Ekilen saç köklerini güneşten ve tozdan korumalısınız. Bunun için başınızı sıkmayacak, rahat bir şapka edinmenizi öneririz.
 • Saç ekim operasyonundan sonraki üç gün alkol ve sigara tüketimi önerilmez. Bu saç ekimi sonrasındaki süreci yavaşlatacaktır.
 • Sizi yoracak ve başınızı bir yere çarpma riskiniz olan aktivitelerden uzak durmalısınız.
 • Saç ekiminden sonraki ilk üç gün başınıza su değmemesi için duş almanız önerilmez. İlk üç gün geçtikten sonra doktorunuza sorarak duş alabilirsiniz.
 • Saç ekimi sonrasında yatış pozisyonunuza da çok dikkat etmelisiniz. Ödem oluşmasını engellemek için sırt üstü veya düz yatmanız önerilir.
 • İlk üç gün boyunca ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmalı, saçlarınız için en doğru besinleri tüketmelisiniz.
 • Bu süreçte giydikleriniz de önemlidir. Giyip çıkarırken başınıza çok temas etmeyen kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Saç Ekiminden Sonraki İlk Hafta
 • Saç ekiminden sonraki ilk üç günü atlattıktan sonra doktorunuzun da onayıyla duş alabilirsiniz. İlk banyonuzu yaptıktan sonra iyileşme sürecinin çok daha hızlı geçtiğini göreceksiniz.
 • Üç günün sonunda ense bölgesindeki ufak deliklerde iyileşme görülür. İlk hafta ise ekim yapılan alanda kabuklanmalar başlar ve bu durum kaşıntılara neden olabilir. Bu süreçte elinizi başınıza götürmemelisiniz.
 • 10. günden sonra bu kabuklu görünüm ortadan kalkar. Ekimden sonraki ilk hafta sigara ve alkolden uzak durmaya devam etmelisiniz. Spor yapmaya bu süreçte başlanmaz, dinlenmeye devam edilir. İlk haftadan sonra günlük hayatınıza dönecek kadar rahat hissedeceksiniz.

Saç Ekiminden Sonraki İlk Üç Ay

Saç ekimi sonrasındaki 2. hafta ve 2. ay arasında ekilen saçlarınız dökülmeye başlar. Hiç panik yapmayın bu durum çok normaldir. Ekilen saçlar yeni saç tellerine yer açmak için dökülmeye başlar.

Saç dökülmelerinden sonra yeni saçların çıktığını göreceksiniz. Şok süreç adı verilen bu dönemde ufak ufak spor yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat çok ağır kaldırmamalı ve yoğun bir şekilde terlememelisiniz.

Saç ekiminden bir ay sonra saçlarınızı güneşten şapkayla korumalısınız. Saç ekiminden sonra güneş ve denizin yeni ekilen saç tellerine zarar vermemesi için başınızı güneşten korumak gerekebilir.

Saç ekiminden sonraki ilk üç aya geldikten sonra en zor süreci atlatmışsınız demektir. Bu üç ayın içinde yeni ekilen saçların çıktığını ve uzadığını göreceksiniz.

Şok dönem sürecindeki dökülmeler tamamlanır, normal saçlar çıkmaya başlar. Bu dönemde yeni çıkan saçların kıvırcık veya dalgalı olduğunu görebilirsiniz.

Kişinin saç tipini saç ekimi operasyonundan 6 ay ila 1 sene sonra görebilirsiniz. Her saç ekimi kişiye özel bir süreci de beraberinde getirir. Bu nedenle kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine doktorunuzla iletişimde olarak iyileşme sürecini daha rahat atlatabilirsiniz.