Lip Lift başka bir adıyla üst dudak kaldırma operasyonu, dudak enjeksiyonları ve dudak implantı ihtiyacını ortadan kaldırmaya yönelik dudak büyütme prosedürüdür.

Sadece dudak büyütme amacı ile yapılmaz. Burun dudak arası mesafe yaşlanma ile yada doğuştan uzun olabilir. Bu uzunluk normalin üzerinde ise yüze yaşlı ve çirkin bir ifade verir.

Kadınlar dudaklarını daha dolgun, büyük ve çekici göstermek için ruju taşırarak sürerler. Dudakları bu şekilde belirginleştirmeye çalışmak hem uzun vadeli bir sonuç sağlamamaktadır hem de hatalı yapılan makyaj çekicilikten çok çirkin ve basit duran bir görünümde olmaktadır.

Lip Lift yani üst dudak kaldırma ameliyatında kadınların Philtrum Ridge yani burun ile dudak arasındaki bıyık bölümü mesafesi azaltılarak dudaklarda melek kanadı etkisi yaratmak amaçlanmaktadır.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte dudakların dolgunluğu ve hacmi azalır. Hacim ve dolgunluk azalması yaşayan dudaklar yüzümüze yaşlı ve yorgun bir ifade katmaktadır.

Üst dudak ile burun arasındaki mesafe uzuyor bu durum üst dişlerin asılı gibi görünmesine neden oluyor. Bazı kişilerde ise genetik olarak görülen uzun ve ince üst dudak formu yüz estetiğini ön plana çekmekten çok geri plana itiyor.

Kadınlar hangi yaşta olurlarsa olsunlar Lip Lift operasyonuyla mükemmel kalıcılıkta çekici dudaklara ulaşmayı hedefliyorlar. Lip Lift, dudak protezi, dudak silikonu ya da dolgu işlemleri gibi uygulamalara sürekli ödeme gerektiren maliyetleri ortadan kaldırıyor.

Lip Lift Ameliyatı Nedir?

Lip Lift ameliyatı dudak burun arası mesafeyi kısaltmayı hedefleyen ve kişinin gülümsemesinin ortaya çıkarırken, aynı zamanda üst dudağın hacimli ve dolgun görünmesini de sağlayan bir operasyon şeklidir.

Lip Lift ile üst dudağı ince olan kişilerde estetik görüntü elde edilmekte ve hacim olarak artış sağlanmaktadır.

Lip Lift operasyonu uygulaması son derece konforludur. Lip Lift ameliyatında burun ile üst dudak arasındaki uzunluk cilt doku şeridi alınarak çıkartılır ve mesafe kısaltılır.

Fazla cilt çıkartıldıktan sonra kesi bölümü birleştirme yapılarak dikilir. Kesi bölümü katlar halinde kapatılır ve dudağın yeterli kuvvet sağlaması için gerekli dikişler cilt altına yerleştirilir.

Derin dikişlerin cilt altına yerleştirme işleminden sonra cilt kenarları titiz bir çalışmayla hizalanır ve kesi mümkün olduğunca az görünür hale getirilir. Lip Lift ile Cupid yayı (üst dudakta bulunan iki tepe noktası) yeniden şekillendirilerek, dudak üstü kısmı ile burun altı mesafeyi yeniden tanımlar.

Birçok estetik cerrah bu alanın ideal ölçüsünün 12 ile 15 mm arasında olduğunu düşünmektedir. Lip lift ile bu bölüm yeniden şekillendirilir. Şekillendirme prosedürü ortalama 1 saat sürmekte ve iyileşme süresi yaklaşık 5-7 gün arasında değişmektedir.

Lip Lift Kimlere Uygundur?

Lip Lift uygulaması her yaştan erkek ve kadın için uygun bir operasyondur. Üst dudaklarının inceliğinden yakınan, burun ile dudak arasındaki mesafenin uzun olmasından yakınan ve dudaklarını kaldırmak isteyen kişiler için Lip Lift uygun bir operasyondur.

Lip Lift yani Üst Dudak Kaldırma ameliyatında hedeflenen üst dudağı buruna yaklaştırarak dolgun, çekici ve hacimli görünmesini sağlamaktır. Bu işlemle üst dişlerin görünürlüğü ve dudak yapısındaki estetik görüntü daha çok ortaya çıkmaktadır.

Lip Lift genç hastalarda çoğunlukla dudak protezlerinin oluşturduğu yapay görünümün yerine tercih edilmektedir. Yaşça ileri olan hastalarda ise incelen ve hacim olarak azalan üst dudak yapısının toparlanarak uzayan burun dudak arası mesafenin azaltılarak genç bir görünüm verilmesi hedeflenir.

Lip lift kalıcı etkisi;

 • Çok daha belirgin üst dudak
 • Üst dişlerin belirgin hale gelmesi
 • Orantılı ve dengeli yüz hatları
 • Daha estetik, simetrik ve genç bir yüz
 • Üst dudak ile burun mesafesinin azalması

Lip Lift Öncesi

Lip lift öncesinde doktor muayenesinde operasyon için hastanın uygunluğu kontrol edilirken hastanın beklentisi ve sonuçlar belirlenir. Eğer dudak burun arası mesafe uzun ise yada üst dudak ince ve lip lift yapıldığında kalıcı olarak düzelecek ise operasyon uygulanmalıdır.

Ayrıca dişlerin ve diş etlerinin yapısıda lip lift öncesinde kontrol edilmelidir. Gülünce diş etleri görünen kişiler lip lift yapılması önerilmez. Çünkü lip lift ile dudak bir miktar daha yukarı kalkacağından diş etleri daha görünür olur.

Lip lift öncesinde herhangi kronik bir rahatsızlık yok ise kan sulandırıcı ilaç, vitamin ve çayların kesilmesi beklenir.

lip lift

Lip Lift Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lip lift ameliyatı lokal anestezi altında kolay uygulanan bir cerrahidir. Ameliyat öncesi planlanan operasyonu uygulamak için çizim yapılır ve ne kadar deri çıkarılacağı işaretlenir.

Lokal anestezi yapıldıktan sonra planlandığı şekilde kesilir. Burada kesilen sadece deridir, altındaki kaslara müdahale edilmez.

Kesilen deri çıkarıldıktan sonra estetik dikişler ile birleştirme yapılır. Bu alan kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Lip lift ameliyatı farklı kesiler ile yapılabilir. Bu kesiler çıkarılan deri parçasının hedeflendiği etki alanına göre farklı şekillerde yapılabilir.

Lip Lift ameliyatında yüz ölçülerine uyum sağlaması bakımından istenilen ölçümü elde etmek için iki farklı teknik uygulanmaktadır. Birinci teknik; üst dudak silindirinde kırmızı bölüme yapılan bir kesi ile cildin küçük bir bölümünün çıkarıldığı işlemdir.

Bu işlemde hastanın dudağında minimal bir iz kalabilmektedir. İkinci teknik; burun altından yapılan minik bir kesiyle dudağa kadar olan açıklığın daraltılması işlemidir.

Kesi izinin burnun alt tarafında kaldığı bu işlemde operasyondan sonra net bir iz kalmamaktadır. Bu teknik ile üst dudağın doğal kontür çizgisi korunmaktadır. İkinci teknik iz kalmaması sebebi ile daha popüler bir uygulamadır.

Lip Lift Ameliyatı Teknikleri

Lip lift yapılan cerrahi kesi şekline göre farklı şekilde adlandırılabilir. Kişinin yüzündeki istenen değişime göre hangi kesinin yapılacağı planlanır.

 • Direk Lip lift

Melek kanadı şeklinde yapılan dudak kaldırma olarak da adlandırılan direk lip lift, daha belirgin bir dudak sınırı oluşturur. Üst dudak bileşkesinden ince bir deri şeridi çıkarılır ve cilt yukarı doğru çekilir, daha belirgin ve büyük bir üst dudak şekli yaratır. Bu prosedür tipik olarak üst dudak bölgesinde bir iz bırakır, bu nedenle çok tavsiye edilmez

 • Subnazal Lip lift

Subnazal boğa boynuzu şeklinde yapılan, daha yaygın yapılan lip lift uygulamalarından biridir. Genellikle kesi daha az görünür olan burun tabanı boyunca gizlenerek yapılacaktır. Kesi genellikle bir boğa şeklinde yapılır ve dudağın ortası, sağı ve solu tamamen buruna doğru birlikte çekilir. Üst dudak dışarı doğru kıvrılır. İzler burun tabanına gizlenir ve zamanla görünmez olur.

 • Sentral Lip lift

Merkezi bir dudak kaldırma, bir subnazal boğa boynuzu şeklinde yapılan dudak kaldırmaya benzer. Burnun hemen alt kısmından yapılan bir kesi ile burun ile dudaklar arasındaki mesafeyi kısaltır.

 • Köşe Lip lift

Köşe dudak kaldırma, yüze daha gülen bir görünüm kazandırdığı için bazen “grin lift” olarak da adlandırılır. Ağzın her iki köşesinden iki küçük kesi yapılarak ve az miktarda deri çıkarılarak yapılır. Dudak kenarlarının aşağı indiğini hisseden insanlar için bir seçenektir. dudak köşelerini kaldırarak, yüzü daha neşeli hale getirir. Deri sadece dudakların dış köşelerinden çıkarılır

 • Bullhorn dudak kaldırma

Her yaştan kişiler arasında en popüler tekniktir. Üst dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltır. Sonuç olarak dudaklar gözle görülür şekilde büyütülür ve yüz estetik oranı dengelenir.

İtalyan Lip lift de denir. İtalyan dudak kaldırmada, her bir burun deliğinin altında iki kesi gerektirir, boğa boynuzuna çok benzer. Genellikle gözle görülür bir yara izi içermez.

Subnazal Lip lift

Lip Lift Ameliyatında İyileşme Dönemi

Lip Lift operasyonunun akabinde üst dudak bölgesinde ilk 72 saat içerisinde ödem ve şişme meydana gelir.

Soğuk buz ve soğuk kompres uygulamalarıyla kontrol edilen bu bölgede zamana bağlı olarak şişlikler inmektedir.

Yapılan ameliyatın niteliğine bağlı olarak görülen bu ödem ve şişkinlikler normal kabul edilmektedir.

Operasyon sonrasında yaşanacak ağrı ihtimaline karşı düşük dozlu ağrı kesicilerle ağrı kontrol edilir. Lip Lift ameliyatı iyileşme döneminde iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak 7-14 gün arasında bir iyileşme dönemi bulunmaktadır. Burun altına atılan dikişler ameliyattan 5 gün sonra çıkarılmaktadır.

Lip Lift Faydaları

 • Burun ve üst dudak arasındaki mesafenin kısaltılması
 • Dudaklardaki kırışıklıkların iyileştirilmesi ve giderilmesi
 • Dudaklara hacim ve dolgunluk kazandırılması
 • Dolgu maddelerine olan ihtiyaç azalır
 • Üst dişlerin daha görünür hale gelmesi
 • Dudakların alt-orta yüzeydeki algılanan uzunluğun kısaltılması
 • Cupid’s bow yani iki dudağın arasındaki yay çizgisini yukarı doğru döndürme
 • Geliştirilmiş denge, simetri ve üst- alt yüz arasındaki oranlar
 • Pembe ve beyaz dudaklardaki hacmi artışı
 • Dudak köşelerinde ince iyileştirme

Lip Lift Fiyatları

Lip Lift fiyatları işlemi yapan doktorun tecrübesine göre değişebilir. Doktorun tecrübesi yüzde çok görünür bir alan olduğu için önemlidir. Ayrıca dudak estetiğinin yapıldığı kliniğin veya hastanenin donanımı da fiyatları değiştirebilir.

Lip lift yüz germe ameliyatları ile kombine edilebilir. Büyük bir operasyon ile yapıldığında fiyatlar daha uygun olur.

Lip Lift Ameliyatı Sonrası

Lip Lift uygulaması cerrahi bir işlem olduğu için dudak dolgusunda olduğu gibi hemen günlük hayata dönmek mümkün değildir. Lip Lift operasyonunda yara iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 5-7 gün arasındadır.

Bu süreçte hastaların evde dinlenmesi istenir. Ameliyattan sonraki ilk 72 saat içinde işlem yapılan bölgede ödem(şişlik) oluşması normaldir. Ödemin artmasına engel olmak ve var olan ödemi azaltmak için soğuk buz ve soğuk kompres uygulanır. Ödem geçicidir ve geçtiğinde yüzündeki etkiler görünür olur.

Aynı zamanda şiddetli bir ağrı olmamakla birlikte operasyon sonrasında ağrı yaşanabilir ancak bu ağrı, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilmektedir. Operasyon sırasında burun altına atılmış olan dikişler de ameliyattan 5-7 gün sonra çıkarılmaktadır.

Operasyondan tam sonuçların alınması hastanın da bölgeye özenle ve dikkatle yaklaşması ile alakalıdır. Özellikle ilk 1 hafta çok önemlidir.

Bu 1 haftada sadece sıvı tüketmeli, çatal- kaşık gibi metal ürünler kullanmamalı ve sigara kullanımından uzak durmak gerekir. Çünkü bu ve bunun gibi etkenler operasyondan alınacak sonuçları doğrudan etkiler.

Eğer doktorun önerilerine uyar ve ameliyat sonrası gerekli özeni gösterirseniz ortalama 4- 6 hafta içerisinde tam sonuçları gözlemlenir.

Lip lift sonrası dikiş izleri burun tabanına gizlendiğinden zamanla kaybolur. Ancak izlerin kişinin deri yapısından kaynaklı göründüğü durumlarda lazer tedavileri yapılabilir.

Lip Lift Estetiği ile Dudak Asimetrisi Düzeltilir mi?

Lip lifting ile dudak asimetrisi düzeltilebilir. Bazı kişilerde görülen dudak kayması, dudakların asimetrik görüntüsünü bozarak kişilere estetik dışı bir görüntü yaratır.

Toplum içinde kendini çekici hissetmeyen kadınlar lip lift ameliyatı ile dudaklarındaki asimetriyi eşitleyebilir, dudakların kayma problemini ortadan kaldırabilir.

Bazı kişilerde dudakların yan kısımları yani dudakların iki ucu çok uzun olabiliyor. Lip lift estetiğinde dudakların yanları da daraltılarak kalıcı melek dokunuşu elde edilir.

Lip lift estetiğinde kişilerin dudaklarına güleç ve dinamik bir hava yaratacak şekil tasarlanabilir. Kişilerin dudaklarında beğenmedikleri noktalar en kapsamlı bir şekilde lip lift estetiğinde ele alınır.

Aslında lip lifting ile dudaklarına istediğiniz şekli vermenizi sağlayabiliriz. Uzun yıllar kalıcı sonuçları ile de hem hastayı hemde hekimi memnun eden bir operasyondur.

Lip Lift Ameliyatı Kalıcı Mı?

Lip Lift ameliyatı kesi yardımıyla üst dudağın şeklinin ve konumunun yeniden düzenlendiği cerrahi bir işlemdir. Yani ameliyat sırasında üst dudağın görünümü cerrahi bir işlem yardımıyla değiştirilir, ameliyat sonrasında dudağın zaman içerisinde eski haline dönme olasılığı yoktur. Yani evet, Lip Lift ameliyatı kalıcı bir uygulamadır.

Lip Lift Estetiği Dudak Kaslarını Etkiler mi?

Lip Lift ameliyatı dudağın daha kalkık bir görünüme sahip olması ve dudakla burun arasındaki mesafenin daha orantılı olması için yapılan bir cerrahi müdahaledir.

Operasyon sırasında bu amaçla sadece fazla deri kesilerek dudağın yukarı kalkması sağlanır. Yani Lip Lift estetiğinde dudak kaslarına herhangi bir müdahale yapılmaz bu yüzden de kaslar Lip Lift estetiğinden etkilenmez.

Lip Lift Estetiğinde Ne Kadar Deri Alınır?

Lip Lift işleminde ne kadar deri alınacağını belirleyen faktör burun ile üst dudak arasındaki mesafedir. Burun ile dudak arasındaki mesafe arttıkça alınacak deri miktarı da bununla doğru orantılı olarak artacaktır.

Genellikle yüz ile orantısı göz önünde tutularak 1-3 mm arası deri çıkarılır. Ancak bu mesafenin çok uzun olduğu kişilerde 1 cm e kadar deri çıkarılabilir.

Lip Lift işleminde önemli olan bu mesafedeki orantısızlığı ortadan kaldırmak ve üst dudağı yukarı kaldırarak yüzünüze daha uyumlu bir dudak görüntüsü elde etmektir.

Ancak dişlerinizin görünümü de burada dikkate alınır. Fazla miktarda kısaltmalarda diş etleri görüneceğinden gülüşünüzü bozmayacak miktarın ayarlanması önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası Lip lift Yapılır Mı?

Burun estetiği sonrası liplift yapılabilir ancak burun estetiğinin iyileşme sürecini beklemek daha doğru olacaktır. Burun estetiği genellikle tam oturma süreci 1 yılı bulabilir. Bu durumda tüm işlemlerin başarı ile sonuçlanması için 1 yıl beklemek sonrasında lip lift yapılması daha uygundur.

Dudak Dolgusu Sonrası Lip Lİft Yapılır Mı?

lip liftDudak dolgusu üst dudağı kalınlaştırırken üst dudağa tekrarlayan dolgularda bir süre sonra dolgular dudak dışına kaymaya başlar. Bu dudaklarda ördek benzeri bir görünüm oluşturur. Bu yapıdan kurtulmak için lip lift yapılmadan önce dudak dolgularını eritmek ve sonra lip lift yapmak daha doğrudur.

Lip lift sonrası iyileşme süreci tamalandıktan sonra eğer dolgunluk yeterli gelmezse dudak dolgusu yapılabilir.

Lip Lift Ameliyatı Sonuçları Doğal mıdır?

Lip Lift uygulamasında asıl amaç dudak ile burun arasında oluşan boşluk mesafesini kısaltmak, üst dudağa hafif bir hacim katarak ve dudak kıvrımını belirginleştirerek yüze kaybettiği canlı ve estetik görünümünü yeniden kazandırmaktır.

Ameliyat ile hedeflenen görüntü zaten yüzü güzel bir görünüme kavuşturmak olduğu için ortaya çıkan görüntü de doğal sonuçlar verecektir.

Üst Dudak Kaldırma Ameliyatı Acılı Bir İşlem mi?

Üst dudak kaldırma yani Lip Lift ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu yüzden operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi olmaz.

Ameliyat sonrası ise ameliyat esnasında fazla deriyi almak amacıyla burun alt kısmına ufak bir kesi atıldığı için bu bölgede kısmen bir ağrı duyulabilir. Bu ağrı dayanılmayacak şiddette olmaz.

Doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ve kendinizin de uygulayabileceği buz kompresler ile ağrının şiddetini daha da azaltabilirsiniz.

Dudak Kenarı Düşüklüğü Nasıl Kaldırılır?

Yaş ilerledikçe dudak kenarları düzleşir, zamanla aşağıya doğru bakmaya başlar ve ifadenizi mutsuza çevirir. Dudak kenarı düşüklüğü botox ya da üst dudak kaldırma ile düzeltilebilir.

Botox etkisi kısa süren ve 6 ayda bir tekrarlanması gereken bir işlemdir. Daha kalıcı ve tek seanslık bir çözüm için üst dudak kaldırma ameliyatını düşünülebilir.

Dudak yapısına ve ihtiyaca göre en uygun yönteme karar verip uygulanır. Sadece dudak kenarlarından şikayetçi olan kişilere köşe dudak kaldırma yöntemi uygun olacaktır. Dudak kenarları kaldırılarak yüzün daha neşeli görünmesini sağlar.

Deri sadece dudakların dış köşelerinden çıkartılır. Tabii ki en doğru yönteme muayene sonrası karar verilebilir.

Burun Dudak Arası Mesafe Egzersiz ile Kısalır mı?

Herhangi bir yüz egzersizi ile burun ve üst dudak arasındaki mesafenin kısalması mümkün değildir. Biz yüzdeki bu görüntünün daha estetik bir hale ulaştırılmasında eğer aralık çok fazla değilse medikal estetik yöntemlerinden biri olan dudak dolgusunu kullanılır.

Üst dudağa hacim vererek yukarı doğru kıvrımının artmasını sağlarız. Dudak dolgusu belirli aralıklarla yenilenmesi gereken bir uygulamadır. Eğer mesafe çok fazlaysa Lip Lift ameliyatı önerilir. Lip Lift ameliyatlarında sonuç kalıcı oluyor.

KAYNAK

 • Lip Lift. Salibian AA, Bluebond-Langner R. Facial Plast Surg Clin North Am. 2019 May;27(2):261-266. doi: 10.1016/j.fsc.2019.01.004. Epub 2019 Mar 2. PMID: 30940392 Review.
 • The Modified Upper Lip Lift: Advanced Approach with Deep-Plane Release and Secure Suspension: 823-Patient Series. Talei B. Facial Plast Surg Clin North Am. 2019 Aug;27(3):385-398. doi: 10.1016/j.fsc.2019.04.004. Epub 2019 May 17. PMID: 31280853 
 • Central Lip Lift as Aesthetic and Physiognomic Plastic Surgery: The Effect on Lower Facial Profile. Lee DE, Hur SW, Lee JH, Kim YH, Seul JH. Aesthet Surg J. 2015 Aug;35(6):698-707. doi: 10.1093/asj/sjv068. Epub 2015 Jun 2. PMID: 26038373