Yara İzi (Skar) TedavisiYara izi (skar) tedavisi vücutta yaralara, geçirilmiş ameliyat izlerine ya da kişinin kendi vücudunda oluşturduğu izlere ve cilt üzerinde travma oluşturan nedenlere kadar birçok sebepten dolayı meydana gelebilen yara izi tedavisinde kullanılır.

Ufak ya da büyük çaplı her türlü yara kapandığı zaman iz oluşturur. Bu izler, yara izi tedavisi ile zamanla izler silinse de kişinin deri rengine ve derisinin iyileşme kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Yara izleri hem estetik bakımdan hem de yaşanmış kötü anıları ve olayları hatırlatmasından dolayı vücutta istenmez.

Yara izleri artık günümüzün hızla ilerleyen teknolojiler ile yapılan yara izi tedavisi karşısında duramıyor. Skar tedavisinde izler en az görünürlüğe sahip olacak şekilde tedavi ediliyor.

Yara İzi Neden Oluşur?

Yara izleri vücutta farklı nedenlerden meydana gelebilir. Yara izlerinin sebepleri cerrahi müdahaleler, kazalar, yaralanmalar, kişinin kendi bedeni üzerinde yaptığı cilt travmaları, fazla olarak ameliyat sonrasında kalan izler en fazla rastlanılan yaralanmalardır.

Yaralarda Neden İz Kalır?

Yara izini oluşturan deri, normal cilt ile aynı hücrelere sahiptir. Ancak yara oluşan yerin iyileşmesiyle beraber ciltte bulunan kolajen yapısı form değiştirir ve normal ciltten farklı bir görüntü oluşturur.

Normal cilt yapısında kolajen adlı protein çapraz izler şekilde, birbiri içinden geçen lifler formundadır. Fakat yara oluştuğu zaman kolajenin yapısı deriye paralel ve tek yönlü bir yapı şeklini alır. Bu nedenle yara izinin dokusu cilt yapısından farklı olur.

Yaralar vücutta her ne sebepten meydana gelirse gelsin, vücut açık yaraları bir problem olarak algılar. Enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıya kalan vücut derhal harekete geçer ve yaraları onarmaya başlar. Aceleyle oluşturulmuş deri yapısındaki farklılık bu yüzden olmaktadır.

Yara İzlerinde Zaman İçinde Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Yara izlerindeki iyileşme dönemi kişinin cilt yapısına göre farklılık gösterir. Her kişideki cilt yapısı birbirinden farklı özellikler taşıdığı için yaranın cilde verdiği reaksiyon ve iyileştikten sonraki görünümü farklı olabilir.

Genel olarak yara izlerinin ya da yara izlerinin üzerindeki dikiş izlerinin rengi zamanla açık bir renk alır ve kabarık görüntüsü azalabilir, daha düz bir görünüme gelebilir.

Yara İzi (Skar) Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Yara izi skar düzeltme tedavisi için genel olarak izlerin kapanmasından sonra 6 ay ile 1 yıl arasında geçmesi beklenmelidir. Yara izlerinin tam olarak belirginleşmesi ve olgunlaşması için beklemek gereklidir.

Yara izi son halini aldıktan sonra müdahale etmek ve yara izi skar tedavisi yapmak daha doğru olacaktır.

Yara İzleri Vücudun Her Bölgesinde Aynı Oranda Mı İyileşme Gösterir?

Vücutta oluşan yara izleri ile yüzde oluşan yara izlerinin iyileşme süreci birbirinden farklı olmaktadır. Aynı şekilde vücudun her bölgesinde aynı oranda iyileşmeden bahsetmek mümkün değildir.

Göğsün ön yüzü, omuz ve sırt bölgelerinde bulunan yara izleri bu bölgelerdeki cilt yapısının durumundan dolayı iz kalma olasılığı daha yüksek bölgelerdir.

Genel olarak yara izlerinin gergin olduğu bölümlerde daha fazla oranda iz kalmaktadır. Katlantı yerlerinde kalan yara izleri daha az görünür olur.

Lazer ile Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izi skar tedavisinden ortalama bir saat önce, uygulama alanına anestezi etkili krem sürülerek fraksiyonel lazer ışının acı etkisinin hissedilmemesi sağlanır.  Fraxel Dual lazer işleminde ısıtıcı etki yoğun olarak hissedilebilir.

Fraksiyonel lazer cildin yenilenmesini sağlayan kolajenin üretimini uyararak yapılanmasını sağlar. Cildin yeniden yapılanmasını sağlayan lazer ışını kusurlu bölgenin azaltılmasına yardımcı olurken pigmentasyonun fazla olduğu bölgelerde gözle görülür derecede yara izi tedavisi sonrası iyileşme yaşanmasını sağlar.

Karın germe ya da meme operasyonlarında karşılaşılan hipertrofik skar izlerinde, hipertrofik skar oluşmadan önce lazer tedavisine başlamak gerekir. Hipertrofik skar izleri oluşmadan başlanan yara izi tedavisinde iz oluşumu minimum düzeyde olur.

Yara İzi tedavisinde 1540 dalga boylu Erbium YAG Glass Lazer ya da 1550 nm dalga boylu Erbium YAG lazer kullanılır. Lazer ışığının derinin alt katmanlarına minik sütunlar halinde gönderen Fraxel Dual alt katmanlarda hasar oluşturarak kolajen oluşumunu tetikler ve böylece vücudun yara izini iyileştirme kapasitesi artırılır.

Alt derideki bu yapılanma kolajeni yeniden düzenleyerek yara izlerini geçirici ya da hafifletici düzeyde olur.

Lazer Hangi Bölgelerdeki Yara İzi Skar Tedavisinde Kullanılır?

Fraxel Dual lazer ile yüz, göğüs bölgesi, boyun, el, kollar ve bacaklardaki yara izleri belirli aralıklarla uygulanan seanslar ile yara izi tedavi edilebilmektedir.

Yara İzinin İyileşmesi İçin Kaç Seans Fraxel Dual Tedavisi Gereklidir?

Yara izi skar tedavisi sonrasında Fraxel Dual Lazerin cildin alt katmanlarında sağladığı kolajen ve elastin üretimi 3-6 boyunca devam eder. Fraxel Dual hafif ve orta dereceli yara izlerini yok ederken, derin yara izlerinin görünümünü orta derecede geçirebilir.

2-3 hafta aralıklarla 4 ile 6 seans aralığında alınan Fraksiyonel Lazer tedavisi ile yara izi olan dokuda iyileşme sağlandığı ilk alınan seanstan itibaren pozitif etkileri görülür. Seans sayısı arttıkça yara izi görünmez olur.

Yara İzi Tedavisinde Lazerin Yan Etkisi Bulunur Mu?

Yara izi skar tedavisinde Fraxel Dual lazer bazı cilt yapılarında kızarmaya ve ödeme sebep olabilir. Ancak bu etkiler birkaç gün içinde kaybolur.

Cilt üzerinde hafif soyulmalar ya da bronzluk görülebilir. Ciltteki soyulmalar bir hafta içinde geçer. Yeni cilt yenilenmiş ve yara izi daha solmuş şekilde görünür.

Lazer ile Yara İzi Tedavisi Sonrasında Bakım Nasıl Olmalıdır?

Fraxel Dual Lazer prosedürü sonrasında oluşabilecek ödemler bu kompresi ile geçirilebilir. Hafif nemlendirici kullanılabilir. Fraxel Dual Lazerin neden olduğu ısı hissi güneş yanığını andırır derecede olmakla beraber kişiye fazla oranda rahatsızlık vermez.

6-12 ay arasında tedavi edilen yara izi bölgesinin direk güneş ışığından korunması ve her güneşe çıkıldığında güneş koruyucu sürülmesi gerekir.

Altın İğne ile Yara İzi Tedavisi Nedir?

Altın iğne uygulaması, skar tedavisinde kullanılan önemli onarıcı işlemlerden bir tanesidir. Fraksiyonel radyofrekans tedavisi olarak da bilinen Altın İğne uygulaması ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biridir.

Altın iğne uygulaması olarak da bilinen Scarlet S, küçük altın iğnelerle uygulanır. Cilt üzerinde hasar bırakarak cildin kolajen ve elastin seviyesini uyararak, miktarlarının artmasına ve yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Altın iğne, cildin gençleşmesini sağlayan onarıcı tedavi uygulamasıdır.

Altın İğne ile Yara İzi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Altın İğne uygulamasından önce yara izinin bulunduğu bölgeye anestezik krem sürülerek bölge hissizleştirilir. Uyuşturulan bölge uygulamaya hazır hale gelir. Altın iğne uygulaması radyofrekans cihazı kullanılarak yapıldığı için ismi Fraksiyonel Radyofrekans olarak da bilinir.

Cihazın ucunda bulunan altın iğneler mikro boyuta sahiptir.  Bu iğneler cilt üzerinde sistematik giriş çıkışlar uygulayarak bölgedeki kolajen uyarımı artırılır. İğneler cildin 0,5mm-5mm derinliğine kadar yüksek derecede enerji gönderebilme özelliğine sahiptir.

Yara izi ve skar tedavisinde kullanılan altın iğne tedavisinde iğnelerin cilt üzerinde uyguladığı her hasar, o bölgenin onarılmasına yardım eder. Kişiye özel ve tek kullanımlık özelliğe sahip iğneler hücre onarımını tetikleme özelliğinin yanı sıra, yüzün pürüzsüz olmasını da sağlar.

Altın İğne ile Yara İzi Tedavisi Kaç Seans Olmalı?

Altın iğne ile yara izi tedavisinde yara izinin büyüklüğüne ve cildin yapısına göre etki süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Uygulama genel olarak üç seans olarak planlanır ve her seans arasındaki süre en az 2 hafta olacak şekilde ayarlanır.

Uygulama yapılan bölgeye ve hasarın derecesine göre seans sayısında farklılıklar olabilir. Seansların akabinde yara izinin bulunduğu bölgede etkin iz kaybı görülür.

Altın İğne ile Yara İzi Tedavisi Sonrası

Altın İğne ile yara tedavisi cerrahi bir müdahale değildir. Hasarlı bölgenin onarımına yönelik kesi izi olmayan bir uygulama özelliğindedir. Hasta işlemden sonra hemen günlük rutinine dönebilir.

Kozmetik uygulamalar yerine kalıcılığı olan Altın İğne uygulaması ile yara izlerinden ömür boyu kurtulmak mümkündür.

Yara İzi (Skar) Tedavisi Fiyatları

Yara izi tedavisi fiyatları yapılan uygulamaya ve seans sayısına göre değişkenlik gösterir. Yara izi fiyatlarını belirlemek için öncelikle doktorun hangi işlemin uygulanacağına karar vermesi sonrası belirlenir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak yara skar tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.