Şakak dolgusu veya temporal dolgu zamanla çukurlaşan temporal bölge dediğimiz kaş hizasından geriye doğru olan kısma yapılan dolgu enjeksiyonudur.

İçi boş şakaklar ve temporal kemiklerin belirgin göründüğü kişilere, hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri ile enjekte edilerek estetik olarak dolgunlaştırılarak genel yüz görünümünü iyileştirilebilir.

Şakak Neresidir?

Şakaklar yüzün yanlarında ve gözlerin hizasında hemen yan arkasında yer almaktadır. Şakakların üst kenarı alınla, alt kenarı yanakla buluşur. Kaşların kuyruğu şakakların ön kenarında biter.

Şakakların derisinin altında, çiğnemeyle ilgili kaslardan biri olan temporalis kası bulunur. Temporal ve sfenoid kemikler şakakların temelini oluşturur.

Şakak Çökmesi Neden Olur?

Şakak çökmesi şakakların zamanla çukurlaşması, iskelet yapısı, yağ hacmi, kas ve bağ dokusu değişiklikleriyle yaşlanma belirtisi olarak doğal olarak gerçekleşir. Kilo kaybı veya ağır egzersiz, şakak bölgesinde yağ kaybını daha da şiddetlendirebilir.

Şakak bölgesi çukurlaştığında kemik yapı görünür ve belirgin hale gelir. Şakak dolgusu bu bölgenin doldurularak görünmez hale gelmesini sağlar.

Şakaklar, önemli yüz arterleri ve damarları içinden geçtiği için oldukça damarlı bir alandır. Yüzeysel temporal arter, şakaklardan geçen ve kafanın çeşitli yerlerine kan sağlayan büyük bir arterdir.

Dermal dolgu maddeleri ile tedavi ederken uygulayıcıların arterlerin anatomisi ve bu kan damarlarından nasıl kaçınıldığı hakkında çok iyi bilgi sahibi olması gerekir.

Şakak Dolgusu Nedir?

şakak dolgusuŞakak dolgusu, Temporal dolgu olarakta bilinir ve şakak oyuklarını düzeltmek için yapılan dolgu enjeksiyon uygulamasıdır.

Şakakların boşalması yüzün sıska ve iskelet gibi görünmesine neden olabilir. Kilo kaybı ile hacim kaybeden yüzün ilk bölgelerinden biridir. Çoğunlukla saç, içi boş şakakları örtecek şekilde “bilinçli veya bilinçsiz” şekillendirilir ve bölgedeki hacim kaybını gizler.

Şakak dolgusu olarak yağ dolgusu kullanılabilir. Yağ dolgusu otolog yağ transferi ile, kişinin kendi yağı ile kayıp şakak hacmini yenilemenin başka bir yöntemidir.

Şakakları yeniden canlandırmanın amacı, herhangi bir iç bükeyliği daha nötr veya düz bir konuma getirip temporal bölgeyi doldurmaktır.

Temporal dolgu, şakak hacmini yüzün geri kalanıyla dengelemeye yardımcı olabilir ve alın-şakaklar ve yanaklar-şakaklar arasındaki geçişi yumuşatmaya yardımcı olabilir. Şakak dolgusu işlemi tekrarlanabilir bir işlemdir.

Şakak (Temporal) Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi doktorunuz size ne kadar dolgu kullanacağını ve bunun etkisini anlatır ve sizi muayene eder. Sonrasında dolgu yapılacak bölge temizlenir ve anestezik kremler ile uyuşturulur.

Uyuşan alana iğne kanül ile belirlenen dolgu miktarı uygun şekilde enjekte edilir. Şakak dolgusu, iğne veya keskin olmayan bir mikro kanül ile yapılabilir. Bölgedeki kan damarlarından kaçınmak için özel teknikler kullanılır;

  • Keskin iğne- bu teknik, keskin bir iğne ile tek bir delinmeyi içerir. İğne, kaşın hemen arkasındaki şakakların üst kısmından kemiğin derinliklerinde tek bir noktaya geçirilir. Hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddesi temporal bir noktadan enjekte edilir ve bölgeyi düzgün bir şekilde doldurmak için temporal kasın arkasından aşağıya doğru ilerletilir.
  • Künt mikrokanül tekniği- Künt uçlu bir kanül kullanarak, bir atardamar veya başka bir damara zarar verme olasılığını azaltmak için uygun bir tekniktir. Künt olan kanüller damarı veya arter duvarına zarar vermez. Kanül, deride iğne ile açılan bir delikten girer. Şakak dolgusu şakaklar boyunca derinin altına derinliklerine enjekte edilir. Kanül, iğne tekniğine göre daha yüzeysel ve dolayısıyla daha vasküler bir alana enjekte edilmesine rağmen, künt ucu ile kan damarlarını koruyarak işlem sağlar.

Sonrasında alan temizlenerek işlem krem sürülerek bitirilir. Etkisini hemen görürsünüz. Işlem sonrası bir miktar ödem normaldir. 1 hafta sonra son halini alır.

Şakak Dolgusu Kimler İçin Uygundur?

Şakak dolgusu temporal bölgesi çömüş ve buradaki doku kaybı ile genel görünümde mutsuzluk yaşayan kişiler için uygundur.

Aynı zamanda doğuştan bu bölgesi çökük olan kişilerde de genel görünümü iyileştirmek için yapılabilir.

Şakak Dolgusu Fiyatları

Şakak dolgusu fiyatları, uygulanacak dolgu miktarına göre değişiklik gösterebilir. Temporal dolgu fiyatlarını değiştiren faktörler, kullanılan dolgu markası ve uygulayıcının tecrübesidir.

Şakak Dolgusu Kaç ml Gerekir?

Şakakları doldurmak için tipik olarak 1 ila 2 ml dolgu gerekebilir. Fakat çok büyük bir çökme ve asimetri varsa daha fazla dolguya ihtiyaç duyulabilir.

Hyaluronik asit dolgu maddeleri ile yapılan şakak veya temporal dolgusu, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddeyi kullanarak kayıp hacmi yerine koyar, şakakların konturlarını çizer, kaşları kaldırır ve alından elmacık kemiğine kadar daha yumuşak bir profil oluşturur.

Şakak Dolgusu Kaşın Görünümünü Değiştirir Mi?

Şakak dolgusu temporal bölgeyi doldurduğu için kaşlara ve orta yüze bir miktar kaldırma etkisi oluşturur.

İstenen görünümü sağlamak için dolgu ile beraber botoks yapılabilir.

Şakak Dolgusu Kalıcı Mı?

Şakak dolgusu uygulamaları ömür boyu kalıcı değildir. Şakak dolgusu için de bu sürenin 12 ila 18 ay arasında sürdüğünü söylemek mümkündür.

Fakat bu süre kişinin yaşına, yüz yapısına, işlem esnasında kullanılan dolgu maddesinin miktarına ve türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Şakak dolgusu işlemi tekrarlanabilir. Hatta dolgu uygulamaları ne kadar çok tekrarlanırsa kalıcılık oranı o kadar artış gösterir.

Erkekler için de Şakak Dolgusu Yapılabilir Mi?

Hacim kaybı söz konusu olduğunda, erkekler genellikle kadınlardan daha hızlı yaşlanır. Özellikle erkek yüz şekillendirme için şakaklar şekillendirilebilir.  Temporal dolgusu bu iskeletsi görünümden kurtulmak isteyen erkekler içinde bir destekleyici görsel tedavidir.

Şakaklar Estetik Açıdan Nasıl Olmalı?

Şakaklar esetetik açıdan düz görülmelidir. Bu bölgedeki çökmeler temporal kemiklerin görünür hale gelmesine neden olur. Bu da yüze sert ve yaşlı bir ifade verir.

Bu ifadeden kurtulmak için şakak dolgusu yada yağ enjeksiyonu yapılabilir. Şakağa uygulanan dolgu çeşitleri ve dikkat edilmesi gerekenler

Temporal Dolgu Kaç Tekrar Yapılır Mı?

Şakak dolgusu etkisini 12-18 ay gösterir. Etkisi vücut tarafından emilen hyaluronik asit nedeni ile azalır. Görünümün devam etmesi için tekrar yapılması gerekir. Tekrarlayan dolgu işlemlerinde zamanla kalıcılık süreleri uzar. Seanlar arası uzar.

Şakak Dolgusu Yaptırdığım Anlaşılır Mı?

Şakak dolgusu yapıldığı anlaşılmaz. Sadece yüzde bir iyileşme ve gençleşme fark edilir. Genel görünüm iyileşir.

Şakak Dolgusunda Hangi Dolgu Kullanılır?

Şakak dolgusunda orta yumuşaklıkta hyaluronik asit dolguları kullanılır. Hyaluronik asit ile çapraz bağlı dediğimiz dolgular su tutarak bu bölgeyi dolgunlaştırır. Dolgu markası olarak farklı markaların orta yumuşaklıkta dolguları kullanılabilir.