Saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır, saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yöntemlerini içeriğimizden detaylı olarak bulabilirsiniz. Saç dökülmesi günümüzde çoğu kişinin hayatının belli bir evresinde yaşadığı bir durumdur.

Saç dökülmesinin oldukça fazla çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Genetik yapı ve çevresel faktörlerin de etkisiyle hepimizin yaşadığı saç dökülmesi sorunu günümüz sağlık teknolojisi ile tedavi edilebilir hale gelmiştir. Saçlar görünümü tamamlayan en önemli kısımlardan biridir. 

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi ailesel, farklı deri hastalıkları, vücuttaki vitamin ve mineral eksiklikleri gibi pek çok farklı nedenle oluşabilir. Saç dökülmesi her yaşta ve her iki cinste farklı nedenler ile görülebilir.

Saç dökülmesi tedavi seçeneklerini tam olarak oluşturmak için nedeni belirlemek ve sorunun doğru değerlendirmesini yapmak önemlidir.

Kel kalmadan önce saçlarınızın dökülmesini durdurmak için uygun tedaviyi vakit kaybetmeden yaptırmak gerekir. Saç dökülmesi sorununuza en uygun tedaviyi bulmak için ilk olarak dökülme sorununun altında yatan nedeni bulmak gerekir.

Bunun için doktor muayenesi gerekir. Doktor muayenesi sonrasında saç dökülmesi tedavisinde kullanılacak yöntem belirlenip tedavi başlatılır.

Saç hastalıklarının tanısı için doktor muayenesi, saç dökülmesinin takibi ve laboratuvar testlerinin yanı sıra trikoskopi veya saç çekme testi kullanılır.

Saçlı derinin ve saçların muayenesi sonrasında, hastada saçta incelme, dökülme veya her ikisinin birden olup olmadığının anlaşılması çok önemlidir. Saç çekme testi, saç dökülmesinin varlığını ve boyutunu değerlendirmek için en popüler tekniktir.

Saç dökülmesi saç modeli ve günlük saç bakımı gibi birçok faktörden etkilenebildiğinden, saç dökülmesinin ciddiyetinin tek bir muayene ile değerlendirilmesi pek mümkün değildir.

Günlük dökülen saçların sayımı, saç dökülmesinin belirlenmesine ve dökülen miktarın normal saç kaybını (günlük 100-150 adet) aşıp aşmadığının belirlenmesini sağlar.

Özellikle erkeklerde saç dökülmesi sorununun yaşanması öz güven kaybına, toplum içerisinde rahat hissedememeye, kendini beğenmemeye gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavi edilmediğinde kellik ortaya çıkmaktadır. Dökülmenin ilerlemesi saçların kalıcı bir şekilde tamamen gitmesine ve kel kalmaya neden olmaktadır.

saç dökülmesi tedavisiSaç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin nedenleri oldukça fazladır. Bu nedenler arasında en sık görünen ve etkili olanları sıralayacak olursak;

 • Genetik faktörler, 
 • Çok fazla alkol ve sigara kullanımı,
 • Saçlara çok fazla ısı, boya, şekillendirme gibi işlemlerin uygulanması,
 • Saç derisinde var olan problemler,
 • Sağlıksız ve düzensiz beslenme şekli,
 • Dönem dönem hormonlarda meydana gelen değişiklikler kısacası hormonal sorunlar,
 • Vücudumuzda vitamin ve mineral eksikliğinin olması,
 • Kanser gibi ciddi hastalıkların tedavisinin sonuçları (kemoterapi),
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • İç organlarda meydana gelen hastalıklar,
 • Stres, üzüntü, depresyon halleri,
 • Hamilelik ve doğum süreci,
 • Saç tipine ve yapısına uygun olmayan ürünlerin kullanımı,
 • Diş hastalıkları (özellikle diş çürükleri),
 • Saç kıran gibi hastalıklardır. 

Yukarıda sıraladığımız nedenler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Saç dökülmesinin altında yatan neden önemlidir. Bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak da saç dökülmesi yaşanabilmektedir.

Bu nedenle önlem almak için saç dökülmesinin şiddeti artmadan doktora görünmek ve gerekli testleri yaptırmak gerekmektedir.

Saç Dökülme Şekline Göre Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi (Alopesi), toplumun büyük bir kısmını etkileyen yaygın bir sorundur. Hem erkeklerin hem de kadınların %50 sinde yaşamları boyunca görülebilir ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Saçlı derideki saç dökülmesi yama şeklinde bölgesel ve tüm saçlı deriyi kapsayan yaygın saç dökülmesi olarak iki şekilde görülebilir.

Bölgesel Saç Dökülmesi Nedir?

Saçlı deride yama şeklinde görülen bölgesel saç dökülmesi genellikle bir hastalık belirtisidir ve saçlı deride yer yer boşluklar ve dökülüp  kelleşmiş bölgeler olarak görülür. Genellikle aşağıdaki hastalıklar nedeni ile oluşur:

 • Alopecia Areata; Alopecia Areata, tek oval yama şeklinde bölgesel kelleşen ve sonrasında birleşebilen saç dökülme alanları içerir. Erkekler ve kadınlar eşit derecede etkilenir ve her yaşta ortaya çıksa da en sık çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Alopesi, vitiligo, diyabet, tiroid hastalığı, romatoid artrit ve diskoid lupus eritematozus gibi otoimmün durumlarlarda görülebilir. Medikal olarak ilaçlar ile tedavi edilebilir.
 • Tinea Capitis; Genellikle çocuklarda görülen tinea capitis bir tür mantar enfeksiyonudur ve yuvarlak kel yamalı bölgesel alanlar şeklinde görülür. Krem ve ilaçlar ile tedavi edilir.
 • Çekmeye bağlı saç dökülmesi; Saç çekmeye bağlı saç dökülmesidir ve saçlara uygulanan işlemler; boya, örgü, peruk, saç açma, maşalama, fön gibi işlemlerden sonra görülür. En sık etkilenen bölge saç önleridir. Saçtaki stres etkeninin veya çekiş kaynağının ortadan kaldırılması genellikle sorunu iyileştirir ve saç büyümesini normale döndürür. Medikal ilaçlarda faydalı olabilir.
 • Trikotilomani; Trikotilomani, tekrar tekrar saç yolmayı içeren psikiyatrik bir hastalıktır. Çoğunlukla çocuklarda görülür, ancak yetişkinlikte de devam edebilir. Yakından incelendiğinde, kafa derisi boyunca düzensiz alanlarda bükülmüş ve kırılmış saçların olduğu bölgesel dökülme alanları görülebilir.

Yaygın saç dökülmesi nedenleri ise şunlardır:

 • Telejon Efluvyum
 • Anajen Efluviyum
 • Kadın Tipi saç Dökülmesi
 • Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Yaygın Saç Dökülmesi Nedir?

Telejon Efluvyum

Telogen effluvium, artan sayıda saçın anagen (büyüme) aşamasından saç döngüsünün telogen (dinlenme) aşamasına girmesiyle ortaya çıkarnormalde bu süreç 3 aydır. Genellikle her gün ortalama 100 saç dökülür, ancak telojen effluviumda bu sayı artar.

Telogen effluvium ciddi hastalık, yaralanma, enfeksiyon, ameliyat, sıkı diyetler, psikolojik stres, doğum, tiroid bozuklukları, demir eksikliği, anemi veya ilaçlar nedeniyle görülebilir.

Telojen effluviumun tedavisi öncelikle altta yatan stres faktörlerinin ortadan kaldırılmasını veya herhangi bir tetikleyici tıbbi durumun düzeltilmesini içerir.

Anajen Efluviyum

Anagen effluvium, saçların anagen (büyüme) aşamasında kesintiye uğradığında ortaya çıkar ve saçların yüzde 80 ila 90’ının ani kaybı şeklinde görülür ve nedeni kemoterapidir.

Kadın Tipi saç Dökülmesi

Kadınların yüzde 50’ye yakını yaşamları boyunca kadın tipi saç dökülmesi yaşar. Genellikle saç derisinin tepe bölgesinde saç incelmesi ve orta hat kısmında genişleme görülür. Ön saç çizgisi korunur.

Anormal adet dönemleri, kısırlık, kıllanma, polikistik akne veya süt gelme problemi olan kadınların çoğunda androjen hormonu düzeyleri normal olsa da, androjen hormon artışı (örn. testosteron, DHEAS ve prolaktin) açısından hedeflenmiş bir hormon tahlili yapılmalıdır.

Demir eksikliği ve tiroid hastalığı saçın incelmesine veya genel saç dökülmesine katkıda bulunabilir, bu nedenle değerlendirilmelidir.​

Minoxidil, 18 yaşından büyük kadınlarda kadın tipi saç dökülmesinin tedavisi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan tek tedavi yöntemidir.

Ancak menapoz sonrası androjenik hormonların etkinliği nedeni ile etkisi azalabilir. Bu dönemde vitamin tedavileri, PRP gibi genjeksiyonlar etkili olabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi, 50 yaşına kadar tüm erkeklerin yüzde 50’sini etkiler. Saç dökülmesi, androjene duyarlı saç foliküllerini etkiler, temporal bölgeden dökülme başlar ve ön hatta klasik M görünümünde tepeye doğru yayılır.

Dihidrotestosteron (DHT) hormonu, erkek tipi saç dökülmesinde önemli bir rol oynar ve DHT düzeyi düşük olan erkeklerde saç dökülmesi daha az olur.

Saç Dökülmesinde Kan Test Yapılır Mı?

Saç dökülmesi kronik hastalıklar, hormonlar, vitamin eksiklikleri ve uyku düzensizlikleri gibi vücudun bitinini etkileyen düzensizliklerden kaynaklanabilir. Bu nedenle farklı testler istenebilir.

Laboratuvar incelemeleri bazen saç hastalıklarının tanısına destek olabiliyor. Böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları incelenebilir. Serum çinko, demir, D vitamini ve B12 vitamini de araştırılabilir

Daha ileri testler ile saç sağlığını etkileyen daha detaylı bir inceleme yapılabilir. Bu testler;

 • Ferritin : Demir vücut için vazgeçilmez bir mineraldir. İnsanların vücuttaki oksijenin dağıtımı için gerekli olan hemoglobin ve miyoglobin üretmesine izin verir. Ayrıca demir, belirli hormonların üretiminde rol oynar ve normal büyüme ve gelişmeye olanak sağlar.
 • ANA . Antinükleer antikor (ANA), hücre çekirdeği içindeki materyale karşı bir antikorun varlığını test eden yaygın bir laboratuvar belirtecidir. ANA düzeyinin elde edilmesi daha çok tanı koymaya yardımcı olarak kullanılır; ANA pozitif testi çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabileceğinden, klinik belirtiler ve semptomlar bir hastanın hangi hastalığa sahip olabileceğinin doğru şekilde teşhis edilmesinde daha tamamlayıcı bir rol oynar. Genel olarak, ANA laboratuvar belirteçlerinin elde edilmesi şu anda yalnızca romatolojik veya otoimmün bir hastalığa sahip olduğuna dair klinik şüphesi yüksek olan hastalarla sınırlı olmalıdır.
 • RPR (Hızlı plazma reaktifi) : Treponema pallidum bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan sifilizi teşhis etmek için kullanılabilen bir testtir Sifilitik alopesi (SA), yaygın veya parçalı saç dökülmesinin ortaya çıkmasıyla tanımlanır ve sıklıkla “güve yeniği” görünümüne sahip olarak tanımlanır. Sonuç olarak, saç dökülmesiyle başvuran hastaların cinsel geçmişini de göz önünde bulundurması ve eğer uygun görünüyorsa değerlendirmeye RPR testini dahil etmesi önemli olacaktır.
 • Tiroid hormonları: Hipotiroidi ve hipertiroidizmin bilinen belirtilerinden biri saç dökülmesidir. İnsan cilt hücrelerinde tiroid hormonu reseptörleri mevcuttur, bu nedenle T3 veya T4 miktarındaki herhangi bir değişiklik, insan derisi ve saç foliküllerinde de değişikliğe yol açacaktır.
 • Günlük Kortizol Testi: Günlük kortizol testi, bir gün boyunca kortizol seviyelerindeki değişimi değerlendiren fonksiyonel bir laboratuvar testidir. Kortizol, strese yanıt olarak vücuttan salınan hormondur. Stres varlığı saç dökülmesinin önemli sebeplerinden biridir.
 • Mitokondriyal Fonksiyon Testi: Tiroid hormonları vücuttaki enerji harcamasının ana düzenleyicileridir ve bazal metabolizma hızının oluşturulmasından sorumludur. Mitokondri, hücrelerde enerji üretiminde rol oynayan birincil organellerdir. Bu nedenle, tiroid hormonlarının mitokondriyal fonksiyonun düzenlenmesinde rol oynadığı literatür tarafından geniş çapta desteklenmektedir .

saç çekme testiSaç Dökülmesinde Çekme Testi Nedir?

Saç dökülmesinin devam edip etmediğini belirlemek için yardımcı test olan “çekme testi” yapılabilir.

Çekme testinden en az 1 gün önce saçların yıkanmaması gerekir.  Sonrasında yaklaşık 60 adet saç iki parmak arasında saç diplerine yakın bir yerden tutularak zorlamadan çekilir.

%10’dan fazla saç teli elinizde kalırsa dökülme devam etmektedir. Eğer daha azsa bu normal fizyolojik dökülme olarak kabul edilir.  Saç çekme testi saç dökülmesinin şiddetini ve yerini değerlendirmeye yardımcı olur.

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

saç dökülmesi erkekSaç dökülmesinde tedavi yöntemleri dökülme sebebini bağlı olarak şekillenmektedir.

Eğer dökülmenin şiddeti ve boyutu az ise ilaç tedavi önerilmektedir. Fakat dökülme çok fazla ve kellik sorunu başlamış ise PRP, saç ekimi gibi yöntemler ile tedavi süreci yürütülmektedir.

Günümüzde en fazla kullanılan saç dökülmesi tedavi yöntemleri ve içerikleri; 

Saç Dökülmesinin İlaçla Tedavisi

İlaç ile saç dökülmesi tedavisinde amaç zayıflayan ve kırılan saçları tekrar güçlendirip dökülmeyi durdurmaktır.

Genellikle saç dökülmesi yeni başlamış ve etki düzeyi az ise ilaç tedavisi etkili olmaktadır. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar FDA onaylı olmalıdır. Ayrıca bu ilaçların doktor kontrolü olmadan kullanılması oldukça risklidir.

Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde düzenli olarak ilaç tedavisine devam ettiğinizde saçlarınızda yeni başlayan dökülmeler şiddetini arttırmadan azalacaktır. 

Mezoterapi İle Saç Dökülme Tedavisi

Kozmetik dermatoloji alanında son zamanlarda sıkça kullanılan bir tedavi yöntemi olan mezoterapi küçük iğneler aracılığı ile yapılmaktadır. Mikro iğnelerin aracılığı ile saç derisinde sorun olan alanlara ilaç enjeksiyon edilmektedir.

Enjekte edilen bu ilaçlar sayesinde kıl kökleri güçlenmekte ve dökülme sorunu durdurulmaktadır. Enjekte edilen karışım içerisinde saçların güçlenmesini sağlayan vitamin, antioksidan ve mineraller yer almaktadır. Tedavi uzman bir doktor tarafından yapılmaktadır.

Saç mezoterapisi tedavisi etkili ve çoğu kişi tarafından yaptırılan bir uygulamadır. Tedavi sırasında ortalama 1 cm aralıklar ile enjekte işlemi yapılmaktadır.

Tüm enjekte işlemi bittikten sonra saç derisine masaj uygulanmaktadır. Saç dökülmesinin durumuna ve şiddetine bağlı olarak en az 5 en fazla 10 seans uygulanmaktadır.

Tedavi sırasında deriye enjeksiyon yapıldığında herhangi bir ağrı veya sızı hissi oluşmaz. Son derece konforlu ve etkisini hızlı gösteren bir tedavi yöntemidir. Saç sağlığını korumak ve dökülmelerin önüne geçmek için yıllık bir kez yaptırılması önerilmektedir.

Bu yöntem aynı zamanda herhangi bir yan etkisi yoktur. Saç uzama sürecini doğal bir şekilde hızlandırmak için saç derinize bazı özel takviyeler enjekte edilir. En iyi sonuçları almak için birden fazla seans gereklidir.

Erkeklerde saç dökülmesinin diğer nedenleri, saç kökü etrafındaki hormon dengesizliği, uygun besinlerin eksikliği ve kafa derisine kan dolaşımının azalması olarak sıralanabilir.

Bu saç köklerini tekrar uyarmak için, kişiye özel bir mezoterapi solüsyonu, saç derisine enjekte edilen, hastanın benzersiz gereksinimlerine bağlı olarak kimyasallar, vitaminler, nükleik asitler ve enzimlerin bir kombinasyonunu içerir.

Vitaminler, ilaçlar, amino asitler, kokteyller gibi çeşitli etken maddeler mikro enjeksiyonlar kullanılarak saç derisine nazikçe enjekte edilir. Bir mezoterapi seansı yaklaşık 30 ila 45 dakika sürer.

sac dökülmesi tedavisi prpSaç Dökülmesinde PRP Tedavisi

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan PRP yöntemi saç dökülmesi, yaraların iyileşmesi ve ortopedik hastalıklarda oldukça etkilidir.

PRP yöntemi kişinin kendisinden alınan kanın plazmasının ayrılması için yapılan özel bir işlemdir.

Plazma ayırma işleminden sonra sorunlu alanlara enjekte edilerek tekrar vücuda geri gönderilir.

Plazma hücrelerinin bu kadar etkili olmasındaki ana neden içerisinde yer alan platelet hücrelerinin zenginliğidir.

Platelet hücreleri içerisinde yer alan büyümeye yardımcı faktörler saç dökülmesinin durmasını sağlamaktadır.

Eğer saç dökülmesinin altında genetik faktörler yatıyor ise PRP yöntemi uygulanmaktadır. PRP yöntemi ile birlikte mezoterapi tedavisi yapılabilmektedir. İki tedavinin aynı anda yapılması saç dökülmesinin tedavisinde daha fazla etkili olacaktır.

PRP ve mezoterapi yöntemlerinin uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekir. Aksi takdirde farklı sağlık riskleri ortaya çıkacaktır. Böyle durumlarda yanlış uygulamalar sonucunda saç dökülmesinin şiddeti daha fazla artabilir.

Saç dökülmesini durdurmak ve saç sağlığınızı korumak için bu tür tedavi yöntemlerinde güvenilir kişi veya kurumları tercih etmelisiniz.

Saç Dökülmesinde Lazer Tedavisi 

Thulium lazer ile en son lazer ışını teknolojisinin, saç tutulması ve yeniden saç büyümesi için kanıtlanmış bir kafa derisi ve folikül tedavi programı ile güçlü bir kombinasyonunu içerir.

Gelişmiş Lazer tedavisi, dünyadaki en iyi saç kökü yenileme ve saç dökülmesi Tedavilerinden biri olarak kabul edilir

Saç Ekimi İle Saç Dökülme Tedavisi

Özellikle erkeklerin sıkça tercih ettiği en etkili yöntem saç ekimidir. Saç dökülmesinin kalıcı olduğu kişilerde kellik durumunu düzeltmek için saç ekimi yapılmaktadır. Saç ekimi belli aşamalar ile yapılmaktadır.

Saç ekimi yaptırmak için saçlarınızın tamamen dökülmesini beklememeniz önerilir. Saçlarınız şiddetli dökülüyor ve yer yer kellik sorunu ortaya çıkmış ise saçlarınızı eski görünümüne kavuşturmak için saç ektirebilirsiniz. 

Saç ekimi yapılacak kişide ilk olarak donör bölge belirlenir. Donör bölge genellikle ense kısmıdır. Burada önemli olan saç ekimi yaparken alınacak köklerin yerlerinin belirlenmesidir.

Ekim için donör bölgeden toplanan saç kökleri sorunlu alana transfer edilip ekilir. Saç ekiminde iyileşme sürecine dikkat etmek gerekir. Doktorunuzun önerdiği şampuan ve losyonları doğru kullanmanız iyileşme sürecini etkilemektedir.

Saç ekimi sonrasında ilk evrede ekilen saçlar tamamen dökülür. Sonra dökülen saçların yerine yenileri çıkar. Tüm bu evrelerin tamamlanması ve saçlarınızın eskisi gibi sıkı, gür olması için 1 yıl gibi bir süreç geçmelidir.

Bu süreç sonunda ekilen saçlar uzamış, saçlarınızda dökülme sorunu durmuş olacaktır.  Saç ekiminde günümüzde farklı teknikler kullanılmaktadır.

Bu tekniklerin hangisinin kullanılacağı işlemi yapacak olan doktora, tedavi bütçenize ve saçlarınızın dökülme durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

saç dökülmesi lazer tedavisiSaç Dökülmesi Tedavi Fiyatları

Saç dökülmesi tedavi fiyatlarında sabit bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Dökülmenin boyutu, hangi tedavi yönteminin uygulanacağı, tedaviyi yapacak olan doktorun tecrübesi, klinik donanımı gibi etkenler fiyatı değiştirebilmektedir.

Fiyat konusunda en doğru bilgiyi almak için tedaviyi yaptırmak istediğiniz doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında gerekli testler yapılır ve saç dökülmesinin sebebi belirlenir.

Buna göre uygun tedavi yöntemi seçilip bu tedavinin aşamaları ve fiyat konusunda bilgi verilir.

Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet sayfalarında sağlık işlemleri ile ilgili fiyat vermek doğru değildir. Tecrübeli ve hasta memnuniyeti yüksek doktorların tedavinizi yapması fiyatları da artabilmektedir.

Saç dökülmesi tedavi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar saç dökülmesi tedavi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. 

Erkek Saç Dökülmesi Farklı mı?

Erkek saç dökülmesi, genetik olarak, strese bağlı veya yaşlandıkça farklı derecelerde olabilir. Pek çok erkek için bu, özgüvenlerine büyük bir darbe olabilir ve sadece anlık sonuçlar elde etmek için çok fazla araştırma yapmadan çeşitli ilaçları ve tedavileri denemeye başlarlar.

Bu sonuçlar sadece saç problemini daha da kötüleştirmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli yan etkilere de yol açabilir. Bazı erkekler çeşitli saç dökülmesi tedavileri ararlar.

Diğerleri, saç dökülmesini gizleyen bir saç modeli seçebilir, örneğin komple tıraş etmek, çözüm olarak geçici ve dolaylı bir cevap verir.

Saç dökülmesiyle baş etmek, görünüşünü fiziksel olarak değiştiren diğer herhangi bir durumda olduğu gibi özellikle erkeklerde büyük farklılıklar gösterecektir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hem erkek hem kadınlarda vücudumuzda iki etkili doğal androjen seks hormonu bulunur; 5-alfa-dihidrotestosteron ve testosteron. Her ikisi de esas olarak saç derisindeki kıl foliküllerinde bulunur.

Saçların belirli bir şekilde androjen hormonlara bağlı zamanla incelmesi ile karakterizedir. Androgenetik alopeside saç kökleri ilerleyici küçülmeye uğrar.

Erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerin %50’sini ve kadınların %40’ını etkileyen erkek veya kadın tipi kellik olarak da bilinmektedir. Bazen saç dökülmesi, bir erkeğin yaşam kalitesi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir, depresyona ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Her erkek saç dökülmesiyle farklı şekilde baş eder ve yaşam kalitesi etkilenirse tedavi şarttır.

Genetik faktörler ve androjenler saç dökülmesinin nedenleri arasında anahtar rol oynayar. Erkek tipi saç dökülmesi zamanla ilerler ve finasterid veya minoksidil gibi mevcut tıbbi tedaviler hastalığın ilerlemesini durdurmada etkili olmasına rağmen, en iyi ihtimalle saçın yalnızca kısmi olarak yeniden büyümesine izin verir.

Erken tedavi daha iyi sonuç sağlar. İlaç tedavisi etkili olmayan hastalarda PRP tedavisi düşünülebilir.

Saç Dökülmesinde Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç dökülmesinde doğal tedavi yöntemleri evde yapılabilir. Bunlar öncelikle saç dökülmesine neden olan stres faktörlerinin azaltılması ve uyku düzeninin oluşturulması ile başlanabilir.

Bunun yanı sıra saç derisinde kan akışını arttıran saç masajı veya minoksidil içeren ürünlerin kullanımı ile sağlanabilir.

Bitkisel içerik olarak saç büyümesini arttırdığı ve saç çıkmasını sağladığı düşünülen zencefil, palmetto), kabak çekirdeği, ginsengi, zerdeçal, beyaz dut, quercetin içeren soğan, lahana, biberiye yağı kullanılabilir.

Saç büyümesine yönelik takviyeler de saç büyümesi için yoğun bir şekilde araştırılmıştır. Zerdeçal, ashwagandha ve saw palmetto gibi çeşitli bileşenleri içeren ürünlerin ve kabak çekirdeği yağı takviyelerinin de saç dökülmesine faydalı olduğu gösterilmiştir.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Stres, saç siklusu dediğimiz bir saç telinin büyüme düzenini bozar ve strese bağlı bir hormon olan kortizol artışı dökülmeye neden olabilir.

Stres çoğu zaman saç dökülmesini başlatan bir olaydır ve stres devam ettiği sürece saç dökülmesi devam eder. Bu nedenle strese bağlı kortizol seviyelerinin düzeltilmesi saç dökülmesinin tedavi edici olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi düzenli beslenme, düzenli uyku, stres yönetimi ile beraber kullanılan besin ve vitamin takviyeleri ile önlenebilir. Ancak saç dökülmesi bunlara rağmen atıyorsa neden kaynaklandığı araştırılmalı ve nedene yönelik tedaviler yapılmalıdır.

Saç dökülmesi tedavisi herhangi bir dermatolojik neden görülmeksizin başladığında bunu azaltacak mezoterapi, prp gibi lokal tedaviler yapılır. Ancak dökülme devam eder ve açıklıklar oluşursa saç ekimi eski görünüme kavuşmayı sağlar.

Saç Dökülmesi Tedavisi Kalıcı Sonuçlar Sağlar Mı?

Saç dökülmesi nedenini düzeltmeye yönelik yapılan tedavilerde genellikle kalıcı sonuçlar sağlanır. Ancak dökülme nedeni genetik nedenere bağlı ise dökülme yavaşlasada devam edecektir. Bu durumda dökülmeyi azaltmaya yönelik tedaviler yapılır.

Saç dökülmesi pek çok faktörden kaynaklanan bir durum olduğundan sebebinin araştırılması ve buna yönelik bir çözüm üretilmesi dökülme sürecini durdurmak için etkilidir.

Saç Dökülmesi Tedavisi Herkes İçin Uygun Mudur?

Saç dökülme tedavisi kişiye özeldir ve nedene yönelik yapılmalıdır. Bu nedenle doktor kontrolünde yapılması ve düzenli uygulanması gerekir. Bu nedenle her saç dökülme tedavisi herkes için uygun değildir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılır?

Saç dökülmesi normal boyutların üstüne çıkıldığında en doğru yaklaşım muayene olarak nedenin belirlenmesi ve sonrasında nedene uygun tedavinin yapılmasıdır.

Saç dökülme nedenleri pek çok farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle önce dış etkenleri elimine ederek bu etkileri azaltmak ve eğer yine de dökülme devam ediyor ise soruna yönelik uygun tedaviyi almak önemlidir.

Saç Dökülmesini Hangi Aşamasında Doktora Gitmek Gerekir?

Saç dökülmesi şekline ve tipine göre bu süreci değerlendirmek gerekir. Özellikle bölgesel saç dökülmesinde hemen doktora gitmek önemlidir, çünkü bu tarz yamalı dökülmeler genellikle bir hastalığın belirtisidir.

Yaygın ve tüm saça yayılmış dökülmelerde 1-2 ay süreci takip etmek, dış etkenleri azaltmak ve süreç devam ediyor ise bir doktora gitmek gerekir. Böylece sorun ilerlemeden hızlı tanı konmasını ve tedavi edilmesini sağlayarak saçlarınızı koruyabilirsiniz.

KAYNAKLAR

 • Common hair loss disorders.
  Springer K, Brown M, Stulberg DL.
  Am Fam Physician. 2003 Jul 1;68(1):93-102.
  PMID: 12887115 Review.
 • Practical management of hair loss.
  Shapiro J, Wiseman M, Lui H.
  Can Fam Physician. 2000 Jul;46:1469-77.
  PMID: 10925761 Free PMC article. Review.
 • Hair Loss: Common Causes and Treatment.
  Phillips TG, Slomiany WP, Allison R.
  Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):371-378.
  PMID: 28925637
 • Alopecia in women.
  Thiedke CC.
  Am Fam Physician. 2003 Mar 1;67(5):1007-14.
  PMID: 12643360 Review.