Selülit Nedir?

Selülit, cilt yüzeyinde düzensiz çukurlar ve çöküntüler şeklinde kendini gösteren, estetik açıdan rahatsız edici bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltteki fibröz bağ dokusu bantları üzerinde deriye doğru itilen yağ hücreleri deri yüzeyinde selülit olarak karşımıza çıkar.

Genellikle kadınların çoğunluğunda bulunan bu cilt görünüm bozukluğu bir yağlanma problemi değildir.

Selülit oluşumunun kiloyla ilgisi yoktur, zayıf kişilerde veya diyet yapan kişilerde de görülebilir.

Selülit Neden Olur?

Selülit oluşumunun tam olarak nedeni hala bulunamamıştır. Genellikle birden fazla sebep vardır. Bunların başında genetik faktör gelir, genelde ailevi faktörlerden dolayı görülebilir. Yaş faktörü, beslenme, sıvı tüketimi, kıyafet alışkanlıkları da selülit görüntüsü üzerinde etkilidir.

Selülit, kadınların %80 ila %90’ın da görülür ve ağırlıklı olarak ergenlik sonrası kadınları etkiler. Özellikle uyluklar, kalçalar ve bacaklar gibi daha fazla yağ depolanan bölgelerde görülür. Çukurlaşma, cilde selülitin karakteristik görünümü olan “portakal kabuğu” görünümünü verir.

Selülit oluşumu çok faktörlü, karmaşıktır ve tam olarak anlaşılamamıştır. Selülitin etkili bir tedavisi yoktur ancak cerrahi ve medikal çok sayıda azaltmaya yönelik farklı tedavi yöntemi vardır.

Selülit ağrı yapmaz ancak estetik açıdan rahatsız edici olduğundan psikolojik sorunlara yol açabilir. Selülitli kadınlarda vücut memnuniyetsizliği, sosyal sıkıntı, kaygı ve yaşam kalitesinin düşmesi oldukça yaygındır

Selülitin tedavisi, nedeni tam anlaşılmamış olan karmaşık bir hastalık olması ve kısmen de mevcut tedavilerin sınırlı etkinliği nedeniyle zordur. Selülitin sebebi, cildi tutan, yağı hapseden ve böylece çukur etkisine neden olan bağ dokusu bantlarıdır.

Selülitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, cildin yüzeyinin altında yer alan dermatolojik tabakadaki bağ dokusu ile bunun hemen altındaki yağ tabakasının etkileşimi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu dikey olarak düzenlenir. Yağ hücreleri deri tabakasına doğru çıkıntı yaparsa, bu çukurlarla karakterize görünümü verir.

Erkeklerde doku, cildin çapraz yapısına sahiptir, bu da neden selülit olma olasılığının kadınlardan daha az olduğunu açıklayabilir.

Selülit deri altı dokusu fibröz kollajenaz septalar ile yüzeysel ve derin fasyayı dermise bağlar. Septalar arasında yağ katmanlarındaki yağ lobülleri bal peteği benzeri bir yapıda fibröz septa ile fibröz bağ dokusu ile çevrelenir.

Kilo alınca, yağ tabakasının kalınlığındaki bir artışla yağ lobüllerinin sayısı artar.

Yağ dokusu katmanları dışarıya doğru çıkarken ve septal bağlantılar dermise bağlı olduğundan çukur oluşmasına neden olur, buda selülitteki portakal kabuğu görünümüne neden olur.

Kadın seks hormonu östrojen selülit gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Ayrıca hamilelik, emzirme, doğum kontrol hapı kullanımı veya menopoz sonrası kadınlarda hormon replasman tedavisi gibi yüksek östrojen durumlarının selülitin ilerlemesini şiddetlendirdiği veya kötüleştirdiği görülmektedir.

Bir dizi başka faktör de selülitin gelişmesine veya şiddetinin kötüleşmesine katkıda bulunabilir. Yaşlanmayla birlikte yağ lobüllerinde de büyüme meydana gelir. Dolayısıyla ilerleyen yaş, selülit gelişme riskini de artırıyor.

Selülit Hangi Bölgelerde Görülür?

Selülit TedavisiGenellikle uyluk bölgesinde, kalçada, karın, üst bacaklarda ve kollarda selülit görülür. Selülit oluşumunda bir diğer etkende her yaş grubunda görülebilen bir dolaşım rahatsızlığından kaynaklanabilir.

Genel olarak hormonal faktörlere bağlı olarak lenf drenajı sorunu sonrasında meydana gelebilir.

Selülit Belirtileri Nelerdir?

Selülit belirtileri erken evreden şiddetli hale gelene kadar deride dalgalanmalar ve sonrasında çukurlaşmalar ve tümsekler şeklinde görülür. Eeken evrelerde önce dalgalanma görülür.

Bu dalgalanma selülit ilerledikçe iki parmak arasında sıkınca portakal kabuğu görünümü veriri. İlerleyen evrelerde düz duruşta yada hareket halinde bile portakal kabuğu görünümü görülür.

Selülit Oluşumunda Rol Oynayan Faktörler

 • Genetik

20’li yaşlardan itibaren vücudunuzda selülit oluşuyorsa bunun nedeni genetik olabilir. Erken yaşlarda oluşmaya başlarsa genellikle bu durumun genetik olduğunu gösterir. Genetik faktör söz konusu ise tedavi edildikten sonra tekrar görülebilir.

Bu nedenle genetiğinde selülit olan kişiler hayat tarzına dikkat etmeli, bol su tüketmeli ve egzersizlerle vücudunu sıkı tutmalıdır. Genetik faktörler kişinin metabolizma hızına, yağın deri altına dağılımına, etnik kökene ve dolaşım düzeylerine bağlanabilir. Bunlar selülit gelişimini etkileyebilir.

 • Lenf bezlerinin yavaş çalışması

Lenf bezleri, vücudumuzdaki atıkların dışarı atılmasına yardımcı olan drenaj mekanizmasıdır. Sağlıksız beslenme, az su tüketimi gibi sebepler lenf bezlerinin çalışmasını yavaşlatır. Lenf bezleri olması gerektiğinden daha az çalıştığında selülitler gün yüzüne çıkar.

 • Yaşlanma

İnsanlar çoğu zaman yaşlanmanın selülitlere neden olduğunu düşünür. Bu kısmen doğrudur. Çünkü yaşlanan cilt altındaki bantlar daha belirgin bir hale getirir. Yaşla birlikte kolajen dokusu azalır, deri sarkmaya başlar. Elastikiyetini kaybeden deri, selülitleri cilt yüzeyine çıkarır.

 • Beslenme alışkanlığı

Beslenme alışkanlığı selülitlerin en önemli nedenlerinden biridir. Bol su içmemek, yeterli derecede protein tüketmemek bağ dokuların oluşumunu destekler.

Bol yağ tüketmek, sigara içmek ve spor yapmamak da selülitlerin en yaygın sebepleridir. Egzersiz yapan kişilerde çok daha az görülür.

Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuz ve çok az lif tüketen insanların daha fazla miktarda selülite sahip olma olasılığı yüksektir. Dar pantolon giymek, sıkı iç çamaşırı giymek de kan akışını yavaşlatır bu da cilt altı bağ dokusunun bozulmasına neden olabilir.

 • Hormonal faktörler

Hormonlar, selülit gelişiminde önemli bir rol oynar. Östrojen, insülin, noradrenalin, tiroit hormonları ve prolaktin, cilt dokusunun yapısal üretim sürecinin bir parçasıdır.

Kadınlarda östrojenin menopoza yaklaşımda azalması, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azalması anlamına gelir. Östrojen seviyeleri düştüğünde yağ hücreleri de büyür.

Bu faktörler, yağ kalıntılarını daha görünür olmasını sağlar. Deri altındaki yağ bağ dokusu zayıfladığında, bilinen çukurlaşma etkisi ortaya çıkar. Yaş ayrıca cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma olasılığının artmasına neden olur. Bu selülit gelişimini artırır.

selülit-dereceleriSelülit Dereceleri Nelerdir?

Her selülit aynı değildir. Selülit tedavisine başlamadan önce hangi selülit tipi olduğunuz iyi değerlendirmeli ve derecesine göre bir tedavi araştırmalısınız.

Ortak bir yayında belirlenen bir çalışma ölçeğine göre selülitleri 4 farklı derecede değerlendirebiliriz.

Muayene sırasında hasta ayakta ve bacaklar kalça genişliğinde açıkken, yatmadan yapılır. Ayakta durmak, ciltteki septumlar üzerinde daha büyük bir gerilim oluşturur ve çukurların görünür olmasını sağlar.

 • 0. Derece; Selülit görülmediği halidir.
 • 1. Derece: Neredeyse yok derecede selülit: Ayakta ciltte yüzeysel düzensizlikler yani dalgalı görünüm, otururken pürüzsüzdür ancak parmak arasında sıkınca portakal kabuğu görünümü vardır.
 • 2.Dereceli: Hafif derece selülit: Selülitin derinliği beş ila dokuz arasında derecelendirilir. Ayakta iken portakal kabuğu şeklinde çukurlar görülür ancak otururken pürüzsüzdür.
 • 3.Derece: Orta derece selülit : Selülit görüntüsü hem ayakta hemde otururken görülür.
 • 4. Derece: Şiddetli derece selülit: Ayakta ve otururken görülen selülit görünümü sayısal olarak fazladır ve yaygındır.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülitleriniz sizi rahatsız ediyorsa yalnız değilsiniz. Selülitten kurtulma veya en azından azaltma arzumuz birçok tedavi seçeneğine yol açmıştır.

Orada bu kadar çok tedavi varken, neyin işe yaradığını bilmek zor olabilir. Selülit, kadınların çoğunu etkiler ve kabul edilemez bir kozmetik kusurdur. Bu nedenle selülit azaltmada etkili yöntemler aranmaktadır.

Selülitin gelişme nedenine göre olan yer alan çeşitli tedavi adımlarını hedef alan birçok medikal içerik ve cihaz, selülit görünümünün tedavisine veya azaltılmasına yardımcı olmak için mevcuttur;

Bunlar kremler, ağızdan tedaviler, masaj, enerji bazlı cihazlar (radyofrekans [RF], lazer veya ışık terapisi ve akustik dalga terapisi), subsizyon ve enjekte edilebilir tedaviler (dermal dolgu maddeleri)dir.

Selülit tedavisi için muayenede, cilt gevşekliği, cilt kalitesi, cilt altı yağ dokusu veya yağ birikmesi dahil olmak üzere selülit görünümüne katkıda bulunan veya şiddetlendiren ana faktörleri belirlemek gerekir.

Bunların belirlenmesi sonrası en doğru tedavi kişiye özel yaklaşımlardır ve kombine tedaviler gerekebilir.

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Selülit tedavisinde kullanılan farklı tedaviler ile azaltma yada tamamen geçirmeye yardımcı olacak faktörler şunlardır:

 • Selülit Kremleri

Selülitin en erken tedavi yöntemlerinden biri yüzeysel uygulanan jel ve kremlerdir. Çoğunlukla aminofilin, teofilin ve kafeinin yanı sıra retinol ve bitkisel içeriklerin bir kombinasyonunu içerirler.

Cilt mikro dolaşımını, kollajenez artışını ve lipolizin uyarılmak; inflamasyonun azaltmak ve lenfatik drenaj ve ödemin azaltılması için kullanılır.

 • Bitkisel İlaçlar

Cilt görünümünü iyileştirmek için çok sayıda takviye kullanılır. Vitis vinifera , Ginkgo biloba , Centella asiatica , Melilotus officinalis , Fucus vesiculosus , balık yağı ve hodan yağı ekstrelerini içeren takviyelerin antioksidan etkilerinden dolayı selülit tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir.

Orta şiddetli selülitli kadınlarda 6 aylık bir süre boyunca oral kollajen kullanımı ile yapılan bir çalışmada selülit şiddetinde ve cilt görünümünde anlamlı iyileşme rapor edilmiştir.

 • Masaj

Masaj, lenfatik drenajı uyararak çalışan ve böylece selülitle ilişkili altta yatan mikro sirkülasyon ve drenaj eksikliklerini gideren selüliti tedavi etmenin en eski yöntemlerinden biridir. Masaj manuel veya mekanik olarak cihazlar yardımıyla yapılabilmektedir.

 • Cihazlar

Radyofrekans, ışık, lazerler ve ultrasonik enerji kullanan cihazlar, selülit görünümüne katkıda bulunabilecek 2 faktör olan lokalize yağlanma ve cilt gevşekliğinin tedavisi için kullanılmaktadır.

 • Subsizyon

Kas kasılmasıyla görülebilen çöküntüler için değil, yalnızca istirahat halindeki selülit çöküntüleri için subsizyon önerilir. Cilt altı yağ dokusuna bağlayan fibröz septal bantları kesen cerrahi bir tekniktir.

Fibröz septumun kesilmesiyle yağ çıkıntısı hafifletilerek cilt yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesi sağlanır.

 • Enjeksiyonluk Tedavileri

Enjeksiyon tedavileri çukurlaşmalar yada yağ birikinitilerine yapılan içerikleri kapsar. Çukurlaşmalar için yapılan vücut dolguları hem cildi pürüzsüzleştirir hemde çukurları doldurur. Mezoterapilar ise yağ birikintilerinin gidermeye yönelik yapılır.

Selülit Tedavisi Fiyatları Nedir?

Selülit tedavisi fiyatları kullanılan tedavi yöntemine göre değişkendir. Selülit tedavisi birkaç seans yapılması gereken tedavilerdendir. Tedavi süreci uzun ve etki yavaş görülür. Bu neden ile seans fiyatları ya da paket fiyatları selülit tedavi fiyatlarını değiştirebilir.

Enjekte Edilebilir Dolgular İle Selülit Tedavisi Nedir?

Kalsiyum hidroksilapatit içeren dolgular seyreltilerek kollajen oluşumunu ve elasti indükleyerek dermal kalınlığın, cilt elastikiyetinin ve esnekliğinin artmasına neden olabilir. Bu da selülit görünümünü iyileştirmek için kullanılır.

Poli- l -laktik asit enjekte edilebilir bir hacim artırıcıdır ve kollajeni uyararak cildin sıkılaşmasına yol açan bir biyostimülatördür. PLLA tedavilerinin (her 4 haftada bir 3 tedavi), subsizyonla birlikte selülit şiddetini önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Radyofrekans Cihazları ile Selülit Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

İğneli Radyofrekans RF cihazları, hedef bölgeye termal enerji iletir. Termal enerji, hedef bölgedeki doku sıcaklığını yükseltir, kolajen denatürasyonunu, yeniden yapılanmayı ve yeni kollajen oluşumunu uyararak cildin sıkılaşmasına yol açar.

RF, daha derin yağ dokusuna nüfuz ederek lipolizi uyararak yağ dokusunun küçülmesine neden olabilir. RF cihazlarının, özellikle yeni nesil cihazların, selülit görünümünü azaltmada etkili olduğu klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Bu cihazların birçoğu selülit tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır.

Farklı radyofrekans üreten teknolojik cihazlar kullanılarak cilt içindeki farklı derinliklerdeki dokulara odaklanarak, güvenli ve derin ısıtma sağlayan ve hastanın yağlarını eritmeyi amaçlar. Bunun İçin Accent Prime ya da Morpheus8 kullanılabilir.

Bu cihazlar odaklı derinlik kontrol teknolojisi sayesinde kişinin vücuduna göre özelleştirilen bir uygulama ile esneklik sağlar. Hastanın cilt tipine, tedavi edilen alanın cilt kalınlığına ve endikasyona göre tedavi en uygun sonuçlar için uyarlanmıştır.

Prime İncelme teknolojisi, kontrollü ısı vererek kişinin yağ hücrelerini azaltmayı, selülit görünümünü en aza indirmeyi amaçlar.

Accent Prime ultrason ve radyo frekansı (RF) teknolojilerindeki en son yenilikleri doğal, uzun ömürlü sonuçlar ile etkili ve yüksek oranda özelleştirilmiş uygulamalar sunmak için bir araya getiriyor.

Prime incelme uygulaması sadece 20 dakika sürer. İhtiyaç olan bölgeler uyuşturulmadan uygulanır. Haftada 1 kez olacak şekilde 4 seans önerilir fakat kişinin durumuna göre 1 veya 2 seans daha eklenebilir.

İşlem sonrasında bölgede hafif bir kızarıklık olur ve bir-iki saat sonra geçer. Kişi günlük yaşantısına işlem sonrasında geri dönebilir.

Ultrasonik enerji, inatçı yağ hücrelerini etkin bir şekilde bozarak, tedavi alanı boyunca homojen olarak dağılır. Daha sonra RF gücü, daha konsantre enerji tedavisi ile sonuçlanan dokuya termal derin ısıtma üretmek için kullanılır.

Bu benzersiz kombinasyon, tedavi süresi ve seans sayısını azaltırken daha güçlü sonuçlar verir. Prime incelme teknolojisinde yağ hücrelerine hem de kolajen lifleri hedeflenir. Kişiler incelirken aynı zamanda kolajen lifleri sıkılaşarak selülit görünümü de azalır.

Morpheus 8 altın iğne ile radyofrekansı birleştiren tedavisi sayesinde selülitler üzerinde etkilidir. Özellikle vücut başlığında bulunan deri altına inebilen ince iğneler ile radyofrekansı derin dokuya iletebilir. Buda selülit görünümüne neden olan doku bantlarını ve yağ hücrelerini azaltır.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi Nedir?

Mezoterapi ile selülit tedavisi, günümüzde mevcut olan en etkili yöntemlerden biridir. Mezoterapi de kullanılan etkin içerikler doğrudan selülitli bölgelere enjekte edilir ve bu sayede tedavi edilecek alanlarda oldukça seçici olabiliyoruz.

Sonuç, eşit ve pürüzsüz bir cilt ve en doğal şekilde selülitte dramatik bir azalmadır.

Mezoterapi vücudun farklı bölgelerini gençleştirmek, sıkılaştırmak, tonlamak ve inceltmek için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Ayrıca selüliti azaltmaya, kilo vermeyi teşvik etmeye, çatlakları ve yaşlanan cildi tedavi etmeye ve sarkan cildi sıkılaştırmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Bir dizi doğal içerik, amino asit, ilaç ve vitamin içeren formüller deri altına enjekte edilir. Kullanılan mezoterapi içerikleri ayrıca, hücreleri gençleştirir, bu da onları daha aktif hale getirir ve daha fazla kolajen ve elastin üretimini uyarır.

Mezoterapi ile selülit tedavisinde kullanılan formül, vücuttaki sorunlu bölgelere enjekte edildiğinde, yerel metabolizma hızını artırarak hücrelerin yağ depolamasını engelleyerek mevcut yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar.

Vücut mezoterapi enjeksiyonları, uyluklar, bacak arka alt kısımlar, bel, gıdı ve selülit gösteren diğer alanlar gibi lokalize yağ ve selüliti hedef alır.

Çoğu hasta, anestezik krem ​​olmasa bile mezoterapiyi iyi tolere eder. Ancak isterseniz işlemden önce krem ile lokal anestezi yaptırabilirsiniz.

Mezoterapi tekniği, problemli olan bölgeye doğrudan deri içine veya deri altına enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Lenfatik dolaşımı, kan dolaşımını ve immün sistemindeki mikro dolaşımı etkileyerek dokulardaki yağları parçalayıp, deri altı yağ birikintilerinin de küçülmesini sağlar.

Mezoterapi direkt olarak bölgeye uygulandığı için doğrudan etkisini görebilirsiniz. Uygulama minimum dozda ve seyrek aralıklarla yapılmalıdır. Mezoterapi boyun, karın, göbek, bel, sırt, uyluklar ve diz bölgesine yapılabilir.

Bağ dokusundaki bozulmuş olan alanları yeniden yapılandırır ve selülit görünümünde düzelme sağlar. Mezoterapi ile selülit tedavisinde kullanılan enjeksiyonlar, yağ hücrelerini etkiler, onları daha az görünür hale getirir.

Selülit Mezoterapisi Formülü şunları içerebilir:

 • Vitaminler
 • Mineraller
 • Amino asitler
 • Tiroksin ve kalsitonin gibi hormonlar
 • Homeopatik ilaçlar
 • Kolajenaz ve hiyalüronidaz gibi enzimler
 • Bitki özleri

Mezoterapide kullanılan ilaçlar, yağ hücresi zarını ve yağları bir arada tutan yapılarını bozan doğal olarak bulunan proteinler ve enzimlerdir.

Yıkılan yağ daha sonra vücut tarafından metabolize edilir, bazıları karaciğer tarafından yeniden kullanılır, bazıları diğer hücreler tarafından sindirilir ve geri kalanlar böbrekler tarafından atılır. Tek bir seansta bile birçok yağ hücresi eritilir.

Selülit formülü ile kullanılan mezoterapi iğneleri, bağ doku bantlarını değil yağ hücrelerini yok etmeye yarar. Yağ depozitleri eritilerek sertleşmiş bağ doku düzeltilir. Böylelikle pürüzsüz, lekesiz bir görünüm oluşur.

Mezoterapi ile selülit tedavileri, selülit probleminin ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Genellikle ayda 10 ila 15 seans gerektirebilir.

Mezoterapi ile selülit tedavisi, süreklilik gerektiren bir tedavi metodudur. Sağlıklı ve dengeli beslenme şekliyle, düzenli egzersiz faaliyetleri ile zararlı alışkanlıkların bırakılması mezoterapi tedavisinin etkisini arttıracaktır.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi Sonuçları Nasıldır?

Mezoterapi tedavisinin sonuçları kişiden kişiye göre değişebilir. Mezoterapi uygulaması sonrasında yüksek proteinli gıdaların tüketimini azaltmak gerekmektedir.

Ayrıca sigara, alkol, kafein kullanmaması doktor tarafından önerilir. Uygulama sonrasında cilt hassasiyeti bulunan kişiler, uygulama yapılan bölgede morarma, şişlik, kızarıklık yaşanmaması için soğuk uygulama yapılır.

Uygulama sonrasında pansumana ihtiyaç duyulmayan ayaktan tedavi yöntemidir. Uygulama sonrasında kişi rutin hayatına devam edebilir. Bu bakımından oldukça konforlu bir uygulama niteliğindedir.

Mezoterapi uygulaması sonrası kişilerde 1-3 beden arasında küçülme sağlanabilir. Selülit görünümünde azalma olacak, cildiniz daha pürüzsüz görünecektir. Egzersiz ve diyetle desteklendiği takdirde etkileri daha uzun ve daha kalıcı olmaktadır.

Selülit Görünümüne Neden Olan Hastalık Var Mı?

Selüliti taklit eden çeşitli durumlar da vardır; bu nedenle doktor tarafından değerlendirilerek doğru tanının konması sonraki tedavinin başarısını arttıracaktır.

Selüliti taklit eden hastalıklar: lipoatrofi, yaygın ödem veya lenfödem ve obeziteye bağlı ciltte görülen çöküntülerdir. Bu gibi hastalıklarda selülite yönelik tedavilerin kullanılması bu hastalıkların şiddetlenmesine neden olabilir.

Selülitten Korunma Mümkün Mü?

Yanlış beslenme ve yaşam tarzı faktörleri selülitin gelişmesine katkıda bulunabilir veya şiddetini artırabilir. Bu nedenle yüksek karbonhidratlı diyetlerden ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak gerekir.

Alkol tüketimi aynı zamanda lipogenezi de uyarır ve vücut yağ içeriğinde genel bir artışa neden olabilir, dolayısıyla selülit gelişme riski artar. Bu nedenle alkol tüketimini sınırlamak gerekir.

Yağ yağ hücreleri çoğalmaz, kilo alımı veya kaybıyla birlikte büyüyp küçülür. Kilo alımı sırasında septal ağ gerilir ancak kilo kaybından dolayı büzülmez. Bu, kilo kaybı yaşayan hastalarda önemlidir; çünkü zayıflansa da selülit görünümü kaybolmaz.

Selülit Tedavisinde En İyi Sonuç Veren Yöntem Nedir?

Selülit tedavisinde en iyi sonucu kombine tedaviler verir. Selülitin derecelendirilmesi çok önemlidir. Erken dönemde sadece cihaz uygulamaları yeterli iken ilerleyen selülitte hem subsizyon gibi minimal invazif hemde enjeksiyon tedavileri beraber uygulanabilir.

En doğru yaklaşım kişiye özel tedavinin yapılmasıdır. Selüliti hem cilt kalitesi hem cilt altı yağ dokusu hemde yaşam tarzı etkilediği için tedavide hepsine yönelik yaklaşım önemlidir.

Selülitin Tedavisini Hangi Doktor Yapar?

Selülit tedavisi estetik uygulamalar ile ilgilenen dermatolog ve plastik cerrahi doktorları tarafından yapılabilir.

Selülit Tedavisi Ne Zaman Etki Gösterir?

Selülit tedavisinde uygulanan tedavi seçeneğine göre etkisi ilk seanstan itibaren görülmeye başlar. Unutmamak gerekir ki selülit tedavisi belirli aralıklar ile bir kaç seans yapılması gerekir. Tedavinin etkinliği muayene sonrası soruna yönelik ve selülit derecesine göre olmasına bağlıdır.

Selülitin Zararı Var Mı?

Selülit ağrı yapmayan ve sağlık açısından herhangi bir durum oluşturmayan estetik bir problemdir. Bu nedenle estetik görünümü düzeltmek için tedavi edilebilir. Sıklıkla kadınlarda görülen bu problem giyim tarzını ve öz güveni etkilediğinden tedavi arayışı oluşturmaktadır.

Kaynaklar

1. Khan MH, Victor F, Rao B, Sadick NS. Treatment of cellulite: part I. Pathophysiology. J Am Acad Dermatol. 2010;62(3):361–370. doi: 10.1016/j.jaad.2009.10.042
2. Davis DS, Boen M, Fabi SG. Cellulite: patient selection and combination treatments for optimal results—a review and our experience. Dermatol Surg. 2019;45(9):1171–1184. doi: 10.1097/DSS.0000000000001776
3. Arora G, Patil A, Hooshanginezhad Z, et al. Cellulite: presentation and management. J Cosmet Dermatol. 2022;21(4):1393–1401. doi: 10.1111/jocd.14815
4. Hexsel D, Hexsel C, Weber M. Social impact of cellulite and its impact on quality of life. In: Goldman M, Hexsel D, eds. Pathophysiology and Treatment (Basic Clinical Dermatology), 2nd ed. CRC Press; 2010:1–5.
5. Hexsel D, Siega C, Schilling-Souza J, Stapenhorst A, Rodrigues TC, Brum C. Assessment of psychological, psychiatric, and behavioral aspects of patients with cellulite: a pilot study. Surgical Cosmetic Dermatol. 2012;4(1):131–136.
6. The Aesthetic Society’s Cosmetic Surgery National Data Bank: statistics 2021. Aesthet Surg J. 2022;42(Supplement_1):1–18. doi: 10.1093/asj/sjac116