360 derece vücut germe, diğer adıyla kuşak ameliyatı veya belt lipektomi olarak da adlandırılabilir. Vücutlarının orta bölgesinde sarkma olan ve genel olarak gergin bir etki, gençlik ve toparlanma isteyen kişiler için 360 derece vücut germe ameliyatı önerilir. Bu ameliyat genellikle fazla kilo vermiş olan kişiler, özellikle bariatrik cerrahi sonrası için vücutta oluşan sarkmayı ortadan kaldırmak için yapılır.

Body lift, vücut şekillenmesi için yapılan kombine ameliyatlara verilen isimdir. Body lift ameliyatı ile karın, basen, kalça, uyluk, gıdı, kol ve pubik bölgelerden yağ çekimi ve deri germe işlemi yapılabilir. Vücut germe ameliyatı birden fazla bölgenin kombine ameliyat edilmesinden dolayı daha ekonomik fiyatlara sahiptir.

Vücut germe ile birkaç farklı ameliyatın etkisini tek ameliyatta birleştirebilir ve tek iyileşme dönemiyle daha hızlı bir şekilde istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Vücut germe ameliyatında hastanın ihtiyaçlarına göre liposuction yapılabilir veya sadece deri toparlama ve germe işlemi yapılabilir. İnatçı yağlarından kurtulamayan kişiler için hem Liposuction hem de vücut germe ameliyatları tek seansta birleştirilebilir.

Aynı zamanda doğum sonrası karın germe isteyen kişilerde, vücudunda sırt ve popo bölgesinde sarkma olan kadınlar için de vücut germe ameliyatı önerilebilir. Vücut germe ameliyatında orta ve alt karın bölgesi, uylukların dış kısmı, kalça bölgesi, kuyruk sokumu bölgelerinden yağ çekimi yapılır ve yağlar alındıktan sonra sarkan deri daha gergin bir hale getirilir, fazla deri kesilerek çıkarılır. Vücut germe ameliyatı bir zayıflama yöntemi değildir, tam tersi zayıfladıktan sonra yapılması önerilen bir ameliyattır.

Body Lift (Vücut Germe) Nedir?

Vücut germe ameliyatı, vücudunuzda aşırı kilo vermeden veya hızlı kilo kaybı sonucu oluşan deri sarkmalarını düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Vücut germe ameliyatında birden fazla bölgeye etki edilir, böylece ameliyat sonrası vücudunuz daha sıkı, ince ve kontürlü görünür. Body Lift ameliyatı sarkan cilt dokusunu hedef alarak vücudu yukarıya doğru toparlamayı amaçlar.

Büyük kilo kaybı veya hamilelikten sonra hem erkeklerde hem de kadınlarda tek başına diyet ve egzersiz yoluyla giderilemeyen, sarkmış cilt ve inatçı yağ cepleri kalması yaygındır. Bu fazladan hacim, görünüş açısından rahatsızlığa neden olabileceği gibi, tam olarak uyan kıyafetleri bulmayı zorlaştırabilir. Body lift yani tam vücut germe, vücudunun her yerinde fazla deriden mustarip hastalar için mükemmeldir.

Vücut germe ameliyatı adayları, diyet, egzersiz veya daha yaygın olarak bariatrik cerrahi (gastrik baypass) nedeniyle önemli kilo kaybının bir sonucu olarak vücudun bir veya birçok bölgesinde tipik olarak gevşek (elastik olmayan) cilde sahiptir. Bu nedenle, uygun vücut oranını korumak için yapılacak olan operasyonlar genellikle meme dikleştirme ameliyatı, çevresel karın germe, kol germe ameliyatı ve liposuction gibi prosedürlerle birleştirilir.

Çoğu zaman hastaların güvenliği ve konforu için çok sayıda prosedür ayrı aşamalarda gerçekleştirilir. Vücut germe karın, sırt, kalça ve uyluk bölgelerini sıkılaştırır ve şekillendirir. Ameliyattan sonra tüm vücutta genel bir gençlik etkisi görülür. Body Lift ameliyatını aşırı kilo verdikten sonra vücudunda yoğun sarkmalar bulunan veya hızlı kilo verdiği için derisinde gevşeme, bollaşma ve çatlama görülen kişilere öneriyoruz.

360 Derece Vücut Germe Kimlere Uygundur?

Vücut germe ameliyatı, vücut kitle endeksi 30 ve altında ve vücudunda istenmeyen sarkmaları olan kişiler için uygundur. Vücut kitle endeksinizi bulmak için kilonuzu ve boyunuzun karesine bölebilirsiniz. Ortaya çıkan sonuç 30 ve altındaysa vücut germe yaptırabilirsiniz. Yoğun diyet ve spor programları sonrası aşırı kilo verdikten sonra özellikle yaş aldıkça, vücudunuz da özellikle orta hatta sarkmalar olması çok normaldir.

Doğumdan sonra da karın bölgeniz de sarkma görülebilir. Spor ve egzersiz programları ile bu sarkmaları ortadan kaldırmak çok uzun zaman alacağı veya ne kadar spor yapılsa da gergin bir görünüme kavuşamayacak kadar fazla olduğu için vücut germe estetiğini değerlendirebilirsiniz. Tek seansta vücudunuzda lifting etkisi yaratmak ve daha gergin bir vücuda sahip olmak için 360 derece vücut germe estetiği size uygun olacaktır.

 • Spor yapmasına rağmen inatçı yağlarından ve deriden kurtulamayanlara
 • Kilo verdikten sonra vücudunda bollaşma olanlara
 • Çatlak ve selülitleri olanlara
 • Hızlı kilo verdikten sonra sarkma oluşanlara
 • Liposuction sonrası vücudunu toparlamak isteyenlere
 • Vücut kontürünü ön plana çıkarmak isteyenlere

Body lift işleminden sonra, kişiler, fazla deri ve yağ şişkinlikleri olmadan kıyafetlerinde daha güvenli ve rahat olduklarını fark ederler.

Vücut Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Vücut germe estetiği genel anestezi altında yapılır. Genellikle ameliyat 5 ila 7 saat arasında sürer. Vücut germe ameliyatında göbek deliğinin ortalama 8-10 cm altında yani iç çamaşırının altında kalacak şekilde uzun bir kesi açılır. Bu kesi arkaya doğru gerilecek alanın genişliğine göre uzatılır.

Bazen 270 derece bazen 360 derece vücut germe olarak yapılabilir. 360 derece vücut germede germe yapılan bölge tüm sırt ve karın ön bölgesi ile yanlardaki sarkan derinin çıkarılmasını amaçlar. Deri istenen gerginlik sağlanan kadar gerildikten sonra fazla deri kesilerek çıkarılır. Geri kalan iki yüzey birbirine estetik dikiş ile dikilerek kapatılır.

Karın ve sırt bölgenizdeki ayrıca uylukların dış bölgelerindeki fazla yağlar çekilir. Kalan deri gerilerek estetik dikişle ameliyat tamamlanır. Bu bölgeye ameliyat sırasındaki toplanacak sıvılar için iki adet dren yerleştirilir. Ameliyattan sonra tüm vücudu saracak korse giydirilir.

Bu korsenin amacı, dikişlerinizi sıkı tutmak ve vücudun daha hızlı iyileşmesini sağlamaktır. Ameliyattan sonra ilk gün hastanede kalmanız gerekecektir. İdrar sondası takılarak daha rahat etmeniz sağlanır. Ertesi gün kendinizi iyi hissederseniz taburcu olabilirsiniz veya hastanede 1 gece daha kalabilirsiniz.

360 derece vücut estetiğinde ameliyat sonrası görünümü etkileyen en önemli üç unsur dikiş izleri, dikiş izlerinin yeri ve göbek deliğinin konumudur. Bu nedenle ameliyat öncesi planlamanın doğru yapılması, kesi alanı ve kesinin nasıl dikildiği önem kazanır. Eğer planlama düzgün yapılmaz ise dikiş izleri girintili çıkıntılı olacak sonrasında görünümü bozacaktır.

Beklenen dikiş izlerinin çamaşır içinde kalarak görünmemesidir. 360 derece vücut germelerde karın derisi gerilirken göbek deliğini yeniden konumlandırmak gerekebilir. Bu nedenle göbek deliğinin yerinin belirlenmesi ve göbek deliğindeki dikişlerin belli olmayacak şekilde atılması cerrahi bir yetenek gerektirir.

Body lift ameliyatından sonra kesi izleri mayo içine gizlendiği için belli olmaz. Kol germe ameliyatının izleri de koltuk altına gizlenerek hastanın konforlu bir şekilde hayatına devam etmesi amaçlanır.

360 derce vucut germe

360 Vücut Germe Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Vücut germe ameliyatından sonraki ilk gün ağrılarınız olabilir. Ağrı kesicilerle daha rahat bir gün geçirebilirsiniz. İlk günler sıvı gıdalar tüketmenizi öneririz. Drenler ameliyattan sonraki 2.gün alınır. Ameliyat sırasında kullanılan dikişler estetik dikiş olduğu için alınması gerekmez.

Ameliyattan sonraki ikinci gün evinize dönebilirsiniz. Günlük işlerinize devam etmeniz için iki hafta geçmesi gerekir. 4.haftadan itibaren ise iş hayatınıza dönüş yapabilirsiniz.

Body lift ameliyatından sonra korse giyerek vücudunuzun daha hızlı şekil alması sağlanır. Bu nedenle korseyi 4-6 hafta arasında kullanmanız önerilir. 6 haftadan sonra vücudunuzun daha sıkı ve ince göründüğünü fark edeceksiniz.

Dikiş izleri önce kırmızı görünecektir ancak çamaşır içinde kaldığı için görünmeyecektir. 1 yıl içinde izler beyazlayarak silini hale gelir. Eğer izler ile ilgili görünüm rahatsız edici olursa lazer tedavileri ile görünümü silinebilir.

Kombine yapılan ameliyatlar sonrasında tek bölgede ağrı yoğunlaşır bu nedenle ameliyat olan her farklı bölgede ayrı ağrı hissetmezsiniz. Body lift ameliyatı sonrasında ağrı duyduğunuzda ağrı kesicilerle bunu kontrol altına alabilirsiniz. Body lift ameliyatından sonraki 2.aydan itibaren yavaş yavaş spor yapmaya başlayabilir, vücudunuzun yeni şeklinin konforunu yaşayabilirsiniz.

360 Vücut Germe Fiyatları Nedir?

Vücut germe fiyatları germe yapılacak bölge sayısına ya da tek seansta 360 derece germe yapılmasına göre farklı olabilir. Vücut germe yapan doktorun tecrübesi, hangi hastanede yapılacağı, hastanede kalış süresi fiyatları değiştirebilir. Vücut germe ameliyatları genellikle kol germe, bacak germe ya da yüz germe ile birleştirilebilir. Ameliyat sırasındaki kombinasyonlar vücut germe fiyatlarını değiştirebilir.

Vücut Germe Ameliyat İzleri Görünür Mü?

Yara izleri, ameliyatın kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak sonuçlarınıza gölge düşürmemelidir. İmza niteliğindeki bir vücut germe ameliyatında yapılan kesiler, iç çamaşırınızın bandı, sütyen hattının altına veya bir mayo altına kolayca gizlenebilecekleri stratejik konumlara yerleştirilir. Yara izleri hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret ediniz. https://www.drleylaarvas.com/yara-izi-skar-tedavisi

 

KAYNAKLAR:

 • Circumferential truncal contouring: the belt lipectomy.
  Aly A, Mueller M.
  Clin Plast Surg. 2014 Oct;41(4):765-74. doi: 10.1016/j.cps.2014.06.008. Epub 2014 Aug 14.
 • Lower body lift with superficial fascial system suspension.
  Lockwood T.
  Plast Reconstr Surg. 1993 Nov;92(6):1112-22; discussion 1123-5.
 • Circumferential Contouring of the Lower Trunk: Indications, Operative Techniques, and Outcomes-A Systematic Review.
  Carloni R, De Runz A, Chaput B, Herlin C, Girard P, Watier E, Bertheuil N.
  Aesthetic Plast Surg. 2016 Oct;40(5):652-68. doi: 10.1007/s00266-016-0660-7. Epub 2016 Jun 10.
 • Safety and efficacy of outpatient lower body lifting.
  Buchanan PJ, Nasajpour H, Mast BA.
  Ann Plast Surg. 2013 May;70(5):493-6. doi: 10.1097/SAP.0b013e31828b02b4.
 • The bra-line back lift: a simple approach to correcting severe back rolls.
  Hunstad JP, Khan PD.
  Clin Plast Surg. 2014 Oct;41(4):715-26. doi: 10.1016/j.cps.2014.06.007.