Kepçe Kulak Ameliyatı, kulaklarda estetik kaygıya neden olan şekil bozukluğunu düzelten estetik cerrahi işlemdir.

Bazı kişilerin kulak kıkırdağı zayıf olur bundan dolayı kıvrımların yeterli oluşmaması kulakların öne yada yana doğru kıvrılmasına neden olur ve bu duruma kepçe kulak adı verilir.

Kepçe kulak problemi genellikle genetik yani aileden gelen bir şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, çocuklarda 6 yaşından itibaren gözle görülebilir bir duruma gelir.

Özellikle okul çağındaki çocuklar için kepçe kulak problemi arkadaş çevresinde ve yeni gireceği ortamlarda sıkıntı yaratabilir.

Kepçe kulaklar kadınlar tarafından saçlarıyla gizlendiği için çok büyük bir sorun teşkil etmez fakat erkekler için durum kadınlarda olduğu gibi kolay değildir.

Özellikle ilkokul çağından ergenlik dönemine kadar erkeklerde kepçe kulak sorunu derin psikolojik yaralar açabilir. Kepçe kulaklar okulda alay konusu olabileceği gibi büyüme çağında olan çocuklar için hassas bir noktadır.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulağın doğuştan kafatasından tek ya da çift taraflı olarak geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasına kepçe kulak deformitesi denir. Doğumsal kulak anomalileri yaygındır, kepçe kulak bunların içinde en sık görülendir.

Halk arasında kepçe kulak denildiğinde büyük kulak algısı vardır. Aslına bakılırsa normal bir kulak yapısına sahip olan kişi ile kepçe kulak olarak tabir edilen kulak büyüklüğü aynıdır. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Bu tip hastaların kulak kıkırdak kıvrımları tek yada çift taraflı oluşmamıştır.

Kafa ve kulağın oluşturduğu açı normalinden daha fazla daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu daha da belirgindir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak dümdüz görünür.

Kepçe kulak denilince bazı insanların aklına büyük kulak gelir. Kepçe kulak demek büyük kulak demek değildir. Kepçe kulaklar, kafa ile kulak arasındaki açının fazla olduğu durumlara verilen isimdir.

Kulaklar daha açık görünür, özellikle arkadan bakıldığında kulaklarınız olduğundan daha büyük görünebilir. Bazı kişilerde ise kulakların kafa ile açısı normal olsa dahi, kulağın üst kısmı dümdüz olduğu için kepçe kulak şeklinde görülür.

Kulak kıvrımlarının oluşmaması, kulağın ütülenmiş gibi görünmesine yol açar. Kısaca, kepçe kulak kulak büyüklüğünden dolayı değil, kulak kıkırdaklarında görülen farklılık sebebiyle oluşur.

Bu iki problem de günümüzde kepçe kulak estetiği ile çözülebilmektedir. Kepçe kulak estetiğinde kulakların boyu değil sadece duruşu değiştirilir.

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

“Kepçe kulak” deformitesi yüz görünümünü olumsuz etkileyen kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği durumdur. Cerrahi olarak kepçe kulak ameliyatı ile sorunun çözümü sağlanmaktadır.

Böylece büyük ve aşırı belirgin kulakların yanı sıra, şekli bozuk, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulaklar da düzeltilmektedir.

Halk arasında büyük kulak ifadesi kepçe kulak olarak değerlendirilmektedir. Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır.

Otoplasti dediğimiz kepçe kulak ameliyatı, genellikle lokal anestezi ve ya sedasyon dediğimiz hafif uyku verilerek gerçekleştirilir. Ameliyat süresi yapılacak işleme göre değişmekle birlikte ortalama 1 saattir.

Kepçe kulak ameliyatında kulak arkasından görünmeyen bir kesiyle girilerek gerekli düzeltme işlemleri yapılır.

Kepçe kulak problemi doğuştan gelebildiği gibi bir kaza sonucunda da oluşabilir. Kepçe kulak estetiğinde, dış kulakta görülen her türlü sorun çözülebilir, hastalara istedikleri şekilde bir kulak oluşturulabilir.

Gelişen estetik algısı ile birlikte insanlar kulaklarında normal dışı görüntüleri kabul etmiyorlar. En sık kulak estetiği kepçe kulağı düzeltmek için yapılır.

Kulak Estetiği Kimlere Uygundur?

Kulak estetiği, kepçe kulaktan ya da kulaklarındaki deformiteden rahatsız olan kişiler için uygundur. Kepçe kulak doğuştan ya da genetik olarak olmaktadır farklı bir sebebe bağlı oluşmaz. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir.

Kepçe kulak sorunu olan çocuk eğer okul çağında ise aile mutlaka çocuğun psikolojisini etkileyip etkilemediğine bakmalıdır çünkü bazen çocuklar bu durumu ailelerine söyleyemeyebilir ve ruhsal bunalım yaşayabilir.

Bu nedenle eğer çocuğunuz bu durumdan şikayetçi ise mutlaka ailelerin dikkate alması gerekir. Eğer ameliyat olacak olan çocuk kulağından şikayetçi değilse ailede bu konuda acele davranmamalı ve hastayı ameliyata zorlamamalıdır.

Çünkü kulak ameliyatı her evrede yapılabilir. Eğer çocuklar bu konuda rahatsızlık duyup ameliyatı kendileri isterse bu tip hastalar daha uyumlu olmaktadır. Çocuklarda 7-9 yaşında bu işlem yapılabilir.

Kepçe kulak estetiği, 4 yaşından itibaren yapılabilir. 4 yaşından 15 yaşına kadar olan yaş aralığı kulak estetiği için en uygun zamandır. Tabii 15 yaşından büyükler de kulak estetiğini olabilirler.

Çocuk hastalar için kulak ameliyatı (otoplasti) çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleşir. Yetişkinler için sedasyon altında klinik ortamda kulak ameliyatı yapılabilir. Kulak ameliyatı yaklaşık 1 ila 1,5 saat sürmektedir.

Kepçe Kulak AmeliyatıKepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı için kullanılan birçok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır.

Kullanılan teknikler farklı olsa da burada başarıyı etkileyen en önemli unsur hekimin tecrübesi ve hastanın kulaktaki deformasyon derecesidir.

Cerrahın tercihine göre kesi yeri farklılık göstermektedir. Bazen kulağın tam arkasından kesi yapılır, bazen ise kulak önü tercih edilir.

Kulağın ön tarafında yapılan kesi ile ameliyat daha kolay gerçekleşir fakat kulak arkasında olan kesi de ameliyat izinin çok daha kolay gizlenmesini sağlar.

Sonuç olarak her iki yönteminde avantaj ve dezavantajı vardır. Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) için başvuran hastaların çoğu kulak kıvrımlarının az olması şikâyeti ile gelir.

Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem ile hastanın cilt yüzeyinde kesi izleri olmaz sadece iğne delikleri açılır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.

Kepçe kulak estetiği kişinin yaşına göre genel anestezi veya sedasyon yöntemi ile yapılır. Kulak estetiğinin izi kulak arkasına saklandığı için neredeyse hiç belli olmaz. Ameliyatta öncelikle minik bir kesi ile kıkırdak dokusuna ulaşılır.

Kulak kepçesinin tam arkasından açılan bu kesi sayesinde kıkırdakların kıvrık olan bölgesi düzeltilerek gerekli ise bir kısmı çıkarılır ve arkaya doğru asılarak sabitlenir.

Kepçe kulak estetiğinin arkaya doğru sabitlenmesi için birkaç dikiş atılır. Ameliyattan sonra dikişlerin üzerine bandajlar takılarak bu bölge korunur. Bir hafta sonra bandajlar çıkarılabilir ve hastalar duş almaya başlayabilir.

Her ameliyata olduğu için, kulak estetiğinde de şişlik, kızarıklık ve ödem görülebilir. Ameliyatın etkilerini ilk 10 gün içinde azalarak geçer. İyileşme sürecinde kulaklarınızı korumanız ve darbe almasını önlemeniz çok önemlidir.

Kulaklarınızı en az 3 ay boyunca çevresel faktörlerden ve darbelerden korumalısınız. Kulak estetiğinden bir sene sonra izleriniz neredeyse görünmez olacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında iki kulağa da baskı yapacak şekilde sargı uygulanır. Ameliyat sonrası ilk gün bir miktar ağrı duyulabilir.

Sargılarınız açılıp çıkartıldıktan sonra hastalarımıza kulaklarını kapatacak şekilde tenisçi bandı ya da saç bandı olarak adlandırılan bir bant kullanmaları önerilmektedir.

Hastalarımızın kulak estetiği (otoplasti) sonrasında kulaklarında 3 ila 5 gün süre ile hafif bir şişlik ve kızarıklık olabilir, fakat bu durum geçicidir ve 10 gün içinde iyileşip tamamen düzelecektir.

Kulak estetiği girişimleri hem iz kalmaması hem de iyileşme sürecinin hızlı olması açısından hasta ve hekimi memnun eden sonuçlar yaratır.

Bandaj kullanımı 4-6 hafta boyunca akşamları kullanılmaya devam edilmelidir. Bu 4-6 hafta süresince voleybol, güreş vs. gibi kulağa temas edecek ve zarar verebilecek sporlardan uzak durmak gerekiyor.

Bu ameliyat sonucunda artık kulaklarınızı ortaya çıkarabilir ve rahatlıkla saçlarınızı toplayabilirsiniz. Ve herhangi bir şeyden çekinmeden sosyal hayatınıza özgüvenle devam edebilirsiniz.

Uygulanan kıkırdak şekillendirici yaklaşım sayesinde acaba kulaklarım açılır mı endişesi taşımadan, aynalara istediğiniz zaman rahatça bakarak ve kendimizle barışık bir şekilde yaşantımıza devam edebilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyat Fiyatları

Kepçe Kulak AmeliyatıKepçe kulak ameliyat fiyatları yapılan cerrahinin şekline, doktorun tecrübesine ve yapıldığı hastaneye göre değişkenlik gösterir. Anestezi şeklinin lokal yada genel anestezi olması fiyatları değiştirebilir.

Günübirlik bir ameliyattır, hastanede yatmayı gerektirmez. Ancak 1 gece kalınırsa fiyat değişebilir. Kepçe kulak estetiğinin tek taraflı yada çift taraflı olmasına göre fiyatlar değişebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Çocuk hastalarda kepçe kulak ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olunabilir. Kepçe kulak ameliyatında kesi kulak arkasından belirlenmektedir.

Ameliyatın amacı kulak arkasındaki kıkırdak bölgenin inceltilmesidir. İşlem dikiş atılarak tamamlanır. Kolay ve kısa bir işlemdir. Sonrasında kulak bölgesinde kızarıklık, şişlik gibi etkiler oluşması normaldir.

Soğuk kompres uygulamasıyla kişinin rahatlaması sağlanabilir. Bu süreçte kulağın korunması, takılan bandajın muhafazası çok önemlidir. 1 hafta içinde iyileşme gerçekleşir. Kulakların istenen şekle ve boyuta ulaşması 1 ay içerisinde sağlanmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatlarını yetişkin hastalarımızda lokal anestezi ya da sedasyon dediğimiz hafif uyku hali esnasında gerçekleştirilir. Kulak arkasından küçük bir kesi atarak kulakları istenilen estetik forma sokulur.

Bu ameliyat ortalama 1 saat kadar sürer. Ameliyat sonrasında iki kulağa da baskı yapacak şekilde sargı yapılır. Sargı açıldıktan sonra hastaya tenisçi bandı ya da saç bandı kullanması önerilir.

Ameliyattan sonra 3- 5 gün kulaklarda hafif bir kızarıklık ya da şişlik yaşanabilir. Bu durum normaldir, endişe duymaya gerek yoktur. Bu süreden sonra günlük yaşantıya devam edilebilir.

Sadece 4- 6 hafta boyunca geceleri ya da evde vakit geçirilen sürelerde bandajı kullanmaya devam etmek gerekir. Aynı zamanda bu süre zarfında kulağınıza darbe almamaya dikkat edin. Bu tip sporlar ile uğraşıyorsanız ara verin. Sonrasında hayatınıza hiçbir engel olmadan devam edebilirsiniz.

Bebeklerde Kepçe Kulak Bandı İşe Yarar Mı?

Yeni doğan bebeklerde kepçe kulak bandı ile kepçe kulak sorununun önüne geçilebilmektedir. Ancak burada zaman çok önemlidir, çünkü üçüncü aydan sonra alınan önlemler kulak şekli bozukluğunun önüne geçmede etkili olmaz.

Fakat kepçe kulak sorunu erken fark edilir ve ilk üç ay içinde müdahale edilirse önlenebilir. Yeni doğan bebeklerde kullanılan kulak bantları bu aşamada önemlidir, doğru zamanda kullanıldıkları takdirde kepçe kulak sorununu engelleyebilirler. Bant uygulamasına rağmen yine de kepçe kulak sorunuyla karşılaşılabileceği de unutulmamalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Erir?

Kepçe kulak ameliyatlarında genellikle kendiliğinden eriyen dikiş yöntemi kullanılır. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatından sonra dikiş aldırmanız gerekmez. Bu dikişlerin erime süreci 2-3 ayı bulabilir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra doktorunuzun önerdiği bir kulak bandı kullanmanız gerekir. Bu kulak bandını bir süre gece-gündüz, sonrasında da sadece geceleri kullanmanız gerekir. Lütfen bandajı kullanmaya özen gösterin. Bandaj kullanımı kulağın yeni şeklini alması için oldukça önemlidir.

Ameliyatsız Kepçe Kulak Nasıl Düzeltilir?

Ameliyatsız kepçe kulak düzeltilmesi ip ile yapılır, kulağın önünde ya da arkasında bir kesi yapılmaz, otoplasti sonrasında pansuman, sızıntılı kanama gibi sonuçlar olmamaktadır.

İple kulak arkasında açılan küçük deliklerden geçirilen ipler arkaya doğru çekilmektedir. Böylelikle kulaklar daha düzgün ve başa yakın olarak görülmektedir.

İple kepçe kulak tedavisi hastalara pratik ve kolay çözüm sağlamaktadır. Ancak bu yöntemin kalıcılık etkisi maksimum 2 haftadır. Cerrahi iplerin baş hareketlerinden dolayı gevşemesiyle beraber kulaklar yine kepçe görünümüne geri dönmektedir.

Bu bakımdan başka bir ameliyata gerek kalmadan yaptırabileceğiniz en etkili yöntem tıp dilinde otoplasti olarak adlandırılan kepçe kulak ameliyatıdır.

ip askı Kepçe Kulakİple Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı Mı?

İple kepçe kulak ameliyatı maalesef kalıcı sonuçları olan bir uygulama değildir. Etkisi yaklaşık olarak 1,5-2 hafta süren iple kepçe kulak ameliyatı genellikle açılış, organizasyon, düğün gibi acil durumlar öncesinde hızlı bir sonuç almak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Kepçe kulak sorununuzu kalıcı olarak çözmek istiyorsanız yaptırabileceğiniz tek uygulama kepçe kulak ameliyatıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Eski Haline Döner Mi?

Kepçe kulak ameliyatı cerrahi bir işlem olması nedeniyle sonuçları oldukça etkili ve kalıcıdır. Yeniden şekillendirilen kıkırdakta zamanla açılma yaşanabilir ama kulaklar kesinlikle eski haline dönmez.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası bazen simetri sorunları yaşanabilir, bunlar ameliyat sonrası bir süre geçtikten sonra revizyon ameliyatı ile düzeltilebilir.

Kulak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak estetiği 6 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Erken kulak gelişiminin %80’i 5-6 yaş arasında tamamlanır. Bu durum özellikle çocuk ve genç yaştaki kişilerde özgüven problemine yol açabileceği için genellikle okula başlamadan önce kepçe kulak ameliyatının yapılması önerilir.

Erken yaşta yapılan kulak estetiği, kişilerin psikolojik gelişimi için önemlidir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat çocukların kendilerine olan güvenlerini tamamlamaları ve kendi vücutlarıyla barışmaları açısından önemli bir rol oynar.

KAYNAK

  • Otoplasty. Kennedy KL, Katrib Z.2023 Jul 3. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 30855904
  • Cosmetic Otoplasty. Schneider AL, Sidle DM. Facial Plast Surg Clin North Am. 2018 Feb;26(1):19-29. doi: 10.1016/j.fsc.2017.09.004.PMID: 29153186
  • Pediatric esthetic otoplasty. Sands NB, Adamson PA. Facial Plast Surg Clin North Am. 2014 Nov;22(4):611-21. doi: 10.1016/j.fsc.2014.07.008. Epub 2014 Nov 8. PMID: 25444732
  • Aesthetic Otoplasty: Principles, Techniques and an Integrated Approach to Patient-Centric Outcomes. Ordon A, Wolfswinkel E, Shauly O, Gould DJ. Aesthetic Plast Surg. 2019 Oct;43(5):1214-1225. doi: 10.1007/s00266-019-01441-2. Epub 2019 Jul 9. PMID: 31289880