Boyun germe ameliyatı boyun bölgesindeki deri ve kasları sıkılaştırarak boyun bölgesine genç bir görünüm veren estetik cerrahi işlemidir.

Sıkı ve genç görünen çene hattından göğüse devam eden boyun yapısı kadınların en çok ihtiyacı olan görsel faktörlerin başında gelir.

Yaş faktörü ve yer çekiminin etkisi birleşince boyun gibi yumuşak deriye sahip bir bölge gevşemeye ve sarkmaya başlar.

Her ne kadar doğru kozmetik kremler kullanarak boyun bölgesi korunsa da, bu sarkmanın önüne geçilemez. Sadece yaş faktörü değil, genetik faktör ve sık kilo alıp vermek de boyun sarkmasına yol açar.
Boyun germe ameliyatı ile gıdınızdan kurtulabilir, fazla ve kırışmış deri yerine gergin ve daha genç görünebilirsiniz.

Boyun Germe Estetiği Nedir?

Boyun germe ameliyatı, çene altı bölgede var olan gevşeme ve kırışıklıklara bağlı sarkmış boyun derisinin cerrahi olarak fazla miktarının çıkarılarak, deri altı kasların sıkılaştırılması ve gerginleştirme yapılmasıdır.

Vücudumuzda ince deri ile kaplı olan bölgeler ilk olarak kırışan ve sarkan bölgelerin başında gelir. Hassas ve ince olan cilt derisi sarkmaya çok yatkındır. Vücutta yer çekiminin etkisiyle sarkan bölgelerden bazıları, memeler, göz kapakları, yüz ve boyun bölgesidir.

Yer çekimini ve yaşlanmanın etkisi ilk çenenin yan kısımları ve çene altındaki boyun bölgesi de görülür. Gıdı bölgesindeki yağlanma yüzünden buradaki deri kolayca gevşeyebilir ve ileriki aşamalarda sarkmaya başlar.

Boyun bölgesinde görülen sarkma ve gevşeme, yüz estetiğinin de bozulmasına neden olur. Yaş alınmasıyla birlikte deformasyonlar artmaktadır. Günümüz teknolojisi ile birleşen farklı teknolojik cihazlarla uygulanan ve boyun germe ameliyatı sayesinde artık bu görünüm değiştirilebilir.

Boyun Germe Ameliyatı Kimlere Uygundur?

Boyun bölgesindeki yağlanma veya sarkmadan rahatsız olan kişiler için uygundur. Boyun bölgesine yönelik pek çok medikal ve teknolojik uygulama mevcuttur. Ancak hastanın beklentisi ve sarkmanın derecesi boyun germe ameliyatına karar vermeyi etkiler.

Boyun germe ameliyatı için herhangi bir sağlık sorunu olmayan ya da kontrol altında tedavi gören ve boyundaki sarkmayı gidermek isteyen kişiler için uygundur.

Boyun Neden Sarkar?

Boyun sarkması genellikle zamanla meydana gelen bir görünümdür. Yerçekimi ve yaşlanma ile kendini gösterir. Özellikle 40 lı yaşlardan sonra boyun da sarkma görülür ve çene hattının keskin görünümü kaybolur. Boyun sarkmasının görülmesine neden olan faktörler:

  • Boyun cildinin yaşlanması,
  • Boyundaki platisma kaslarının gevşemesi,
  • Çene kemiğinin normalden geride veya çenenin küçük olması,
  • Kilo alıp vermeye bağlı boyun derisinde gevşeme,
  • Hızlı ve fazla miktarda kilo kaybı,
  • Güneşe maruz kalmak,
  • Boyun bölgesinde yağlanma

Genellikle yaşlanma ile çene hattı düzleşir, ağız çizgisinden başlayarak çeneye kadar devam eden katlantı çizgisi ortaya çıkarak buldog görünümü bir sarkma oluşur. Bununla beraber gıdı ve boyun bölgesinde sarkma meydana gelir ve hindi boynu şeklinde çene boyun hattında birleşme olur.

Özellikle deri yapısı ince kişilerde deri sarkması kırışıklıklarla beraber görünürken, kalın derili kişilerde ise boyun sarkması kütlesel dolgunluk şeklinde görülür. Her iki görüntüde kişiyi olduğundan yaşlı ve kilolu gösterir. Çene hattının belirgin olması ve gergin boyun gençlik belirtisidir.

Boyun germe ameliyatının amacı, hastanın gıdı bölgesindeki fazla yağdan kurtulması ve sarkık görünümün ortadan kalkmasıdır. Böylece hasta kendini daha genç hissedecek ve kendine olan güveni artacaktır.

Boyun Germe Estetiği Öncesi

Boyun germe ameliyatı öncesinde doktor muayenesinde doktor var olan soruna ve hastanın beklentisine göre çözümler önerir. Boyun estetiği yapılan uygulamaya göre değişen sonuçlara sahiptir. Bu nedenle muayene sırasında beklentilerinizi doktorunuz ile konuşmanız sonuçta hayal kırıklığına uğramanızı engeller.

Eğer boyundaki sarkma fazla ise boyun germe ameliyatına karar verilebilir. Bu aşamada öncelikle genel sağlık durumunun uygun olması gerekir. Ameliyat öncesi testler ve gerekli diğer konsültasyonlar yapılır.

Ameliyat öncesi hazırlık olarak kan sulandırıcı ilaç ve tedaviler ya kesilir ya da kullanılan ilaçlar değiştirilir. Ancak bitkisel ve vitaminlere bağlı kan sulandırıcılar kesilmelidir.

Sigara ve alkol kullanımı bir hafta öncesinden ve ameliyat sonrası iyileşme tamamlanana kadar kesilmelidir. Alkol ve sigara hem yara iyileşmesini bozar hem de ödem nedeni ile sonuçları etkiler.

Boyun-GermeBoyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun germe ameliyatı, ameliyathane koşullarında ve anestezi altında yapılır.

Uygulanacak yönteme göre lokal yada genel anestezi kullanılabilir. Boyun estetiğinde 2 farklı yöntem kullanılabilir.

Boyun derisinde sarkma az ancak gıdı bölgesinde yağ birikimi nedeni ile sarkma görünümü var ve cilt sıkı ise gıdı liposuction yapılabilir.

Boyun derisinde ve kaslarında gevşeme var ise boyun germe ameliyatı yapılır.

Boyun Estetiğinde Cerrahi Teknikler

Boyun estetiğinde cerrahi seçeneği genellikle hasta ile doktorun beraber karar verdiği bir işlemdir. Hastanın sarkması fazla ve medikal ve teknolojik olarak etkin bir görünüm sağlamayacaksa doktor tarafından önerilir.

Boyun Estetiğinde Liposuction Yöntemi

Boyun bölgesine Liposuction yapılırken oldukça ince kanüller kullanılır. Bu kanüllerle boyunda biriken yağın dışarı çekimi yapılır. Dışarı atılan yağ sayesinde boyun bölgeniz daha ince görünür.

Boyun yağlarına Liposuction uygulaması ortalama olarak 1 saat sürer. Lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında gerçekleşen bu işlemden hemen sonra medikal elastik bandaj giyilerek derinin vücuda yapışması ve doğal bir iyileşme süresi yaşanması amaçlanır.

Liposuction sonrası iyileşme süreci oldukça hızlı olarak ilerler. Liposuction’dan 2-3 gün sonra normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.
Yaygın bilinenin aksine boyun bölgesindeki yağlanmanın kilolu olmakla doğrudan ilgisi yoktur.

Estetik dışı boyun altında biriken yağlar gıdı görünümü ile bize yaşlı bir görünüm verir. Bundan en hızlı kurtulmanın ve kalıcı bir etki yakalamak gıdı liposuction ile olur.

Çene Altı Boyun Germe Ameliyatı

Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Çenenin hemen altından bir kesi ile boyun bölgesine girilir ve buradaki yüzeysel kaslar sıkılaştırılır, fazla yağ ve deri çıkarılır.

Eğer çene küçük ise çeneye silikon protez yerleştirilebilir. Yeniden şekillendirme sonrasında dikişler görünmeyecek şekilde kapatılır. Medikal bandaj uygulaması ile işlem tamamlanır.

1-2 saat süren bir cerrahidir. Boyun bölgesinde fazla sarkması olmayan kişilerde uygundur. Fazla deri çıkarılamayacağı için sınırlı bir boyun germe cerrahisidir.

Tam Boyun Germe Ameliyatı

Boyun cildini fazla sarktığı ileri yaşlarda uygulanır ve genellikle yüz germe ile beraber yapılır. Burada insanı en çok rahatsız eden hindi boynu gibi boyun hattında sarkan bir bölgenin olması ya da çenenin boyun ile bütünleşmesi dir.

Cerrahi boyun estetiği ameliyathane ortamında genel anestezi ile yapılır.
Kulak önünden başlayan, kulak memesinin altından kulak arkasına kıvrılan ve oradan da saçlı derinin içine doğru ilerleyen bir kesi açılır.

Deri, altındaki platysma kas ları sıkılaştırılır, cilt gerdirilerek fazlalıklar çıkarılır ve yeniden şekillendirilir. Şayet gıdıda yağlanma var ise liposuction yapılır.

Boyun germe ameliyatı, yapılacak işlemlere göre yaklaşık 1,5-3 saat sürer.

Boyun germe estetiği kişilerin kırışıklarını yok eder, çene kontürünü daha belirgin bir hale getirir. Ameliyat sonrası dikişler kulak arkasına ya da önüne gizlendiğinden iz görünmez. Bu ameliyattan sonra 7 gün boyunca sıkı bandaj kullanmanız gerekecektir.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

boyun germe ameliyatıBoyun germe estetiği sonrası aynı gün hastaneden çıkabilirsiniz. Boyun germe ile beraber yüz germe yapılırsa 1 veya 2 gün hastanede kalmak gerekebilir.

Boyun germe ameliyatı sonrası bir hafta süre ile korse bandaj giymek ve bu bölgeye dikkatli bakmak gerekir.
Ödem ve morluk ameliyat bölgesinde görülebilir. Bu morluk ve ödem 7-10 gün içinde tamamen gidecektir. 1 hafta sonra dikişler alındıktan sonra yeni boyun yapınız görünür olacaktır.

İlk gün biraz ağrı olsa da hasta ağrı kesicilerle bunları durdurabilir. Bu operasyon sırasında kulak önü ya da arkasından girildiği için çok küçük izler kalır. Kalan bu izler dışarıdan çok belli olmaz. Eğer kişi izlerden rahatsız olursa lazer tedavilerinden faydalanabilir.

Boyun germe ameliyatının üçüncü gününden sonra duş alınabilir.
10 gün içinde kulak çevresindeki dikişler alınır ve hasta günlük hayatına devam edebilir. Boyun germe ameliyatının etkisi gözle görülür şekilde boynun gerginleşmesi ve çene hattının belirgin şekilde görülmesidir.

Boyun Germe Ameliyatı Fiyatları

Boyun germe ameliyat fiyatları yapılan işlemlere ve işlemin yapılacağı hastaneye göre değişebilir.
Boyun estetiği fiyatları olarak medikal uygulamalar daha düşük fiyatlıdır. Ancak teknolojik uygulamalar kullanılan cihazın etkinliğine ve kaç atışlık kullanılacağına göre değişir.

Boyun Germe ameliyatı fiyatları ise doktorun tecrübesine ve hastaneye göre değişiklik gösterir. Boyun estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için en iyi yöntem muayene olduktan sonra belirlemektir. Şikayetler ve beklentiler doğru tedavinin yapılmasını sağlar.

Ameliyatsız Boyun Estetiği Yapılır Mı?

Boyun estetiğinde kullanılan yöntemler ameliyatlı ya da ameliyatsız yapılabilir. Burada hangisinin uygulanacağı kişinin boyundaki sarkmasına ve beklentisine göre değişebilir.

Cerrahi işlemler genellikle sarkması ileri düzeyde olan 50 yaş üstü kişilere önerilir. Daha genç hastalarda hastanın şikayetine ve bütçesine göre farklı ameliyatsız boyun germe uygulamaları yapılabilir.

Boyun Estetiği Sonuçları Kalıcı Mı?

Yaşlanma süreci devam ettiği için hiçbir uygulama kalıcı değildir. Ancak cerrahi uygulamalar 8-10 sene gibi uzun süre kalıcılığını korurken medikal uygulamalar ve teknolojik uygulamalar 1-2 sene gibi farklı kalıcılıkları vardır.

Yapılan her uygulamanın kalıcılığını arttırmak için farklı tedaviler kombinlenebilir.

Boyun Germe Ameliyatı ile Yüz Germe Beraber Mi Yapılır?

Boyun estetik ameliyatı sıklıkla yüz germe ile kombinlenir. Ancak farklı cerrahiler ile de kombine yapılabilir. Kombinasyonlar genellikle hastanın beklenti ve isteklerine göre planlanır.

Boyun Germe Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Boyun germe ameliyatı genellikle 50 yaşın üstündeki hastalara önerilir. Eğer aşırı kilo kaybına bağlı boyunda sarkma var ise daha erken yaşlarda da yapılabilir. Sadece gıdı bölgesinde yağ birikimi olan kişilerde 18 yaşından itibaren liposuction yapılabilir.

Boyun Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Boyun germe ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Cildin sarkmasına bağlı olarak yapılacak işlem değişeceği için işlem süresi değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle 1,5 ila 3 saat arasında sürer. Eğer boyun germe ile yüz germe beraber yapılırsa ameliyat süresi 2-5 saat arasındadır.

KAYNAK

  • Anatomy of the neck. Kohan EJ, Wirth GA. Clin Plast Surg. 2014 Jan;41(1):1-6. doi: 10.1016/j.cps.2013.09.016. PMID: 24295343 Review. No abstract available.
  • Optimizing Outcomes in Neck Lift Surgery. O’Daniel TG. Aesthet Surg J. 2021 Jul 14;41(8):871-892. doi: 10.1093/asj/sjab056. PMID: 33543747
  • Minimally invasive neck lifts: have they replaced neck lift surgery? Dayan SH, Arkins JP, Chaudhry R.  Facial Plast Surg Clin North Am. 2013 May;21(2):265-70. doi: 10.1016/j.fsc.2013.02.010. PMID: 23731587