Ultherapy Nedir?

Ultherapy sahip olduğu üstün teknolojisi sayesinde kolajen üretimini artırarak cildin kendini yenilemesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Ultherapy de HİFU denen Yüksek Frekanslı Ultrasound teknolojisi kullanılır.

Yani Ultherapy ses dalgaları sayesinde cilt altına etki ederek uygulandığı alanda bir lifting etkisi yaratır. Yaklaşık olarak 30- 60 dakika süren bu işlem basit bir şekilde uygulanır, etkileri ise oldukça kalıcıdır.

Özellikle ameliyatsız yüz germe isteyen, ameliyat istemeyen ya da fazla yağlanması olmayan kişilerin ilk tercihi Ulthera olmaktadır. 

Ulthera, Deep Sea teknolojisini kullanır. Hedeflenmiş ses dalgalarını kullanan Ulthera teknolojisi, cilt altında sıcak noktalar yaratılmasını sağlar.

Bu teknoloji sayesinde cilt kendi kendini yenileme sürecini başlatır. Kolajen üretimini destekleyen Ulthera uygulaması cildin kendini gençleştirmesini sağlar. 

Ulthera ile Cilt Nasıl Sıkılaşır?

Yaşlandıkça vücudumuz eskisi kadar kolajen üretmemeye başlar. Kolajen eksikliği ilk olarak cilt yapımızı etkiler. Cilt sarkmaya başlar, eskisi kadar genç görünmez.

Kırışmaya başlayan ciltte yaşlılık etkileri görülür. Kolajenin etkisini arttırmak için kolajen dokusu 60-70 derece arasında ısıtılır. Böylece daha sıkı ve daha genç bir cilt ortaya çıkar.

Yüksek ısı, kollajen liflerini tutan hidrojen bağlarını kırar. Bu işlem tıpkı bir yayı germe ve serbest bırakma örneğine benzer. Böylece kolajen lifleri büzülür ve eski sıkılığına kavuşur.

Kolajenlerin ısıtılmasıyla Neocollagenesis adı verilen bir süreç oluşur. Bu yeni kolajen oluşumu sürecini ifade eder. Bu süreçte doku tamirini ve yeni kolajen oluşumunu içerir.

İkinci adımda ise fibroblastlar, yeni kollajeni destekler ve daha fazla kolajenin yaratılmasını sağlar. Böylece cilt daha genç ve fit bir görünüm alır.

Ulthera Nasıl Çalışır?

Medikal alanda ultrason çeşitli nedenlerden dolayı kullanılabilir. İnsanların aklına “Ultrason” denildiğinde ilk olarak genellikle gebelik gelir. Bu ultrason uygulamasında el cihazıyla yüksek frekanslı ses dalgaları yayılır ve bu ses dalgalarının yansımaları bir görüntü yakalanır. 

Ulthera uygulamasında da bu işlem tam tersine yapılır. Yüksek frekans ultrason dalgalarını (HIFU) derinin derinliklerinde veya derinin altında belirli bir noktaya gönderir. 

Bu uygulama, yeni kolajen oluşumunu teşvik eden ve cildi sıkılaştıran/ kaldıran proteinleri ısıtır ve pıhtılaştırır. HIFU derin dermis ve SMAS tabakası (yüzeysel kas apoltrofik sistemi) dahil olmak üzere cildin temel katmanlarını hedefler. 

Bu “derin ısıtma”, cildin sıkılaşmasına neden olur. Cildin yüzeysel katmanları baypas edildiğinden, Ultherapy tedavisine görünür bir kesi veya iz yoktur. Tüm etkiler derinin içinde veya altında hissedilir.

Ultrason ile asıl etki göresi istenen SMAS dokusu hedeflenir. Smas cilt yüzeyinin kalınlığına göre 1,5 mm ile 4mm arasındadır. Başlıklarda buna uygun olarak bu aralıklara göre kullanılır.

1,5 mm, 3mm, 4 mm lik başlıkları ve ultrason görüntüleme ile hangi derinlikte hangi başlığın etkili olacağı doktor tarafından belirlenerek kullanılır. 

Ulthera Öncesi 

Ulthera öncesi doktor ile yapılan muayene sırasında ultheranın etkili olup olmayacağı ve hangi bölgelere yapılacağı belirlenir. Ulthera başlıkları yapılan bölgeye göre farklı atış sayı ve büyüklüklerine sahiptir.

Kaç atış yapılacağı, cilt kalınlığına göre hangi başlıkların kullanılacağı doktor tarafından belirlenir. Hasta ile nasıl bir etki beklendiği ve ne olacağı paylaşılır. 

Ulthera cilt rengi ve yapısı fark etmeksizin herkese uygulanabilir.

Ultherapi Nasıl Yapılır?

Ulthera yapılmasına karar verildikten sonra uygulama yapılacak alan temizlenir. Sonrasında ultrasonik dalgaların cilt altına etkin bir şekilde ulaşmasını sağlamak için özel bir jel yüze sürülür. 

Başlıklar derialtındaki SMAS tabakasının yeri ultrason ile ölçülerek ayarlanır ve bu başlıklar jel ile beraber yüze temas edilerek enerji verilir. Atış sayısı genellikle uygulama yapılacak bölgeye göre belirlenir. 

Etkili bir tedavide çene hattı için 200 atış, göz çevresi için 100 atış, tüm yüz için 400 atış, yüz ve boyun beraber 600 atış, yüz, boyun ve dekolte 900 atışa kadar planlanabilir. 

Bu atış denilen kontrollü enerji atışı kısa atımlar şeklindedir ve uygulandığı alanda bir tür ısı enerjisi oluşturarak etki gösterir. 

Atış yapılırken bir miktar acı olması normaldir. Ancak bu acı dayanılabilir dir. 

Atış sayısı tamamlandıktan sonra yüz temizlenir ve destekleyici kremler sürülür. Etki hemen görülür. 

Ulthera Sonrası 

Ulthera uygulamasının sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı olmaz, aynı gün işe dönülebilir. Öğlen arası yapılabilir bir uygulamadır. 

Sadece işlem sonrası yüze koruyucu bir krem sürülür. Etki zamanla artarak kendini gösterir. Ulthera sonrasında herhangi bir özel bakım prosedürü yoktur. 

Ulthera Kimlere Uygundur?

HIFU teknolojisi olan Ulthera, cilt sarkıklığı problemi yaşayan herkes için uygundur. Cerrahi bir yüz germe işlemi yaptırmak istemeyen, iple askı yöntemlerinden çekinen kişilere hifu teknolojisi pratik sonuçlar yaratır. 

Genellikle 30-45 yaş aralığında kişiler Ulthera işlemini tercih ederler. Fakat genç yaştaki yaşlanma sürecine karşı önlem almak isteyen kişiler için de uygundur. Ancak sarkması fazla olan kişilerde gösterdiği etki minimaldir. Ulthera sonuçları yüz germe ameliyatı ile karşılaştırılamaz. 

Sonuçlar ameliyatla yapılan yüz germe işlemi kadar belirgin değildir, daha minimal değişiklikler için uygundur. Cildindeki sarkıklığı toparlamak ve daha dinç bir görünüm yakalamak için tercih edilmelidir. 

Ulthera ile Hangi Bölgelere Uygulanır?

Ultrason gücünü kullanarak Ulthera cildi sıkılaştırmak için kullanılır. En sık uygulandığı bölgeler ve sonuçta bu bölgeleri kaldırmak ve sıkılaştırmak için kullanılır:

  • Jawline (çene) hattını keskinleştirmek
  • Alın ve kaş kaldırma  
  • Göz çevresi gençleştirme
  • Yüz germe etkisi için tüm yüz
  • Boyun germe için boyun hattı
  • Dekolte çizgilerinin iyileştirilmesi

Bu işlem cerrahi bir yüz germe uygulaması değildir. Bunun yerine, cildi sıkılaştırmak ve yüz yaşlanma sürecini yavaşlatmak için izsiz bir tedavi arayanlar için bir alternatif sunmaktadır.

Ultherapy Avantajları 

ultheraUlthera ameliyatsız bir yüz germe uygulamasıdır. Uygulama alanı sarkan yanak derisi, çene altında sarkma, boynunda sarkan deri, çatık kaşlar, alın çizgileri, göz çevresinde kırışıklık ve sarkma, dekolte bölgesindeki çizgiler veya kırışıklıklar bulunur.

En önemli avantajları:

  • Acı ve ağrının az olduğu kontrollü uygulama
  • Teknolojiyi kullanan ameliyatsız teknik
  • Yeni kolajen üretimin uyarımı ile devam eden etki
  • Tek seansta etkili bir görünümdür.

Ulthera uygulaması, cildin yüzeyini kesmeden, tipik olarak kozmetik cerrahide ele alınan cildin temel katmanına hifu yani odaklanmış yüksek frekanslı ultrason enerjisini sunarak kolajen üretmeyi amaçlar.

Ulthera Fiyatları

Ulthera fiyatları ulthera yapılacak bölge sayısına ve atış sayısına göre belirlenir. Hangi bölgede sorun varsa o bölgeye yönelik yapılan atış sayısı fiyat belirleyicisidir.

Aynı zamanda doktorun tecrübesi ve Ultherapi cihazının orjinal olması fiyatı değiştiren önemli etkenlerdir. Ultherapi cihazı diğer HIFU cihazlarından ultrason ile görüntüleme sağlaması nedeni ile ayrışır. 

Ultherapy Etkisi Ne Zaman Başlar?

Ultherapy etkilerini hemen gösteren bir uygulamadır, ancak Ultherapy sonrası vücuttaki kolajen üretimi 3-6 ay arasında artmaya devam ettiği için en etkili sonuç 3. aydan sonra ortaya çıkar.

Etki etme süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Bunun sebebi, herkesin cilt yapısının ve cilt kalitesinin ve yaşının farklı olmasıdır.

Ultherapy Etkisi Ne Kadar Sürer?

Her ne kadar uygulamadan hemen sonra Ulthera’nın etkisini görmeye başlasanız da en ideal sonuçlar için 3 ay beklemeniz gerekir. Ulthera ile gıdı eritmek için bir seans yeterli olacaktır.

Uygulama ortalama 25 dk sürer. Ulthera tedavisinin etkisi en az 2 yıl sürmektedir. 2 yıl geçtikten sonra etkisi zamanla azalabilir.