Popo (kalça) estetiği, ince bel ve dolgun görünümlü kalçaları hedefleyen ve uygulamada liposuction ve yağ enjeksiyonunu kullanan estetik uygulamadır. 

Kadınların en çekici bölgeleri, vücudun en merkezi bölümü olan bel, kalça ve basen bölgesidir ve aslında farkında bile olmadan vücutta odaklandığımız ilk bölümdür. İnce belli dik ve kalkık popoya sahip kadınlar hemen dikkat çeker. 

Çekici olmak isteyen her kadının hayali vücuduyla doğru oranda dolgun ve hacimli kalçalara sahip olmaktır. Kalça büyütme ameliyatı bu görünümü kolayca yakalamayı sağlar.

Genetik olarak zayıf ve basık kalçaya sahip olan kadınlar giydikleri kıyafetleri kendilerine yakıştırmaz, kendini ayna karşısında çekici hissetmeyebilirler. Ayrıca bacaklar, dikkat çeken ve vücudun orantısı hakkında fikir veren bölgelerdir.

Maalesef Türk kadınları olarak ortak sıkıntımız geniş basenler ve kalın bacaklara genetik olarak sahip olmamızdır. Tabii buna aşırı kilo alıp vermeler, yediğimiz abur cuburlar, spor alışkanlığının olmaması, doğum sonrası şekil bozuklukları eklenince durum kontrol edilemez hale geliyor. 

Popo dikleştirme, popo bölgesinin estetik ve kavisli görünmesini sağlamaya yönelik yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Poponun dik ve dolgun görünümü özellikle kadınlar için çok önemlidir.

Günümüzde özellikle kadınların tercih ettiği ince bel ile belirginleşen yuvarlak ya da ters kalp şeklindeki popo görünümü arzu edilen bir görünümdür.

Ancak genetik özellikler, yerçekiminin etkisi, ilerleyen yaş, sık kilo alıp-verme, gebelikler gibi birçok faktör poponun şeklinin oluşmasında ve kalça kavsinin değişmesinde önemli yer oynar.

Kalça Büyütme Estetiği Nedir?

Popo (kalça) büyütme estetiği ile popoya yeniden şekil vererek daha dolgun, yuvarlak ve pürüzsüz bir popo görünümü yaratmak mümkündür.

Son yıllardaki estetik trendlerine baktığımızda daha dolgun kalçalı ve ince bele sahip kadınlar ön plana çıkıyor.

Eğer siz de kum saatini andıran vücuda ve dolgun kalçalara sahip olmak istiyorsanız kalça büyütme ameliyatı yaptırabilirsiniz. Evde kalça büyütme egzersizleri yapmak, kremlerle kalça büyütmek, kalçanızın büyümesini sağlamaz.

Genetik özellikler, yerçekiminin etkisi, ilerleyen yaş, sık kilo alıp-verme, gebelikler gibi birçok etken faktör poponun şeklinin oluşmasında ve kalça kavsinin değişmesinde önemli rol oynar.

Oluşabilecek problemlerden bazıları, poponun hacmini tamamen kaybederek düzleşmesi, sarkması, bel ve popo kavsinin kaybolarak vücudun silindir şeklini alması olarak sayılabilir. Çoğu zaman da hastalar genetik olarak küçük ve yassı popoya sahip olduğu için şikayetçidir.

Çoğu zaman poponun istenilen ölçüde küçültülmesi ya da büyütülmesi, dikleştirilmesi, kaldırılması ve nadir olsa da poponun daha az dikkat çekmesi istenilen işlemlerdir.

Bütün bu işlemleri cerrahi olarak yapmak mümkündür. Hangi yöntemin kullanılacağına kişinin ihtiyacına ve durumuna göre hastayla beraber karar vermek daha doğru olur.

Daha kalkık popo, daha dolgun bir kalça görünümünün en pratik ve en etkili yolu kalça büyütme ameliyatıdır. 

Popo büyütme estetiğinde hangi yöntemin kullanılacağına hastanın ihtiyacına ve vücudunun uygunluk durumuna bağlı olarak hastayla beraber doktorun karar vermesi daha doğru olur.

Popo bölgesinin estetik ve kavisli görünmesi özellikle kadınlar için çok önemli. Günümüzde özellikle kadınların tercih ettiği ince bel ile belirginleşen yuvarlak ya da ters kalp şeklinde popo görünümü arzu edilen bir görünümdür.

Kalça (Popo) Estetiği Nasıl Yapılır?

Popo (kalça) estetiğinde uygulanan cerrahi girişimler arasında silikon protezler ile kalça büyütme, kalça ve bacak germe uygulamaları, liposuction ve yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme yöntemleri yer almaktadır.

Kalça büyütme de iki farklı operasyon ile kalça büyütülebilir:

 • Kalça silikon protezi ile popo büyütme estetiği; Silikon protez ile büyütme yöntemi, her iki popo kavisinin ortasında görünmeyen bir alanda yapılan 5 cmlik bir kesi ile uygulanır. Kas içine konulan uygun şekildeki silikon protezler ile hem istenen şekle kavuşulur hem popo dikleşmiş olur hem de kas içine konulmasından dolayı dışarıdan fark edilmeyecek doğal bir dolgunluk sağlanmış olur. Operasyon sonrasında oluşabilecek ödem ve kanama gibi riskleri engellemek için hastalara özel korse giymeleri önerilmektedir
 • Liposuction ve yağ enjeksiyonu ile popo estetiği; Popo kaldırma ameliyatında yağ enjeksiyonu yöntemi kullanılıyor. Bu uygulamada ilk olarak kişinin fazla bölgesel yağları Vaser Liposuction tekniği ile dışarı çekilir. Vaser Liposuction, vücuttaki fazla yağları sıvılaştırarak dışarı çektiği için yağ hücreleri daha uzun süre canlı kalabiliyorlar. Yağ transferi için genellikle hastaların karın, bel ve bacak bölgelerinden yağ çekimi yapılıyor. Özel bir işlemden geçirilen bu yağlar, popoda açılan minik kesilere yerleştirilen ince kanüller yardımıyla poponun orta ve üst bölgelerine enjekte edilir. Popo kaldırma ameliyatında her iki poponun eşit, yuvarlak ve kalkık bir görünüm kazanması amaçlanıyor.

Silikon Protez ile Popo Estetiği

Silikon protez ile popo estetiği vücudunda fazla yağ olmayan zayıf kişiler için uygundur. 

Silikon protez ile popo dikleştirme ameliyatı 1-2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Silikon protez ile kalça büyütme yöntemi, her iki popo kavisinin ortasında görünmeyen bir alanda yapılan 5 cm’lik bir kesi ile uygulanır. Kas içine konulan uygun şekildeki ve büyüklükteki silikon protezler ile hem istenen şekle kavuşulur hem popo dikleşmiş olur.

Silikon protezler popodaki kasların arasına yerleştirildiğinden dolayı dışarıdan fark edilmeyecek doğallık sağlanmış olur. Ancak çok zayıf hastalarda protez hareket ederken görünebilir. 

Popoya silikon yerleştirme sonrasında oluşabilecek ödem ve kanama gibi riskleri engellemek için hastalara 4-6 hafta uygun korse giymeleri önerilmektedir.

Ameliyattan sonra ilk birkaç gün yüzüstü ve yan yatması önerilir. 3. günden sonra sırt üstü yatmaya başlayabilirsiniz. Popo büyütme ameliyatından sonraki ikinci hafta günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Ameliyat izi tam popo arasındaki katlantı bölgesinde olduğu için belli olmayacaktır. 

Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu ile Kalça (Popo) Büyütme

Yağ transferi ile kalça büyütme ameliyatında fazla olan istenmeyen bölgelerdeki yağların vakum ve kanüller yardımıyla dışarı çekilerek (Liposuction tekniği) kalçanızda hacmini kaybetmiş bölgelere uygun olan noktalardan enjekte edilir. 

Kalça büyütme ameliyatı kişinin kendi yağ dokusu ile yapılır. Kişinin kendi yağ dokusunda alerji riski olmadığı için yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme ameliyatı sonuçları hastalarımızı çok mutlu ediyor.

Genellikle yağ enjeksiyonu için bel, karın ve bacak bölgelerinden yağ çekimi tercih ediliyor. Böylece hem hastada bölgesel incelme sağlanıyor, hem de kalçada dolgunlaşma yaratarak vücuda kum saati şekli veriliyor.

Kalça büyütme estetiği genel anestezi altında ortalama 1,5 saat sürer. 

Bacak içleri ve popo altı bölgesi ise cilt yapısı oldukça ince hassas bölgelerdir ve her an sarkmaya meyillidir. Yüzeysel cilt altı yağ dokusu oldukça incedir ve sünger gibi bir yapısı vardır. Bu bölgedeki yağlanma artışı aynı zamanda selülit görüntüsüyle karşımıza çıkar.

Liposuction ile içi boşaltılırsa iç bacakta ondülasyon dediğimiz dalgalanma, bacak arkasında-popo altında ise banana roll denilen popo sarkması meydana gelerek istenmeyen görünüm ortaya çıkar. 

Bu yüzden özellikle özellikle kalça estetiğinde, bu bölgelerde derin vaser liposuction yapmaktayız. Yüzeysel cilt altı bölgede ise yağ dokusunu boşaltmak yerine burayı daha da sıkılaştırmak için J plazma teknolojisini kullanmaktayız.

Böylece içten cilt altındaki bağ dokusuna plazma enerjisi uygulayarak (re-tightening) daha hızlı sıkılaşması sağlanır.

Aslında popo ve bacak bölgesi estetiği bir bütün olarak değerlendirilmeli ve birbiriyle devamlılığında yumuşak bir geçiş göstermelidir. İki yeni teknolojiyi birlikte uygulayarak şekil verdiğimizde hem fazla yağ dokularını alarak popo üstü, bel hattı ve basenleri küçültür hem de bacaklarda incelme ve daha sıkı bir görünüm elde edilebilir. 

Böylece tamamen doğal, kişinin kendi dokusuyla vücuduna istenen şekil verilmiş olur. Brazilian Butt Lift de denilen bu yöntemle bel inceliği ve kavsi buradaki yağların alınması ile sağlanır. Bu yöntem ile alınan yağlar popoya yuvarlak veya ters kalp dediğimiz biçimde şekil verilmek için kullanılır. 

Operasyondan sonra hasta en az 15 gün süre ile hekimin önerdiği özel korseyi giymelidir. Oluşabilecek morluklar bir hafta içerisinde, ödem ise en fazla bir ay içerisinde tamamen kaybolur. 

Bu ameliyat için J plazma gibi teknolojik yöntemleri kullanmak iyileşme dönemini hızlandırıcı etkiye sahip olduğu gibi, morluk ve ödem gibi yan etkileri en aza indirir.

Vaser liposuction teknolojisinin uygulanması ile yağların daha fazla oranda kalıcı olması sağlanır. Bir heykeltıraş gibi yağlar şekillendirilirken popoya ve etrafındaki bel ve bacak kontürüne de şekil verilmiş olur. 

Estetik olarak en doğal duran yöntemdir. Ancak kişideki istenmeyen fazla yağ dokusunun miktarı önemlidir. Bu miktar doğrultusunda yağ enjeksiyonu yapılabilir. Bundan dolayı çok zayıf hastalarda tercih edilemeyebilir. Bu tip hastalar için silikon protezler tercih edilmektedir.

Popo bölgesinde yoğun çukurlaşma olan kişilere de yağ enjeksiyonu önerilir. Kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu çukur olan bölgelere yerleştirilerek daha pürüzsüz ve estetik popo görünümü sağlanır.

Popo Büyütme Ameliyatı Kimlere Uygundur?

kalça (popo) estetiğiPopo kaldırma estetiğini düz, basık ve küçük popoya sahip olan kadınlar için öneriyoruz. Doğru zamanda spor yapmamak, düzensiz beslenmek veya genetik faktörlerden dolayı yuvarlaklığını kaybeden popo hattı için de yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Düz popoya sahip olan kadınlar dar kıyafetler giymekten uzak dururlar. Dar pantolon ve taytlar vücudun kıvrımlarını ortaya çıkardığı için küçük popolu kadınlara yakışmaz.

Kalça büyütme estetiğinden sonra kalçanızın daha kadınsı, hacimli ve yuvarlak göründüğünü fark edersiniz. Giydikleriniz size daha çok yakışacak ve kum saati vücut formuna sahip olacaksınız.

Brezilya poposu veya Brazilian Butt Lift adı verilen popo estetiği, kalçanın daha yuvarlak, hacimli ve kalkık görünmesini sağlıyor.

Brezilyalı kadınların kum saatini andıran vücut yapısından ilham alan bu estetik ameliyat, düzleşen ve sarkan popoyu tedavi ederek poponun daha dik görünmesine yardımcı oluyor.

Vücudumuzda yerçekiminin etkisine karşı koyamayan ilk bölge kalçamızdır. Bunun yanı sıra kilo alıp vermek, doğum yapmak ve egzersiz yapmamak gibi faktörler kalçanın hızla deforme olmasına yol açar.

Sarkık kalçayı, egzersiz ve spor yaparak kaldırmak mümkün değildir. Bu aşamada devreye kalça estetiği girer. Kalça estetiği sayesinde kalça büyütme ve kalça dikleştirme yapılabilir.

Kalça (Popo) Estetiği Öncesi

Popo Estetiği öncesi muayene sırasında hastanın beklentileri ve vücut değerlendirmesi yapılır. Vücuttaki yağ oranına ve cilt elastikiyetine bakılır ve ameliyat buna göre planlanır. Güncel olarak kalça büyütme yağ transferi ile yapılmaktadır. 

Popo büyütme ameliyatı, düşük ve düz popolar için tasarlanmış bir vücut şekillendirme operasyonudur. Düz, basık ve küçük kalça hattına sahip olan kadınlar kendilerini çekici hissetmiyorlar.

Bu nedenle yağ transferi işlemlerinde bizim için en kritik nokta vücutta transfer edilecek miktarda yağın mevcut bulunmasıdır. Eğer yeterli miktarda yağ yok ise popo silikon protezi önerilir.

Ancak hasta çok zayıf ise protez görünür olabilir. Eğer hasta bu görünümü kabul ederse yapılabilir. Ancak biraz kilo almak görünümü ve uygulanacak yöntemi değiştirebilir.

Ameliyat öncesi gereken testler yapılır genel sağlık açısından engelleyici bir durum var nı kontrol edilir.  

Kan sulandırıcı ilaç, vitamin ve çaylar bir hafta öncesinden kesilir. Sigara ve alkol kullanımı operasyon öncesi ve sonrasında iyileşme tamamlanan kadar önerilmez. 

Popo Estetiği Fiyatları

Popo estetiği fiyatları kullanılan popo büyütme yöntemine göre değişebilir. Fiyatları değiştiren bir diğer kriterde hastanenin donanımı, otelcilik hizmetleri ve doktorun bu konudaki tecrübesidir. Popo silikon protezi kullanılacak ise silikon protez fiyatları da eklenir. 

Kalça Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Popo estetiğinde seçilen tekniğe göre iyileşme süreçleri benzer olsada dikkat edilecek şeyler farklıdır.

 • Silikon Protez ile Popo Büyütme Sonrası İyileşme Süreci

Silikon protez ile popo büyütme ameliyatı 1-2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün yüzüstü ve yan yatması önerilir.

Popo büyütme ameliyatından sonraki ikinci hafta günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ameliyat izi tam popo arasındaki katlanma bölgesinde olduğu için belli olmayacaktır.

Ancak enfeksiyonu önlemek için temiz tutmak ve doktorun tavsiyelerine uymak önemlidir. İlk bir ay özel korseyi mutlaka giymelisiniz. Bir aydan sonra korseyi çıkararak dik ve dolgun kalça görünümünü keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

 • Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme sonrası iyileşme dönemi

Yağ enjeksiyonu ile kalça kaldırma estetiği sonrası ilk 3 gün evde dinlenmek gerekir. 3.günden sonra günlük aktivitelerinize devam edebileceksiniz. Doktorunuzun önerdiği korseyi 4-6 hafta boyunca giymelisiniz.

Popo estetiği olan hastalarımızın ilk iki hafta boyunca popo üzerine direkt oturmalarını önermiyoruz. Bunun yerine sizin için önereceğimiz oturma yastıklarını kullanmalısınız. Uyurken de yüz üstü ve yan pozisyonları tercih etmek sizin için daha rahatlatıcı olacaktır.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

 • Yağ enjeksiyonu sayesinde kalça kıvrımları çok daha doğal görünür.
 • Vücut hattı incelir ve bel bölgesi daha zayıf durur.
 • Popo yukarıya doğru kaldırılır ve vücut hattı gençleşir.
 • Kalçaya daha yuvarlak bir görünüm kazandırılır.
 • İki kalça arasındaki hacim farkı dengelenir.
 • Kalçadaki (varsa) sarkma tedavi edilir.
 • Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme estetiğinde belirgin bir iz kalmaz.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme Estetiği Kalıcı Mı?

Yağ transferi ile popo büyütme ameliyatının kalıcılığı enjekte edilen yağların kalıcılığına bağlıdır. Kişiden kişiye değişmekle beraber yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme estetiği sonuçları kalıcıdır.

Kalça büyütme estetiğinde enjekte edilen yağların yaklaşık %40 kadarı erir. Bu erime göz önüne alınarak popoya buna göre yağ transferi yapılır. Geriye kalan %60 ise kalıcıdır.

Yağ enjeksiyonu sonrası 6. aya kadar yağların eriyen kısmı belli olur ve sonrasında kalan yağlar ömür boyu kalıcıdır. 

Bu yağlar kilo alınca büyür, kilo verince küçülür.  Aşırı kilo vermediğiniz takdirde popodaki yağların tamamı erimez. Bu nedenle yağ transferi ameliyatının etkilerini uzun süre görebilirsiniz.

Eğer hastanın yağ rezervleri varsa kalıcılığı arttırmak için ve istenen büyüklüğü korumak için tekrar yağ enjeksiyonu yapılabilir, popo hacmi desteklenebilir.

Popo Sarkması Nasıl Düzeltilir?

Popo sarkması olan kişilerde, cildin fazla olduğu durumlarda ise popo dikleştirme ve popo germe ameliyatları uygulanmaktadır. Popo şekillendirmesi yağ enjeksiyonu veya silikon protezler ile gerçekleştirilmektedir.

Bu aşamada oluşan fazla cilt popodaki kavis üzerinden “V” şeklinde ya da martı kanadı adı verilen şekilde çıkartılarak operasyon gerçekleştirilir.

Bu şekilde popo dikleştirme operasyonu yapılırken fazla olan cilt çıkartılarak dikiş izleri iç çamaşırı bölgesinde saklanmış olur. Operasyonda çıkacak olan doku kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Eğer kişi çok fazla kilo vermiş ise ya da mide küçültme ameliyatı geçirmiş ise çıkan doku fazlası daha çok olacaktır. Böyle bir durumda bu fazla doku popoya şekil vermek için kullanılır.