Meme küçültme ameliyatı göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan kadınların tercih ettiği göğüs küçültme estetiğidir. Her kadının hayali kusursuz, dik ve estetik göğüslere sahip olmaktır.

Doğum süreci, sık sık kilo alıp vermek ve genetik faktörlerden dolayı ergenlikle beraber oluşan büyük göğüsler nedeni ile ortaya çıkan özgüven problemleri kadınların kabusu haline gelir.

İleri derecede meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik veya yaralar, boya ve kiloya uygun giysi bulamama gibi durumlar nedeni ile göğüs küçültme ameliyatı tercih edilir. Büyük meme dokusunu küçültmek ancak cerrahi operasyon ile mümkündür.

Meme dokusunun, gelişimi sırasında veya sonradan büyümesi (şişmanlık ve hamilelik), sadece estetik değil birçok medikal problemlere de yol açmaktadır. Meme hipertrofisi veya makromasti denilen bu durumlarda meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

Küçültme Mammoplastisi olarak da bilinen göğüs küçültme ameliyatı, göğüslerdeki fazla yağ, doku ve deriyi çıkarmak için kullanılan bir cerrahidir. 

Büyük göğüsleriniz varsa, rahatsızlığı gidermek veya vücudunuza orantılı bir göğüs büyüklüğü elde etmek için göğüs küçültme ameliyatı olmayı tercih edebilirsiniz.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılan meme boyutunu küçültmeyi amaçlayan, memeden deri, yağ ve meme bezi dokusunun bir kısmının çıkarılması ve memeye yeni bir form verilmesidir. 

Göğüs küçültme ameliyatında göğüslerin hastanın daha rahat edebileceği boyuta indirilirken simetrik, dik ve vücut yapısı ile orantılı estetik göğüsler amaçlanır. 

Büyük memelerin yarattığı sırt, boyun ve omuz ağrılarından hasta kurtulur, daha dinamik ve çekici bir görünüm sağlanır. Meme küçültme ameliyatı farklı teknikler ile uygulanabilir. Kullanılan teknik ne kadar meme dokusunun çıkarılacağına bağlıdır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir

Meme Küçültme Kimlere Yapılır?

Meme küçültme meme boyutunun vücut hatlarına göre daha büyük olduğu kişilerde özellikle aşağıdaki sorunların varlığında yapılabilir:

Büyük memelere sahip olan kadınlar bir yandan istediklerini özgürce giymek yerine genelde göğüslerinin büyüklüğünü kamufle etmeye çalışarak bol giysiler giyip sosyal ortamlarda rahat edemezken, diğer bir yandan da zaman içerisinde önemli sağlık problemleri yaşamaktadırlar.

Bu problemler arasında;

 1. Omuz, boyun, bel ve sırt ağrıları,
 2. Postür bozuklukları,
 3. Sütyen askılarının zamanla omuzda yarattığı kalıcı çöküklükler,
 4. Fiziki aktivitelerde kısıtlanma ve sporsal faaliyetlere katılamama,
 5. Sütyen ve kıyafet bulmakta zorluk,
 6. Özellikle sıcak havalarda meme altlarında pişik problemi,
 7. Sarkık ve deforme olmuş memeler nedeniyle özgüven ile ilgili sorunlar,
 8. Büyük memeler nedeniyle zayıf olunsa da hep iri ve kilolu bir görünümü sayabiliriz.
 9. Kısıtlanmış hareketlilik,
 10. Sütyen ve giysilere uyumsuzluk ve kıyafet bulamama.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesinde muayeneniz sırasında doktorunuz sizden ameliyat öncesi birkaç değerlendirmede bulunur:

 • Tıbbi geçmişinizi ve genel sağlığınızı değerlendirilmesi,
 • Ameliyattan sonra meme büyüklüğü ve görünümüyle ilgili beklentileriniz,
 • Olası yara izi ve duyu kaybı dahil olmak üzere ameliyatın riskleri ve yararlarının değerlendirilmesi,
 • Göğüslerin muayenesi ve ölçümü,
 • Göğüslerinizin fotoğraflarını çekilir ve tıbbi kayıt olarak tutulur,
 • Çeşitli laboratuvar testleri istenir
 • Temel bir meme ultrasonu ve hatta gerekli ise mamografi önerilir
 • Ameliyattan önce ve sonrasında bir süre sigarayı bırakın ya da azaltmanız tavsiye edilir,
 • Ameliyat sırasında kanama riskini azaltmak için aspirin, hormon ilaçları ve bitkisel takviyeleri almaktan kaçının.

Ameliyat öncesi doktorunuza tüm sorularınızı sorduğunuzdan ve sonuç beklentilerinizi paylaşmanız tavsiye edilir. 

Göğüs Küçültme Nasıl Yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı, memenin bez dokusu, yağ dokusu, derisi ve meme başı alanı, hasta isteği doğrultusunda küçültülebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı esnasında meme dokusu küçültülürken, aynı zamanda da doku fazlalığı ve büyüklüğü nedeni ile meydana gelen sarkıklıkta giderilmiş olur. Bu şekilde daha küçük daha sıkı ve dik göğüsler elde edilmektedir.

Göğüs Küçültme Nasıl YapılırMeme küçültme ameliyatı öncesinde fotoğraf çekimi ve ameliyat planlaması yapılır, buna uygun şekilde cerrahi plan meme üzerine çizilir.

Göğüs küçültme tamamen bu plana dayalı olarak yapılmaktadır. 

Meme ameliyatları hastane ortamında genel anestezi altında yapılır. 

Her vücut yapısına göre uygun bir meme ölçüsü vardır. Bu planlama doğrultusunda, hastaya en uygun şekilde meme görünümü oluşturmak için farklı teknikler kullanılabilir.

Meme küçültmede meme hacmine ve hastanın yaşına göre kesi yapılarak meme doku ve derisi çıkarılır, bu kesilerin şekline göre farklı isimler alır:

 • Klasik Teknik (Çapa Tekniği): Meme de alttan çapa şeklinde iz oluşacak şekilde kesi yapılarak fazla doku ve deri çıkarılır.
 • Vertikal Teknik: Meme küçültme ameliyatında kısa “T” adı verilen teknik kullanılır. Bu teknikte kişide meme başı çevresinden göğüs alt çizgisine dik şekilde uzanan ters T şekilde bir iz kalır.
 • Çevresel Teknik: Meme başını çepeçevre kesi yapılarak fazla deri çıkarılır ve büzülerek meme çevresine dikiş atılır. Bu büzme efekti zamanla geçerek doku uyum sağlar. 
 • Lolipop Tekniği: Meme başını da içine alacak şekilde meme başı çevresinden meme altına doğru, ters T şeklinde iz oluşacak şekilde kesi yapılır. Meme başı daha yukarda bir pozisyona taşınırken, fazla meme dokusu ve deri çıkarılır.

En sık kullanılan teknik lolipop tekniğidir. Oluşan izler önce kırmızı pembe renkte olur, zaman içinde normal deri rengine döner.İzler ne şekilde olursa olsun, meme başı altında ve sütyen içinde kalmaktadır.

Meme başındaki iz areola denen koyu renkli kısım çevresinde kaldığından sonrasında belli olmaz. T şeklinde iz ise zamanla silinerek kaybolur.

Dikişler kapatıldıktan sonra meme şeklini koruyacak sargı yapılır ve cerrahi sütyen giydirilir. Eğer gerekli ise dren konur. 

Operasyon sonrası 1 veya 2 gece hastanede kalınır. Taburcu olduktan sonra doktor kontrol randevularının takibi önemlidir.

Memede bulunan ince direnler (içerideki kan toplanmalarını boşaltan boru) operasyon sonrası 1. veya 2. gün alınmaktadır.

Her şey normal seyrederse, yaklaşık 5-6 pansuman yeterli olmaktadır. Göğüs küçültme sonrası günlerde özel korseli sütyenler sayesinde pansumanlar kolaylaştırılır, ödemler azaltılır. 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonrası

Göğüs küçültme ameliyatından sonra 12-15 gün içinde dikişleriniz alınır. Memedeki morluklar 7-10 günde, şişlikler yaklaşık 6-8 haftada tamamen iyileşebilir. Ödemleriniz ise 3-4 hafta içinde iner.

Göğüslerinizin tam şeklini alması ve ödemlerden kurtulmak için 6 aya ihtiyacınız vardır. Memeler 5-6 ay içinde tamamen doğal bir görünüm kazanır. 

Operasyon sonrası 5-7. günde banyo yapılabilir, 8-10. gün denize ve havuza girilebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra ilk bir ay ağır işlerden ve sporlardan kaçınmalısınız. Özellikle ilk 3 gün mutlaka dinlenmeniz gerekmektedir. Bir ay boyunca itme-çekme gibi hareketler yapmamalı, ağır kaldırmamalısınız.

Meme küçültme ameliyatı sonrası evde geçirilen süreçte dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ameliyattan sonra önerimiz en az 3 gün evde istirahat etmenizdir.
 • İlaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız önerilir.
 • Ameliyat sonrası doktor kontrollerinize mutlaka riayet edin.
 • Göğüs küçültme sonrası iyileşmeniz sürdüğü için sonrasında en az 4 hafta kolunuzu zorlamayın, ağır kaldırmayın ve itme çekme gibi hareketlerden uzak durun.
 • 1 ay boyunca size önerilen sporcu sütyenini gece yatarken dahil olmak üzere kullanınız.
 • Ameliyat sonrası ödem ve şişlikler olması normaldir. Bu süreç 3-4 hafta içinde geçecektir. Memelerin son şeklini alması bir seneyi bulabilir. Bu süreçte oluşan hafif batma ve yanma gibi hisler ve hafif duyu kaybı normaldir.
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası göğüs kaslarını zorlayacak hareketler, göğüs içinde kanama veya dikişlerin açılması gibi sorunlara sebep olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatları doktor tarafından uygulanan tekniğe ve doktorun tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Fiyatları etkileyen bir diğer faktörde hastanenin donanımı ve hastanede kalış süresidir. 

Meme küçültme ameliyat fiyatlarında doğru bilgiye ulaşmak için öncelikle muayene edilmesi ve sonrasında verilen karara göre fiyatlandırmanın yapılmasıdır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Komplikasyonları

Meme küçültme ameliyatı sonrası karşılaşılabilecek komplikasyonlar, erken ve geç dönem sorunları olarak ikiye ayrılır.

Erken dönem sorunları kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme problemleri gibi sorunlar son derece nadirdir fakat görülebilir.

Bunların oluşmasını engellemek için yaraların temiz tutulması, doktorun reçete ettiği ilaçların kullanılması ve yara iyileşmesini bozan sigara kullanılmamasıdır..

Geç dönem sorunları ize veya şekle bağlı sorunlar olarak karşınıza çıkabilir. İzlerde belirginlik, kızarıklık, kaşıntı erken dönemde bazı koyu tenli kişilerde sıkça rastlanabilir sorunlar olmakla beraber, ilaç tedavisi gerektirebilir.

Şekille ilgili sorunlar daha çok büyüklük ile ilgili sorunlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi arzu edilen meme boyutu vücudun diğer özellikleri de göz önüne alınarak net bir şekilde belirlenmelidir. 

Bu operasyonu düşünen genç bir hasta, daha sonraki zamanlarda süt vermeyi düşünüyorsa, bunu cerrahına operasyon öncesi mutlaka belirtmelidir.

Operasyonlarımız genellikle merkezi pedikül tekniği denen ve meme başı-meme bezi ilişkisini bozmayan teknikle yapılmaktadır. Bu teknik süt kanallarını koruyan tekniktir ve diğer sebepler dışında hasta büyük olasılıkla süt verebilecek durumda olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Memeyi Kaç Beden Küçültür?

Meme küçültme ameliyatından sonra memenin ne kadar küçülebileceği hastanın omuz genişliğine, göğüs çevresine ve vücudun genel ölçülerine bağlıdır.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde yapılan muayene sırasında hastaya özel meme ölçümleri yapılarak memenin olması gereken ölçüsü hasta ile paylaşılır.

Sarkma ve deformasyonların fazla olduğu, hamilelik ve emzirme süreçlerini atlatmış olan kişilerde vücut orantısını bozmayacak şekilde, önemli ölçüde meme küçültme işlemi yapılabilmektedir.

Memenin ne kadar küçültülmek istendiği, hastanın emzirme fonksiyonunu korumak isteyip istememesine göre değişebilir. Çok küçük boyutta meme isteyenlerde, meme çevresinde kalan iz miktarı artabilir.

Göğüs küçültme ameliyatı olmadan önce kararınızı gözden geçirmek için şu planlarınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız!

 • Doğum: Bir evlilik düşünüyorsanız ve hamilelik beklentiniz varsa bekleyebilirsiniz. Ameliyat sonrası emzirmek sorun olabilir- ancak bazı cerrahi teknikler emzirme yeteneğinizi korumanıza yardımcı olabilir. Mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Kilo kaybı: Kilo vermek istiyorsanız, meme küçültmenin size uygun olup olmadığına karar vermek için bekleyebilirsiniz. Kilo vermek meme büyüklüğünüz değişikliklere sebep olacaktır. Mümkünse ideal kilonuzda ameliyatınızı planlayın.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında küçük de olsa bir iz kalır. Göğüs küçültme ameliyatında iz yeri ameliyat sırasında tercih edilen tekniklere göre değişebilir. 

Meme küçültme ameliyatlarının izsiz yapılabilmesi ne yazık ki mümkün olmamaktadır; ancak ameliyat sonrası kalan izler, kişiyi büyük ve deforme olmuş, sarkmış memeler kadar rahatsız etmemektedirler. 

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatlarında bir kesi ve dikiş olduğundan dolayı az da olsa iz kalmaktadır. Yalnızca bu izin ne kadar büyük olacağını ne kadarlık bir alana yayılacağını meme küçültme ameliyatında kullanılacak olan teknik belirlemektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mıMeme küçültme ameliyatları 3 ayrı kesi yöntemiyle uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası meme başı etrafında ve meme başının aşağısında ters T, L ya da I şeklinde izler kalabilir.

Meme başı halkası çevresinde kalan iz koyu renkli alan ile kesiştiği için belli olmaz. Meme altındaki iz ise önden bakıldığında görülmez.

Meme küçültme ameliyatlarında meme başında açılan kesinin izi belli olmazken yalnızca meme altına doğru inen kesinin izi kalmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında kalan hafif izler iyileşme sürecinde doktorun önereceği krem ve merhem uygulamalarıyla daha da hafifletilebilmekte ve ameliyatın üzerinden 1-2 yıl geçmesiyle beraber önce rengi solup zamanla cilt rengine iyice yaklaşarak belirginliğini kaybetmektedirler. 

Yine de kalan izler rahatsızlık veriyor ise farklı lazer tedavileri ile silinebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı herhangi bir şekilde kansere sebep olmaz. Ancak ailesinde meme kanseri hikayesi var ise bu kişiler birinci derece akrabalık mevcut ise göğüslerinizi küçültmeye karar vermeden önce bazı tetkikler, ultrason ve mamografi önerilir. Hatta gerekirse genetik yatkınlıkta araştırılabilir.

BRCA geninin araştırılması özellikle aile hikayesi olanlara önerilebilir. Dikkatle değerlendirilmesi gereken bir diğer hasta grubu da 40 yaş üzeri hastalardır. Ameliyat öncesi mamografi ve ultrason ile kanser ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. 

Ameliyat sırasında herhangi bir şüpheli meme dokusu var ise bu meme dokusu patolojik incelemeye gönderilmelidir.

Göğüs küçültme ameliyatı meme dokusunu azalttığı için hem dokuyu küçülterek hem de depolanan hormon miktarını azaltarak meme kanser riskini de azalttığı bazı yayınlar ile gösterilmiştir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Ameliyat sonrası ağrı düzeyi diğer cerrahiler ile benzerdir. Hafif sızlama, batma yanma ve hareketle ağrı oluşabilir bu ağrılar 1 hafta içinde tamamen kaybolacaktır.

Bu süre içinde ağrı kesiciler ile daha rahat hareket edilmesi sağlanabilir. Buz uygulaması da sızıları ve ağrıları ilk dönemde azaltacaktır. Bu süreçte çok şiddetli ağrılar olmaz, eğer bu tür ağrılarınız var ise doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur muMeme küçültme ameliyatı kaç beden küçültür sorusunun cevabına gelecek olursak; hastanın omuz genişliğine, göğüs çevresinin ölçüsüne ve vücut yapısına bağlı olarak doktor ve hastanın ortak karar verebileceği şekilde istenen ölçüde memeler küçültülebilir.

Yalnızca henüz doğum yapmamış ve ileride hamile kalıp emzirme sürecinde sorun yaşamak istemeyen kişilerde memenin belli bir oranının korunması gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde yapılan muayene sırasında hastaya özel meme ölçümleri yapılarak memenin olması gereken ölçüsü hasta ile paylaşılır.

Sarkma ve deformasyonların fazla olduğu, hamilelik ve emzirme süreçlerini atlatmış olan kişilerde vücut orantısını bozmayacak şekilde, önemli ölçüde meme küçültme işlemi yapılabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı diğer büyük cerrahi ameliyatlar ile aynı riskleri taşımasının yanı sıra diğer riskler şunları içerir:

 • Genellikle geçici morarma,
 • Yara izi,
 • Meme uçlarında ve çevresindeki kahverengi bölgede (areola) his kaybı,
 • Doğum sonrası emzirmede zorluk veya yetersizlik,
 • Değişen göğüs boyutlarında asimetri ve boyut farklılıkları oluşabilir, buna bağlı görünümü iyileştirmek için ek ameliyatlar gerekebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında, meme hacmine göre değişmekle birlikte yaklaşık 3-5 saat sürmektedir. Hastalar hastanede 1 gün kalmaktadır. Daha sonra ayaktan izlenmeye ve pansumanlara alınmaktadır. 

Göğüs Küçültmeden Sonra Ne Zaman İyileşebilirim?

Meme küçültme ameliyatından sonra bir gün hastanede kalınır. Ertesi gün eve çıkabilirsiniz. Operasyondan 4-6 gün sonra iyileşme süreci, doktor takibi ile belirlenerek, duş almaya başlayabilirsiniz.

Ameliyattan bir hafta sonra iş başı yapmanız mümkündür. Ameliyattan sonra birinci ve ikinci hafta kontroller yapılır. İkinci kontrolde dikişleriniz alınır ve özel korseli sütyeni en az 6 hafta giymeniz önerilir.

Meme küçültme Ameliyatından Sonra Ne Kadar Korse Takmam Gerekir?

Ameliyatından sonra bir ay boyunca özel korseli sütyeni takmanız önerilir. Takip eden bir ay boyunca ağır spor yapmanız ve sizi yoracak işlerden uzak durmanız gerekir. Ameliyattan 6 ay sonra bölgedeki şişlik ve ödem tamamen iner ve memeleriniz ideal görünümünü kazanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Göğüs küçültme ameliyatından sonra emzirme durumu memenin büyüklüğüne, memenin sarkma oranına, hastanın yaşına bağlıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için meme bezi ve meme başını koruyan teknikler kullanılarak, emzirme fonksiyonu korunabilir.

Fazla büyük memeler için yeterli küçültme sağlanması isteniyorsa hastanın bilgisi ve onayı dahilinde emzirme fonksiyonundan feragat edilebilir.

Meme Küçültme ve Dikleştirme Aynı MıMeme Küçültme ve Dikleştirme Aynı Mı?

Meme küçültme ameliyatlarında fazla meme dokusu ve cilt dokusu alınarak memelerde istenen ölçü sağlanırken, meme dikleştirme ameliyatlarında ise fazla meme derisi alınarak memelerdeki sarkıklık ve deformasyonun giderilmesi sağlanır.

Yani meme küçültme ameliyatlarında fazla meme dokusunun yanı sıra fazla cilt dokusu da çıkarılırken, meme dikleştirme ameliyatlarında meme dokusuna müdahale edilmeden sadece fazla cilt dokusu çıkarılmaktadır. Her iki ameliyatın neticesinde de memeler daha formda, dik ve şekilli bir görünüme kavuşurlar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı da Memeyi Küçültür Mü?

Meme dikleştirme ameliyatları göğsü küçültme yönünde bir amaç taşımazlar. Meme dikleştirme ameliyatları, yaş alma, yer çekimi, hızlı kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme gibi süreçlerin sonunda memede yaşanan sarkma, deformasyon ve şekil bozukluğunu gidermek için yapılan ve sonucunda da göğüslerin daha diri ve daha şekilli hale gelmesini sağlayan ameliyatlardır.

2 ayrı şekilde yapılabilmektedirler. Bunlardan birincisi, küçük göğüslerde protez konarak sarkma ve deformasyonların önüne geçerken göğse dolgunluk ve hacim kazandırmaktır.

İkincisi ise, memedeki fazla deri çıkarılırken meme dokusuna herhangi bir işlem yapılmadan, meme başının yukarıya doğru taşınarak memede dikleşmenin sağlanmasıdır.

Yani meme dikleştirme ameliyatlarında amaç meme boyutunu değiştirmekten ziyade memenin şeklini değiştirmek ve memeye dirilik katmaktır.

Her ne kadar meme dikleştirme ameliyatlarının sonrasında göğüste küçülme beklenmese de sarkık ve deforme olmuş memelerde toparlanma yaşandığı için hem gözle bakıldığında hem de kullanılan sütyen ölçülerinde küçülme yaşanır. 

Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyen; ancak memelerinin küçülmesinden endişe eden hastalara, eğer vücut ve göğüs yapıları uygunsa dikleştirme ameliyatı esnasında uygun boyutlu protez kullanımıyla hem dik hem de hacimli göğüslere sahip olunması sağlanır.

Meme Küçültme ile Sütyen Bedeni Değişir Mi?

meme kücültmeMeme küçültme ameliyatında göğsün ne kadar küçültüleceği hastanın beklentilerine göre belirlenir, bu konuda herhangi bir sınırlama yok. Ancak doktor hastanın genel fiziki yapısına, kilosuna, omuz genişliğine ve göğüs çevresine uyum sağlayacak olan ölçüleri belirleyip hastaya aktarmalıdır.

Hastada da bu faktörleri göz önünde bulundurarak yeni göğüs ölçüsüne ve şekline karar vermelidir. Aksi takdirde ameliyat sonrasında da vücut ile orantılı olmayan bir meme görünümü ortaya çıkabilir.

Meme küçültme ameliyatlarında kişinin vücut ölçüleri baz alınır. Meme boyutunun en uygun ölçüsü, doğal bir görünüm ve simetrik göğüslerin ortaya çıkması kişin memnuniyeti ve ameliyatın başarı açısından önemlidir. 

Dünya üzerinde genel standart ölçülere bakıldığında normal meme büyüklüğü B cup ve B/c cup ölçüleridir. Burada belirtilen cup meme büyüklüğünü ifade eder, bunu sütyen ölçüsü ile karıştırmamak gerekir.

Çünkü kişiler genelde meme büyüklüklerini sütyen ölçüsü ile aktarırlar taleplerini bu şekilde belirtirler. Fakat bu doğru ifade ediş biçimi değildir. İfade ettikleri sütyen bedeni aslında meme hizasındaki sırt genişlikleridir. Bu durumda kişinin sırtının genişlemesi ile artar.

Göğüs ölçüsünü sütyen ölçüsü doğru ifade etmez. Herkesin beden ölçüsü farklılık gösterir. Mesela normal ölçülere sahip olan bir kişide B cup göğüs orantılı ve normalken daha iri bir vücuda sahip olan kişide C cup daha normal durmaktadır.

Bu durumlar göz önünde bulundurularak meme küçültme operasyonu düşünen kişilerde vücut ölçüleri dikkate alınarak ameliyat kararı verilmelidir. Böylece hastayı ve doktoru memnun eden sonuçlar elde edilecektir.

Liposuction ile Meme Küçültme Yapılır Mı?

Meme küçültme ameliyatından korkan kişiler liposuction ile memelerini küçültüp küçültemeyeceklerini merak etmektedirler. Küçültülmek istenen memenin yapısına, büyüklüğüne ve yağ miktarına bağlı olarak liposuction uygulanması mümkün olabilmektedir.

Eğer memede süt dokusundan daha çok yağ dokusu mevcutsa, o hasta liposuction ile meme küçültme operasyonu için uygun bir hastadır.

Ancak kişinin memesinde yağ dokusu yerine süt bezi dokusu fazla ise, liposuction yöntemiyle yalnızca yağ dokuları vücuttan uzaklaştırılabildiği için memede küçülmenin sağlanması söz konusu olmaz. 

Erkek hastalarda ise meme büyümesi olan jinekomastinin derecesi önemlidir.

Aynı şekilde meme bölgesindeki fazla yağlanmadan dolayı meme büyümesi mevcutsa liposuction uygulaması yapılırken, başka sebeplerden dolayı yapısal meme büyümesi mevcutsa bu durumda meme küçültme ameliyatı uygulanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Doktor Seçimi 

Meme küçültme ameliyatında doktorunuzu seçerken doktorun bu konuda tecrübeli olduğundan bu ameliyatı defalarca yaptığından emin olmak gerekir. meme küçültme özellikli ve simetrinin sağlanması gereken bir ameliyattır. 

Aynı zamanda ameliyat teknikleri nedeni ile meme başında nekroza kadar giden kanlanma sorunları oluşabilir. Bu da sonrasında görünüm problemlerine yol açabilir.

Meme Ucu Küçültülebilir Mi?

Meme küçültme sırasında areola dediğimiz meme başının kahverengi görünen kısımda küçülür. Ameliyat sırasında areolanın büyüklüğünü belirleyen özel kalıplar kullanılır. Doktorunuz sizinle nasıl bir büyüklük istediğinizi sorgulayacaktır.

Sporla Meme Küçültme Mümkün Mü?

Meme küçültme ameliyatlarından korkan kişiler alternatif yollar ararken bazı yanıltıcı bilgilere de maruz kalmaktadırlar. Spor ile meme küçültmenin mümkün olduğu bilgisi de bu yanıltıcı bilgilerden biridir. 

Her yaşta sağlık durumuna uygun olan sporun yapılmasının herkese faydasının olduğu bir gerçektir; ancak spor yaparak memelerin küçülmesi maalesef söz konusu değildir. Sporla yalnızca kaslar çalıştırılır; ancak meme dokusunun büyük bir kısmı yağdan oluşmaktadır.

Çok kilolu kişilerde yağdan kilo verilmesiyle beraber göğüs yağlarında da tabii ki azalma olur; ancak bu durumda da göğüslerde form kaybı, sarkma ve deformasyonlar meydana gelecektir.

Beden kilosu normal olup yalnızca büyük göğüslere sahip olan kişiler ise spor yaparak zayıflasalar da memelerinde bir küçülme yaşamazlar.

KAYNAK

 • Reduction mammoplasty is beneficial in women with and without history of breast cancer. Desouki MM.Womens Health (Lond). 2015 Jul;11(4):419-22. doi: 10.2217/whe.15.32. Epub 2015 Aug 6. PMID: 26245153
 • Commentary on: Patient-Reported Outcomes After Reduction Mammoplasty Using BREAST-Q: A Systematic Review and Meta-Analysis. Hall-Findlay EJ. Aesthet Surg J. 2023 Mar 15;43(4):NP242-NP243. doi: 10.1093/asj/sjad012. PMID: 36656671
 • Factors influencing the shape, size, symmetry and scar of the nipple-areola complex after bilateral reduction mammoplasty. Diesch ST, Prantl L, Anders M, Eigenberger A, Wiesmeier A, Brix E, Griesbeck T, Brébant V. Clin Hemorheol Microcirc. 2023 Sep 20. doi: 10.3233/CH-238116. Online ahead of print. PMID: 37742632