çatlak tedavisiÇatlaklar, yaygınlığına, konumuna ve hastanın kişisel algısına bağlı olarak büyük estetik memnuniyetsizliklere neden olabilir ve özgüvenlerini derinden olumsuz etkileyebilir.

Lazer tedavileri strialar da (çatlak), özellikle kırmızı çatlaklarda oldukça etkilidir.

Çatlak (Stria) Nedir?

Çatlaklar genellikle kozmetik bir sorundur, ergenlik döneminde ve hamile kadınlarda sıkça görülür. Kadınlarda daha yaygın olmasına rağmen, ergenlikteki erkeklerde de sık görülür.

Çatlakların oluşumu pek çok faktörden kaynaklanır ve en önemli etken derinin mekanik olarak gerilmesidir. Pek çok farklı tedavi yöntemlerine rağmen hiçbiri %100 etkili değildir ancak daha az görünür olmasını sağlayabilir.

Çatlak gelişiminde genetik faktörler, hormonal değişiklikler ve derinin doğuştan gelen yapısal bozukluğu rol oynayabilir.

Çatlaklar ilk olarak kabarık, kırmızı, inflamatuar görünümdedir ve daha sonra beyaz, çökmüş, ince kırışıklı bir aşamaya geçer. Ergenlerde çatlak görülmesinin yaygınlığı %6 ile %86 arasında değişir ve vücuttaki gelişime bağlı derinin mekanik olarak gerilmesi, hormonal değişiklikler ve genetik faktörler etkili olur.

Ergen erkeklerde genellikle kalça, sırtın alt kısmı ve dizler etkilenirken, kadınlarda kalça, uyluk ve baldırlar daha sık etkilenir.

Ergenlikteki çatlaklar genellikle sağlıklı ve normal kiloda olan kişilerde ortaya çıkar. Sıklıkla kalça, göğüsler, bacaklar, alt karın ve sırtta görülür. Hormonlarda çatlak gelişiminde rol oynamaktadır.

Kusursuz vücut denilince akla ilk olarak ince, pürüzsüz ve fit bir vücut geliyor. Fakat doğum yapmak, kilo alıp vermek veya genetik faktörler dolayısıyla vücudumuz ‘kusursuz’ tanımından uzaklaşıyor. Vücutta oluşan çatlaklar kadın ve erkeklerin en büyük kabuslarından biridir.

Çatlaklar genellikle kadınlarda görülse de erkeklerde de ergenlik döneminden itibaren sıklıkla gözlemleniyor. Çatlak tedavisi için ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemler mevcuttur.

Cilt Çatlağı (Stria) Evreleri

Stria veya çatlaklar, dermisin gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkan yaygın deri sorunlarıdır. Strialar iki şekilde görülür:

 • Stria rubrae (Kırmızı Çatlak Evresi): Çatlakların ilk oluştuğundaki görüldüğü şeklidir. Cilt gerginliğinin yönüne dik olarak sıralanan ve kaşıntı, ağrı yapabilen, ödemli, mor veya kırmızı ve gerilmiş düz (bazı durumlarda hafifçe kabarık görünen) çizgiler ile karakterizedir.
 • Stria albae (Beyaz Çatlak Evresi ) Kırmızı çatlaklar solduktan sonra görülür. Kırmızı ve ödemli görünüm soluklaşır ve deri bu çizgiler içinde incelmiş ve kırışıktır. Bu bölgedeki derideki çizgiler renk olarak beyaz yani pigmentsizdir. Sonrasında bu şekilde kalır. Alan büyüdükçe çizgiler büyür.

Vücutta Çatlak Neden Oluşur?

Cilt çatlakları her ne kadar kiloyla bağlantılı olduğu düşünülse de bu her zaman geçerli değildir. Çatlaklar, derinin incelmesi, kolajen ve elastik liflerin deformasyonu sonunda ortaya çıkar.

Deri yapısı esnek olmayan kişiler hızlı bir şekilde kilo aldığında, ergenlik döneminde hızlı boy artışı veya hızlı kilo alımı yaşadığında vücutta çatlak görünüm belirir.

Çatlaklarınızın ardındaki nedene rağmen, oluştukları süreç genellikle aynıdır. Vücudun en büyük organı olan cilt, bizi çekici göstermenin dışında pek çok işleve sahiptir. Deri, epidermis, dermis ve subkutan katman olmak üzere üç katmandan oluşur.

Derinin elastikiyetinden sorumlu bir protein olan kollajen, orta tabaka olan dermiste bulunur. Bu proteinin konsantrasyonu her kişide değişir. Bazı insanlar, çatlaklar oluşmadan cildin hızlı genişlemesine veya büzülmesine dayanacak kadar kollajene sahiptir.

Düşük kollajen seviyesine sahip olanlar için, cildin hızlı gerilmesi, kollajen liflerinin yırtılmasına neden olur. Bu, cildin daha derin katmanlarının öne çıkmasına ve çatlakların oluşmasına neden olur.

Çatlaklar kortizonlu ilaç kullanan ve hormon sorunu yaşayan hastalarda da görülür. Çatlak problemi genellikle kalça, karın, göğüs, kol ve diz arkasında görülür. Çatlaklar ilk aşamada pembe ve kırmızı tonlarında olur ve zamanla beyaz renge dönerler.

Doğum sonrası çatlakları, bebeğin hızlı büyümesi nedeniyle kadınlarda çatlakların önde gelen nedenlerinden biridir. İstatistiklere göre, hamile kadınların % 50 ila % 90’ı hamilelik sırasında veya sonrasında çatlaklar yaşıyor.

Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çatlak tedavisine yönelik çeşitli yöntemler mevcuttur ve bu tedaviler arasında mezoterapiler, lazer, ışık tedavisi, asit peeling tedavileri, kollajen enjeksiyonu, lazer lipoliz, radyofrekans teknikleri ve mikrodermabrazyon bulunmaktadır.

Tedavilerin tamamının kollajen üretimini artırmayı, kızarıklığı azaltmayı veya pigmentasyonu arttırmayı amaçlar.

Çatlak tedavisi, göğüslerde, kalçalarda, iç bacak ve basenlerde, kollarda, karın, kalçalarda ve sırtta çatlakların görünümünü etkili bir şekilde azaltabilen yeni, cerrahi olmayan tedavilerdir.

çatlak-tedavisi1Vücut Çatlakları İçin Mezoterapi

Ameliyatsız çatlak tedavisi için Mezoterapi yöntemini değerlendirebilirsiniz. Çatlakların en fazla görüldüğü karın, bel, kalça, kollar ve göğüsler için mezoterapi uygun bir seçenek olabilir.

Mezoterapi ile çatlak tedavisi için kimyasal ilaçlar ince uçlu iğneler yardımıyla çatlakların yoğun olduğu bölgeye enjekte edilir.

Mezoterapi sayesinde deri altındaki kolajen üretimi uyarılır ve derinin kendi kendini yenilemesi sağlanır.

Mezoterapi yöntemi özellikle çatlakları henüz beyaza dönmemiş, kırmızı ve pembe tonlardaki çatlaklara sahip kişiler için idealdir.

Çatlaklarınız ilk çıktığı anda kontrol altına almak ve kalıcı olmasını engellemek istiyorsanız mezoterapi uygulamasını sizlere öneririz.

Mezoterapi ile çatlak tedavisini haftada bir kere, minimum 6 seans boyunca yaptırmalısınız. Mezoterapi yaptırdıktan sonra ilk birkaç gün uygulama bölgesini güneşten korumalısınız.

Fraksiyonel Lazer Çatlak Tedavisi

Fraksiyonel lazer, çatlak tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri. Bu tedavide, ısının etkisinden yararlanarak kolajenler kısaltılır ve kolajen sıkılaşması sağlanır. Kolajen ve elastik liflerinin üretimi ile birlikte deri kendi kendini yeniler. Böylece vücuttaki çatlak görünümü azalır.

Fraksiyonel lazer iki gruba ayrılır. İlki 1440 nm, 1540 nm, 1550 nm dalga boyunu kullanan fraksiyonel lazer, diğeri ise 2940 nm, 2970 nm erbium lazerler, 10600 nm karbondioksit lazerdir.

Yüksek dalga boyuna sahip olan fraksiyonel lazer yöntemi derinin soyulmasına yardımcı olduğu için çatlak tedavisinde daha etkili bir sonuç yaratır.

Çatlak tedavisi için ortalama 4-6 seans Fraksiyonel lazer yaptırmanızı öneririm. Her seansın arası minimum 1 hafta olmalıdır.

Dilerseniz lazer tedavisini mezoterapi ile kombinleyerek çatlaklarınız için daha etkili ve hızlı bir sonuç alabilirsiniz.

Fraksiyonel lazer tedavisi mutlaka uzman kişiler tarafından uygulanmalı. Yanlış lazer tedavisinde cildinizde leke oluşabilir ve iyileşme dönemi uzayabilir.

Morpheus 8 Altın İğne ile Çatlak Tedavisi

Morpheus 8 ile altın iğne tedavisi, cildin yenilenmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Altın iğne radyofrekans cihazı, mikro iğneler aracılığıyla deri altına ulaşır.

Altın iğneler, çatlak olan bölgeye uygulanır ve deri yüzeyinde mikro delikler meydana getirilir. Deri altına gönderilen radyo frekans ile dermiste kollajen ve elastin üretimi hızlandırılır. Altın iğne yönteminde kolajen üretimi uyarılır ve cilt kendini tedavi etmeye başlar.

Çatlak tedavisi için 3-4 hafta aralıklarla 3 seans altın iğne yaptırabilirsiniz. Uygulama sonrasında çatlakların çapı küçülür ve çatlak rengi belirsizleşerek vücudun daha kusursuz görünmesi hedeflenir.

Altın iğne yaptırdıktan sonra cildinizin 3-4 saat boyunca kızarması normaldir.

Prp ile Çatlak Tedavisi

PRP ile çatlak tedavisinde, prp içeriğindeki doku yenilemesini sağlayan büyüme faktörleri ile kolajen ve elastin aktivasyonu sağlanır. Lazer tedavileri ile kombine edilirse etkinliği artar.

Çatlak Tedavisi Fiyatları

Çatlak tedavisi fiyatları yapılan tedaviye, tedavide kullanılan içeriğe yada lazere göre değişkenlik gösterir. Çatlakların yaygınlığı ve kaç bölgeye tedavi uygulanacağı da fiyatlarda değişkenlik oluşturur.

Kullanılan lazerlerin gücü ve etkinliği lazer fiyatlarında değişkenlik yaratır. Ayrıca çatlaklar tek tedavi ile düzelmez yada silinmez.

Uzun süreli yada ardışık düzenli tedaviler gerekir. Bu tedaviler seans veya paket olarak fiyatlandırılabilir.

Doğru ve etkin çatlak tedavisi için tedavinin doktor tarafından belirlenmesi ve seans aralıklarına uyulması önemlidir.

Koldaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Kollardaki çatlaklara uygulanacak tedavi için öncelikle kol bölgesi incelenerek uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Koldaki çatlak derecesine göre Fraksiyonel Lazer ya da Altın İğne tedavileriyle çözüm sağlanabilir. Fraksiyonel Lazer uygulaması kolay ve risksiz bir uygulamadır.

Her bölge için 20 dakika civarında süren bir uygulamayla deri altında mikroskobik kolon oluşturur. Bu sayede cilt altındaki kolajen uyarımı sağlanarak cilt üstündeki çatlaklarda iyileşme, gergin ve canlı bir deri görünümü oluşması sağlanır.

3-5 seans uygulanması ileri seviyede olmayan çatlaklar için yeterli olmaktadır. İleri seviyedeki çatlak görünümleri için Fraksiyonel Lazer tedavisinin yanına mezoterapi, krem gibi çeşitli uygulamalar ilave edilerek çözüm sağlanabilir.

Bir diğer çatlak tedavisi Altın İğne uygulamasıdır. Altın iğne tedavisine iğneli radyofrekans da denmektedir. Bu tedavide radyofrekans enerjisi, altından oluşan iğneler aracılığıyla deri altına iletilmektedir.

Bu sayede gözenekler sıkılaşmakta ve cilt gergin, pürüzsüz bir yapıya kavuşmaktadır. 1-2 hafta aralıklarla 3-4 seans uygulaması yapılmaktadır. Altın iğne tek başına ya da pek çok işlemle kombine edilerek uygulanabilir. Kişinin ihtiyacına göre Fraksiyonel Lazerle kombine edilerek de kullanılabilir.

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Kadınların ergenlik, yanlış beslenme alışkanlıkları ve diyet programlarıyla sık kilo alıp vermeleri sonucunda bacak bölgelerinde çatlaklar ve selülit görülmektedir. Bu çatlaklar kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilmektedir.

Fraksiyonel lazer cilt üzerinde kontrollü hasar bırakarak cildin kendi kendisini yenileme sürecini başlatmasına yardımcı olmaktadır. Bu uygulamayla bacaklardaki çatlaklarda azalma olmaktadır. Bununla beraber bacaklar pürüzsüz, sağlıklı ve sıkı bir görünüme kavuşmaktadır.

Fraksiyonel lazer cihazı derinin alt katmanlarına ulaşmakta ve mikroskobik boyutta kanallar oluşturmaktadır. Tedaviye başlamadan önce hastaya lazerin verdiği yoğun sıcaklık hissinden negatif etkilenmemeleri için uyuşturucu etkili krem sürülmektedir.

Böylelikle hastanın hissedeceği acı en aza indirgenmiş olmaktadır. Hastanın cildinde uygulamadan sonra kızarıklık ya da ödem oluşabilmektedir.

Uygulamadan sonra güneşe çıkılmaması tavsiye edilmekte, yüksek faktörlü kremlerin kullanılması önerilmektedir. Fraxel Dual Lazer uygulaması 1550 ve 1927 nm dalga boyutlarının avantajlarını bir araya toplamaktadır. Cihaz cilt üzerinde pürüzsüz ve genç bir görüntü yaratmaktadır.

Lazerle Çatlakların Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her çatlak tedavisi yaklaşık 45-60 dakika sürer. Her 4-6 haftada bir tedavi gereklidir. Seanslar ilerledikçe çatlak görünümü azalacaktır. Ancak kaç seans yapılacağı çatlakların yaygınlığına ve derinliğine göre değişir.

Ciltteki Çatlaklar (Stria) Nasıl Oluşur?

Çatlaklar, derinin fibroblast hücrelerinin, kolajen ve elastin lifleri yeterince onaramaması veya değiştirememesi nedeniyle, derinin dermal elastin lifleri yırtacak kadar aşırı gerilmesinden kaynaklanır.

Derinin dermis tabakası , iç içe geçmiş kollajen ve elastin den zengin bir matriks den oluşur. Normal ciltte kolajen lifleri cilde destek sağlayan yoğun demetler halindedir. Elastin lifler cildin esnemesini ve orijinal şekline dönmesini sağlar.

Çatlak oluşumunda derinin gerilmesi ile kollajen demetleri ayrılır ve kolajen lifleri yeniden demet oluşturamaz. Elastin lifler bozulur ve tropoelastin açısından zengin lifler normal görünen elastik lifler oluşturacak şekilde organize olamaz.

Çatlak(stria) görünümü iki aşamada gerçekleşir: başlangıçta kabarık, kızarık, inflamatuar aşama (kırmızı çatlaklar) ve sonrasında bu kırmızı çatlaklar beyazlar ve deri yüzeyinden daha çökük, ince kırışıklı bir yapı oluşturur.

Belirtileri ise bölgede kuruluk, kaşıntı, minimal cilt sızlamaları ve kızarıklık olarak kendini gösterir ve hızla oluşumunu tamamlar.

çatlak-tedavisi2Deri Çatlakları Kimlerde Görülür?

Deri çatlakları kadınlarda daha fazla olmak kaydı ile hem erkeklerde hemde kadınlarda görülür.

Deri çatlakları yani stiralar derinin mekanik gerilmesinden kaynaklandığı ergenlik döneminde, gebelikte ve aşırı kilo alımında görülür.

Strialar, ergen erkeklerde genellikle kalça, sırtın alt kısmı ve dizlerde görülürken, kadınlarda kalça, uyluk ve baldırlar daha sık etkilenir.

Gebelikte ise karın ve meme bölgesinde görülen çatlaklar eğer kilo alımı fazla ise her yerde görülebilir.

Cilt Çatlağının (Stria) Oluşması Nasıl Önlenir?

Deri çatlakları yani striaların oluşum mekanizması tam bilinmemekte ancak mekanik olarak gerilmeye bağlı olduğu düşünülmektedir.

Bu nedenle bu gerilmeyi en aza indirecek şekilde büyüme dönemlerinde ve gebelikte cildi nemlendirmek ve korumak önemlidir. Özellikle badem yağı ile masaj yapmak çatlak oluşumunu %20-40 arası azalttığı gösterilmiştir.

Çatlak oluşumundan korunmanın bir diğer yolu da kilo almamaktır. Bu konuda sağlıklı beslenmek ve spor yapmak önemlidir.

Erkeklerde Çatlaklar Neden Olur?

Erkeklerde görülen striaların çoğu eğer hızlı bir kilo alımı yok ise ergenlik kaynaklıdır.

Strialar genellikle boy uzama ve gelişim aşamasında derinin diğer dokulara göre daha yavaş gelişimi nedeni deri altı liflerin yırtılması ile oluşur. Bu nedenle daha çok boy uzamasının görüldüğü, koltuk altları, diz içleri, bacak içleri ve sırt bölgesinde görülür.

Erkeklerde çatlak tedavisi kadınlar ile benzerdir. Ancak erkeklerde bu strialar daha derin olabilir, bu nedenle tedavisi daha zordur.

Cilt Çatlakları Kendi Kendine Geçer Mi?

Cilt çatlakları kendi kendine geçmez. Ancak ilk oluştuğunda kırmızı, mor ve deriden kabarık görünen çatlaklar daha sonra beyazlaşarak daha az görünmesini sağlar.

Gebelikte oluşabilecek çatlaklardan korunmak için farklı krem ve yağlar ile bu bölgedeki derinin nemli tutulması ve esnerken yırtılmasının azaltılması sağlanabilir. Yine de hormonların aktif olduğu bir evre olduğu için çatlak oluşabilir.

Çatlak Tedavisinde En Etkili Yöntem Nedir?

Çatlak tedavisinde en etkili tedaviler lazer tedavileri ile beraber kombine edilen enjeksiyon tedavileri dir. Çatlak tedavisi uzun süreçli ve çoklu seanslar gerektiren bir uygulamalar bütünüdür.

Sonuçlar yavaş yavaş görülür. Tamamen geçmese bile çatlak görünümü hafifler ve silik hale gelir.

ÇATLAK TEDAVİSİ HAKKINDA

Amaç Striort ların giderilmesi
Kullanılan Tedavi Lazer Tedavisi, Radyofrekans tedavisi
Kullanılan Lazer Fraxel, Thilium Lazer, İğneli radyofrekans
Operasyon Süresi 15-45 Dakika
İyileşme Süresi 3 – 5  gün
Anestezi Lokal Anestezi
Seans sayısı 3-7 seans
Kalıcılık Süresi Süresiz
Ağrılı Mı? Hafif yanma yapabilir
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir riski bulunmamaktadır.
Sonuçlar Giderek iyileşme seanslar arasında görülür
İz Kalır Mı? İz Kalmaz.
Etkinlik Kırmızı çatlaklarda daha etkin, beyazlarda daha az etkili
Fiyat Kullanılan lazere ve alan büyüklüğüne göre değişken

doğum sonrası çatlakDoğum Sonrası Çatlaklara Karın Germe

Karın germe ameliyatında cerrahi müdahaleyle çatlak olan deri vücuttan uzaklaştırılır.

Karın germe, en etkili ve kalıcı sonuç alabileceğiniz çatlak tedavisidir. Özellikle karın derisi sarkmış, karın bölgesinde yoğun dereceli çatlağı olanlar için bu yöntemi öneriyorum.

Doğum sonrası veya aşırı kilo alıp verme sonrasında karın derisi deformasyona uğrar. Karın duvarının elastikiyetini kaybetmesi ile çatlak görünüm ortaya çıkar.

Pembe ve kırmızı tonlarda çatlak çizgileri ileri aşamalarda beyaz renge dönüşür. Bu durumu yaşayan hastalarımıza karın germe ameliyatı ile çatlak tedavisini öneriyorum.

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılıyor. Sezaryen izine benzeyen bir kesi açılır ve çatlak olan karın derisi kesilerek dışarı çıkarılır.

Göbek deliğinin üzerinde kalan deri aşağı gerilerek karnın daha düz ve fit görünmesi sağlanır. Karın germe ameliyatında dikiş iziniz çamaşır altında kaldığı için dışarıdan bakıldığında çok belli olmayacaktır.

KAYNAKLAR

 • Striae distensae in adolescents: a mini review
  Heba Elsedfy
  Acta Biomed. 2020; 91(1): 176–181. Published online 2020 Mar 19. doi: 10.23750/abm.v91i1.9248
 • Topical management of striae distensae (stretch marks): prevention and therapy of striae rubrae and albae
  S. Ud‐Din, D. McGeorge, A. Bayat
  J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016 Feb; 30(2): 211–222. Published online 2015 Oct 20. doi: 10.1111/jdv.13223
 • Striae Distensae Treatment Review and Update
  Archana J. Lokhande, Venkataram Mysore
  Indian Dermatol Online J. 2019 Jul-Aug; 10(4): 380–395. doi: 10.4103/idoj.IDOJ_336_18
 • Fractional CO2 Laser Versus Intense Pulsed Light in Treating Striae Distensae
  Moustafa Adam El Taieb, Ahmed Khair Ibrahim
  Indian J Dermatol. 2016 Mar-Apr; 61(2): 174–180. doi: 10.4103/0019-5154.177774
 • New Progress in Therapeutic Modalities of Striae Distensae
  Qing Huang, Liu-li Xu, Ting Wu, Yun-Zhu Mu
  Clin Cosmet Investig Dermatol. 2022; 15: 2101–2115. Published online 2022 Sep 30. doi: 10.2147/CCID.S379904