Bacak Yağ EnjeksiyonuBacağa yağ enjeksiyonu bacaktaki kusurları düzeltmek ve bacağa düzgün bir görünüm vermek için liposuction ile alınan yağların bacaklarda gereken bölgelere enjeksiyonunu içerir.

Kusursuz bacaklar herkesin hayalidir. Bacaklarında simetri problemi olanlar ve ince bacakları olanlar için günümüzün en yaygın tedavilerinden biri bacak yağ enjeksiyonu ile bacak düzeltme estetiğidir.

Bu işlemde kişinin kendi vücut yağı kullanılarak daha simetrik ve kusursuz bacaklara sahip olması amaçlanır.

Kişinin vücudundaki fazla yağlar kullanılarak yapılan bu estetik Vaser Liposuction ile alınan yağların bacakta istenen bölgelere alınan yağların enjeksiyonu ile yapılır.  Bacak estetiği, eşit olmayan bacaklar ve diz kapağı bölgesindeki estetik problemler yağ enjeksiyonu ile ortadan kaldırılır.

Bacak Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Bacak yağ enjeksiyonu yağın fazla olduğu bölgelerden liposuction ile alınıp eksik olduğu bölgelere transferini içeren cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılması gerekir.

Bacak yağ enjeksiyonunda bacak içlerinde özellikle diz bölgelerinde fazla yağ bulunan bölgeler olabilir. Ameliyat sırasında bu bölgelerdeki yağlarda alınarak kullanılabilir.

Yağ transferi öncesi fazla yağın alınacağı ve transfer edileceği bölgeler çizilerek belirlenir. Anestezi verildikten sonra hastaya belirlenen bölgelere liposuction kanüllerii ile girilerek yağlar alınır. Alınan yağlar konsantre edilerek istenen bölgelere simetriyi sağlayacak şekilde enjekte edilir.

Bacak Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?

Bacaklarında simetri problemi olanlar için etek, şort, bikini giymek her zaman sorun yaratır. Kendini güvende hissetmeyen kadınlar sürekli çarpık veya ince hatta kalın bacaklarını gizlemek ister, bacakları açıktayken mutlu olmaz.

Yağ enjeksiyonu ile bacak estetiği artık çarpık veya ince bacakların daha estetik görünmesini sağlıyor. En doğru teknik ile alınan yağlar bacağa uygulayarak kalıcı bir simetri sağlanır.

Hatta bacakların belli bölgelerindeki yağ birikimleri de kalıcı olarak liposuction ile alınır. Tüm bu liposuction ve yağ enjeksiyonu ile bacaklara istenen şekil verilebilir. Bacaklarınız eşit, dolgun ve pürüzsüz görünür.

Kök hücre bakımından zengin olan yağlar uzun süre kişinin bacaklarının eşit görünmesine yardımcı olur. Sigara kullanımı, kilo alıp vermek, ileri yaş gibi durumlar transfer edilen yağların kalıcılığının azalmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı kilo alıp verme gibi süreçlerde enjekte edilen yağlarda vücudumuzdaki diğer bölgeler gibi eriyebilir.

bacak yag enjeksiyonuBacak Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Bacak düzeltme estetiği en yaygın şekilde yağ enjeksiyonu ile yapılır. Yağ enjeksiyonunun kalıcılığını arttırmak için kök hücre ile kombine estetik uygulaması da yapılabilir. Böylece yağ enjeksiyonunun kalıcılığı %70 oranına kadar çıkabilir.

Vaser liposuction tekniği ile tek bir seansta hastanın karın ya da basen bölgesinde 300 ila 400 cc arasında yağ çekilir. Alınan yağlar hastanın bacaklarının uygun noktalarına enjekte edilerek her iki bacağın simetrisi sağlanır.

Ameliyat izsiz bir ameliyattır. Sadece liposuction kanüllerinin girebileceği 0.3 mm lik kesiler yapılır, bu kesiler kıvrımlar arasına gizlendiğinden ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaz. Gerekli bölgelere yağ transfer kalın uçlu enjektörler vasıtası ile yapılır.

Ameliyat bittikten sonra hastaya varis çorabı veya korse giydirilir. Bu korse hem ödemi önlemek hem de yağların şeklini korumak ve erimesini engellemek içindir.

Ameliyat sonrası korse veya çorabın 4 hafta giyilmesi önerilir. Ameliyat sonrası morluklar ve ödem olabilir. Bir miktar ağrı normaldir. Ağrı ve morluklar 1 hafta içinde azalarak kaybolur. Ameliyatın sonrasında bacakların son şeklini alması 3 ay sürer.

Çok ince bacaklara sahip olan kişilerde bacakların tamamına yağ enjektesi yapılarak daha dolgun görünmeleri sağlanabilir. Ayak bileği ve diz içine de yağ enjekte edilerek bacakların kusursuz görünmesi sağlanabilir. Kişinin bacaklarındaki zayıflık ileri derecede ise iki seans yağ transferi yapılabilir.

Çarpık bacaklar, alt bacağın daha ince olmasından dolayı veya bacak kemiklerindeki bozukluktan dolayı meydana gelir. Bacağı çarpık olan kişilerde genellikle baldır kısmı daha zayıftır. Bu nedenle bu bölgeye yağ enjeksiyonu yapılarak bacağın normal görünmesi sağlanır.

Bazı çarpık bacak örneklerinde de dizin iç kısmında ayak bileğinin iç kısmına kadar doku eksikliği görülür. Bu da her iki bacağın kapalıyken aralarında boşluk olmasına sebep olur. Parantez bacaklar yağ enjeksiyonu ile daha estetik ve sütun şeklinde yapılabilir ama herhangi bir kemik düzelme ameliyatı estetik cerrahinin tedavi alanına girmez.

Tabii ortopedistler tarafından yapılabilir fakat oldukça zorlu bir süreçtir. Estetik cerrahide bacak yağ enjeksiyonu ile bu kusurların görünümü kısmen de olsa düzeltilerek daha az dikkat çeker hale getirilir.

Bacak Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Bacak Yağ Enjeksiyonu fiyatları liposuction yapılan bölge sayısına ve yağ enjeksiyonu yapılan alanın büyüklüğüne göre değişebilir. Ayrıca doktorun tecrübesi ve hastanenin donanımı fiyatları değiştirebilir.

Kök hücre konsantrasyonu sağlayan Lipocube gibi aparatların kullanımı da fiyatlarda değişkenliklere sebep olabilir.

Bacak Yağ Enjeksiyonu Sonrası Yağlar Erir Mi?

Liposuction esnasında alınan yağların kişinin ihtiyaç duyulan bölgesine enjekte edilmesi çok sık yaptığımız bir işlemdir. Bu şekilde vücudumuzda kaybolan hacmi geri kazanabilir, hatlarımızı dolgunlaştırabilir, asimetrileri giderebiliriz.

Liposuction sırasında alınan yağlarınız size enjekte edildiğinde vücudunuzla hızla ve tamamen uyum sağlar. Fakat kendi yağınız olduğu için, enjekte edilen yağların bir bölümü vücut tarafından eritilecektir.

Vücudunuz tarafından emilecek olan yağların kesin bir oranını verememekle beraber, bu durum kişinin metabolizmasına bağlı olarak yaklaşık %30 – %40 kadarının erimesini bekleriz.

Ameliyattan sonraki 3. ayda yağ enjeksiyonu sonrası son şeklini alır ve kalan yağlar kalıcıdır. Eğer yağ erimesi fazla olursa işlem tekrarlanabilir.