Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisinin nasıl yapılacağı, kırışıklığın nasıl oluştuğuna göre değişiklik gösterebilir.

1- Yaşlılık Kırışıklıkları: 30’lı yaşlardan itibaren göz ve dudak kenarlarında, alında, yanaklarda kırışıklık belirir. Bu kırışıklar yaşlanma yani kolajen azalması dolayısıyla oluşan kırışıklardır. Deri altında kolajen üretiminin azalması ile birlikte cildin elastikiyeti de azalır. Bu durumda cilt kırışmaya, ileri safhalarda ise sarkmaya doğru ilerler. 

2- Mimik Kırışıklıkları: Kendimizi ifade ederken kullandığımız mimikler yüzümüzde derin ve yer eden çizgilere sebep olabilir. Mimik dolayısıyla oluşan kırışıklar erken yaşlarda yüzümüzde belirir. Doğal kırışıklık tedavisi uygulamaları sayesinde mimik çizgilerine minimal dokunuşlar yaparak yüzün daha pürüzsüz ve genç görünmesi amaçlanıyor.

Botoks ile mimik kırışıklığı tedavisi

Botoks enjeksiyonu, kişilerin hem mimik kaslarına bağlı hem de yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıkları ortadan kaldırmak ve yeni kırışıklık oluşmasını engellemek amacıyla yapılan kırışıklık tedavisidir. FDA onaylı olan Botoks uygulaması, kırışıklara neden olan kasları paralize eder yüze daha genç ve dinamik bir görünüm yansıtır. 

Botoks uygulaması dünyada en çok yapılan kırışıklık tedavilerinin başında geliyor. Botoks’un bu kadar yaygın olmasının sebeplerinden biri yüz germe ameliyatına göre daha uygun olması, etkili sonuçlar yaratması ve pratik olması. Sadece 10 dakika içinde yüzünüze botoks yaptırarak günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Botoksu 20’li yaşlardan itibaren yaptırabilirsiniz. Mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek, yüz hatlarınızı belirginleştirmek ve yaşlanmaya karşı önlem almak isteyen genç kadın ve erkekler erken yaşlarda botoks yaptırmaya başlıyor.

Yaşlanma ile oluşan Kırışıklık Tedavisi

Yaş aldıkça cildimizdeki kolajen ve elastin azalır. Zamanla cilt kalitesi bozulur, cildin nemi ve yağının da azalması ile beraber cilt kırışıklıkları zamanla artarak devam eder. Bu süreci yavaşlatmak ve daha uzun süre cildi korumak için sadece kremler ve cilt bakımları yeterli olmayabilir. Yaş alırken farklı kırışıklık tedavileri ile cilt kalitesi uzun süreli korunabilir.

PRP

PRP yani Platelet Rich Plasma uygulaması son yılların en yaygın bir diğer kırışıklık tedavisidir. PRP yönteminde kişiden ilk olarak 8-20 cc arasında kan alınır ve bu kan santrifüj edilerek daha zengin bir hale getirilir. PRP yöntemi özetle; kişinin kendi kanının  trombosit pıhtı hücreleri ile zenginleştirilerek tekrar kişiye enjekte edilmesidir. 

Pıhtı hücrelerinin yoğunluğu genç ve sağlıklı bir cilt çok önemlidir. Pıhtı hücrelerinin ana görevi doku onarımı olduğu için bu hücrelerin azalması cildin kırışmasına ve sarkmasına yol açıyor. PRP işlemi sayesinde kişinin kendi kanındaki pıhtı hücrelerinin 2-4 katını elde ederek tekrar cilde enjekte ediyoruz. Yeni kolajen üretimini hızlandıran pıhtı hücreleri sayesinde cilt kendini onarmaya ve gençleştirmeye başlıyor. PRP gençlik uygulamasının en etkili sonucu için en az 3 seans yaptırmanızı öneririz. Dilerseniz PRP kürü yaptırdıktan bir sene sonra bu işlemi yenileyebilirsiniz. 

Somon DNA Aşısı

En etkili gençlik aşılarının başında Somon DNA aşısı geliyor. Yüzünüzde beliren kırışıklıklar, minik sarkmalar ve mat görünümü ortadan kaldırmak için gençlik kaynağı olarak görülen somon balığından destek alabilirsiniz.

Somon DNA enjeksiyonu hyaluronik asit ve Somon DNA’sından oluşuyor. 4 cc’lik Somon DNA aşısı cildin ihtiyacı olan polinükleotid yani hücre yapımına destek olan maddeyi deri altına göndererek gençleşme sürecini başlatıyor. Somon DNA aşısını 1-5 seans arasında öneriyoruz. Seans sonunda cildinizin daha nemli ve parlak göründüğünü fark edeceksiniz. Deri altındaki sıkılaşma kademeli olarak artar. Uygulamadan bir hafta sonra kırışıklarınızın azaldığını ve yüzünüzde daha genç bir ifade oluştuğunu adım adım göreceksiniz. 

H-100 Gençlik Aşısı

Vücudumuzdaki vitaminler, asitler ve değerli proteinler cildimizin genç görünmesi için yeterli olmayabilir. Örneğin, Hyaluronik asit en fazla bebeklerde bulunur. Yaş almaya başladıkça da vücuttaki hyaluronik asit üretimi azalmaya başlar. H-100 gençlik aşısının de vücudumuzun ihtiyacı olan fakat vücudun kendi kendine yeteri kadar üretemediği içerikleri bizlere sağlar. 

H-100 Gençlik aşısı hyaluronik asit, mineral, amino asit, mannitol, kolajen, peptid, hexapeptide-8, pentapeptide-18, DMAE, Organik Silica, B1-B6 vitaminlerinden meydana geliyor. H-100 gençlik aşısı 30’lu yaşlardan itibaren yaşlılığın etkilerinden korunmak ve ciltteki inceki çizgileri yok etmek amacıyla tercih edilir. Gençlik açısını cilt durumunuza göre yılda bir kere veya yılda en fazla 4 kere yaptırabilirsiniz. Gençlik aşısı sonrası cildiniz çok daha sağlıklı, nemli, parlak ve pürüzsüz görünmeye başlayacak. H-100 aşısından sonra hücre yenilenmesi sağlanacağı için ciltteki minimal sarkmalar da toplanarak ameliyatsız yüz germe etkisi başlayacak.

Sunekos Matriks Aşısı

Genç ve sağlıklı bir cildin ihtiyacı olan hyaluronik asit ve amino asitleri Sunekos Matriks aşısı ile cildine ulaştırabilirsiniz. Sunekos Matriks gençlik aşısı, deri altındaki kolajen üretimini hızlandırarak yüzdeki kırışıklık, sarkma ve mat görünümü ortadan kaldırır. Yüzün daha enerjik ve ışıl ışıl görünmesi amaçlanır. 

Yaşlanmanın etkisiyle yanaklarda çöküklük, göz altında koyu halkalar meydana gelir. Sunekos Matriks aşısı, ECM yani Ekstraselüler Matriks rejenerasyonu sayesinde yüze dolgunluk ve gençlik kazandırıyor. Sunekos aşısı yaptırdıktan 10 gün sonra cildinizdeki gençlik etkisini görmeye başlarsınız. Bu gençlik etkisi 6 ay boyunca artarak devam edecektir. 20 yaşından itibaren Sunekos Matriks gençlik aşısı yaptırabilirsiniz.

Altın İğne İle Kırışıklık 

Altın iğne (mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans uygulaması) en yaygın cilt yenileme tedavilerinden biridir. Diğer cilt yenileme uygulamaları gibi, altın iğne yöntemi de ciltte kontrollu bir şekilde hasar oluşturarak cildin kendini yenileme sürecini başlatıyor. Altın iğnenin diğer gençlik tedavilerinden farkı uygulama başlığının ucunda 25-64 arasında altın iğne bulunmasıdır. Altın iğne aracılığı ile deri altına radyofrekans enerjisi gönderilerek tüm yüzde ortalama olarak 15.000 noktada tahribat oluşturuluyor. 

Altın iğne kırışıklık tedavisinde cildin ne kadar derinliğine inebileceği ve deri altına ne kadar enerji verileceği cilt kalınlığına ve problemine göre değişkenlik gösterir. Altın iğnenin kişinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebilir olması nedeniyle etkili sonuçlar elde edebiliyoruz. Altın iğne uygulamasından sonra kademeli olarak kolajen ve elastin hücreleri artmaya başlar. Cilt kendini onarmaya ve yeni hücre üretimine odaklanır. Böylece yüzdeki kırışıklar azalmaya ve cilt kendini sıkılaştırmaya başladığı görülür.

Mezoterapi

Mezoterapi gençlik uygulamasının amacı hücre yenilenmesi ve yeni liflerin üretilmesini hızlandıracak özel karışımın, deri altında mikro enjeksiyon yöntem ile iletilmesidir. Mezoterapi yani mezolift yönteminde genç bir cildin ihtiyaç duyduğu hyaluronik asit ve birçok değerli içerikler, dermis içine mikroenjeksiyon ile gönderilir. Bu özel gençlik kokteyli, hücresel metabolizmayı uyarır ve gençlik dokularını canlandırmayı hızlandırır.

Mezolift uygulamasından sonra cilt sıkılaşır, nem dengesi sağlanır ve kırışık görünümü gözle fark edilir derecede azalır. Mezolift işleminde aynı zamanda cilt kusurlarının azaltılması ve belirgin gözeneklerin de büyük oranda küçültülmesi amaçlanıyor. Mezoterapi yönteminde kullanılan kokteyller, kişinin cilt yapısı ve ihtiyaçlarına göre düzenlenebilir. Size en uygun mezolift içeriğinin hazırlanması için Quartz Poliklinik’i ziyaret edebilir ve sizin cildiniz için önerilen kırışıklık tedavileri hakkında  bilgi alabilirsiniz. 

Dermapen

Dermapen kırışıklık tedavisi genişleyen gözenekler, yüzdeki ince çizgiler ve sigara çizgileri gibi yaşlılık etkilerini kontrol altına almak için yapılıyor. Dermapen, 2012 yılında ABD’nin en iyi cilt gençleştirmesi uygulaması seçilmiştir. 

Dermapen cilt yenileme sisteminde cildin üst tabakası yani epidermise zarar vermeden deri altında kolajen ve elastin sentezinin arttılması amaçlanır. Dermapen uygulaması bugüne kadar bilinen en eski gençlik yöntemlerinden birisidir. Çin prenseslerinin de kullandığı bu gençlik yönteminde 0,02 mm inceliğindeki mikro iğneler cilde batırılıp çıkarılarak cildin sıkılığı ve elastikiyeti arttırılır. Uygulamadan sonra cilde peptid maskesi yapılarak gençlik etkisinin yoğunlaşması ve daha hızlı bir gençleşme görülmesi sağlanıyor. 

Dermapen uygulamasından sonra cildin kan dolaşımı hızlandırılarak ciltte sıkılık elde edilir. En etkili sonuç için 4 hafta ara ile en az 4 seans dermapen yaptırmanızı öneririz. 

Ulthera

Ultherapy uygulaması sarkık ve kırışıkların yoğunlaştığı cilt yapısını toparlayan bir gençlik uygulamasıdır. Ultherapy, ameliyatsız yüz asma işlemi olarak da biliniyor. Sadece 30 dakika süren ve tek seansta etkili sonuçlar ortaya çıkaran Ulthera yöntemi orta yaş grubunda olan kişiler için uygundur. Hem alt yüzü gerer hem de kırışıklık tedavisi yapar.

Ulthera işleminde, uygulama başlığı cilt yüzeyinde gezdirilerek cilt altı dokusu özel bir ekranda görüntülenir. Cilt altı dokusunun durumuna göre derinin 4,5 mm ve 3 mm altında odaklanmış termal hasar yaratılır. Cilt altının kontrollü ve hassas bir şekilde tahrip edilmesi cildin kendini tamir etme sürecini başlatacaktır. Deri altına ulaşan enerji buradaki stimülasyonu arttırır ve yeni kolajen üretimini başlatır. Cilt yüzeyinde kademeli olarak gençlik etkisi görmeye başlarsınız. Ulthera yaptırdıktan 6 ay sonra yüzünüzdeki ideal genç, dinamik ve sıkı yüz görünümü ortaya çıkacak. 

Thermage CPT

Thermage CPT, yüzde genel olarak gençlik etkisi yaratan bir kırışıklık tedavisi uygulamasıdır. Thermage CPT yöntemi sadece kırışıkları hedef almaz, yüzde sıkılık ve lifting etkisi de yaratır. Radyo frekans enerjisini kullanan Thermage yöntemi, Comfort Darbe Teknolojisine (CPT) sahiptir. CPT teknolojisi, monopolar RF enerjisini deri altına ısı vermek amacıyla kullanarak izsiz cilt gençleştirme imkanı sağlıyor.

Thermage uygulamasında cildi sıkılaştırmak ve toparlamak amacıyla radyo frekans enerjisi kullanılıyor. Deri altına gönderilen enerji cildin sıkılaşması için kolajen üretimini başlatır. Uygulama bölgesine gönderilen ısı sayesinde ciltte kolajen uygulaması ve elastin üretimi hızlanır. Thermage yaptırdıktan sonra en etkili sonucu dört ila altı ay arasında göreceksiniz. Thermage uygulaması tek seansta etkili sonuçlar yaratır. Daha sıkı ve daha genç yüz hattı yaratmak için 2-3 seans Thermage CPT yaptırabilirsiniz. 

Dolgu Yöntemleri

En yaygın ve etkili kırışık tedavisinden biri de dolgu uygulamalarıdır. Hyaluronik asit dolgusu hem yüze hacim kazandırır hem de kırışık görünümünü azaltarak gençlik etkisi yaratır. Göz altı ışık dolgusu, Hollywood yanağı dolgusu ve çene dolgusu gibi uygulamalar yüzün altın oran kazanmasına yardımcı oluyor, cildi canlandırıyor ve kırışık görünümünü de en aza indiriyor. 

Yüze yapılan hyaluronik asit dolgusu tamamen izsiz ve güvenli bir uygulamadır. Klinik ortamda 15 dakika içinde yüze dolgu yapılabilir. Yüz dolgusunun kalıcılığı kullanılan dolgu malzemesinin kalitesine göre değişebiliyor. Quartz Poliklinik’te yapılan dolgu işleminin kalıcılığı 12 ay ile 18 ay arasında devam eder. Dilerseniz sürenin sonunda yeniden dolgu yaptırarak yüzünüzdeki genç etkiyi devam ettirebilirsiniz. 

Kırışıklık Tedavisi Fiyatları?

Kırışıklık Tedavisi fiyatları uygulanan tedavi yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir.Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Kırışıklık Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Kırışıklık Tedavisi
Bu Yazılar İlginizi Çekebilir
SAĞLIKLI BİR YAŞAM HAKKIMIZ
Haber Bültenimize Katılın
Haber bültenimize üye olarak güncel yazılarımızı takip edebilirsiniz.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ
Bir Sorunuz mu Var ?
Kırışıklık Tedavisi hakkında sorulan soru ve cevaplara buradan ulaşabilirsiniz ya da bize mesaj gönderebilirsiniz.
@drleylaarvas
BİZİ TAKİP EDİN
Uygulamalar, çözümler ve operasyonlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Tedaviler