Yağ Enjeksiyonu ile Doğal Görünümlü Dolgu Etkisi!

Yüz ve vücudun belli bölgelerinde şekillendirmek ve dolgunluk sağlamak için kişinin yine kendi vücudundan alınan yağların, değişim istenen bölgelere enjeksiyonuna yağ enjeksiyonu denir.

Transfer edilen yağlar doğal dolgu maddesi görevi görmektedir ve canlı bir doku olduğu için kalıcıdır. Etkisi uzun sürelidir ve yeterli miktarda fazla yağ var ise istenen bölgeye istenen şekil verilebilir.

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yağ enjeksiyonu yani yağ dolgusu, vücutta istenilen bölgeye dolgunluk sağlamak ve şekil vermek için uygulanan bir yöntemdir. Yağ enjeksiyonu hem yüze hem de vücudun farklı bölgelerine uygulanabilir.

Yaşlanmanın etkisiyle birlikte azalan vücut yağ oranı, yüzde ve vücutta çökük bir görüntüye yol açabiliyor. Özellikle yanaklar, dudak çizgisi, çene ucu ve bacaklarda çöküklük görülebiliyor. Bu durum yağ enjeksiyonu ile çözülerek kişinin daha dolgun hatlara sahip olması amaçlanır.

Sadece yaşlılık değil, küçük meme, küçük kalça veya küçük çene gibi farklı sorunlarda bu bölgelere yağ transferi ile daha dolgun ve çekici bir hale gelebilir.

Yağ enjeksiyonu kişinin kendi vücudundan alınan yağlarla yapıldığı için alerji riski yoktur. Tamamen güvenli olan yağ transferi uygulaması ile hayalinizdeki vücuda en doğal yöntemlerle sahip olabilirsiniz.

Yağ enjeksiyonu için ihtiyaç duyulan yağlar hastanın kendisinden alınır. Genellikle yağ transferi için yağlar karın bölgesinden çekilir.

Karın bölgesinin dışında bel ve kalça bölgeleri de ideal yağ çekimi yapılan bölgelerin başında gelir. Kişinin kendi yağı vücudu ile uyumlu olduğu için enjekte edilen yağların bir kısmı erirken, %60’ı ömür boyu kalıcılığını sağlar.

Yağ enjeksiyonu ile hem daha doğal hem de daha kalıcı bir dolgunluk sağlayabilirsiniz. Kendi vücut yağınızı kullanarak yüz dolgunlaştırma, yanak- alın şekillendirme, meme büyütme, kalça büyütme ve çene şekillendirme yaptırabilirsiniz.

Bölgesel yağlarınızın yoğun olduğu bölgeden alınan yağlar sayesinde vücut hatlarınızda incelme görünecek, aynı zamanda hayalini kurduğunuz kum saati vücut şekline kavuşabileceksiniz.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu işlemi yağ transferi yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Yağ transferi sadece tek bir bölge için yapılacaksa lokal anestezi tercih edilirken, kombine uygulamalar için genel anestezi yapılır.

Öncelikle hastanın hangi bölgesinden yağ alınacağına karar verilir. Bununla ilgili planlama için uygulama öncesi yağın alınacağı ve verileceği bölgelere çizim yapılır.

Anestezi altında liposuction yapılacak bölgelere küçük kesiler açılır ve bu kesilerden kanüllerle girilir sonra liposuction yöntemi ile bölgesel yağlar çekilir. Liposuction yapılırken aynı zamanda yağların alındığı bölgeye şekil verilir.

Alınan yağların canlılığını ve konsantrasyonunu arttırmak için yağlar işlemden geçirilir. Alınan yağlar ne kadar uzun süre canlı kalırsa, kalıcılığı da o kadar uzun olur.

Bu nedenle yağ transferine hazırlanması için yıkama ve santrifuj işlemlerinden geçirilmesi ve diğer dokulardan ayrıştırılması gerekir. Bunun için LİPOCUBE denilen bir aparat ta kullanılabilir.

Lipocube hem yağları diğer dokulardan ayıran hemde daha ince enjeksiyon yapılması için küçülten ve zenginleştiren bir alettir. Hazırlanan yağlar herhangi bir kesi yapılmadan hedeflenen bölgeye istenen şekli verecek şekilde kademeli olarak ince kanüller ile enjekte edilir. İşlem tamamlandığında herhangi bir kesi izi olmadığından sonrasında iz kalmaz.

Yağ enjeksiyonu öncesi Vaser Liposuction yapılması yağların saflığını arttırmak için daha uygundur.

Vaser cihazı, damar sinir gibi dokulara zarar vermeden sadece yağ hücrelerine odaklanır ve yağ hücreleri arasındaki bağları ayırarak, sadece yağların alınmasını sağlar. Kişinin vücudundan alınan bu yağlar canlı yağlardır. O yüzden özellikle sarı gözükmesinin nedeni canlı olmasıdır.

Yağ enjeksiyonu, bir canlı doku transferidir ve uygulandığı yerde canlılığını koruması gerekir. Bu nedenle yağların canlılığını bozacak miktar her bölge için farklıdır. Eğer yüksek miktarda yağ transfer edilirse bu yağların ölümüne neden olabilir ve sonuçta komplikasyon olarak yağ nekrozu görülür.

Yağ enjeksiyonu gerekli bölgelere yapıldıktan sonra alan temizlenir ve yapılan bölgeye uygun korse yada bandaj yapılır. Eğer vücutta yoğun yağ alımı da yapılmış ise hastanın buna uygun korseyi 4-6 hafta giymesi gerekir.

Yağ Enjeksiyonu Teknikleri Nelerdir?

Yağ enjeksiyonunda yağ alım teknikleri değişmemekle beraber yağı vermeden önce yağın hazırlanma şekli farklı olabilir. Bu yağ hücrelerinin hazırlanma şekline göre farklı bölgelere yağ transferinde kullanımı ve sonuçlarının etkileri farklı olabilir. Ancak hepsi belirli bir bölgedeki doku kaybını kapatmak yada şekillendirmek için kullanılır. 

 • Yapısal Yağ Grefti (Coleman Tekniği) – Yağ hücreleri herhangi bir işlemden geçirmeden kullanılır. Ancak çok ince alanlarda ve küçük hacimlerin enjeksiyonunda düzensiz yada dalgalı bir görünüm oluşturabilir. Daha geniş alanlarda kullanılan yağ dokusu transferinde kullanılabilir.
 • Mikro Yağ Grefti (Microfat) – yağlar alındıktan sonra filtrelenir ve boyutları daha küçük hale getirilir. Buda daha ince alanlarda kullanma olanağı sağlar. 
 • Nanofat Grefti– Lipocube denilen bir aparattan geçirilen yağ dokusunun nano boyuta getirilmesini sağlar, göz altı dudak gibi çok ince alanlara enjeksiyon yapılmasını sağlar. Aynı zamanda kök hücreden de zenginleştirerek yağların daha kalıcı olmasını sağlar. 

Yağ Enjeksiyonu Sonrası Süreç Nasıldır?

yağ enjeksıyonuYağ enjeksiyonu sonrası yapılan alana göre farklı süreçler içerir. yüz ve el uygulamalarında küçük bir alan olduğu ve az miktarda yağ enjeksiyonu yapıldığı için süreç daha kısa ve sorunsuzdur.

Bir miktar ödem ve morluk olması normaldir. Bunlar 1 hafta içinde azalarak geçecektir. Son şeklini alması 1 ayı bulabilir.

Yağ enjeksiyonu, eğer meme, popo yada hi-def için kullanıldıysa diren uygulanabilir. Direnleri ortalama olarak 3-5 gün aralığından tutulur.  Yağ enjeksiyonu sonrasında koruyucu korse ve süngerler ile uygulama yapılan bölgenin şekli ve görünümü korunur.

Korse giyme süresi bölgeye göre 4-6 haftadır. Bu süreçte doktorunuzun önerdiği şekilde korse giyimi sonraki görünümü değiştirebilir.

Ameliyat sonrası kontrollerde masajlar uygulanır ve ödem azaltılır. Ödemin çözülmesi için ekstra uygulamalar yapılabilir. Operasyon sonrası bölgede hafif kızarıklık, morarma ve ödem görülmesi normaldir. Bir hafta içerisinde bu olumsuzluklar kendiliğinden düzelecektir.

Yağ enjeksiyonunda en önemli nokta verilen yağların kalıcılığıdır. Genellikle enjekte edilen yağların % 30-40 ı vücut tarafından emilir. Ancak kalan yağlar kalıcıdır ve siz kilo aldığınızda büyür ve kilo verdiğinizde küçülür. Bu nedenle yağ enjeksiyonu sonrası kilo korumaya dikkat etmek gerekir.

Bazı kişilerde enjekte edilen yağlarda erime daha fazla olabilir. Bu nedenle görünümdeki kalıcılığı sağlamak için 2 yada 3 seans yağ enjeksiyonunu tekrarlamak gerekebilir. Bir sonraki yağ enjeksiyonuna 3. ayda karar verilir. Eğer tekrarlanması gerekiyorsa 3. ayda tekrarlanabilir.

Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Yağ enjeksiyonu dolgun görünmesini istediğiniz her yere yapılabilir. Yanaklar, alın, göz çevresi, çene, dudaklar, göğüs, popo ve bacak asimetrisi için yağ enjeksiyonu tercih edilebilir. Yağ enjeksiyonu sadece dolgunluk sağlamak için değil anti-aging ve kırışıklıkları azaltmak için de kullanılabilir.

Liposuction ile alınan yağlar genellikle bel, kalça ve karın bölgesinden alınır. Bu alınan yağlar, yüzümüzde ve vücudumuzda dolgun görünmesini istediğimiz bölgelere uygulanabilir. Kendi vücut yağınız olduğundan vücudunuzla müthiş bir uyum sağlar ve hızlıca adapte olur.

Alın ve göz çevresindeki kırışıklara yağ enjeksiyonu yaparak daha pürüzsüz görünmelerini sağlayabilirsiniz. Yağ enjeksiyonuyla birlikte cildiniz gençleşir, kontürünüz belirginleşir, göz altınızdaki çöküklük doldurularak yükseltilebilir hem vücut hem de yüz hatlarınız dolgunlaştırılabilir. Eğer istenirse yüze yağ enjeksiyonu ile  yüze şekil verilerek daha feminen yada maskülen bir görünüm sağlanabilir.

Vücut şekillendirme için yapılan en popüler uygulamalardan biri meme ve kalçalara yapılan yağ enjeksiyonudur. Meme estetiğini dilerseniz lipofilling ile birleştirerek protezlerinizin daha doğal görünmesini sağlayabilirsiniz.

Hollywood starlarının en sık tercih ettiği estetik işlemlerden biri de dekoltenin daha çekici görünmesi için yapılan yağ enjeksiyonudur. Bu işlemde meme ortasına kişinin kendi yağı enjekte edilerek abiye kıyafetlerde daha çekici bir görüntü yaratılıyor. Brezilya popo görünümünde yağ enjeksiyonu en çok kullanılan tekniktir. Hem görünüm doğaldır hemde kişiye göre şekillendirilebilir.

 • Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonun en sık yapıldığı bölgelerden biri yüz bölgesidir. Yüze yağ dolgusu lokal anestezi altında ortalama 30-60 dakika arasında tamamlanır.

Yüzde en çok dudaklara, dudak kenarındaki kırışıklara, elmacık kemiklerine, alın kırışıklığına ve çene bölgesine lipofilling yapılıyor. Yüz bölgesine yağ transferi yaptırdıktan sonra hafif bir kızarıklık oluşması normaldir. 15 dakika boyunca buz masajı yapmanızı öneririz.

Yağ enjeksiyonunun etkisini uygulamadan hemen sonra görmeye başlayabilirsiniz. Son halini 1 ay sonra alır ve 3. aydaki görünüm kalıcıdır.

 • Alın ve Çene için Yağ Enjeksiyonu

Alın bölgesindeki kırışıkları yok etmek için yağ enjeksiyonu tercih edilebilir. Dolguya alternatif olarak düşünebileceğiniz bu yöntem alındaki derin çizgilerin yok edilmesini sağlar. Alın bölgesine yapılan yağ enjektesi oldukça minik adımlarla yapılarak en doğal sonuç amaçlanır.

Çene bölgesine yapılan yağ enjeksiyonu ise küçük çene yapısını dolgunlaştırmak ve şekillendirmek için tercih edilir. Bazı kişiler çenelerini öne doğru çıkık olmasını ister, bazıları ise çene ucunun daha dolgun görünmesini hayal eder. Çene şekillendirme ve çene büyütme için kişinin kendi yağı kullanılarak etkili sonuçlar yaratılır.

 • Yağ Enjeksiyonu ile Kalça Büyütme (BBL)

Kişinin kendi yağı ile kalça büyütme son yılların en trend estetik işlemlerinden biridir. Kişinin karın, bel ve bacak bölgelerinden alınan yağlar popo büyütme işlemi için kullanılabilir.

Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme aynı zamanda popo dikleştirme estetiği ile kombine edilebilir. Kombine kalça estetiği sayesinde tek bir ameliyatla etkili bir sonuç elde edebileceksiniz.

Yağ transferi ile kalça büyütme işleminden sonra birkaç gün evde dinlenmeniz önerilir. 3-5 gün sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Kalça büyütme uygulamasından sonra beliniz daha ince görünecek, vücut hatlarınız daha kıvrımlı duracaktır.

 • Yağ Enjeksiyonu ile Hip Dips Düzeltme

Kalça bölgesinde leğen kemiği çıkıntısının hemen altında bacak başlamadan önce bulunan aradaki bir boşluk görünümünün adı hipdips dir. Bu boşluk kalçanın yuvarlak görünümünü bozar.

Bu nedenle bu boşluk şeklinde görünen bölge, lipofilling ile yağ dokusuyla doldurulabilir. Liposuction ile alınan fazla yağlar bu bölgeye verilerek kalça yeniden şekillendirilerek kum saati görünümüne kavuşturulur.

Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Hip Dips Nedir? sayfamızı ziyaret ediniz.

 • Yağ Enjeksiyonu ile Bacak Düzeltme

Yağ enjeksiyonu bacaklardaki asimetri problemini yada bacaklar arasındaki boşluğu düzeltmeye yardımcı olur. Bazı kişilerin bacakları normalden çok daha ince olabilir.

Bu durumu ortadan kaldırmak için yağ enjektesiyle bacak düzeltme estetiğini önerilebilir. Asimetrik bacak, ince bacak ve çarpık bacak gibi problemleri tedavi etmek için kolay uygulanması nedeni ile günümüzde yağ enjeksiyonları tercih edilir.

Vücudunuzdaki bölgesel yağlarınız Liposuction ile alınarak bacaklarınıza enjekte edilir. Bacaklarınız sürekli hareket halinde olduğu için bu yağların kalıcılığı çok uzun süreli olmayabilir. Yağ enjeksiyonunu ihtiyaç halinde tekrar yaptırabilirsiniz.

 • Ele Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu ve dolgu uygulamaları ellerdeki istenmeyen kırışıklık ve ileri yaş görünümü için sıklıkla uygulanan işlemlerdendir. İleri seviye kırışmaların olmadığı ellerde 12-18 ay kalıcılığı bulunan el dolgusu daha uygunken, ileri derece kırışıklığın olduğu ve dolgu uygulamasının yetersiz kalacağı ellerde ise yağ enjeksiyonunun yapılması daha uygundur.

El dolgusunda ise yalnızca işlem öncesi lokal anestezi uygulanır ve ardından hastanın uyuşan ellerinde belirlenen noktalara hyalüronik asit içerikli dolgu maddesi ince uçlu iğneler aracılığıyla enjekte edilir.

İşlemin ardından kişi günlük yaşamına rahatlıkla geri döner. Sizin için hangi uygulamanın yapılması gerektiğine, yapacağımız muayene sonrasında elinizin ihtiyacına ve beklentilerinize göre karar vermekteyiz.

Ancak yağ enjeksiyonu daha teferruatlı ve cerrahi bir işlemdir. Öncelikle hastanın vücudundan liposuction yöntemiyle yağların alınması, bu yağların ayrıştırılması ve ardından ellere geri transferlerinin yapılması söz konusudur.

 • Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme tek başına yapılacağı gibi protez ile meme büyütme estetiği ile de beraber yapılabilir. Meme büyütme estetiği yaptıranlar daha doğal ve dolgun sonuçlar için göğüslerine yağ enjeksiyonu da yaptırabilirler.

Kadınlar genellikle daha büyük göğüslere sahip olma fikrinden hoşlanırlar, ancak göğüslerinde yabancı bir maddenin olma fikrinden hoşlanmazlar. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme teknik olarak doğal meme büyütme olarak bilinir.

Bu ameliyatta memelerin büyütmek için meme protezi yerine kadının kendi fazla yağı kullanılır. Yağ, vücut fazlalığı olan bir bölgeden liposuction ile alınır ve daha sonra istenen büyüklüğü elde etmek için göğüslere enjekte edilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme aynı zamanda “kök hücre ile meme büyütme” olarak da adlandırılmıştır. Liposuction ile alınan yağlar kök hücreler içerir, ancak kök hücreler tek başına memeye enjekte edilemez ve meme boyutunu büyütmesi beklenemez. Bu nedenle, “kök hücre ile meme büyütme” terimi tamamen doğru değildir.

1987’de Amerika da ASPS, yan etkiler (yani yoğun topaklar, yağ kistleri ve kalsifikasyonlar) nedeniyle memeye otolog yağ greftlemenin meme kanseri riski oluşturabileceği ve bu nedenle yasaklanması gerektiğini belirtti.

Ancak son yıllarda yağ enjeksiyonunun meme kanseri için bir etki oluşturmayacağının anlaşılması ve güvenli olması nedeni ile sıklıkla kullanılır olmuştur.

Meme Büyütme için bu tekniğin kullanımını düşünmeden önce, olası uzun vadeli etkileri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Avantajları

 • İmplant kullanılmaz
 • Ameliyat izi görünmez
 • Kişinin kendi yağı kullanılır
 • Düşük komplikasyon oranı mevcuttur
 • Göğüsler daha doğal görünür ve hissedilir
 • Hastalar ve doktorlar sonuçlardan memnun kalır

Dezavantajları

 • Standart bir teknik yoktur, her doktorun kendi tecrübesine dayanır.
 • Büyütme belirli bir oranda yapılabilir (1 Cup ölçüsü)
 • Göğüs dikleştirme yine de hala gerekli olabilir.
 • Yağ geri emilebilir, eriyebilir.
 • Yağ kalsifikasyonları meme kanseri görüntülemesini etkileyebilir.
 • Yağ enjeksiyonu için yeterli fazla yağ olmalıdır.
 • Yağ nekrozu oluşabilir, kısa bir süre veya kalıcı olarak sertlik şeklinde görülebilir ve kanser ile karışabilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin faydası kadın kendi yağını kullandığı için implanta gerek kalmamasıdır. Enjeksiyon sonrası iyileşme dönemi bitince, göğüsler normal görünür ve hissedilir. Ayrıca iz kalma açısından daha avantajlıdır. Meme bölgesinde görünen bir iz olmaz.

Özellikle hacim olarak asimetrik memelerde yağ enjeksiyonu oldukça etkilidir. Ek olarak, meme de sarkma az ise yağ enjeksiyonu tek başına yeterli olabilir. Ayrıca enjekte edilen yağların daha kalıcı olduğu görülmüştür.

Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme genellikle bir cup büyüklüğü ile sınırlıdır. Daha fazla yağ enjekte edildiğinde kan akışı ilk etapta yeterli olmayacağı için komplikasyonlara neden olabilir.

Yağın canlı kalması için kendi kan kaynağı olmadığından sınırlı miktarda yağ enjekte edilebilir. Meme protezlerinde böyle bir sınırlama yoktur.

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Yağ enjeksiyonu fiyatları uygulama yapılacak bölgeye göre değişmektedir. Ne kadar yağ alınacağı, yeterli yağı toplamak için kaç bölgeye liposuction yapılacağı ve hangi bölgeye transfer edileceği fiyatları değiştirebilir.

Ayrıca doktorun tecrübesi, uygulanan anestezi ve hastane farklarıda fiyatlarda değişkenlik oluşturur. En doğru yaklaşım, doktor muayenesi sonrası gerekli işlemler belirlendikten sonra  yağ enjeksiyonu için fiyat almaktır.

Yağ Enjeksiyonu Meme Kanseri Açısından Riskli mi?

Yağ enjeksiyonu (lipofilling) meme radyolojik muayenelerini etkileyebilir. Memeye enjekte edilen yağ hacmi içinde kalsifikasyon dediğimiz kalsiyum toplanması olabilir. Bu kalsifikasyonlar bir mamografide kasların arasında görülecektir.

Bu kalsifikasyonların görünümü meme kanseri ile ilişkili kalsifikasyonlardan farklıdır. Bununla birlikte, özellikle ailede güçlü bir meme kanseri öyküsü varsa, daha sık mammografi ihtiyacına neden olabilirler. Ömür boyu yakın izleme ve takip gerekli olabilir.

Yağ enjeksiyonu öncesi, gelecekte referans olması için bir mammografi ve 30 yaşın altındakilerde de bir ultrason çektirmek en iyisidir ve yeni kalsifikasyonlarla yağdan kaynaklananlar arasında ayrım yapılmasına yardımcı olacaktır.

Yağ Enjeksiyonu için Gerekli Yağ Miktarı Nedir?

Hangi bölgeye yağ enjeksiyonu yapılacak ise o bölge için yeterli yağ miktarı farklıdır. Örneğin meme veya popo boyutunu etkili bir şekilde artırmak için en az 1.000 mililitre saf yağ toplamaya yetecek kadar fazla yağa ihtiyaç vardır. Zayıf kadınlar da yeterli yağ olmadığından bu prosedür için iyi adaylar değildir.

Ancak yüze yağ enjeksiyonu yapılacak ise 150-200 ml yağ yeterlidir. Ayrıca yağ fazla olsada ancak transfer edildiği bölgede doku beslenmesinin bozulmayacağı miktarda transfer yapmak gerekir.

Örneğin popo ya yada memeye verilen fazla yağlar o bölgede beslenmeyi bozarak nekroza(doku ölümü) sebep olabilir. Buda farklı riskler ile ameliyat sonucunu etkiler.

Silikon mu? Yağ Enjeksiyonu mu?

Meme büyütmenin en etkili iki yolu meme protez ve memeye yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmek, protez kullanmayı tercih etmeyen kişiler için alternatif bir meme büyütme yöntemidir. Daha doğal ve estetik bir şekilde, büyük memeye sahip olmak için kendi vücut yağınızı değerlendirebilirsiniz.

Memenin her yerine eşit olarak dağıtılan yağlar sayesinde tıpkı silikon meme gibi dik ve dolgun doğal estetiğe sahip göğüslere kavuşabilirsiniz. Fakat lipofilling ile meme büyütme, protez ile meme büyütme kadar kalıcı olmayabilir.

Enjekte edilen yağların bir kısmı tıpkı kilo verdiğimizde kaybettiğimiz bel, basen yağları gibi azalma gösterebilir. Enjekte edilen bütün yağların daima göğüslerinizde kalacağını düşünmeyin. Hangi yöntemi seçeceğinize karar verirken bu durumu da göz önünde bulundurarak kararınızı verin.

Aynı zamanda bazı hastalarda silikon daha iyi sonuç verirken, bazı hastalarda yağ enjeksiyonu daha iyi sonuç verir. Bazen her ikisini birden uygulanması gerekebilir.

Özellikle memede şekil bozukluğu ya da asimetri olan hastalarda vücudunda yeterli yağ var ise ve çok büyük memeleri olsun istemiyorsa, yağ enjeksiyonu ilk tercihtir.

Meme büyütmek için kullanılan bu iki farklı yöntem arasında belli başlı farklılıklar vardır, ancak ikisi de son derece etkili sonuçlar verir. İki yöntem arasında seçim yapabilmek için öncelikle hastayı muayene etmek ve beklentilerini öğrenmek gerekir.

Aynı zamanda hastanın fiziki yapısını ve meme dokusunun yapısı incelenir. Bütün bu detaylar hangi tekniğin seçilmesi gerektiğini etkiler.

Ancak iki yöntem arasındaki en temel farklardan bahsedecek olursak şunları söyleyebilirim; İlk olarak yağ enjeksiyonu yapabilmemiz için vücudunuzun yağ alımına uygun olması gerekir.

Göğüs şekillendirilirken kendi dokunuzdan faydalanıldığı için oldukça doğal sonuçlar alınır ancak kilo alıp verdiğinizde göğsünüzde bu durumdan etkileneceği için enjekte edilen yağların bir kısmı tekrar eriyebilir ve böylece göğsünüz eskisi kadar olmasa da küçülebilir.

Silikon yani meme protez yönteminde ise vücuda açılan bir kesi yardımıyla göğüs içine silikon protez yerleştirilir. Bu silikon protezin yıllar içinde erimesi ya da küçülmesi mümkün olmadığı için sonuç yağ enjeksiyonuna göre daha kalıcıdır.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Dezavantajları Nelerdir?

İmplantlarla meme büyütme ile karşılaştırıldığında, yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işleminin birkaç dezavantajı vardır. Plastik cerrahi literatüründe yağın nasıl elde edileceği, hazırlanacağı ve enjekte edileceğine dair ayrıntılı açıklamalar olmasına rağmen, otolog meme büyütme için standart bir teknik yoktur.

Bu nedenle, bu ameliyatı gerçekleştirme konusunda uzun ve başarılı bir geçmişe sahip bir cerrah aradığınızdan emin olmak gerekir.

Yağ Enjeksiyonu ile Daha Dolgun Bir Vücuda Sahip Olabilir Miyim?

Vücut şekillendirme estetiği sadece daha ince bir görüntü yaratmak için değildir. Eğer kişinin ihtiyacı varsa vücut şekillendirme dahilinde vücut dolgunlaştırma da yapılabilir. Özellikle hastaların en çok dolgunluk elde etmek istediği bölgeler meme, kalça ve bacaklardır.

Bu bölgelere eklenebilen yağ dokusu sayesinde daha yuvarlak ve çekici hatlar ortaya çıkarılabilir. Kişinin kendi yağ dokusu ile yapılan bu işlem uzun süre kalıcılık gösterir.

Kalça ve meme bölgesinde yağların %60’ı ömür boyu kalırken, bacaklara yapılan yağ enjeksiyonun sadece %30’u kalıcıdır. Hareketli bölgelerde yağ enjeksiyonun kalıcılığı azalır. Daha dolgun bir kalça, dolgun ve doğal görünen göğüsler için kendi yağınızı değerlendirebilirsiniz.

Bu işlem için Vaser Liposuction tercih edilir. Vaser Liposuction yağları sıvı olarak dışarı çektiği ve sdece yağ dokusuna odaklandığı için yağ enjeksiyonunun kalıcılığı daha fazladır.

Kişinin bel ve karın bölgesinden alınan yağlar, minik kanüllerle istenilen bölgelere uygulanır. Böylece daha dolgun ve kum saatini andıran bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Yağ enjeksiyonu ile vücutta zayıflıktan kaynaklanan ve estetik olmayan görüntüleri gidermenin yanı sıra daha dolgun bir vücut görüntüsü de elde etmemiz mümkün.

Ancak yeterli fazla yağın vücutta bulunması gerekir. Eğer vücudunuzda yeterli fazlalık var ise oralardan alıp diğer istenen bölgelere enjekte edilebilir. Ancak çok zayıfsanız bu mümkün değildir.

Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mıdır? Süresi?

Yağ enjeksiyonu birçok alana uygulanabilen bir prosedür olmakla beraber, kalıcılık oranı da kullanılan bölgeyle doğru orantılıdır ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Yağ alımında uygulanacak teknik en önemli konudur. Vaser liposuction alınan yağları canlı tutmakta ve dokulara en az zarar veren prosedür olarak tercih edilir. Uygulama alanlarının en çok tercih edileni de yüz bölgesidir.

Yaşlanmayla birlikte yüzdeki yağ miktarında azalma ve sarkma meydana gelir. Yağ transferi sayesinde yüzde kaybolan yağ dokusu yerine konur ve yüzün daha genç, dolgun ve taze görünmesi sağlanmış olur.

Bazı kişilerde genç yaşlarda dahi yağ dokusu ve kemikli yüz yapısı nedeniyle hacim kayıpları görülebilir.

Bu gibi durumlarda kendi yağınızı kullanarak etki yaratmak daha güvenli ve güzel sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. İlk enjeksiyon sonrası hızlı bi kayıp gözlenir, yağların %40 ı hızla kaybolabilir.

Buna çözüm olarak yağlarınızı aldığımız ilk seansta gereken soğuklukta yağlarınızı 4 ay kadar saklayabilir ve 2.seansı yine daha önce alınmış kendi yağlarınız ile eksilen kısımları doldurmak amacıyla kullanabiliriz.

Böylece hem eksilen kısımları tamamlamış hem de kalıcılığını arttırmış olduğumuz enjeksiyon sırasında canlı yağ hücreleri enjekte edildiği için sadece yağ hücresi öldüğünde etkisi kaybolabilir.

Uygulanan yağların ne kadar kalıcı olacağı, yağların çekim tekniğine, enjeksiyon ve dondurma yöntemine ve kullanılan cerrahi malzemelerinin kalitesine bağlıdır. Bu yüzden yağ enjeksiyonu yaptırırken mutlaka uzman hekimlere danışmanızı öneririz.