Yüze yağ enjeksiyonu, yüzünde yağ kaybı veya kalıtsal çöküklük olan, yumuşak doku kaybı yaşanan kişiler için kendi dokularından alınan yağ ile şekil verme işlemidir. 

Yüze yağ transferi yaşlanmanın etkisiyle yüzde azalan yağ dokusunu yenilemek için tercih edilir. Aynı zamanda genetik olarak zayıf yüz hatlarına sahip olan kişiler için de yağ enjeksiyonu olumlu sonuçlar verir. Yüze yağ enjeksiyonu genellikle yüz çevresine ve orta yüz bölgesinde daha sık tercih edilir. 

Yüze Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yüze yağ enjeksiyonu ile vücuttan alınan fazla yağların tıpkı dolgu (yağ dolgusu) gibi yüze enjekte edilmesidir. Enjekte edilen yağlar  hem uygulanan bölgenin daha dolgun görünmesini sağlar, hem de içindeki yağ kök hücreleri ile yenileyici bir etki ile gençleşmenizi sağlar.

Yağ enjeksiyonu ile elmacık kemiklerinizi dolgunlaştırabilir, göz kenarındaki kırışıkların kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Yüze yağ enjeksiyonu kişinin kendi yağı kullanıldığından uzun süreli dolgu gibi düşünülebilir. Oldukça rahat bir işlem olan yağların alınıp yüze transfer edilmesi ortalama 1-2 saat içinde tamamlanır.

Enjekte edilen yağlar Vaser liposuction ile alındığı için yağ hücreleri canlılığını korur ve yüksek oranda kök hücre içerir. Böylece yağ dolgusu ile uygulama yapılan bölgede yüz kontürünün değişmesi sağlanır. 

Yüzdeki kırışıklığa sebep veren derin çizgiler yağ ile doldurularak yüzün daha gergin görünmesi mümkün hale gelir. Yüzde gereken bölgelere yağ enjeksiyonu sayesinde yüz hatları belirginleşir, göz altındaki çöküklük yağ ile doldurulabilir.

Yüze yapılan yağ enjeksiyonu dolgunluk etkisinin dışında içindeki  kök hücre miktarına bağlı olarak yüzün yenilenmesini sağlar. Uygulanan yağ dokusu kök hücrelerinin cilt üzerindeki destekleyici etkisi ile yenilenmesine yardımcı olur, kolajen üretimini uyarır. İncelen ve zayıflayan yüz derisi daha dolgun ve kaliteli bir hale gelir, cilt daha parlak görünür.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Kimler İçin Uygundur?

Yüze yağ enjeksiyonu, vücudunda yeterli yağ dokusu olan 20-60 yaş arasındaki herkese uygulanabilir. Yüz dolgunlaştırmak için dolgular veya implantlar yerine daha pratik ve izsiz uygulamalar tercih etmek isteyenler için yağ enjeksiyonu önerilebilir. 

Yüze uygulanan yağ enjeksiyonu, yüzünde daha dolgun bir görünüm isteyen herkes için uygundur. Yağ enjeksiyonu hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. Genellikle, yüzü basık, çenenin daha geride olduğu ve yüz hatların belirginleştirmek isteyen herkes için yağ dolgusu ile yağ enjeksiyonu önerilir.

Dermal dolgu uygulamaları günümüzde oldukça popülerdir. Ancak dolgunun verdiği etki 12-18 ay içerisinde kaybolur. Bu etkinin daha kalıcı olmasını isteyen kişiler için yağ dolgusu uzun süreli bir seçenektir. Dolgunun kullanıldığı her yerde yağ dolgusu olarak kullanılabilir. 

 • Elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve yanaklarını daha dolgun göstermek 
 • Genel yüz hatlarını belirginleştirmek,
 • Yüzde sarkma ve çökmeleri düzeltmek,
 • Göz altlarını gençleştirmek,
 • Jawline (çene) bölgesini keskinleştirmek ya da değiştirmek,
 • Alın düzleşmesini düzeltmek,
 • İnce kırışıklıkların açılması,
 • Cilt kalitesini arttırmak,
 • Yüz estetiği yaptırmak isteyen ama cildinizde belirgin bir kesi izi kalmasından korkan kişilerde yağ enjeksiyonu uygulanabilir

Yüze uygulanan yağ enjeksiyonları vücudun diğer bölgelerine uygulanan yağ transferlerinden daha kalıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle yüzünde kalıcı bir gençlik ve şekillendirme isteyen kişiler için yağ enjeksiyonunu önerebiliriz.

Bu işlemde kişinin kendi yağları kullanıldığı için çok zayıf olan kişilerde yeterli yağ alınamazsa yağ enjeksiyonları uygulanamaz. 

Yüze Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

İlk muayenede yüzdeki sorunlar tespit edildikten sonra hangi bölgelere yağ enjeksiyonu yapılacağı planlanır. Kişinin buradaki şikayetleri ve istekleri göz önüne alınarak ameliyat planına göre çizim yapılır. Yağ enjeksiyonu lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. 

Yüz yağ enjeksiyonu için kişinin vücudunun uygun bölge veya bölgelerinden yağ alımı için seçilir. Genellikle karın, bel, basen bölgeleri tercih edilir.

İnce kanüllerle Vaser liposuction yöntemi ile vücuttaki fazla bölgelerden ihtiyaca göre yağlar alınır. Genellikle yüz için 100-150 ml yağ yeterli olmaktadır. 

100 cc civarındaki bölgesel yağ, 10 kibrit kutusuna eş değerdir. Yani yüze yağ enjeksiyonu için vücudunuzdan yoğun bir şekilde yağ çekimi yapılmasına gerek yoktur. Eğer hasta aynı zamanda incelmek istiyorsa aynı uygulama dahilinde farklı miktarda liposuction yapılabilir. 

Enjekte edilecek yağların daha uzun süre kalıcı olması için yağlar saflaştırılır. Saflaştırma işleminde yağı inceltmek ve daha ince uygulama yapmak için farklı yöntemler kullanılabilir. 

Yüze yağ enjeksiyon edilmeye hazır olan yağlar, ince kanüllerle dikkatli bir şekilde yüze planlanan bölgelere transfer edilir. 

Yağ enjeksiyonu tamamlandıktan sonra yüz temizlenir ve gerekli ise bazı bölgeler kapatılır. 

İşlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Aynı gün içinde evinize dönebilirsiniz. 

İşlem sonrası az miktarda ağrı ve dolgunluk hissi normaldir. Ağrı kesiciler ve antibiyotik kullanımı ile bu süreç kolayca geçer. 

Yağ transferi sonrası ödem ve kızarıklık normaldir. Bazen morarmalar görülebilir. Bu ödem ve morluklar bir hafta içinde geçer. Verilen yağların bir miktarı vücut tarafından emilir.

Verilen yağ miktarı bu emilim göz önüne alınarak yapılır. Tam sonuç 3. ayın sonunda görülür. Eğer fazla erime olursa işlemin tekrarı gerekebilir. 

Yüze Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgelere Yapılır?

Yüze yağ enjeksiyonu ile yapılan yağ dolgusu, elmacık kemikleri, şakaklar, göz altları, burun, jawline, çene, göz kapakları ve çene bölgelerine yapılabilir. 

Yüzün daha dolgun görünmesini sağlayan yağ enjeksiyonu aynı zamanda kırışıkların da azalması için tercih edilir. 

Yanaklara Yağ Enjeksiyonu

Yanaklara ve elmacık kemiklerine yağ enjeksiyonu, yüzdeki yağların azalmasıyla sarkan ve çökmüş yanak dokusunu gençleştirmek ve daha belirgin bir hale getirmek için yapılır. 

Yaşlanmanın etkisiyle birlikte yüz derisinin altındaki yağ dokusu azalmaya başlar. Aşırı kilo vermek, doğum yapmak veya genetik faktörler sebebiyle de yanaklarda çöküklük görülebilir. 

Yüze uygulanan yağ enjeksiyonu, yüzünde daha dolgun bir görünüm isteyen herkes için uygundur.

Yanaklara yağ enjeksiyonu yapılması için kişinin kendi yağ hücrelerinden yararlanılır. Hastanın karın ve basen bölgesinden çekilen 20-30 cc yağ dokusu yanak dolgunlaştırmak için yeterli olacaktır. 

Alın ve Çene Yağ Enjeksiyonu

Jawline ve Çene Yağ Enjeksiyonu

Çene şekillendirme için son yıllarda en çok tercih edilen ameliyatsız estetik işlemlerden biri yağ enjeksiyonudur.

Çene köşelerine yapılan yağ enjeksiyonu çene hattının belirginleşmesini ve daha simetrik görünmesini sağlar. 

Küçük çeneye sahip olan kişiler için çeneye yapılan yağ enjeksiyonu etkili bir değişim sağlar.

Sivri çeneye sahip olanlar ise çenenin yan taraflarına eklenen yağ dokusu sayesinde daha yuvarlak çeneye sahip olabilirler.

Çene şekillendirme için yapılan yağ enjeksiyonun bir diğer avantajı ise bu işlemin kalıcı olmasıdır. Çene bölgesi hareketsiz bölgelerden biri olduğu için buraya eklenen yağ dokusu ömür boyu kalıcılık sağlar. 

Alın Bölgesi İçin Yağ Enjeksiyonu

Alın bölgesi yüzün en erken kırışan yerlerinden biridir. Kaşları çatmak, alın bölgesini kırıştırmak yüzün hızlıca kırışmasına yol açar. Derinleşen alın kırışıklarını tedavi etmek ve ortadan kaldırmak için dolgu yerine yağ enjeksiyonu kalıcı etkisi nedeni ile kullanılabilir.

Uygulanan vücut yağının bir kısmi işlemden sonraki ilk birkaç ay içinde erir. Geri kalan yağ dokusu ise uzun bir süre alın bölgesindeki kırışıkların korunmasını ve gizlenmesini sağlar. 

Yüze Yağ Enjeksiyonu Sonrası

Yüze uygulanan yağ enjeksiyonu lokal anestezi altında yapıldığı için işlem sonrası yoğun bir ağrınız olmaz. Yağ enjeksiyonu sonrası yüzünüzde ilk olarak şişlik ve morluklar görmeniz normaldir. Bu etkiler 7-8 gün içinde geçecektir. Yüzünüzdeki ödemin daha az olması için işlemden hemen sonra buz kompresi uygulamanız önemlidir. 

Doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanmak ve yüksek yastıkla sırt üstü yatmak gerekir. Ödem geçtikten sonra 3. haftanın sonunda sonuçlar görülmeye başlar. Ancak unutmamak gerekir ki yağların bir kısmı vücut tarafından emilecektir. Bu nedenle son halini alması 3. ayı bulur. 3. ay sonunda yüzünüz son halini almıştır. 

Sonrasında kilo alıp vermemeye dikkat etmek gerekir. 

Yüze Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Yüze yağ enjeksiyonu fiyatları işlemin yapılacağı hastane ve doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca anestezinin şekli de fiyat değişiminde önemlidir. 

Yağ enjeksiyonu sırasında yüzde kullanımı için yağı incelten kit kullanımı da yüze yağ enjeksiyonu fiyatlarını değiştirecektir. 

En doğru yüze yağ enjeksiyonu fiyat bilgisi muayene sonrası yapılması önerilir, çünkü net fiyat planlanan işlemler ile belirlenir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mıdır?

Yanaklara yapılan yağ enjeksiyonunun %40’ı ilk bir sene içinde eriyecektir. Geri kalan %60’lık kısım kişinin kilo kaybına ve mimik kullanımına göre değişkenlik gösterebilir. İhtiyaç dahilinde tekrar yağ enjeksiyonu yapılabilir. 

Yüze yağ enjeksiyonu ile birlikte burun estetiği veya yüz germe gibi estetik ameliyatlar kombinlenebilir. Kombine ameliyatlar ile daha kalıcı ve etkili değişimler elde etmek mümkün. 

Yüze Yağ Enjeksiyonunun Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, yüze yağ enjeksiyonu da bazı riskler içerebilir. Bunlar şunlar olabilir:

 • Enfeksiyon riski
 • Farklı bölgelerde farklı miktarda erimeye bağlı Asimetri 
 • Beklenenden fazla yağ emilimi
 • İşlem sonrası ağrı ve morluklar

Bu riskleri minimize etmek için tecrübeli bir doktor seçimi önceliklidir.

Yüze Yağ Enjeksiyonunun Avantajları Nelerdir?

Yüze yağ enjeksiyonu sonuçları ile kolay uygulanması nedeni ile avantaj sağlar. Diğer avantajları:

 • Doğal bir görünüm sağlar,
 • Kendi dokularınız kullanılır, alerji ya da doku reddi yoktur,
 • Sonuçlar uzun süreli etki sağlar.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Ağrılı Mıdır?

Genellikle işlem sırasında hafif bir rahatsızlık hissedilebilir, ancak ağrı minimaldir. İşlem sonrası oluşan ağrı ve sızılar ağrı kesiciler ile geçer.

Erkeklerde Yüze Yağ Enjeksiyonu Yaptırabilir Mi?

Yüze yağ enjeksiyonu erkekler de yaptırabilir. Ancak burada erkek ve kadında yüzdeki belirginlik farkları göz önünde bulundurarak yağ enjeksiyonu yapmak gerekebilir. 

Eğer kadına benzer şekilde yağ enjeksiyonu yapılırsa feminen bir görünüm oluşur.