Jawline dolgusu, çene ucundan kulak bileşimine kadar olan alana uygulanan dolgu enjeksiyon işlemidir. 

Estetik trendleri arasında ilk sıralara hızlıca yükselmesinin nedeni, yüz hatlarını belirginleştirdiği ve çeneyi daha öne doğru taşıdığı için yüze genel olarak estetik bir görünüm kazandırmasıdır. 

 

Cerrahi işlem olmadan çene hattını iyileştirmek, yüz hatlarını dengelemek isteyen hastalar kolay uygulanır olması nedeni ile Jawline dolgusunu tercih etmektedir.

Jawline estetiğinde en çok kullanılan, jawline yani çene dolgusu farklı içeriklerde dolgular ile yapılabilir.

Jawline Dolgusu Nedir?

Jawline dolgusu, çene ucundan kulağın önlerine doğru uzayan mandibular kemik hattına istenen bölgeleri belirginleştirmek ve yeniden şekillendirmek için yapılan dolgu işlemidir.

Dolgu uygulamasında çene ucundan başlayarak kulaklara kadar olan çizginin belirginleştirilmesi amaçlanır.

Jawline dolgusu, çene hattının daha belirgin olmasını ve çene kontürünün ortaya çıkmasını sağlar. Eğer gerekli ise çene ucuna yapılarak çene görünümünü değiştirir. Çene ucu dolgusu, özellikle profilinize güçlü bir görünüm, simetri, denge ve hacim katabilir.

Çene bölgesi, yüzün tamamını etkileyen önemli bir kısımdır.

Küçük çene yüzü olduğundan daha zayıf gösterirken, büyük çene ise yüze erkeksi bir ifade katar. Erkek ve kadınlarda farklı şekillerde uygulanır.

Erkek jawline hattında çene mandibular kemiklerinin daha belirgin olması erkeksi bir görünüm oluşturduğundan erkekler tarafından bu görünüm aranır.

Kadınlarda ise çenenin genişlemeden belirginleşmesi ve yüzün kalp şeklinde görünmesi aranan bir özelliktir.  Dolgu sayesinde çene ucundaki şekil bozukluğu giderilerek yüze V şekli kazandırılması amaçlanır.

Jawline dolgusunda uygulayan doktorun estetik ve yüze bütünsel bakış açısı, yüzün yeniden şekillendirilmesinde istenen etkinin yaratılması açısından önemlidir.

Çene dolgusu daha keskin bir çene hattına isteyen ve yüz şekline uygun bir çene görüntüsüne sahip olmak isteyenlerin yaptırması gereken bir estetik müdahaledir.

Dermal dolgular ile çene şekillendirme kolay uygulanabilen ve etkisinin hemen görülebildiği bir çözümdür. Çene ucu dolgusu, hacim sağlar ve içeriği ile hyaluronik asit ve kolajen üretimini uyarır.

Jawline (Çene) Dolgusu Nasıl Yapılır?

Jawline DolgusuJawline (çene) dolgusu yapılmadan önce doktorunuz muayenede hangi bölgeye ne kadar yapılması gerektiğini ve hangi içerikli dolgu kullanılacağını belirler.

Yüz dolgularında kullanılan Hyaluronik asit su tutma özelliği nedeni ile yeterli hacim verme yeteneğinden dolayı en sık uygulanan dolgu çeşitlerinden biridir.

Öncelikle hastanın çene çevresine anestezik etkili krem uygulanır. Çene ucuna, çene yanlarına tüm jawline hattı boyunca daha doğrusu hastanın ihtiyacı olan noktalarına jawline dolgusu enjekte edilir.

Bazen kanül bazen iğne kullanılabilir. Yeterli görünümden sonra işlem krem sürülerek tamamlanır. Yaklaşık 30-45 dakika süren kolay uygulanan bir yöntemdir.

İşlem sonrasında kişi bir miktar kontrol altında tutulduktan sonra günlük hayatına hızlıca geri dönüş yapabilir.

Çene dolgusu yapıldıktan sonra uygulama bölgesinde şişlik ve sertlik hissedilmesi ve hatta dolgunun ele gelmesi normaldir. En geç 2 hafta içinde bu etkiler geçecek ve dolgunun çenenizle uyum içinde olduğunu göreceksiniz. 2.haftadan itibaren dolgu yumuşar ve doğal çene dokunuz gibi hissetmeye başlarsınız.

Jawline (Çene) Dolgusu Kimlere Yapılır?

Çene ucu dolgusu ile kontürleme ve çene ucunun geride olduğu kişilere uygulanabilir. Daha feminen görünümü geri yüklemenin yanı sıra, çene hattı şekillendirme, yüzün daha dar olan üst yarısı ile daha geniş olan alt yarısı arasında bir denge kurulmasına yardımcı olur.

Geride olan çene görünümünü öne taşıyarak yüze dengeli bir görünüm verir.

Çene dolgusu özellikle aşağıdaki kişilere uygundur;

 • Sarkan gıdı ve asimetrik yüz hatlarının varlığı
 • Boyunda kırışıklıklar ve ince çizgiler
 • Küçük çene
 • Geride çene
 • Geniş çene hattı
 • Zayıf çene ucu
 • Çene Asimetrisi
 • Çene ucunda gamze bulunmasından memnun olmama
 • Doğuştan çene yapısının yüze oranla büyük, küçük, sivri, geride olması.
 • Geçirilen kaza sonucu çenede bozulmanın yaşanması.

Çene ucu dolgusu her insanda farklı nedenlerden kaynaklanan sebeplerle ihtiyaç haline gelebilir.

Bu nedenler haricinde kişi orantılı ve düzgün bir çene yapısına sahip olmasına rağmen daha farklı bir çeneye sahip olmak isteyebilir. Çene ucu dolgusunun uygulanmasının temel nedeni daha güzel ve estetik bir görünüme kavuşma isteğidir.

Çene Dolgusunun Avantajları

Dolgu uygulaması cerrahi olmadığı için daha konforludur. Dolgu işlemleri sırasında ağrı hissi çok azdır ve sonrasında iz kalmaz. Uygulama sonrasında ortaya çıkan görünüme beğenmezseniz eski haline getirmek kolaydır.

Başarılı bir çene hattı şekillendirme işleminin birçok estetik ve psikolojik faydası vardır. Bunlar;

 • Yüz simetrisi
 • Genç ifade
 • Minimal invaziv tedavi
 • İyileşme süresi yok denecek kadar azdır
 • Sonuçlar yaklaşık 2 gün içinde görülebilir
 • Doğal görünümlü sonuçlar elde edebilirsiniz
 • Yüz, boyun ve gıdı arasında denge sağlanır
 • Yüze V şekli verilir
 • Keskin hatları olan çene görünümü yaratılır
 • Gıdı problemi gizlenir
 • Çene ucu daha belirgin olur
 • Yüzün oval görünümü ön plana çıkartılır
 • Çene bölgesindeki kırışıklık giderilir
 • Çene hattı yeniden şekillendirilir.
 • Küçük çene sorunu ortadan kalkar
 • Eğer hastanın çene ucu çok sivri ise, Jawline dolgusu ile çene daha yuvarlak gösterilir.

Çene Dolgusu Öncesi

Çene ucu dolgusu ile şekillendirilmesi için ilk adım detaylı bir konsültasyon yapmaktır. Bu seansta siz ve doktorunuz işleme neden ihtiyacınız olduğunu ve neyi görmeyi umduğunuzu tartışacaksınız.

Ayrıca uygulamanın nasıl yapılacağını, çene ucu dolgusu fiyatlarını ve iyileşme döneminize kadar her şeyi tartışmalısınız.

İşlemden hemen önce doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve varsa kullandığınız ilaçları kontrol edecektir. Ayrıca çene hattınızı fiziksel olarak inceleyecek ve ameliyattan sonra farkı görebilmeniz için fotoğraf çekilecektir.

Çene ucu dolgusu işleminden ve hatta cerrahi veya ameliyatsız herhangi bir işlemden önce sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek önemlidir.  Aspirin gibi herhangi bir kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız, işlem sırasında morarmayı önlemek için bırakmanız önerilir.

Herhangi bir bitkisel takviyenin yanı sıra alkol tüketimi de azaltılmalıdır.

Jawline Dolgusu Hakkında

Amaç Çene hattının şekillendirilmesi
Operasyon Süresi 15-30 dakika
İyileşme Süresi 1 Gün
Anestezi Lokal Anestezi Uygulanır.
Kalıcılık Süresi 12 – 18 ay
Kimler Yaptırabilir? 18 yaşını geçmiş ve sağlık problemi olmayan herkes yaptırabilir.
Ağrılı mı? Ağrısızdır.
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir riski bulunmamaktadır.
Sonuçlar Hemen görülür.
İz Kalır Mı? İz Kalmaz.

Jawline Dolgusu Çeşitleri

Jawline, çene ve çene ucu için önerilebilecek çeşitli dermal dolgu maddeleri vardır. Çene ucu dolgusu ve çene hattı bölgesi için kalın ve yoğun içerikli dolgular en iyisidir. Çünkü şekil alabilirler ve yerleştirildikleri yerde daha uzun süreli kalırlar.

Jawline hattını belirginleştirmek için hangi dolgunun kullanılacağı ve içeriklerinin etkinliği uygulama yapılmadan önce doktorunuzla konuşarak şekillendirmek daha doğru olacaktır.

 • Hyalüronik Asit İçerikli Dolgular:

Vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit su tutma ve hacim verme nedeni ile dolgu maddelerinde en sık kullanılan maddedir. Aynı zamanda ciltte kolajen üretimini arttırması, cildi canlandırma etkisi nedeni ile tercih edilir.

Alerji yapma özelliği yok denecek kadar azdır. Belirli bir süre enjekte edildiği yerde su tutarak ve hacim vererek kalıcılığını korur. Ancak belirli bir süre sonra vücut tarafından emilerek kaybolur.

Bu nedenle kalıcılık süresi enjekte edildiği bölgeye göre değişmekle beraber 12-18 ay arasında değişkenlik gösterir. Ancak bazen kişilerde metabolizma hızına göre bu süre daha da kısa olabilir.

 • Kalsiyum Hidroksiapatit İçerikli Dolgular:

Kalsiyum Hidroksiapatit de zaten vücudumuzda kemiklerde doğal olarak bulunan bir maddedir. Kalsiyum içerikli dolgular hyalüronik asit içerikli dolgulara göre daha uzun süre kalıcıdır ve etki süreleri daha uzundur. Ayrıca jawline hacmini ve şeklini sağlarken, kolajen üretimini uyararak cildin yenilenmesini sağlar.

 • Polilaktik Asit İçerikli Dolgular

Uygulama tarzı ve madde etkinliği diğer dolgulardan biraz daha farklıdır. Enjeksiyondan sonra etkisi 2 hafta sonra ortaya çıkar ve kalıcılığı 2 sene kadar sürebilir. Ancak uygulama şekli biraz daha farklıdır.

Çene Dolgusu Sonrası İyileşme Dönemi

İşlem sırasında herhangi bir kesi atılmadığı ve sadece enjeksiyon işlemi yapıldığı için iyileşme dönemi aslında yoktur. Çene dolgusu tamamlandıktan hemen sonra günlük rutininize geri dönebilmenizdir. Sadece bazı etkiler görülebilir ve bunlar kısa sürede geçecektir.

Jawline dolgusu sonrası bir miktar ödem olması normaldir. Bu 1-3 gün içerisinde geçecektir. Eğer uygulama sırasında küçük bir kılcal damar zedelenirse morarma görülebilir. Oluşan morluk bir hafta içinde geçecektir.

Enjeksiyon sonrası yüzünüze güneş koruyucu sürülecektir ve ilk gün bu bölgeyi enfeksiyon ve leke oluşumu açısından korumanız istenir. Yaklaşık bir hafta boyunca dolgular uygulanan alanda hissedilebilir.

Ancak bu his daha sonra dolguların dokuların arasına yerleşmesi ile hissedilmez olur. Doktorunuz bu süreçte size bu bölgeye masaj yapmanızı önerebilir.

İlk gün yüze su değdirmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca uyurken yüz üstü uyumamalı ve yüzü darbelerden korumak gerekir. Morluk ve şişlikler için buz uygulaması yapabilirsiniz. Çenenizin tam şekli ödem geçtikten sonra ortalama olarak 10-15 gün arasında tamamen oturacaktır.

Ameliyatsız çene ucu dolgusu iyileşmesi hızlı ve kolaydır; Bunun nedeni, Enjeksiyon yerlerinde hafif şişlik, morluk ve kızarıklık olabilir ancak bu normaldir ve birkaç gün içinde kaybolurlar.

Tedaviden bir hafta sonra, ısırırken veya çiğnerken çene çizgisinin daha yumuşak olduğunu fark edebilirsiniz. Tam etkiyi değerlendirmek ve daha fazla tedaviye gerek olup olmadığını bilmek için ilk enjeksiyondan 15 gün sonra sonuçların doktor kontrolünde değerlendirilmesi tavsiye edilir.

Daha hızlı iyileşme ve komplikasyon veya risklerden kaçınmak için doktor tarafından verilen herhangi bir yönergeye veya talimata uymak önemlidir.

Çene Dolgusu FiyatlarıÇene Dolgusu Fiyatları

Çene dolgusu fiyatları dolgu markasına, dolgunun içeriğine göre değişkenlik gösterir.

Çeneye yapılan dolgu uygulamalarında genellikle daha sert yapılı dolgular kullanılır. Bu dolgular daha kalıcıdır ve daha formlu durur, böylece çene ucuna ve hatta jawlina istenen şekil verilebilir.

Çene dolgusu fiyatlarını belirlerken, kullanılan dolgu miktarı değişkenlik gösterdiğinden fiyatlarda değişebilir.

Dolgu fiyatları 1 enjektör dolgu üzerinden belirlenir ve doktor uygulama ücreti de fiyata eklenir.

Genellikle 1 ya da 2 ml dolgu çeneyi öne taşımak ve yüze orantılı bir şekil vermek için yeterlidir. Ancak çene ile beraber jawline hattını da belirginleştirmek isteniyorsa uygulanacak dolgu miktarı değişebilir.

Çene dolgusu fiyatlarını belirlerken doktorun bu konudaki tecrübesi ve yüze şekil vermede ne kadar dolgu kullanılacağının yüze göre uygun belirlenmesi de fiyatları değiştirebilir. Çeneye yapılan fazla uygulamalar yüzü uzatarak çirkin bir görünüme sebep olabilir.

Jawline Dolgusu Olası Riskler ve Komplikasyonlar

Çene ucu dolgusunun yaygın yan etkilerinden bazıları şunlardır;

 • Morarma: Bu genellikle enjeksiyonlardan hemen sonra yaşanır ancak 36-72 saat sonra kaybolur.
 • Şişlik: Çene hattı şekillendirme işleminden sonra minimum şişlik beklenmelidir, ancak 24 saatten kısa sürede kaybolur.
 • Ağrı: Genellikle ağrısız bir işlemdir. Ancak kullanılan dolgu içeriği ağrı oluşturabilir. Bu işlemden sonra yaşanabilir, ancak klinikte verilen soğuk kompreslerle kolayca hafifletilebilir.

Jawline Dolgusu Kalıcı mı?

Dolgu uygulamaları kalıcı değildir belli bir süre sonra vücuttan emilerek etkisi azalır. Çene dolgusunun ne kadar kalıcı olduğu, kullanılan dolgu malzemesinin kalitesine ve markasına göre farklılık gösterir.

Kullanılan dolgu çeşidine göre kalıcılığı 12 ay ila 36 ay arasında değişkenlik gösterir. Hyaluronik asit içerikli dolgular 12-18 ay sürerken, polilaktik asit ve hidroksiapatitli dolgular 3 seneye kadar kalıcılığını koruyabilir.

Çene Dolgusu ile Çift Çene Görünümünü Düzelir mi?

Çift çene görünümü çenenin küçük olmasından ya da geride olmasından kaynaklanıyor ise çene dolgusu ya da çene ucu dolgusu ile görünüm düzeltilebilir.

Çene ucu dolgusu ile hat belirginleşince çift çene görünümü hatta gıdı görünümü kaybolur. Ancak sarkma ve çift çene görünümü ileri boyutta ise istenen etkiyi vermeyebilir. Protez yerleştirilmesi gerekebilir.

Jawline Dolgusu Kaç ml Gerekir?

Kaç ml dolgu maddesine ihtiyaç duyulduğu kişiden kişiye değişir. Ancak genellikle 1 ila 4 ml arasında dolgu kullanılır.

Eğer çene hattı daha belirgin hale gelsin isteniyorsa ve yüz büyükse daha fazla miktarda gerekebilir. 1 ml dolgu 1 enjektör dolgudur. Bazı dolgular enjektörde 1,2 cc bulunabilir. Burada istenen görünüm dolgu miktarını belirler.

Jawline Dolgusu Erir Mi?

Jawline dolgusunun kalıcılığı ortalama olarak içeriğe bağlı olarak 12-24 ay arasına olsa da bazı dolgularda bu süre 3-4 yıla kadar uzamaktadır. Bu konuda kullanılan malzemenin kalitesi ve uygulamanın tecrübeli uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır.

İlk uygulamadan sonraki uygulamada genelde dolgunun tamamı erimediği için bölgeye uygulanan sonraki uygulamalarda kalıcılık daha da uzun olmaktadır.

Çene Dolgusu Uygulaması Ağrılı Mı?

Jawline dolgusu ağrılı bir işlem değildir. Dolgu yapmadan önce jawline bölgesine uyuşturucu krem sürülmesi iğne girişinde acıyı engeller. Aynı zamanda kullanılan dolguların içindeki anestezik maddeler dolgunun uygulanırken ağrı oluşmamasını sağlar. Ancak dolgunluk hissedersiniz.

Erkekler Jawline Dolgusu Yaptırabilir Mi?

Evet yaptırabilir. Bu tarz dolgu operasyonlarında cinsiyet farkı yoktur. Özellikle Jawline dolgusu daha erkeksi bir çene yapısı için erkekler tarafından tercih edilmektedir.

Jawline Dolgusu Kalıcılık Süresi Nedir?

Çene dolgusunun kalıcılık ömrü yaklaşık olarak 1-3 yıl kadardır. Bu süre zarfı sonunda isterseniz tekrardan çene dolgusu yapılabilir. Çene dolgusunu düzenli yaptırmak kalıcılığını arttıracaktır.

Çene Ucu Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Çene ucu dolgularının sonuçların görünmeye başlaması yaklaşık üç saat ila bir hafta sürer, dolayısıyla çene hattı şekillendirme sonuçlarının görünmeye başlaması da aynı süreyi alır. Uygulama sonrası bir miktar ödem oluşur, o nedenle gerçek etki ödem geçtikten sonra ortaya çıkar.

Sonuçlarının kalıcılığı kişiye göre değişmekle birlikte 12-18 aydır. Vücudunuz tarafından emildiği için enjekte edilebilir dolgular zamanla kalıcılığını kaybeder ve tekrarlanması gerekir.

Çene Dolgusu Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

Çene dolgusu uygulama süresi ortalama olarak 30-45 dakika kadardır.

Çene Dolgusu Sonucundan Memnun Kalmazsam Ne Olur?

Uygulama sonrasında iyileşme dönemi sona erdiğinde ortaya çıkan görüntüden memnun kalmazsanız tekrar eski halinize dönebilirsiniz. Enjekte edilen dolgu maddesi doktor tarafından eritilir. Böylelikle eski görünümünüze tekrar dönersiniz.

Çene Asimetrisi Çene Dolgusu ile Düzeltilebilir Mi?

Çenede var olan eşitsizlikler çene dolgusu ile düzeltilebilir. Ancak kemik kaynaklı ileri boyuttaki asimetriler düzeltilemez ama iyileştirilebilir. Jawline hattında var olan simetri bozukluklarını düzeltmek için dolgu yöntemi kolay uygulanması ve cerrahi olmaması nedeni ile tercih sebebidir.

Çene Gamzesi Yok Edilir Mi?

Çene gamzesi dolgu uygulanarak yok edilebilir. Özellikle erkeklerde çift çene olarak görüldüğünden rahatsızlık verici olabilir. Bu nedenle dolgu uygulanır. Çene gamzesi nasıl yok edilir? Bu içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte Jawline Dolgusu Yapılır Mı?

Riskli değildir ancak bebek ile ilgili bir yan etki oluşturabileceği için yapılmaması önerilir. Ayrıca hamilelik döneminde zaten vücudunuz şiş olduğu için ortaya düzgün sonuç çıkmayacaktır.

Emzirme Döneminde Çene Dolgusu Yaptırılır mı?

Yapılması önerilmez. Emzirme dönemi sona erdikten sonra çene dolgusu yaptırabilirsiniz.

Çene Dolgusu Dudak Yapısını Bozar mı?

Çene dolgusu çene ve çevresinin daha keskin bir hatta sahip olmasını sağlar. Mevcut görünümü bozmak yerine daha net ve iyi bir görüntü ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle mevcut dudak yapısı görüntüsünü bozmaz.

Jawline ve Çene Dolgusu Aynı Mı?

Evet aynıdır. Çene dolgusunun estetik alanında ismi jawline olarak geçmektedir. Jawline çene yapısı son zamanlar her kadının ve erkeğin yaptırmak istediği popüler bir estetik müdahale haline gelmiştir.

Alerjisi Olanlar jawline Dolgusu Yaptırabilir Mi?

Dolgu içerikleri genelde alerjik değildir. Dolgu içeriklerine alerjisi olanlar yaptırmamalıdır. Ancak bilinmiyorsa ve alerjik hastalığınız var ise bunu işlemi yapacak olan doktora mutlaka belirtmelisiniz. Gerekli alerji testleri yapılır sonucunda eğer kişi uygun ise çene dolgusu yapılır.

Çene Geriliği Olanlar Çene Dolgusu Yaptırabilir Mi?

Çene ucu geride olanlar daha iyi bir görünüm istiyor ise çene dolgusunu gönül rahatlığı ile yaptırabilir. Çene dolgusu sayesinde geride olan uç kısım düzeltilir. Böylelikle genel yüz görüntünüz çok daha iyi bir hal alır.

Ancak çene dolgu ile düzeltilemeyecek kadar geride ve küçükse çene protezi daha iyi bir seçenek olacaktır.

Jawline (Çene) Dolgusu İçin Yaş Sınırı Nedir?

Jawline dolgusu için yaş sınırı +18’dir. 18 yaş altında aile izni ile yapılabilir. Yine de ergenlik döneminin geçmesi ve yüz erişkin hale gelince yapılması önerilir.

Jawline Dolgusu Sonrasında İz Kalır Mı?

Hayır kalmaz. Çünkü cerrahi bir operasyon yapılmamaktadır. İnce uçlu enjekte aracının girdiği yerler kısa sürede iyileşecektir.