Dudak dolgusu her yaşta kalın dudaklara sahip olmak isteyen kişilerin taze ve çekici görünmelerini sağlayan en önemli estetik dokunuşlardan biridir. 

Dolgun dudaklar her daim çok daha etkileyici ve çekici bir duruş sergiler ve yüz ifadesinin daha genç görünmesini destekler. 

Dudak dolgusu dudaklara yalnızca hacim katmak amacıyla değil, aynı zamanda yaş almaya bağlı olarak gelişen ince çizgilenmelerin önüne geçmek için tedavi yöntemi olarak da sıklıkla tercih ediliyor.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu dudak şeklinde ve boyutunda değişiklik yapmayı sağlayan bir estetik dolgu maddesi enjeksiyonudur. Özel dermal dolgu maddesi ince enjektör yardımı ile dudak içine yerleştirilir ve daha sonra ise şekil verilir. 

Dudak hattı çizgisinin belirgin olması, dudakların dolgun olması daha çekici bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Dudak dolgusu için kullanılan madde sağlık açısından uygun olan ve herhangi bir risk içermeyen bileşenlerden oluşmalıdır. 

Dudak dolgusu Hyaluronik asit oranı çok yüksek olan çapraz bağlı ve su tutucu özelliği olan bir içeriktir. Vücudumuzda hali hazırda zaten var olan bu asitle kolayca uyum sağlayabilen bir yapıya sahip olduğu için nemlendirme etkisini yoğun şekilde hissettirir ve doğal görünümü sağlar. Aynı zamanda yumuşak yapısıyla da ince dudakları yabancılık hissi oluşturmadan hacime kavuşturur. 

Özellikle de yaş almanın negatif etkilerinden biri de dudakların yer çekimine yenik düşmesi kaybettiği hyaluronik asit oranı sebebiyle hacmini kaybetmiş ve sönmüş bir dudak görünümüne neden olmasıdır. 

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır? 

Dudak dolgusu öncesinde işlemi yapacak olan doktor yüz şeklinize en uygun dudak şeklini belirler. En güzel dudak şekilleri kişiye ve yüzüne göre değişkendir. Ne kadar dolgu yapılacağı belirlenir.

Herhangi bir alerjiniz olup olmadığı öğrenilir. Sonrasında ise belirlenen miktarda dolgu işlemi yapılması için dudak ve çevresine lokal anestezi yapılır. Lokal anestezi için uyuşturucu krem kullanılmaktadır.

Çok ince uçlu ve ağrı hissi vermeyen enjektör yardımı ile dolgu dudak altına yerleştirilir. Sonrasında doktorunuz eli ile şekillendirme yapıp dolgunun doğru yayılmasını sağlar. 

Devamında dudak kontürü oluşturmak için dudak çizgilerine biraz daha dolgu enjekte edilebilir. Dudak dolgusu yaptırmanın en iyi tarafı kişilerin sonucu anında görmesidir. Dudak dolgunlaştırma estetiği yaklaşık olarak 25-30 dakika sürer ve hasta uygulama sonrası günlük hayatına hemen dönebilir.

Dudak dolgusunda dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Kullanılacak dolgu miktarı; Dudak dolgusu yapılırken en önemli nokta dudaklara hangi oranda dolgu maddesi uygulanacağıdır. Yaş almaya bağlı olarak incelen dudaklara 1ml oranında, yapısal olarak dudaklarında incelik bulunan kişilere ise 2 ml oranında hyalüronik asit dolgusu kullanılmalıdır.
  • Dudak kenarları: Dudak dolgu uygulamasında dudak sınırları belirginleştirilmeli, dudak kenarlarının hafif yukarıya doğru kalkık olması sağlanmalıdır.
  • Uyum: Alt ve üst dudak arasındaki görsel ve estetiksel uyum sağlanmalı ve korunmalıdır.
  • Uygulama Noktaları: Dudak dolgusu uygulamasındaki en önemli nokta ise dolgu maddesinin dudağa hangi bölgeden uygulanması gerektiği. Uygulanacak alanın doğru seçilerek uygulanması halinde dudaklar gözalıcı dolgunluk ve estetik yapıda oluyor.

Dudak Dolgusu Uygulama Noktaları

Dudak üzerinde üç temel uygulama alanı bulunur. Dudağın profili, volümü ve projeksiyonu hedeflenerek dolgu işlemi yapılmaktadır.

  • Dudak Profili; üst ve alt dudak sınırını belirleyen çizgi, dudak profili olarak adlandırılır.
  • Dudak Volümü; alt ve üst dudak vermilion bölgesindeki hacimli alandır.
  • Dudak Projeksiyonu; alt ve üst dudakta vermilion dış sınır hattı ile ıslak-kuru vermilion arasındaki alan dudak projeksiyonu olarak adlandırılır.

Dudak üzerinde hangi noktadan ne kadar dudak dolgusu yapılacağı her kişide farklılık gösterir. Dudak ve yüz ile orantısı tüm insanlarda birbirinden farklı olduğu için hyalüronik asitin yapılacağı bölgeler de birbirinden farklı olmaktadır. 

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak DolgusuDudak dolgusu fiyatlarını belirlerken kullanılan dolgular ince yapılı olmalıdır. Dudaklarda orta yoğunlukta dolgularda kullanılabilir. Dudaklar için bazı dolgu markalarında özel üretilmiş içerikler vardır ve fiyatları değişkendir.

Bunlar dudak yapısını daha güzel gösterir. Ayrıca dudağın sınırlarının dolgu ile belirlenmesi de dudak yapısını güzelleştirmede önemlidir. 

Genellikle dudak dolguları 0.5 – 0,7 ml den başlayarak yapılır. Kontrol muayenesinde kalan dolgu 1 ml ye tamamlanabilir. Dudakları çok ince olan kişilerde bu dolgu miktarı 2 ml ye kadar çıkabilir. 

Dudak dolgusu fiyatlarını kullanılacak dolgu maddesinin markası ve miktarı, kullanılan teknik, doktor tecrübesi gibi durumlar etkilemektedir. 

Dudak Dolgusu Fiyatları 1 ml dolgu fiyatına göre verilir. Burada kullanılan dolgu miktarına doktorun uygulama ücreti dahildir.

Dudak Dolgusu Kimlere Uygundur?

Dudak dolgusu dudak boyutu küçük olanlara, alt ve üst dudak arasında orantısızlık olanlara, dudak çizgisi belli olmayan kişilere ve asimetri problemi yaşayanlara yapılır. Kısacası dudak şekli yüzüne uymayan ve dudaklarının görüntüsünden memnun olmayan herkese yapılabilmektedir. 

İnce dudaklı, dudak çizgisinin belli olmasını isteyen, daha çekici görünmek isteyen kadınlar dudak dolgusu yaptırabilir. Dudak dolgusu kadınların dudaklarını dolgunlaştırmak ve hacim kazandırmak için sıklıkla uygulanır.

Dudak dolgusu sadece dudağın kontürleri belirginleştirilecek, daha hacimli, dolgun dudaklara sahip olunması sağlanacak ve dolgunluk arttırılacaktır.

Dudak Dolgusu Sonrası İyileşme Nasıldır?

Dudak Dolgusu sonrasında aynı gün normal hayata dönüş yapabilirsiniz. İlk gün şişkinlik, kızarıklık veya hafif ödem oluşması normaldir. Şişkinlik ve ödem oluşmasını engellemek için buz uygulaması yapılabilir.

Dudaklarınıza ilk 2-3 gün herhangi bir darbe gelmemeli ve korumalısınız. Sonrasında dudak görünüm iyice oturacaktır.

Dudak Dolgusu Yaptırmak Ne Kadar Sürer? 

Dudak dolgusu enjeksiyonu ve öncesinde yapılan uyuşturma işlemi ile beraber 30 dakika sürer. Sonrasında krem sürülerek işlem bitirilir. Dudaklarda hafif bir ödem olması normaldir. Hemen günlük hayata dönebilirsiniz.

Dudak Dolgusu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Dudak dolgusu etkisini işlem sonrasında hemen görebilirsiniz. Ancak ödemde olacağından istenenden fazla görünebilir. Bu nedenle net sonuç için 3-7 gün beklemek ve ödemin geçmesinden sonra son sonucu görmek doğru olacaktır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Dolgu uygulamalarında kalıcılık süresi sonsuza kadar değildir. Genellikle dolgu uygulamalarında kalıcılık süresi 8-12 ay arasında değişkenlik göstermektedir. 18 aya kadar uzayabilir. Dolgu zamanla vücut tarafından emildiğinden, etkisini kaybeder ve etkinin devamı için tekrarlamak gerekmektedir.

Dudak Dolgusu için En Uygun Yaş Nedir?

Dudak dolgusu için en uygun yaş +18 yaş sonrasıdır. Yasal ebeveyn izni ile 18 yaş altına da uygulanabilir.

Gençlik dönemi estetik kusurlarımızı en çok gördüğümüz dönemdir. Bu dönemde 18-30 aralığı en tercih edilen yaşlardır. Aynı zamanda yaş alma ile beraber dudak dokusu zamanla azalır ve dudaklar incelir. Bu nedenle 45 yaş sonrası dönemde dudak dolgusunun tercih edildiği dönemdir.

Tekrar Tekrar Dudak Dolgusu Yaptırabilir Miyim?

Dolgunun hacmini kaybettiğini hissetmeye başladığın an tekrar dolgu uygulaması yapmak mümkündür, hatta ikinci dolgunun çoğu zaman daha kalıcı olur. 

Ancak fazla yapılan dolgular bir süre sonra dudaktan dudak üstüne ya da altına doğru cilt altında kayabilir. Bu ördek dudağına benzer, çirkin bir görüntü oluşturur. Bu durumda beklemek ya da eritilerek bir süre bekledikten sonrası tekrar dudak dolgusu yapılması önerilir.

Dudak Dolgusu Markası Önemli Mi?

Dermal dolguların pek çok marka ve içeriği bulunmaktadır. Bunların içeriği ve yapısı her dolguda değişkendir. Hangi dolgunun uygulanması gerektiğini doktor belirlemelidir. 

Dolgunun yapısı ince ve yumuşak olmalıdır. Dudakta sert yapıda dolgular kullanılması şekil bozukluklarına neden olabilir. Hatta farklı markaların sadece dudak dolgusu için üretilen çeşitleri vardır. Marka seçerken önemli olan FDA onaylı bir dolgu markasını tercih etmektir.

Dudak Dolgusu Riskli Mi? 

Tüm estetik operasyonlar doğru bir şekilde işinin uzmanı doktorlar tarafından steril ortamlarda yapılmadığı sürece riski yoktur.

Bu konuda uzmanlaşmış doktorlar tarafından yapılmadığında dudak nekrozuna kadar giden kalıcı riskler içerir. 

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri Var Mı?

Dudak dolgusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu cilt uyumlu dermal dolgular kullanıldığından emin olmak ve mutlaka uzman hekim tarafından enjeksiyon işleminin gerçekleştirilmesi gerektiğidir.

İşlem öncesinde mutlaka kişiye ait özel bir form oluşturulup hastanın tüm tıbbi geçmişi ile ilgili doktorun bilgilendirilmesi çok önemlidir.

Dolgu işlemleri doğru yapıldığında herhangi bir yan etki yaşanmaz. 

Fakat bazı kişilerin vücutlarının daha hassas olması nedeniyle geçici morarma ve kızarıklık durumları görülebilir. Eğer bu yan etkiler uzun zaman boyunca geçmez ise mutlaka işlemi yapan doktor ile görüşünüz.

Dudak Dolgusu ile His Kaybı Olur Mu?

Dolgu enjeksiyonu sonrası ilk günler his kaybı yaşanabilir. Hatta dudaklarda dolguların varlığı hissedilebilir. Bu dolgu hissi zamanla kaybolacaktır.  Kaybolduktan sonra herhangi bir hissizlik yaşanmaz.

Dudak Dolgusu Acıyor mu?

Dudak dolgusu 30 dakika gibi kısa bir işlem süresi bulunuyor. İşlem yapmadan önce dudakları lokal anestezi ile uyuşturulur. Ayrıca içeriğinde lidokain içeren dolgular tercih edilirse herhangi bir acı ve ağrı olmaz. . Günlük yaşantınıza ise hemen işlem sonrası dönebiliyorsunuz. 

Dudak Dolgusu Sonrasında İz Kalır Mı?

İşlem herhangi bir cerrahi uygulama gerektirmediği için sonrasında iz kalma gibi bir durum yaşanmaz. Dolgu maddesi ince uçlu enjektörler yardımı ile dudağa enjekte edilir. Kısacası işlemde kesi atılmadığı için sonrasında iz kalması imkansızdır. 

Dolgu ile Dudak Asimetrisi Düzelir Mi? 

Asimetri dudağı ortadan böldüğümüzde sağ ve sol tarafın birbirinden farklı görünümde olmasıdır. Dudak dolgusu ile bu farklılıklar giderilebilir.

Asimetri ve üst- alt dudak arasında yer alan boyut farklılıkları için dolgu uygulaması güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. 

Dudak Dolgusu Sonucundan Memnun Değilim, Ne Yapmalıyım?

İyileşme sona erdiğinde dudak dolgusundan rahatsız olursanız ve eski haline dönmek için dolgu eritme işlemi yapılır.  Dolguyu eritmek için hiyalüronidaz isimli enzim kullanılır.

Bu enzim dudaklara enjekte edilerek, dudaklarınızda yer alan dolgu eritilir ve etkisi kaybolur. Sonrasında tekrardan dolgu yaptırabilirsiniz.

Eğer dudaklarınız hala ince geliyor ise bir süre bekleyip sonrasında biraz daha dolgu yaptırmak mümkündür.

Kalıcı Dudak Dolgusu Mümkün Müdür?

Kalıcı dudak dolgusu için dudağa silikon dudak protezi yerleştirilebilir. 

Ancak yerleştirildikten sonra çıkarılması zordur, cerrahi gerektirir. O nedenle bu konuda iyi karar vermek gerekir. Günümüzde çok tercih edilen bir dudak büyütme şekli değildir.

Bunun yerine dudak dolgusu hem kontrollü büyütme yapabildiğinden hem zamanla geçtiğinden ve istenmediği zaman eritme mümkün olduğundan tercih edilir.

Hamilelikte ve Emzirirken Dudak Dolgusu Yapılır Mı?

Her ne kadar lokal yapılan bir uygulama olsa da herhangi bir risk almamak adına yapılması önerilmez.

Erkekler Dudak Dolgusu Yaptırabilir Mi?

Dolgu uygulamalarında cinsiyet farkı yoktur. Erkekler de dudaklarını dolgunlaştırmak ve belirginleştirmek için dudak dolgusu yaptırabilir. Dudak dolgusu erkeklerde kadınlara benzer şekilde yapılır ve her aşaması aynıdır.

Lip Lift mi? Dudak Dolgusu mu?

Lip Lift ve dudak dolgusu işlemlerinin her ikisi de estetik alanında dudak büyütme kategorisine girer ama bu işlemler bazı noktalarda birbiriyle benzerlik gösterse de işlemler sonrasında elde edilecek sonuç aynı değildir.

Dudak dolgusunda şekillendirme işlemi, dudağa enjekte edilen dolgu maddesiyle sağlanırken Lip Lift uygulamasında ise burun altında açılan küçük bir kesi aracılığıyla burun ile üst dudak arasındaki fazla deri alınarak bu mesafe kısaltılır.

İşlem sonucunda burun ile dudak arasındaki mesafe yüzü ile daha orantılı hale getirilir aynı zamanda üst dudak yukarı kalktığı için daha büyük görünür. Lip lift sadece üst dudak için etkilidir. 

Üst dudak dolgunlaştırma için, İki işlem arasındaki en temel fark, Lip Lift uygulamasının kalıcı bir etkiye sahip olması, dudak dolgusunun etkisinin ise geçici olmasıdır. Lip Lift uygulamasında ise sadece üst dudağınızın görünümünde değişiklik olacaktır. 

Hangi işlemin yeterli olduğuna hastanın dudak şekli ve bu konudaki beklentileri karar verecektir. Bu nedenle ‘Dudak dolgusu mu, Lip Lift mi?’ sorusunun kesin bir cevabı yoktur, hangisinin tercih edileceğine hastanın beklentisine göre karar verilmelidir.