Labioplasti ameliyatı özgüvenini geri kazanmak isteyenler kadınlara önerilen ve özel bölgesindeki iç dudak sarkması problemlerini görmezden gelmek istemeyen kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Her kadın benzersiz yaratılmıştır. Günümüzde kadınlar genital bölgelerinde uzun ve sarkık görünen küçük dudaklardan (labia minora) ya da dış dudaklarından rahatsızlık duyarlar.

Özellikle sarkık iç  dudak görüntüsü, mayo ve ince pantolon giydiklerinde rahatsız edici olabiliyor ya da ilişki sırasında ağrıya ve cinsellikten utanmalarına neden olabiliyor.

Bu tip fizyolojik ya da psikolojik sorunlar karşısında özgüven kaybı yaşayan kadınlar için, iç ve dış dudakların yeniden şekillendirilmesi gerekir.

Labia minoraların yani genital bölgedeki iç dudakların uzun, sarkık olması ya da eşit ölçüde olmaması gibi durumlarda rahatsızlığı ortadan kaldırmak veya içi boşalmış veya sarkmış dış dudaklar için estetik olarak Labioplasti denilen Labia Küçültme ya da iç dudakları yeniden şekillendirme ameliyatı yapılabilir.

Genital İç Dudaklar (Labium) Neden Sarkar?

İç dudak sarkması labia minoraların hipertrofisi olarak adlandırılır. Bunun nedeni doğuştan ya da sonradan olabilir. Kadınlarda genital bölgede bulunan vajina çıkışındaki dudaklara labia minora onları örten dudaklara labia majora denir.

Kadınların genital bölgesinde yer alan iç dudaklar (labium minora) vajina çıkışında yer alır. İç dudaklar iki taraflıdır ve klitoris üzerinden vajina girişine doğru uzanır. 

Genital bölgenin anatomisine baktığımızda dış dudaklar, iç dudakların üzerlerini örterler. Böylelikle normalde dışarıdan bakıldığında iç dudaklar görülmez. Fakat yapısal olarak doğuştan gelen faktörlerden dolayı sarkık iç dudaklar, dış dudakların arasından görünebilir.

İç dudakların normalden büyük veya sarkık olduğu durumlarda cinsel ilişki sırasında dudaklar içeri doğru kıvrılarak kadınların canını acıtır. Aynı zamanda sarkan iç dudaklar genital hijyen konusunda da kadınlara rahatsızlık verebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Dış dudak sarkması ise yaşla birlikte yer çekiminin etkisi ile derinin sarkması ve cilt altı yağ dokusunun azalmasından kaynaklanan içi boş bir dudak görüntüsüne neden olur. Bu sarkık ve boş görüntü dışardan iç çamaşırı ya da pantolon üstünden görünebilir ve labioplasti ile düzeltilebilir.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Genital İç dudak estetiği Labioplasti; genital bölgedeki iç dudakların belirgin olarak uzun, daha sarkık ya da asimetrik olması durumunda iç dudakların şeklinin değiştirilmesi, küçültülmesi, klitoris üzerindeki derinin inceltilmesi ve vajinal açıklığın tekrar ayarlanması veya dış dudakların küçültülmesi dolgunlaştırılması operasyonlarıdır.

İç dudak küçültme ameliyatında genellikle V ya da kama şeklinde doku çıkartılır. Kalan uçlar dikilerek ve serbest kenarlar korunarak doğal bir görüntü sağlanır.

Genital bölgedeki iç dudaklar yağ ve kıl hücresi içermezler. Bu bölge genellikle kan damarları ve sinir uçlarından meydana gelir. Labioplasti ameliyatı için hekim önerisi arayanlar mutlaka alanında uzman hekimleri tercih etmeliler.

Cinsel açıdan kadınların zevk almasını sağlayan klitoris noktası da bu bölgede olduğu için Labioplasti estetiğinde oldukça hassas davranılmalıdır.

Dış dudak (Labia Majora) estetiğinde sorunlar biraz daha farklıdır. Genellikle estetik beklenti genital dış dudakların dolgun görünmesidir. Ancak bu dolgunluk çamaşır üstünden görünmeyecek şekilde olmalıdır.

Dış dudaklar yaşla ve yer çekiminin etkisi ile sarkar ve içleri boşalır. Bu durumda dış dudak estetiği yapmak gerekir. Vulvoplasti denen dış dudak estetiğinde, genital görüntüyü idealize etmek için dış dudaklar küçültülür ve yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırılır.

Labioplasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

İç dudak labioplastisi genellikle doğuştan gelen yapısal nedenlerle yapılmaktadır. Bu yapısal nedenler:

  • Hipertrofi (iç dudağın normalden daha büyük olması),
  • Asimetri (iki dudak arasındaki eşitsizlik),
  • Çok belirgin bir yapısal sorun olmamasına rağmen hoşnutsuzluk üreten estetik kaygıların giderilmesi amaçlarıyla yapılmaktadır.
  • İç dudaklardaki deformiteler zamanla, yani sonradan da ortaya çıkabilmektedir. (renk koyulaşmaları, doğumdaki epizyotomi kesileri ve dikiş izleri, Bartholin bezi çıkartma operasyonlarına ait izler gibi)

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı yaklaşık 45 dakika 1 saat kadar sürer. Sedasyon denilen hafif uyku hali ve lokal anestezi ile uygulanabildiği gibi genel anesteziyle de uygulanabilir.

Labioplasti ameliyatı regl döneminden hemen sonra yapılır. İşlem öncesinde doktor, küçülmenin tam olarak nereden yapılacağını belirler, daha sonra bölge temizlenir ve bir kesi ile fazla olan doku çıkartılarak, şekil verilip yeniden birleştirilerek şekil verilir.

Böylece vajinanın iç dudakları daha düzgün görünümlü bir forma sokulur.

Eğer dış dudak sarkması varsa dış dudaklardan fazla doku çıkarılarak dış dudaklar küçültülür veya liposuction ile alınan yağlar enjekte edilerek bu bölgedeki boşluklar doldurulabilir. 

Labioplastide kullanılan medikal dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerin sonradan alınmasına gerek kalmaz. Hasta ameliyattan sonraki gün iş hayatına dönebilir.

Ortalama bir ay sonra ameliyat izlerinin tamamen kaybolduğunu görebilirsiniz. Labioplasti ameliyatının hamile kalmaya, doğum yapmaya veya idrar yapmaya engel değildir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Labioplasti ameliyatı fiyatları iç dudak veya dış dudak estetiğine ve yağ enjeksiyonu yapılmasına göre değişkenlik gösterir. Genel ya da lokal anestezi altında yapılmasına, doktorun bu konudaki tecrübesine ve hastane donanımına göre fiyatlar değişkenlik gösterir. Labioplasti farklı bir genital estetik cerrahi ile birleştirilirse de labioplasti fiyatları değişecektir. 

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Labioplasti ameliyatı sayesinde genital bölgede normal ve estetik bir görünüm sağlanır. İyileşme sonrasında ameliyat iz kalmaz. Labioplasti estetiğinden sonra kıyafetlerinizin üzerinden bir potluk görülmez.

Kendinizi daha güzel ve çekici hissedersiniz. Labioplasti yaptıran kadınlar, ameliyat sonrası cinsel ilişkiden daha fazla haz aldığını söylüyorlar. 

Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel de oluşturmaz ve kızlık zarına kesinlikle zarar vermez. Kızlık zarı operasyon bölgesinden 4-5 cm o daha içerdedir.

Genellikle labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme iki hafta sürer. İlk bir hafta ödem ve hafif rahatsızlık hissi olur. Labial kesiler çok çabuk iyileşir ve nadiren seçilebilir.

Dikişler eriyebilen dikiş olduğundan almaya gerek yoktur. İlk 2 hafta ağır egzersizden, ilk altı hafta vajinal ilişkiden kaçınılmalıdır. Günlük duş alınabilir.

Labioplasti vajina iç dudaklarda meydana gelen deformasyon sonucu yapılan bir ameliyattır. Labioplasti estetiği iç dudaklardaki sarkmayı gidermek için derinin gerilerek fazla derinin çıkartılması şeklinde yapılır. Ortalama 1 saat süren bu işlem oldukça kolay ve hızlıdır.

Ameliyat sonrasında aynı gün eve dönülebilir. Günlük yaşantıya dönme süresi 1 haftadır. Bu süreçte operasyon bölgesinde şişlik, morarma, ağrı görülebilir.

Doktorun verdiği ağrı kesici kullanılarak ve soğuk kompres uygulayarak rahatlama sağlamak mümkündür. 15 gün sonrasında ameliyat bölgesi tam olarak iyileşmiş hale gelir.

Labioplasti operasyonları süreç anlamında hastadan hastaya değişiklik gösterebilen operasyonlardır. İyileşme sürecinde hastaya önemli sorumluluklar düşer. Eğer bu süreçte gereken hassasiyet ve özeni gösterirseniz iyileşme sürecini sorunsuz ve kısa sürede atlatabilirsiniz.

Öncelikle ameliyat sonrasında bölgenin hijyenik kalması oldukça önemli. Operasyon sonrası tuvalet ihtiyacınızı gördüğünüzde bölgeyi dikkatli bir şekilde kurutmanız lazım.

Bölgede kıllanma yaşanması süreç dahilinde hijyenik anlamda olumsuz bir etki yaratmaz. Dolayısıyla bölgeyi temizlemek için epilasyon, ağda, jilet vb işlemleri ortalama 4 hafta kadar uygulamayın. Bu sürecin sonunda da mutlaka doktorunuzun onayını alın.

Havuz, deniz, hamam ya da sauna gibi nemli ortamlardan uzak durun. 4 hafta spor yapmaktan kaçının. Spor esnasında yaptığınız zorlayıcı esneme hareketleri iyileşme süreci için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yine 4 hafta boyunca cinsel ilişki de yaşamamanız iyileşme sürecinin sorunsuz geçmesi açısından gereklidir. Aklınıza takılan farklı sorularınız varsa mutlaka operasyon öncesinde de doktorunuzla paylaşmanızı öneriyorum.

Labioplasti Sonrası His Kaybı Olur Mu?

Labioplasti AmeliyatıLabioplasti genital iç dudak ameliyatıdır. Bu ameliyatta klitorise herhangi bir müdahalede bulunulmadığından sonrasında his kaybı yaşanmaz. Genellikle cinsel hayat üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Labioplasti Hangi Vajinal Sorunları Çözer?

Labioplasti kadın genital bölgesinde bulunan labium minora denilen iç dudak ve labium minora denilen dış dudakları kapsayayn bir cerrahidir. Ancak genellikle iç dudak estetiği için kullanılan bir terimdir.

Labioplasti labiumların şeklini ve büyüklüğünü düzeltmek ve estetik bir görünüm sağlamak için uygulanır.

Labioplasti ile Barbi Vajina Estetiği Aynı Mı?

Labioplasti Barbi Vajina estetiğinin bir parçası olabilir. Barbi vajina estetiği, dolgun dış dudaklar ve dış dudakların içinde kalan düzgün şekilli iç dudakları içerir.

Barbi vajina estetiğinde eğer iç dudaklar dış dudakların içinde kalıyor ise sadece dış dudakları dolgunlaştırmak yeterli olacaktır. Ancak dış dudakların arasından sarkan iç dudaklar var ise hem iç dudaklar küçültülüp jemde dış dudaklar dolgunlaştırılarak barbi vajina estetiği yapılabilir.

Labioplasti Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

Labioplasti öncesi özellikle büyük dudaklar nedeni ile ağrılı cinsel ilişki yaşayan kadınları olumlu yönde etkiler. Ayrıca düzgün görünümlü genital bölge özgüveni arttıracağından kadın kendisini daha iyi hissedeceği için alınan haz artabilir.

Labioplasti Bakirelere Yapılabilir Mi?

Labioplastinin bekaret zarı olan hymen ile ilgisi yoktur ve bakirelerde yapılabilir. Labioplasti kızlık zarına herhangi bir zarar vermez.

Lazer ile Labioplasti Yapılır Mı?

Labiumların görünümünü düzeltmede ya da küçültmede lazerlerin bir etkisi yoktur ya da çok azdır. Daha çok renk açmada ve vajinal rejuvenasyon da lazerler kullanılmaktadır.