Kol germe estetiği ile kollardaki deri sarkmasından ve fazla yağlardan kurtulup daha sıkı ve ince kollara kavuşabilirsiniz. Yaşın ilerlemesi, sık kilo alıp verme gibi sebepler kolun iç bölgesinde deri sarkmasına sebep olur.

Özellikle üst kol bölgesinde görülen sarkma, kişilerin kendilerini daha yaşlı hissetmelerine ve özgüven problemi yaşamalarına neden olur.

Kol Germe Estetiği (Brakioplasti) Nedir?

Kol germe estetiği (Brakioplasti), yaşlanma veya fazla kilo vermeye bağlı olarak, kollarda oluşan yağlı ve sarkık görünümün düzeltilmesini sağlayan fazla derinin çıkarılması ve fazla yağların alınmasını içeren estetik cerrahi uygulamadır.

Üst kol bölgesinde deri ve deri altı dokusu kolun diğer bölgelerine göre daha gevşektir ve iç kollardaki deri vücudun diğer blgelerine göre daha incedir. İlerleyen yaş yada fazla kilo vermeye bağlı ile artarak seyreden kol sarkmalarının tek çözümü cerrahi yöntemlerdir.

Kol bölgesindeki yağlanma ve deri sarkmasının derecesi ameliyatın planlanması ve içeriğini belirler.

Cerrahi yöntemde kol bölgesindeki fazla yağlar vaser liposuction yöntemiyle alınır ve kalan fazla deri alınıp kol gerilir. Ayrıca kollardaki kesi izi kol içinde saklanmaya çalışılır. İz, kolun iç ve alt kısmında kola paralel şekilde uzanır.

kol germeKol Derisi Neden Sarkar?

Kollardaki sarkmaların ana sebebi kilo kaybı, yaş faktörü ve yer çekimidir. Kilo kaybı ve yaşlanmayla birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde kollarda sarkma görülebilir.

Yaşlanmaya Bağlı Kol Sarkması

Yaşlanma faktörü ile birlikte kollarda sarkıklık görülebilir, bu çok normaldir. Bunun önüne geçmek için ne kadar erken yaşlarda önlem alırsanız o kadar geç kol sarkması problemiyle yüzleşirsiniz.

Kollarınızı sıkı tutacak egzersizler ve kas yoğunluğunu artıracak hareketlerle kollarınızı daha genç göstereceksiniz. Yaşınızın ilerlemesiyle birlikte cilt eski esnekliğini kaybeder.

Sıkılığını kaybeden kol derisi de yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkar. Egzersiz yaparak bu sarkmayı birkaç sene de olsa ileri atabilirsiniz.

Ancak spora rağmen sarkma sarkma başladığında erken dönemde medikal cihazlarla ameliyatsız kol germe yapmak bu sürecin ilerlemesini yavaşlatacaktır.

Bu cihazlar kol derisindeki kolajen lifleri uyararak sıkılaşmayı sağladığından uzun süreçte sarkmanın azalmasına ve cildin sıkılaşmasına neden olacaktır.

Yağlanmaya Bağlı Kol Sarkması

Yağlı ve kalın kollarda daha çok sarkma görünebilir. Sık sık kilo alıp vermek yada bariatrik cerrahiler sonrası aşırı kilo kaybı kolların iç derisinin aşağı doğru sarkmasına yol açar. Kilo verme ile beraber yağ dokusu kaybı ile de kol sarkması görülebilir.

Eğer zayıflamaya rağmen kollarda incelme olmaz ise liposuction ile yağların alınması hem kolları inceltecek hem de sarkmayı giderecektir. Zayıflama sonrası kol sarkmasının derecesine göre medikal cihazlar ile ya da ameliyat ile kol germe estetiği (Brakioplasti) yapılabilir.

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Kol germe ameliyatı (Brakioplasti), kol kaldırma veya arm lifting olarak da bilinir. Kol gerdirme işlemi, üst kollarınızın iç kısmındaki sarkma, gevşeme ve deformasyonu tedavi etmek için yapılan cerrahi bir ameliyattır.

Kol germe estetiğinde koldaki derinin sarkmasına göre farklı cerrahiler önerilebilir.

Kol sarkma dereceleri şu şekilde sınıflandırılabilir: Kollar her iki yana açıldığında üst kol içlerinde sarkan deri miktarı ölçülür

 • Tip 1 – Kol içlerinde sarkan deri yoktur ancak kollarda yağ birikimi vardır.
 • Tip 2A-  Kol derisinde sarkma 5 cm altındadır ve az miktarda yağlanma vardır.
 • Tip 2B – Kol derisinde sarkma 5-10 cm arasındadır ve büyük miktarda yağlanma vardır.
 • Tip 3 – Kol derisinde sarkma 10 cm üzerindedir ve büyük miktarda yağlanma vardır.
 • Tip 4 –  Kol derisinde sarkma 10 cm üzerindedir ancak yağlanma yoktur.

Bu tiplemeye göre farklı cerrahiler yada medikal cihazlar tercih edilebilir. Eğer deride sarkma yok ancak kol kalınlaşmış ise liposuction tek başına yeterli olabilir.

Ancak kolda sarkma ve yağlanma var ise kol germe ameliyatı (Brakioplasti) ile beraber liposuction yapılabilir. Eğer sadece deride sarkma var ise kol germe tek başına yeterli olacaktır.

Bazen koldaki yağların liposuction ile alınması kol derisinde sarkmaya neden olabilir. Bu durumda kol liposuctionı ile beraber J plazma yapılması önerilir.

is dirsek ile koltuk altı arasındaki sarkan deri kesilerek dışarı atılır. Kalan deri ise daha sıkı bir görüntü için gerilerek tekrar kol şekillendirilir.

Kol germe ameliyatı (Brakioplasti) kolun iç yüzünden fazla derinin çıkarıldığı ve kol derisinin tekrar gerilerek dikildiği, dikişlerin iç kol yüzeyine yerleştirilmesinden dolayı dışardan görülmeyen bir cerrahi işlemdir. 1-2 hafta korse giymeyi gerektirir. Sonuç kesin ve etkilidir.

BrakioplastiKol Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kol germe ameliyatı kollarda sarkması olan ve bundan rahatsız olan kişilere önerilir;

Aşırı kilo veren kişilerde cilt altındaki yağların erimesiyle kollarda sarkmaları olan kişiler,

40 yaş üstü kadınlarda yaşa bağlı sarkması olan kişiler

Post bariatrik cerrahi sonrası kol sarkması yaşıyan kişiler kol germe(Brakioplasti) için uygundur.

Kol germe ameliyatını, genel sağlık durumu uygun olan, sorunu medikal işlemler ile çözülmesi mümkün olmayan kişiler kol germe ameliyatı olabilirler.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kol germe ameliyatına (Brakioplasti) karar vermeden önce muayene olunması ve sarkmanın derecesinin belirlenmesi önemlidir. Bu muayenede kişinin beklentilerini doktoru ile paylaşması doktorun ameliyatı planlamasındaki en önemli belirleyicidir. Aynı zamanda kişinin kullandığı ilaçlar ve hastalıklar doktoru ile paylaşılmalıdır.

Genel anestezi gerektiren tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyattan en az 1 hafta önce, kan sulandırıcı ilaç, hormon ve bitkisel çayların kullanımını kesmelidir. Ayrıca yara iyileşmesini bozduğu bilinen sigara ve içki  kullanımı kesilmeli yada azaltılmalıdır.

Kol Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Kol germe estetiği genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılır. Kol derisindeki sarkma oranı ve deri altı yağ dokusunun kalınlığına bağlı olarak, yapılacak operasyonun tekniğine hasta ve doktor ortak karar verir. Bu teknikler liposuction ve kol germe ameliyatını içermektedir.

Ameliyat yapılırken kollarda sarkma ile beraber kalınlaşma var ise ve bu yağlanmaya bağlı oluşmuşsa, ilk olarak liposuction yapılır. Koldaki kalınlaşma ve yağlanma için küçük kesiler açılarak liposuction yapılır ve kola istenen şekil verilir.

Sonrasında sarkan deriyi çıkarmak ve kol derisini germek için fazla deri boyutunca uygun bir kesi, kol içinde yapılır ve bu kesi kol kalınlığına uygun şekilde çıkarılır. Kalan deri kısımları dikişler ile birleştirilerek kapatılır ve hastaya uygun bir korse giydirilir.

Bazı kişilerde buradaki deri sarkması yada liposuction sonrası deri bollaşması sadece koltuk altında görülebilir. Bu tarz hastalarda minimal dikişlerle koltuk altındaki fazla deri alınır.

Eğer derideki boşluk dirseğe kadar devam ediyorsa dirsekten başlayarak koltuk altına doğru uzanan bir kesi ile kol germe ameliyatı (Brakioplasti) yapılır.

Tüm bu sarkma ve yağlanma dereceleri kol içindeki kesi izini belirler. Kesi sarkıklığın olduğu bölgeye göre koltuk altından dirseğe kadar olabilir. Kesi izi kol içinde kaldığından normal vücut duruşu içinde görülmez ancak kollar kaldırıldığında görünür olur.

Kol germe estetiği sonrası kol eski haline dönmez. Ancak hasta aşırı kilo alıp vermeyi alışkanlık haline getirmişse, kol kalınlaşmaları ve sarkmaları kaçınılmaz olacaktır.

Kol Germe Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kol germe estetiği ameliyatı genel anestezi altında yaklaşık olarak 1-3 saat arası sürer. Operasyondan sonra ikinci günde duş alabilirsiniz.

Kol germe ameliyatı (Brakioplasti) sonrasında, yaklaşık olarak 6 hafta boyunca kol korsesi takılması gerekmektedir. Kol korsesi hem ödem (şişlik) ve morlukların azalmasını sağlar, hem de şeklin bozulmasını önler. Normal şartlar içeren rutin hayata bir hafta sonra dönülmektedir.

Operasyondan sonra ilk 2 hafta dikişlerin açılmaması için kollar fazla açılmamalı ve dikişler doktorun talimatları doğrultusunda temiz tutulmalıdır.  6 hafta boyunca kolları fazla zorlamamaya itme ve çekme gibi hareketlerden uzak durmaya ve ağır eşyalar taşımamaya özen gösterilmelidir.

Kol germe operasyonu sonrasında kollarda yoğun bir ağrı ya da acı hissedilmez, yine de oluşabilecek ağrılar reçetelendirilen ağrı kesiciler ile hafifletilmektedir.

Kol Germe Estetiği Fiyatları

Kol germe estetiği fiyatları sarkmanın derecesine, ameliyatın içeriğine göre değişebilir. Aynı zamanda doktorun tecrübesi ve hastanenin donanımı kol germe ameliyatı fiyatlarında değişkenliklere neden olabilir.

Kol Sarkmasının Derecesi Tedaviyi Değiştirir mi?

Kol germe ameliyatı (Brakioplasti) öncesi kol sarkıklığının derecesi belirlenmelidir. Kol sarkmasını belirlemek için kollarınızı bedeninizden uzağa paralel bir şekilde uzatmanız önerilir.

Böylece kol altındaki sarkıklıklar daha net görülecektir. Sarkıklık derecesi sadece derinin sarkmasına mı bağlı yoksa yağlanmadan dolayı ağırlık etkisi ile mi oluşuyor belirlenmelidir.

Sarkıklığın derecesine göre size en uygun kol estetiği önerilecektir. Eğer kol sarkıklığınız yoğun değil ve sadece derinin gevşemesine bağlı ise ameliyatsız kol germe işlemlerini değerlendirebilirsiniz.

Ancak yağlanma ile beraber sarkma mevcut ise liposuction ile beraber J plazma cihazı uygulanır. J plazma plazma enerjisi ile derinin sıkılaşmasını içerir ve sarkma bu uygulama ile giderilebilir.

Ancak ileri düzeyde deri gevşekliğine bağlı sarkmalarda cerrahi olarak fazla derinin çıkarılması olan kol germe ameliyatı daha uygun olacaktır.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Üst kol bölgesinde deri ve deri altı dokusu daha gevşektir. Ağır derecede seyreden sarkmaların tek çözümü cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemde kol bölgesindeki fazla yağlar vaser liposuction yöntemiyle alınır ve kalan fazla deri alınıp kol gerilir.

Kesi izi kol içinde saklanmaya çalışılır. İz, kolun iç ve alt kısmında kola paralel şekilde uzanır.

Kol germe estetiğinde üst kola boydan boya yapılıyorsa kol içinde uzun bir iz kalabilir. Kolun iç arka tarafına gizlenen bu iz kolay kolay görülmez. Bazı kişilerde ise kol sarkması sadece koltuk altı bölgesinde görülür. Bu durumda sadece bu bölgedeki fazla deri kesilir. Minimal sarkmalarda daha az iz kalır.

Eğer kollardaki sarkmalar rahatsız edici olsada, ameliyat sonrası oluşan iz genellikle daha az rahatsız edicidir. Kol germe sonrası kalan izler lazer tedavileri ile giderilebilir.

Kol Sarkmaları Evde Nasıl Giderilir?

Kol sarkmaları için krem, sıkılaştırıcı korse, kol egzersizleri geçici çözümler sunabilir. Fakat ileri derece kol sarkması olan hastanın bu sorundan kurtulmak için tek ve kalıcı çözüm yöntemi ameliyattır. Eğer kol bölgesindeki yağlanma sizi çok rahatsız ediyorsa ameliyat olmanız kaçınılmazdır.

Ameliyatsız Kol Germe Yapılır Mı?

Kol sarkması fazla değil, yağlanma yok ise ve sadce kol içindeki deride hafif sarkma ve gevşeme var ise ameliyatsız kol germe yapılabilir.

Ameliyatsız kol germe için kullanılan çok etkili iki tedavi Thermage Body ile yapılan radyo frekans uygulaması ve Morpheus 8 ile yapılan altın iğne uygulamasıdır. Thermage tek seansda etkili olurken, Morpheus 8 için 3 seans gerekir.

Unutmamak gerekir ki cihazlar ile ameliyatsız yapılan kol germe cerrahi kadar etkili değildir ve bu nedenle hasta seçimi çok önemlidir.

Uygun olmayan sarkmış kollarda bir miktar etkisi olsa da istenen görünümü sağlayamayabilir. Bu nedenle muayene sırsında doktorunuz en etkin tedaviyi önerecektir.

Ameliyatsız Kol Germe Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Ameliyatsız kol germe kollarında yağlanma olmayan ancak kol içi derisinde hafif sarkma olan kişiler için uygundur. Ancak 5 cm üzerinde sarkmalar için etkili değildir ve kısmen sarkmayı azaltır ama tamamen gidermez.

Kol Germe Estetiği Yazın Yapılır Mı?

Kol germe estetiği her mevsim yapılabilir fakat yaz aylarında tatile gitmeyi planlayanlar için kol germe ameliyatı uygun değildir. Kol germe estetiğinden sonra ilk 10 gün kollarınızı dinlendirmeli ve mutlaka güneş ışığından korumalısınız.

Dikişleriniz kapanana kadar deniz ve havuzdan uzak durmalısınız. Bu nedenle genellikle kol germe estetiği kış aylarında daha rahat ve konforlu olabiliyor.

Kol Germe Sonrası Sarkma Tekrarlar Mı?

Kol germe ameliyatlarının sonucu ve başarısı çoğunlukla uygulanan tekniğe ve germe miktarına bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak kişinin deri elastikiyeti de oldukça önemlidir. Kol germe ameliyatı esnasında kolu en uygun olacak şekilde gerilir.

Fakat yine de eğer hasta ameliyattan sonra aşırı kilo alıp verirse kolda yeniden sarkma görülebilir. Ayrıca yaşın çokça ilerlemesi ve yerçekimi etkisi gibi etkenler kol bölgesinde yeniden sarkmaya yol açabilir.

Yine de görüntü ilk günkü gibi olmayacaktır. Eğer ameliyatınızı olduktan sonra düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme programlarını hayatınıza dahil ederseniz, kol germenizin tekrarlama riskini en aza indirgemiş olursunuz.

Sadece Yağ Alma (Liposuction) ile Kolda Sarkma Sorunu Giderilebilir Mi?

Kol sarkması sadece yağların değil o bölgedeki deriden de kaynaklanır ve liposuction kolu inceltmek için yapılan bir tedavidir. Ayrıca kalın kollara yapılan liposuction sonrası da bollaşan deri nedeni ile kolda sarkma olabilir.

Ancak liposuction sonrası kullanılan J plazma ile bu deri sıkılaştırılabilir ve kol germe ameliyatı yapmaya gerek kalmaz. Ancak burada sarkmanın derecesi ve neden kaynaklandığı önemlidir. Kol sarkması fazla olan kişilerde sadece liposuction ve J plazma yeterli olmaz.

Kol Germe Sonrası Kollarımı Ne Zaman Kullanabilirim?

Kol germe ameliyatından sonraki ikinci gün duş almaya başlayabilirsiniz. Günlük hayatınızda kollarınızı 3.günden itibaren kullanabilirsiniz fakat spor yapmak için mutlaka 6 hafta boyunca beklemenizi öneririz.

Kol germe ameliyatından sonra kollarınızı kullanırken kalp hizasının üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. İlk aylarda ağır bir şey kaldırmamalı, yük taşımamalısınız. Kollarınızdaki dikişlerin tamamen iyileşmesi 2 haftayı bulacaktır.

Kol Sarkması İlaç ve Kremlerle Önlenebilir Mi?

Kol sarkmasını ilaç ve kremler ile önlemek çok zordur. Ancak spor yapmak yağlanmayı azaltmak ve cildi nemlendirmek bu bölgedeki cildi korumak için önemlidir.  Kilo alıp vermemeye de dikkat etmek gerekir. Kilo alıp verdikçe özellikle kol içlerindeki ince deri daha hızlı etkilenecektir.

Kol Germe Ameliyatını Hangi Branş Doktoru Yapar?

Kol germe ameliyatı estetik bir cerrahidir ve estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılması gerekir.

KAYNAK

 • Complications associated with brachioplasty: a literature review
  Andrea Sisti, Roberto Cuomo, Luca Milonia, Juri Tassinari, Antonio Castagna, Cesare Brandi, Luca Grimaldi, Carlo D’Aniello, Giuseppe Nisi
  Acta Biomed. 2017; 88(4): 393–402. doi: 10.23750/abm.v88i4.5609
 • The Jaws Brachioplasty: An Original Technique: Improving Aesthetic Outcomes in Arm Lift Procedures
  Giuseppe Nisi, Francesco Ruben Giardino, Martino Giudice, Giorgio Fasano, Roberto Cuomo, Luca Grimaldi
  J Clin Med. 2022 Sep; 11(17): 5038. Published online 2022 Aug 27. doi: 10.3390/jcm11175038
 • Arm Contouring After Massive Weight Loss: Liposuction-Assisted Brachioplasty Versus Standard Technique
  Verdiana Di Pietro, Gianfranco M. Colicchia, Valerio Cervelli, Pietro Gentile
  J Cutan Aesthet Surg. 2018 Apr-Jun; 11(2): 73–78. doi: 10.4103/JCAS.JCAS_102_17
 • SERI Surgical Scaffold as an Adjunct to Conventional Brachioplasty
  Andrew N. Kornstein
  Plast Reconstr Surg Glob Open. 2014 Jul; 2(7): e190. Published online 2014 Aug 7. doi: 10.1097/GOX.0000000000000155