Meme ucu estetiği ve areola küçültme ameliyatı, kadınlara ve erkeklere simetrik ve estetik olarak orantılı meme uçları ve areolalar sağlar.

Meme büyütme veya meme dikleştirme gibi meme estetiği prosedürlerine o kadar çok odaklanılır ki, meme başı yani areolaya basitçe hitap etmenin estetik açıdan daha hoş bir meme yaratabileceği çoğu kez göz ardı edilir.

Bazen büyük meme uçlarını, kabarık meme uçlarını veya her ikisini birden düzeltmek, bir hastanın göğüslerin görünümünü iyileştirmek için ihtiyaç duyduğu tek şeydir.

Göğüs ucu estetiği aslında hem kadınlarda hem de erkeklerde çok yaygın görülen problemlerin çözümüne olanak sağlar. Ancak erkeklerde göğüs ucu estetiği jinekomasti ameliyatı sırasında, areola küçültme olarak yapılabilir.

Meme uçları büyükse çok çıkarılması tavsiye edilmez. Çünkü göğüs ucu duyarlılık kaybı olabilir. Gögüs ucu problemleri tek tarafta veya her iki tarafta da görünebilir. Bu problemler genetik, hormonlar, yaşlanma veya travmaya bağlı olabilir.

Hastalar meme ucu sorunları ile ilgili kendilerini bilinçli hissettikleri için meme ucu estetiği olmaya karar verebilirken, diğerleri emzirme zorluğu gibi tıbbi nedenlerle işleme ihtiyaç duyabilirler.

Meme ucunda oluşan problemler her ne kadar küçük görünse de kadınların özgüvenini etkileyen sorunlardan biridir. Göğüs ucu yani bir diğer adı da areolanın çevresi genellikle pembe veya kahverengi olur. Göğüs ucunda ortalama 14-17 süt kanalı bulunur.

Areola cildi altında ince bir kas dokusu vardır ve soğuk, cinsel dürtü, korku, su teması vb. gibi farklı uyarılmalarla meme ucundaki çıkıntı kasılır ve sertleşir. Yani göğüs ucu her ne kadar minik bir alan olsa da vücudumuzun en önemli ve hassas noktalarından biridir.

Meme ucunda çökük meme ucu, meme başı büyüklüğü ve aksesuar meme problemleri görülebilir. Bu sorunların yanı sıra emzirme sürecinin ardından areola bölgesinde genişleme oluşabilir.

Göğüs ucunda yaşanan problemleri meme ucu estetiği ile ortadan kaldırıp daha çekici ve sağlıklı görünen meme ucu ile hayatınıza daha özgüvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Çökük Meme Ucu Düzelir mi?

Meme ucu çöküklük problemi genellikle ergenlik çağında ortaya çıkar ve yapısaldır. Her iki memede ya da tek taraflı olarak görülebilir. Bazı durumlarda emzirme sonrası oluşan deformasyon, aşırı kilo verme ve meme kanseri gibi nedenlerle de meme ucunda çöküklük yaşanabilir.

Meme ucunu içeri traksiyon yapan süt kanalları ile meme ucunu dışarı çeken meme ucunun içinde bulunan kas dengesizliği de meme çöküklüğüne neden olabilir. Meme ucu çöküklüğünün en yaygın nedenlerinden biri, geçirilmiş meme enfeksiyonudur.

Meme enfeksiyonu, süt kanallarında tıkanmaya ve kısalmaya neden olur. Süt kanallarının kısalması ise göğüs ucunun çökük veya tamamen içe dönük olmasına sebep verir. Yüz kadından 2-3’ünde, bu sorun tek ya da çift taraflı olmak üzere mevcuttur.

Meme Ucu Deformiteleri Nelerdir?

  • Kabarık Areola

Kabarık areolalara tipik olarak meme dokusunun areolaları öne doğru itmesi neden olur. Bu durum, memenin tabanının daraldığı ve meme altı kıvrımının veya meme kıvrımının göğüs duvarında yüksek olduğu ve memede uzun, tübüler bir görünüm oluşturduğu genetik bir durum olan yumrulu memelerde görülebilir.

Kabarık areolalar, meme dikleştirme veya küçültme eşlik eden veya etmeyen areola küçültme ameliyatı ile ele alınabilir.

  • Asimetrik Meme Ucu

Bir areola diğerinden daha büyük olabilir, bu durumda daha küçük areolaya uyması için daha büyük areolanın boyutunu küçülterek onları daha simetrik hale getirilebilir.

  • Dairesel Olmayan Meme Ucu

Areolaların sınırı tipik olarak daireseldir, ancak bazı durumlarda oval veya anormal şekilli olabilirler. Areola ameliyatı, daha dairesel görünmelerini ve simetrik görünüm sağlamak için yapılabilir.

Çökük Göğüs Ucu Nasıl Düzeltilir?

meme ucu estetiğiÇökük meme ucu sorunu lokal anestezi altında yapılır ve ortalama 1 saat sürer. Operasyon sonrası hastanede yatmanız gerekmez, ertesi gün işinize gidebilirsiniz. Göğüs ucu operasyonunda önemli olan süt kanallarınızın kesilip kesilmemesidir.

Ameliyatın tekniğini süt kanalları ile meme ucu ilişkisi belirleyecektir. Eğer süt kanallarınızın kesilmesini istemezsiniz, bu alan korunarak çökük meme ucu dışarı çıkarılır. Fakat bu işlemde çıkarılan meme ucu zamanla tekrar çökebilir.

Süt kanallarının kesildiği operasyonlarda ise bu risk ortadan kalkar. Çökük meme ucu operasyonunda meme başını içeri çeken bağlar kesilir ve meme başının altına geçici ya da kalıcı bir destek konur.

Aksesuar Meme Nedir?

Aksesuar meme, birden fazla meme başının görüldüğü durumlara denir. Aksesuar memeler, koltuk altından kasığa doğru olan bölgede tek taraflı ya da çift taraflı olarak görünebilir.

Bu alanın yanı sıra boyun, sırt, kalça gibi vücudun diğer alanlarında da aksesuar memeye rastlanır. Aksesuar meme başları, genellikle bir problem yaratmaz ve tıbbi olarak alınmalarına gerek olmaz.

Fakat hastada görünümden dolayı sıkıntı yaratan meme başı lokal anestezi altında alınabilir.

Büyük Göğüs Ucu Ameliyatla Küçülebilir mi?

Meme ucunun etrafındaki kahverengi veya pembe renkli alana areola denir. Meme ucunun yarıçapı genellikle 4-5 cm arasında değişir. Bazı durumlarda meme ucunun büyüklüğü 12-23 cm kadar olabiliyor.

Büyük meme ucu, büyük göğüslü veya fazla kilosu olan kadınlarda görülebiliyor. Eğer büyük memeden dolayı meme ucu büyümesi problemi yaşıyorsanız, meme ucundan girilerek hem meme boyutu küçültülür hem de meme ucundaki kahverengi alan daraltılır.

Eğer sadece büyük meme ucu probleminden şikayetçiyseniz kahverengi alan lokal anestezi altında küçültülebilir.

Meme ucu küçültme ameliyatınız sırasında meme başı vücuda yapışık kalır ve doğal kan akışı kesintiye uğramaz. Anatominize ve istediğiniz değişikliklere bağlı olarak, süt kanallarını ve dolayısıyla emzirme yeteneğinizi korunabilir.

Özel hedeflerinize ve isteklerinize uyacak şekilde çeşitli cerrahi teknikler kullanılır ve özelleştirilir. Emzirme yeteneğinin genetik bir bileşeni olduğundan, ameliyat olup olmadığına bakılmaksızın her kadının emziremeyeceğini lütfen unutmayın.

Meme ucu estetiği yani areola ameliyatı aslında küçük bir estetik müdahaledir. Meme başından küçük bir kesi atılarak koyu renkli kısım istenilen forma getirilir. İşlem sadece meme başı uyuşturularak yani lokal anestezi ile yapılır. Hasta aynı gün günlük yaşamına geri dönebilir.

Ameliyat sonrası konforu sağlamak açısından hastaya ağrı kesici bazı ilaçlar tavsiye edilebilir. Areola estetiği sonrasında memedeki renkli kısmın tekrar büyümesi söz konusu değildir.

Hastanın sosyal yaşantısını etkilemeyen bu ameliyat, areola etrafında çok hafif belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşir.

Meme Ucu Estetiği Fiyatları

Meme ucu estetiği, yapılan ameliyata, ameliyatı yapan doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir.

+90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme Ucu estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Göğüs ucu estetiği fiyatları yapılacak olan operasyona ve kişiye bağlı değişebilir. Meme ucu estetiği fiyatı için mutlaka doktorun sizi görmesi gerekmektedir.