Göz çevresi estetiği, göz kapağı, kaşlar, göz altı bölgesini kapsayan alana yönelik yapılan estetik uygulamaları kapsar. Bu bölgeler kişilerin yaşlarını ilk olarak gösteren hatta bazı durumlarda olduğundan daha da yaşlı gösteren bölgelerdir.

Göz çevresindeki deri yapısının ince olması bu bölgenin daha hızlı kırışmasına ve sarkmasına sebep olur. Kırışıklıkların ve göz kapağı sarkmasınıın yanı sıra göz altı yağlarının torba görünümünü alması kişileri yorgun ve yaşlı gösterir.

Göz Çevresi Estetiği Nedir?

Göz çevresindeki sarkma kırışıklık gibi sorunları çözmeye yarayan medikal, cihazlarla yada cerrahi uygulamaları içerir. Göz çevresi estetiğinde ilk uygulamalar cerrahi olmayan dolgu, botoks gibi enjeksiyon ve lazer uygulamalarıdır. Bu uygulamaların yanı sıra göz çevresi estetiğinde kalıcı sonuçlar yakalamak için cerrahi uygulamalarda tercih edilebilir.

Göz Çevresi Neden Yaşlanır?

Genellikle alın, kaş, üst ve alt göz kapakları ve şakak bölgesinden oluşan yüzün üst üçte birlik kısmı yaşa bağlı değişikliklerin ilk görüldüğü bölgelerden biridir.

Genel olarak, göz çevresindeki değişimler genetik olarak belirlenir ancak güneşe maruz kalma, mimikler ve sigara göz çevresindeki yaşlanmayı hızlandırır; bunlar hyaluronik asit (HA), kollajen ve elastin kaybını hızlandırır ve dolayısıyla cilt gevşekliğini artırır.

Göz Çevresi Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz çevresi estetiği ameliyatsız ve ameliyatlı uygulamalar ile yapılabilir. Burada hangi işlemin uygulanacağı göz çevresindeki ve göz kapaklarındaki problemlerin seviyesine ve hastanın beklentilerine göre karar verilerek uygulanır.

Ameliyatsız Göz Çevresi Estetik Uygulamaları:

Botoks enjeksiyonu
Mezoterapi
Dolgu
PRP
Peelingler
Thermage FLX
Smooth eye 4D Fotona

Ameliyatlı Göz Çevresi Estetikleri:

Üst Göz Kapağı Ameliyatı
Alt göz kapağı Ameliyatı
Badem Göz ameliyatı
Kaş Kaldırma
Temporal lift

Botoks İle Göz Çevresi Gençleştirme

Botoks tedavisi son yılların en çok konuşulan estetik girişimlerinden biri. Botoks uygulamasının amacı kişinin mimik çizgilerinin daha az görünmesini sağlamak ve bunları ortadan kaldırmaktır. Botoks göz çevresinde kaşlara ve göz kenarlarına uygulanabilir. Bu minik dokunuşlar sayesinde göz çevrenizdeki kırışıklıklar yok olur ve daha genç görünebilirsiniz. Botoks uygulaması oldukça güvenli bir yöntemdir.

Dolgu ile Göz Çevresi Estetiği

Üst göz kapağınızda daha genç bir görüntü için dolgu uygulamalarını da değerlendirebilirsiniz. Üst göz kapağı hyaluronik asit ile doldurularak daha dolgun ve genç görünmesi sağlanabilir.

Kolajenin ana maddesi olan hyaluronik asit sayesinde göz çevrenizde dinamik bir görüntü yakalayacaksınız. Dilerseniz göz çevrenizin gençleşmesinde kendi yağ dokunuzu da tercih edebilirsiniz.

Ayrıca göz altlarında koyu gölgeler ve morluklar için göz altı ışık dolgusu sayesinde daha canlı bakışlar yakalayabilirsiniz.

Göz Altı İçin Mezoterapi Ve PRP

Mezoterapi içerikleri farklı amaçlar ile göz altına enjekte edilir. İçeriğindeki peptitler, hyaluronik asit ve kollajen içerikleri bu bölgedeki deriyi toparlar, kırışıklıkları azaltır.

PRP ise kendi kanınızdan elde edilen bir hücre kaynağıdır. Prp ile kandan ayrıştırılan hücreler bu bölgede bir reaksiyon oluşturur ve bu cilt kalitesini arttırır.

Göz Altı Peelingleri

Göz altındaki morluk ve kararma için uygulanabilir. Peeling içeriğindeki asitler bu bölgedeki kararmaları azaltır.

Smooth Eye ile Göz Çevresi Gençleştirme

Fotona 4D nin bir göz çevresine uygulanan lazer modu ile göz çevresindeki kırışıklıklar ve morluklar azalır, göz kapakları daha yukarı kalkar. Oldukça etkin bir uygulamadır ancak sarkma ileri boyutta ise cerrahi önerilir.

Göz Kapağına Thermage FLX

Göz kapaklarındaki sarkma için etkili bir radyofrekans uygulaması olan Thermage FLX Eye yapılabilir. Göz çevresi için kıvrımlara giren özel başlığı ile her göz kapağına 250 atış enerji verilir. Bu enerji tek seans uygulama sonrasında göz bölgesini gençleştirir. Etkileri hemen görülmeye başlar ve maksimum etkiye yeni kolajen üretimini uyardığı için 6. ayda ulaşır.

Sarkan Göz Kapağına Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağında ileri dereceli sarkma olan, göz kapağı düşüklüğü ve göz altı torbalanma problemi yaşayan kişiler göz kapağı ameliyatı olabilirler. Botoks ve dolgu uygulamasından daha etkili ve kalıcı bir çözüm isteyen ve sarkması ilerlemiş kişiler için ameliyat seçenekleri daha doğru olacaktır.

Üst göz kapağı estetiği lokal anestezi altında gerçekleşir. Üst göz kapağının sarkan bölgedeki fazla deri çıkarılarak yeniden dikilir. Kolay uygulanan ancak iyi planlanması gereken bir cerrahidir. Bu ameliyatlar sonrasında daha genç görünür ve göz çevreniz daha açık olur.

Bazı kişilerde genetik veya sonradan gelişen faktörlerden dolayı göz altında torbalanma olabilir. Göz altı torbaları ameliyatı için iki farklı bölgeden kesi açılabilir. Biri, alt kirpik dibinden diğeri ise alt göz kapağın içinden girilen kesilerdir. Bu tekniklerde belirgin bir iz kalmaz.

Göz kapağı ameliyatı ortalama 40 dakika ila 50 dakika arasında sürer. Lokal anestezi altında yapılan bu estetik ameliyat sonrasında kişiler hızlıca iyileşebilir. Eğer sadece göz altındaki yağ torbası alınacaksa alt göz kapağı içinden girilen kesi tekniğini öneriyoruz. Hem yağ torbası hem de deri fazlalığı alınacaksa kirpik dibinden girilen teknik daha uygun olacaktır.

Temporal Lift ve Kaş Kaldırma İle Göz Çevresi Estetiği

Temporal lift ile temporal bölgenin kaldırılması yada kaş kaldırma göz kapaklarını kaş ve temporal bölgeyi yukarı kaldırarak göz kapaklarını yukarı doğru çeken uygulamalardır. Bu etki göz çevresindeki kırışıklıkların daha az görünmesini ve sarkmasını azaltır.

Kantopeksi ile Göz Şekli Değişimi

Gözlerinizin dış köşelerinin aşağı doğru çekik olduğunu düşünüyorsanız kantopeksi ameliyatı size uygundur. Göz çevreniz de etkili bir değişim yaratan bu ameliyat gözlerinizin dış köşelerinin yukarı kalkmasını ve iç tarafa göre daha yukarıda görünmesini sağlar. Gözleriniz daha çekik ve genç görünür. Lokal anestezi altında yapılan bu ameliyat, hastalara daha fresh ve modern bir hava katar.

Kantopeksi ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi için, https://www.drleylaarvas.com/badem-goz-estetigi

Göz Çevresi Estetiği Fiyatları Nedir?

Göz çevresi estetiği fiyatları yapılan uygulamaya göre değişebilir. Bazı kişilerde cerrahi müdahale gerekirken bazılarında ise medikal işlemler ile göz çevresi estetiği yapılabilir. Bazen kombine uygulamalarda etki daha görünür olur. Önemli olan doğru soruna doğru tedavinin uygulanmasıdır.
Göz çevresi estetik fiyatları için en doğru yaklaşım doktor muayenesi sonrası belirlenen uygulamaya göre belirlenmesidir.