Meme asimetrisi, iki memenin eşit olmayan gelişimi olarak karşımıza çıkar. Eşit olmayan iki memenin arasında büyük bir fark yoksa bu durum kabullenilir ve kişi bununla yaşayabilir.

İki memenin arasında büyük bir ebat farkı varsa kadınlarda bu sorun güven problemi yaşamalarına neden olabilir. Dekolteli kıyafetlerin üzerinden belli olabilen farklı gögüs boyutları, kadınların rahatsız ve güvensiz hissetmelerine yol açar.

Kadınların memeleri arasında minik eşitsizlikler oldukça yaygındır. Fakat meme boyutundaki farklılıklar ilerledikçe bu estetik müdahale ile düzeltilebilir.

Meme Asimetrisi Nedir?

Meme asimetrisi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Meme asimetrisinin en sık nedeni meme gelişimi sırasında bir memenin daha fazla diğerinin daha az büyümesi nedeni ile oluşur. Bu nedenle ergenlik dönemindeki asimetri problemleri öz güven sorunlarına neden olur.

Meme asimetrisinin diğer nedenleri emzirme sonrası, yaralanma sonrası yada kanser gibi cerrahi bir operasyon sonrası da görülebilir. Asimetrik memenin tedavisi sadece cerrahi olarak yapılabilir. Cerrahi olmayan herhangi bir tedavi meme asimetrisini düzeltmez.

Meme Asimetri Ameliyatı Hangi Yaşlarda Uygulanır?

İki meme arasında bir sütyen bedeni kadar fark olduğunda asimetri düzeltme operasyonu yapılması önerilir. Bu ameliyat için öncelikli olarak cinsel olgunluğunu tamamlamış, regl başlangıcından itibaren en az 3 yıl geçmiş, 18 yaşından büyük kadınlara yapılması önerilir.

İstisna olarak virgin hipertrofi denilen ergen genç kızlarda göğüslerin aşırı büyümesine neden olan hastalık durumunda meme asimetrisi ameliyatı gerçekleştirilir.

Meme Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?

meme asimetrisiAsimetrik meme düzeltme ameliyatının birkaç tekniği vardır. Eğer hastanın tek memesi normal diğer memesi küçük ise küçük olan memeye yağ enjekte edilerek veya silikon implant konarak diğer memeye eşit hale getirilir.

Eğer büyük olan memede sarkıklık sorunu varsa, ameliyat sırasında toparlama yapılarak meme daha dik bir hale getirilir.

Hastanın tek memesi normal boyutlarda, diğer memesi ondan daha büyükse, büyük olan meme küçültülerek memenin asimetrik görünümü düzeltilir. Bazı hastalarda, memelerin birinin hiç gelişmediği görülür.

Yoğun deforme olan hastalarda karın bölgesinden, bel yan bölgeden yada kalça bölgesinden mikro cerrahi teknikle cilt, yağ ve kas doku taşınarak meme doku oluşturması yapılır.

Bu tarz durumlarda, hastalarda meme bulunmayan bölgeye kendi vücudundan deri-kas kılıfı alınarak nakledilir ve altı implantla desteklenerek işlem tamamlanır.

Meme Asimetrisi Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Geleneksel meme asimetrisini düzeltme ameliyatlarında T şeklinde bir iz kalırken, günümüzde ameliyat izi daha az görülüyor. Operasyon sonrası hastada oluşacak izleri en aza indirmek için meme ucundan aşağıya doğru I şeklinde kesi yapılır, böylece iz kalma ihtimali en minimuma indirilir.

Meme Asimetrisi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastaların, doktorun tavsiye edeceği süre boyunca sporcu sütyeni veya özel bir korse giymeleri yararlıdır. Ameliyattan sonra 1 gece hastane yatışı yeterlidir. İyileşme estetik amaçlı uygulanan diğer meme ameliyatları gibi aynı seyirde izlenecektir.

Her durumda 5-6 gün sonrasında hafif tempolu işlere geri dönmek mümkün olabilir. Ağır yük kaldırmamak gün kadar sırtüstü veya yan yatılması tavsiye edilir. Sigara içilmemelidir. 8-10 gün kadar sırtüstü veya yan yatılması tavsiye edilir.

Meme Asimetrisi Düzeltme Fiyatları

Meme asimetrisi düzeltme fiyatları büyütme ya da küçültme yapılmasına göre değişkenlik gösterir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak meme asimetrisi düzeltme fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.