İp askı İp Askı Yöntemleri ve Uygulama Alanları kişiye göre değişmekle beraber vücudun birçok bölgesine uygulanabilir.

Yüz bölgesinden gıdı bölgesine, meme bölgesinden kalça bölgesine kadar birçok yerinde yer çekimine ve yaşlanmaya bağlı olarak zaman içerisinde sarkmalar ve deformasyonlar meydana gelmektedir.

Aynaya baktığında bedeninden memnun olmak isteyen, istediği kıyafetleri rahatlıkla giyebilen ve özgüven içerisinde sosyal hayata karışmak isteyen kişiler estetik ve plastik cerrahi uzmanlarına başvurmaktadırlar.

İstenilen bedene kavuşmak için vücudun her bölgesine yönelik estetik operasyonlar mevcuttur. Üstelik her geçen gün daha da artan teknolojik gelişmeler sayesinde bu operasyonların öncesi ve sonrası gittikçe daha kolay hale gelmektedir. Olası komplikasyon riskleri gittikçe daha azalmış ve iyileşme süreçleri hızlanmıştır.

Ancak gelin görün ki bazı kişiler genel anestezi alınmasından, ameliyatın risklerinden, iyileşme süreçlerinin zorluğundan, ağrı ve acıdan korktuklarından, geri dönüşü olmayan ve memnun olmayacakları bir sonuçla karşılaşmak istemediklerinden veya mevcut sağlık durumları genel anestezi almaya uygun olmadığından dolayı bu estetik ameliyatlarına sıcak bakmamakta, alternatif yöntemler aramaktadırlar.

İşte bu noktada İp Askı Yöntemiyle yapılan estetik uygulamaları bu kişilerin sorunlarına çözüm olmaktadır.

İp Askı İşleminde Kullanılan İp Çeşitleri Nelerdir?

İple yüz germe işleminde kullanılan farklı ipler mevcut olsa da bu iplerin ortak özelliği insan vücuduyla uyumlu olmaları ve ister kalıcı ister zamanla eriyen ipler olsunlar vücutta kaldıkları süre boyunca herhangi bir negatif reaksiyona neden olmamalarıdır.

Lifting etkisi sağlayan bu ipler oldukça güvenilirlerdir. Bu ipler etkinlikleri boyunca cilt altında kolajen üretimini tetikleyerek cildin kalitesini sürekli olarak arttırmaktadırlar.

Deri altında yerleştirilen noktalara ve deride sarkma ve deformasyonun derecesine göre kullanılan ip çeşidi değişmekle beraber en sık kullanılan ip çeşidi ‘Polilaktik asit’ ve ‘Polidioksan (PDO)’ dır. Bu iplerin cilt altında erime süreleri ise yaklaşık olarak 10-12 hafta kadardır.

Yine ip türü olarak askılama işleminin derecesine ve deri dokusuna yönelik olarak düz, kılçıklı, konili ve tırnaklı ipler, iple yüz germe işleminde sıklıkla kullanılan iplerdir.

Bunlara ek olarak örgü iskelet yapı teknolojisine sahip olan Deep Lift askı da sıklıkla uygulanmaktadır. Etkin doku tutunması, kolajen üretiminin arttırılarak doku yenilmesinin sağlanması ve maksimum dayanıklılık sağlayan Deep Lift, diğer iplerden farklı olarak hızlı lifting etkisinin yanı sıra daha uzun süreli kalıcılık da sağlamaktadır.

Deep Lift askıların kullanıldığı uygulamaların ardından birkaç gün içerisinde gözle görülür bir fark ortaya çıkar. Deep Lift, cilt altında kaldığı süre boyunca lifting etkisinin yaratıldığı ve yaratılamadığı dokular arasındaki dikey tutunmayı teşvik ederek farkın da en aza indirilmesini sağlar. Etkisinin kalıcılığı ise kişi özelinde değişmekle beraber yaklaşık 3-5 yıl kadardır.

İp Askı ile Yüz Germe

İp Askı ile Yüz Germe İp askının en sık kullanıldığı alan iple yüz germe ve boyun germedir. Ciltteki sarkma, gevşeme ve kırışıklıkların giderilmesini sağlayan bu işlem yüz estetiklerine iyi bir alternatiftir.

Lokal anestezi altında ve yaklaşık 45 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır. İşlem esnasında hiçbir kesi dikiş yapılmaz ve işlem biter bitmez yüz bölgesinde belirgin bir fark yaratır.

Uygulama sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgede önemli bir şişlik, morluk ve ödem gibi yan etkilere de neden olmaz.

İp askı uygulamasının yapılacağı bölge uzman doktor tarafından değerlendirildikten sonra germe işlemi esnasında iğnelerin giriş çıkış yapılacağı noktalar işaretlenir ve uygulama esnasında bu noktaların dışına çıkılmaz.

Ardından özel solüsyonlarla temizlenen uygulama bölgesine lokal anestezi yapılarak ince uçlu iğneler yardımıyla ipler cilt dokusunun 4-5 mm altına yerleştirilir ve yukarıya doğru çekilirler. Böylece özellikle ağız ve çene çevresinde fazla sarkmış cilt gerilir, istenen canlı ve dinç görünüm sağlanmış olur.

Yüze ip askı uygulamasının hemen ardından kişi yüzündeki farkı görmeye başlar. Cilt altına yerleştirilen bu ipler, cilt altında kaldıkları süre boyunca kolajen üretimini tetikleyerek cildin kendini yenilemesine ve canlılığını korumasına katkı sağlarlar.

Her geçen gün işlemin etkileri daha da belli olmaya başlarken, maksimum fayda uygulamanın ardından 3. ayın bitimiyle beraber ortaya çıkar.

Kullanılan ipin materyaline bağlı olarak eriyen bir ip kullanıldıysa yaklaşık 2 sene, kalıcı bir ip kullanıldıysa da yaklaşık 5-7 sene kadar uygulamanın etkileri devam eder. Ardından yüz eski haline dönmeye başlayınca eğer hasta istiyorsa operasyon yenilenebilir.

Yüze ip askı uygulamasının yapıldığı kişiler;

 • 35-50 yaş aralığında olan,
 • Yüzünde sarkma ve deformasyon miktarının fazla olmadığı,
 • Derin kırışıklıklar yerine ince çizgilere sahip olan,
 • Özellikle ağız ve çene bölgesindeki sarkmalardan rahatsız olan,
 • Ve tüm bunlar için uzun süreli bir çözüm arayan kişilerdir.

Yüze ip askı uygulamasının yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında oluşan hafif şişlik ve morarmalar kısa bir süre içerisinde tamamen geçer.

Uygulamayı yapan doktor tarafından önerilen hafif ağrı kesiciler ve arnica gibi morarmaların hızlı geçmesini sağlayan kremler sayesinde kişi sosyal yaşamına kolaylıkla geri dönebilmektedir.

Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için İple Yüz Germe sayfamızı ziyaret ediniz.

İp Askı ile Boyun ve Gıdı Germe

iple boyun ve gıdı germe İp askı ile boyun ve gıdı germe uygulamaları sayesinde zaman içerisinde yaş almaya ve yer çekimine bağlı olarak oluşan, kişinin yaşını en çok ele veren gevşek gıdı ve sarkık boyun görünümünden kurtulmak mümkün.

Ameliyatsız bir işlem olan iple boyun ve gıdı germe uygulamaları sayesinde büyük riskler ve komplikasyonlar olmadan, kişi gergin bir boyun bölgesine kavuşmuş olur.

Bu uygulama esnasında kalp ameliyatlarında da kullanılan ve vücutta herhangi bir negatif reaksiyona neden olmayan Polidiaksanon ve Polilaktik asit ipler kullanılmaktadır.

Bu ipler cilt altı dokusunda kaldıkları süre boyunca kolajen üretimini desteklerken yaklaşık 1-2 yıl içerisinde tamamen eriyerek kaybolmaktadırlar.

İşlem öncesinde iplerin giriş ve çıkış yapacakları noktalar belirlenip lokal anestezi ile uyuşturulurlar. Böylece hasta uygulama esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.

Ardından boyun ve gıdı bölgesinde cilt altı dokusuna yerleştirilen iplerin yukarıya doğru asılmasıyla germe işlemi gerçekleştirilir. Yaz mevsimi dahil, her mevsim rahatlıkla yapılan bu işlemin etkileri hemen görülmekle beraber, ilk ayın sonunda maksimum fayda gözle görülür hale gelir.

İp askı ile boyun ve gıdı germe işleminin ardından;

 • Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık, morluk ve şişlik görülebilir. Bu hafif yan etkiler birkaç gün içerisinde tamamen geçer.
 • İşlemden sonraki bir hafta boyunca uygulama bölgesine masaj yapılmamalı ve hamam sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Yaklaşık bir hafta boyunca hastanın yan veya yüz üstü yatmaması tavsiye edilir.
 • Uygulamayı yapan doktorun tavsiye etmesi halinde hasta yaklaşık bir hafta boyunca antibiyotik kullanabilir.

İp Askı ile Burun Kaldırma

İple-Burun-Estetiği Yüz hatlarıyla uyum içerisinde olan estetik bir buruna sahip olmak isteyen hastalara burun estetiği ameliyatlarına alternatif olarak ip askı ile burun kaldırma yöntemi uygulanabilir.

Özellikle burun ucu düşüklüğü ilgili sorunlarda, genel anestezi ile ameliyata gerek kalmadan, sonrasındaki şişme ve morarma süreçlerini yaşamadan kısa sürede çözüm sunar.

İp askı ile burun kaldırma uygulaması esnasında özel eriyen ipler buruna yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında 20 dakika içerisinde tamamlanır ve ardından hasta hemen evine dönebilir.

Uygulamadan sonraki ilk bir hafta hafif bir şişlik olabilir; ancak 2.hafta itibariyle görünüm düzelir ve burun yeni şeklini almaya başlar.

İp Askı ile Diz Germe

Hızlı kilo alıp verme, yaş alma, yerçekiminin negatif etkisi ve genetik faktörlere bağlı olarak diz ve uyluk bölgesindeki deride zamanla sarkma ve deformasyonlar meydana gelebilir.

Bu durumda büyük ameliyatlara gerek kalmadan ip askı ile diz ve bacak germe işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İşlem esnasında diz kapağının iç kısmından uyluk bölgesine kadar özel ipler yerleştirilir ve bu iplerin yukarıya asılmasıyla da germe işlemi sağlanır.

Bu uygulama esnasında vücut tarafından zaman içerisinde eritilen ipler kullanılır. Uygulamanın yaklaşık bir yıl sonrasında ipler tamamen erirken işlemin etkinliği ise 2 yıla kadar devam eder. Ardından yaşlanmanın da etkisi ile diz ve bacak bölgesi yavaş yavaş eski görünümüne geri gelir.

İp askı ile diz germe işleminin ardından;

 • Uygulamanın yapıldığı bölgede hafif morluk ve şişme olması normaldir; ancak bu hafif yan etkiler birkaç gün içerisinde tamamen geçer.
 • Hasta, ilk bir hafta boyunca doktorunun uygun gördüğü şekilde bandaj kullanır.
 • Yaklaşık olarak 3 ay boyunca ağır egzersiz ve sauna, hamam, spa gibi sıcak ortamlardan uzak durulması tavsiye edilir.

İp Askı ile Kepçe Kulak Estetiği

ip askı Kepçe Kulak Genel anestezi altında yapılan kepçe kulak ameliyatlarında kulak arkasından bir kesi yapılarak kıkırdaklı kısım geriye doğru katlanır.

Ardından kulak sarılarak yaklaşık 15-20 gün kadar sargıda kalır. Bu zorlu ameliyat ve iyileşme sürecini yaşamak yerine, her hastaya uygun olmamakla beraber, uygun olan hastalar için ip askı ile kepçe kulak estetiği yapılmaktadır.

Bu uygulamada özel bir alet yardımıyla ip kulak arkasından deri içine alınır ve ardından hiç kesi yapılmasına gerek kalmadan kulak geriye doğru katlanır.

İşlem esnasında lokal anestezi uygulanır ve işlem yaklaşık 20 dakika kadar sürer. Herhangi bir kesi yapılmadığından dolayı, sonrasında pansuman ve bandaj süreçlerine de gerek olmaz. 2-3 saat içerisinde hasta günlük yaşamına geri dönebilir. İlk birkaç gün biraz ağrı olması normaldir; ancak ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla geçirilir.

İple kulak asmada 15 gün içinde kulaklarda açılma meydana gelebilir. Bu durumda ek ipler kullanılarak düzeltme yapılır.

Genellikle kısa süreli bir işlemdir. Düğün, nişan gibi kısa süre içinde görünüm değişikliği isteyen kişiler için uygulanır. Kulak estetiğinde kesin çözüm cerrahidir.

İp Askı ile Meme Dikleştirme

Ani kilo değişimleri, yüksek miktarda kilo alıp verme, emzirme ve hamilelik sonrasında memede sarkma ve deformasyonlar meydana gelir. Bunların hiçbiri olmadan yaş almaya bağlı olarak da bu estetik problemler ortaya çıkabilir. Bu durumdan rahatsız olan kadınlar için meme estetik ameliyatlarının dışında ip askı ile meme dikleştirme çözümü de bulunmaktadır.

Meme estetiği ameliyatları, genel anestezi altında yapılan, yaklaşık 1-2 saat civarında süren, bir gece hastanede kalmayı gerektiren, zaman zaman komplikasyon riski bulunan, sonrasında bölgede ödemin olduğu ve nihai göğüs şekline kavuşulmasının yaklaşık olarak 6-12 ay arası bir süreyi bulduğu operasyonlardır.

Bunlara ek olarak operasyon sonrasında hastanın sporcu sütyeni giymesi ve ağır kaldırma ile göğsü zorlayacak aktivitelere karşı dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüm bu süreçleri yaşamak istemeyen kadınlar daha dik göğüslere sahip olmak için ip askı ile meme dikleştirme uygulamasını tercih etmektedirler. Ancak memedeki sarkmanın derecesi uygulamanın yapılabilir olması açısından önemlidir.

Bu uygulama oldukça kolay bir uygulama olup, lokal anestezi altında yaklaşık 45 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Kişi aynı gün içerisinde normal yaşantısına geri dönebilir.

Estetik ameliyatlarında olduğu gibi iyileşme süreci zaman almaz. İp askı ile meme dikleştirme uygulaması esnasında göğsün üst tabakasının hemen altına ince uçlu bir iğne yardımıyla kolajen ipleri yerleştirilir. Bu iplerin yukarıya doğru gerilmesiyle göğüslerde dikleştirme sağlanmış olur. Hasta 3-5 gün içerisinde tamamen iyileşir.

Ancak uygulama meme dikleştirme ameliyatının etkisini sağlamaz. Memenin büyüklüğü de burada önemli rol oynar. Büyük memelerde etkisi görülmeyebilir. Beklenti olarak operasyon etkisi asla beklenmemelidir.

İple meme dikleştirme etkisi işlemden hemen sonrasında görülmeye başlar. Uygulama esnasında kullanılan iplerin erimesi ve göğsün eski haline gelmesi yaklaşık olarak 1 seneyi bulur. Ardından hasta arzu ediyorsa uygulama yenilenebilir.

İp askı ile meme dikleştirmede sarkmanın boyut önemlidir. Her memeye uygulanmaz. Bunun için mutlaka doktor sizi görmeli ve memeye ip askı uygulanıp uygulanmayacağı konusunda size bilgi vermelidir.

İp askı ile meme dikleştirme uygulamasının fiyatı da meme estetiği ameliyatlarına göre çok daha uygundur.

İp Askı ile Popo Kaldırma

Yer çekiminin ve yaş almanın negatif etkisinin görüldüğü vücut bölgelerinden biri de popodur. Zaman içerisinde, özellikle de düzenli olarak spor yapılamıyorsa, popo aşağıya doğru sarkmaya ve yuvarlaklığını kaybetmeye başlar.

Ani ve yüksek miktarda kilo verilmesi sırasında da bu durum meydana gelebilir. Genel anestezi ile büyük bir ameliyat olmaktan ve oluşabilecek komplikasyonlardan çekinen kişiler çözümü ip askı ile popo kaldırma işleminde bulabilir.

İp askı ile popo kaldırma işlemi popo estetik ameliyatlarının aksine kısa sürede uygulanan, herhangi bir iz bırakmayan, iyileşme sürecinin minimum ağrı ile atlatıldığı ve genel anestezinin risklerini taşımayan bir işlemdir.

Poposunun düşük ya da düz olmasından şikayetçi olan kadınlar bu yöntemle kolaylıkla istedikleri görüntüye kavuşurlar. 18 yaş üstü ciddi bir rahatsızlığı olmayan ve enfeksiyon riski barındırmayan tüm kadın ve erkekler bu operasyon için uygun adaylardır.

İp askı ile popo kaldırma uygulaması esnasında kalça bölgesi için özel olarak üretilmiş ve bu bölgeyi taşıyabilecek güçte ipler kullanılmaktadır. İşlem lokal anestezi altında yaklaşık 45 dakika kadar sürer.

Popo bölgesinde 3 veya 4 tane 2-3 cm’lik kesiler açılır. İpler cildin 2 cm derinliğine özel bir alet yardımıyla geçirildikten sonra bir halka şeklinde popo etrafında dolandırılarak bel bölgesinde sağlam dokulara asılır. Böylece popo yukarı kaldırılmış olur.

Uygulamadan sonraki ilk 3-4 gün hafif bir şişlik ve morarma olabilir veya hasta oturup kalkarken biraz acı hissedebilir; ancak ağrı kesicilerle bu süreç kolaylıkla kontrol altına alınır. İp askı ile popo kaldırma işleminin ardından en az bir ay kadar çok dar kıyafetler giyilmesi tercih edilmez.

Uygulama esnasında kullanılan ipler popo bölgesinde kalıcı etki gösterirler. Bu etki yaklaşık 1 yıl kadar sürer. Ardından popo yavaş yavaş eski haline geri döner. Eğer kişi arzu ediyorsa sonrasında operasyon yenilenebilir.

İple popo kaldırma hafif lokal bir sarkması olanlar için uygundur. İple tüm popo kaldırılamaz. Özellikle popo altında çok hafif bir deri katlantısını kısmen kaldırır. Popo kaldırmada en etkili yöntem cerrahidir.

İp askı ile popo kaldırma uygulamasının fiyatı da popo estetiği ameliyatlarına göre çok daha uygundur.