iple burun kaldırma Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) uygulaması, yüzün en önemli bölümlerinden biri olan burun ucundaki düşüklükten şikâyet eden ve bu nedenle özgüven sorunları yaşayan kişiler için çözüm olmaktadır.

Lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanan bu uygulama esnasında burun kemiğine veya burun dokularına müdahalede bulunulmaz. Yalnızca ipler aracılığıyla düşük olan burun ucu kaldırılır.

İple burun kaldırma işlemi, burun estetiği operasyonları ile kıyaslandığında oldukça risksiz ve kolay bir uygulamadır. Ne uygulama esnasında ne de sonrasında hasta ağrı veya acı hissetmez.

Çok hassas kişilerde oluşan hafif morluk ve şişmeler ise hiçbir zaman burun estetiği ameliyatlarında olan seviyede değildir. Burun ip askı uygulaması sonrasında hasta kolaylıkla günlük hayatına geri dönebilir.

İple burun kaldırma işlemi esnasında burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi tampon veya alçı kullanılmaz. Yalnızca uygulamada buruna verilen şeklin korunabilmesi için 4-5 gün süre ile çıkarılmaması gereken bir flaster takılır fakat bu flaster kişinin sosyal hayatına devam etmesine engel değildir.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) Uygulaması

Burun ip askı ya da diğer bir adıyla iple burun kaldırma uygulaması, kişiyi rahatsız eden ve özgüveninin azalmasına yol açan burun ucu düşüklüğünü ortadan kaldırmak için yapılan bir uygulamadır.

Kalıcı sonuçlar vermesine rağmen burun estetiği ameliyatlarından korkan, genel anestezi almak istemeyen, ameliyat sonrasında morluk ve şişmelerin olduğu iyileşme sürecini yaşamak istemeyen veya ameliyat sonucundan memnuniyetsiz kalıp geri dönüşü zor olan ve operasyon tekrarı gerektiren durumlardan kaçınan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir.

Kişinin yüz hatlarında ve burun şeklinde çok büyük farklar yaratmamakla beraber, özellikle rahatsız olunan ve aynada kişinin gözüne batan burun ucu düşüklüğüne nokta atışı ile çözüm olmaktadır.

Burun ip askı diğer bir adıyla iple burun kaldırma uygulaması yalnızca estetik bir uygulama değildir. Burun ucunda düşüklük yaşayan kişiler kimi zaman rahat nefes almakta zorluk çekmektedirler. İple burun kaldırma işlemi sayesinde herhangi bir cerrahi operasyon olmadan, lokal anestezi altında bu soruna kolaylıkla çözüm bulmuş olurlar.

Burun ip askı uygulaması uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir risk ya da komplikasyon ihtimalini içermez. İşlem öncesinde lokal anestezi uygulandığı için hasta son derece konforlu ve acısız bir şekilde işlem sürecini geçirir.

Ardından da ağrısız bir şekilde günlük hayatına devam eder. Uygulamanın yapıldığı bölgede çok hafif ağrı olması halinde hasta, doktorun vereceği ağrı kesici ilaçlarla bu süreci rahatlıkla atlatır.

Burun ip askı uygulaması sonrasında ilk etkiler hemen görülmeye başlar. Burun estetiği operasyonlarında olduğu gibi şişme, ödem, morarma, bandaj, tampon veya alçı olmadığı için uygulama biter bitmez kişi burnundaki farkı görebilir. Bu da bu operasyonu yaptırmak isteyen hastalar için büyük bir motivasyon kaynağıdır.

Özellikle çok aktif yaşamı olan kişiler için estetik operasyon sonrasındaki iyileşme sürecini beklemek oldukça zorlayıcı olabilmekte ve kişi sosyal hayatına katılmaktan çekinebilmektedir. Ancak iple burun ucu kaldırma işleminde böyle bir durum yoktur. Dolayısıyla hem işlemin kendisi hem de işlem öncesi ve sonrası süreçler kişinin konforunun devamını sağlamaktadır.

Burun İp Askı

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşlemi Nasıl Uygulanır?

Burun ip askı diğer bir adıyla iple burun ucu kaldırma işleminin öncesinde doktor burun ucu düşüklüğünden şikâyet eden hastayı detaylı bir şekilde muayene eder.

Muayene esnasında burun ucundaki düşüklüğün miktarı, burun kemik yapısı, kıkırdak yapısı, burnun içinde et olup olmadığı, hastanın nefes almakta zorluk yaşayıp yaşamadığı ve cilt dokusunun kalınlığı gibi kişiye özel detaylara dikkat edilir.

Bu kişiye özel detaylar doğrultusunda hastanın burun ip askı uygulaması için uygun bir aday olup olmadığına karar verilir. Bu noktada hastanın iple burun ucu kaldırma uygulamasından ne beklediği de önemlidir.

Örneğin burundaki kemik yapısında da bir düzelme bekleyen hastalar bu işlem sonrasında memnuniyetsizlik yaşayabilirler. Çünkü burun ip askı uygulaması esnasında burun dokularına veya kemiğine herhangi bir müdahalede bulunulmamakta, törpüleme vs. gibi düzeltme işlemi yapılmamaktadır.

İple burun kaldırma işleminin sonucunda ortaya çıkacak olan görünüm hastanın beklentilerini karşılıyorsa ve hasta muayenenin ardından bu uygulama için uygun aday olarak görülüyorsa burun ip askı uygulaması yapılır.

İşlem öncesinde burun ip askının yapılacağı bölge özel temizleyicilerle mikroplardan, makyaj kalıntılarından ve kirlerden arındırılır. Bu sayede enfeksiyon riski ortadan kaldırılmış olur.

Ardından iple burun kaldırma işlemi esnasında müdahale edilecek olan bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılarak kişinin herhangi bir acı ya da ağrı duyması engellenmiş olur.

Burun ip askı uygulaması esnasında uygulama bölgesinden ipler cilt altına yerleştirilir ve iplerin etkisi ile burun ucunun asılmasıyla burun ucundaki rahatsız eden düşüklük ortadan kaldırılmış olur.

Tüm bu işlem yaklaşık olarak 30-40 dakika kadar sürer. İple burun kaldırma uygulaması esnasında kullanılacak olan ip sayısı hastanın mevcut durumuna, burundaki düşüklüğe ve beklentisine göre değişkenlik göstermektedir.

Burun ucunda hafif bir kalkıklık isteyen ve çok belirgin düşüklüğü olmayan kişilere 3-5 adet ip uygulaması yapılırken, burun ucu düşüklüğünün ileri derece olduğu ve belirgin kalkıklık bekleyen kişilere ise burun ip askı uygulaması esnasında 10-12 adet ip uygulaması yapılmaktadır.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşlemi Kimlere Uygulanır?

 • Burun kemerinde herhangi bir düzeltme istemeyen,
 • Hafif derece burun ucu düşüklüğü bulunan,
 • Burun kemik yapısında herhangi bir sorun olmayan,
 • Burun kemiğinde herhangi bir eğrilik bulunmayan,
 • Burun ucundaki düşüklüğün kaldırılması dışında burnunda radikal bir değişim beklentisi olmayan,
 • Uzun burun yapısına sahip olup burun kemiğinde herhangi bir törpüleme işlemi yaptırmak istemeyen,
 • 18 yaşını doldurmuş ve yüz hatları oturmuş,
 • Yüzün genel orantısına uygun daha estetik bir buruna sahip olmak isteyen kişilere uygulanır.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşlemi Kimlere Uygulanmaz?

 • Hamilelik veya emzirme süreçlerinin içerisinde olan,
 • Kanser hastası olan,
 • İleri derece bir otoimmün rahatsızlığı bulunan,
 • Pıhtılaşma sorunu yaşayan,
 • Lokal anestezide uygulanacak olan ilaca alerjisi olan,
 • Vücudunda aktif enfeksiyonu bulunan,
 • Grip veya nezle olan,
 • Burunda ileri derece kemerleşmenin bulunduğu,
 • Burun içindeki etlerin büyümesinden dolayı nefes almakta zorluk yaşayan,
 • Burun kemiğinde eğrilik bulunan,
 • Uygulama sonrasında burnun görüntüsünde çok radikal bir değişim bekleyen,
 • Burun kemiğindeki genişlikten dolayı törpüleme ihtiyacı olan,
 • 18 yaşın altında olup henüz gelişimini tamamlamamış kişilere uygulanmaz.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşleminin Avantajları

 • Burun ip askı uygulaması esnasında burun dokusuna ve kemik yapısına herhangi bir zarar verilme ihtimali yoktur.
 • Burun ucu düşüklüğünden dolayı rahat nefes alamayan kişiler için burun estetiği ameliyatlarına alternatif bir çözümdür.
 • İple burun kaldırma uygulamasının ardından burun estetiği ameliyatlarının sonrasında olduğu gibi morarma, şişme ya da ödem sorunu yaşanmaz.
 • İyileşme süreci burun estetiği ameliyatlarına göre çok daha hızlıdır. Kişi kolaylıkla günlük yaşamına geri dönebilir.
 • Burun ip askı uygulaması esnasında burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi tampon veya alçı kullanılmaz. Dolayısıyla kişi uygulama biter bitmez burnundaki farkı görebilir.
 • İple burun kaldırma işlemi esnasında burun şeklini koruması açısından yalnızca flaster takılır ve bu flaster de 4-5 gün içerisinde çıkarılır. Bu sayede hasta burun estetiği ameliyatları sonrasında tampon ve alçının vermiş olduğu sıkıntıları yaşamaz.
 • Burun ip askı uygulamasının yapıldığı bölgedeki herhangi bir dikiş gerekmez. Bu nedenle kişinin burun bölgesinde iz kalma ihtimali de yoktur.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşlemi Kalıcı Bir İşlem Midir?

Burun ip askı işleminin etkileri uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde 1,5-2 yıl kadar sürmektedir. İple burun kaldırma işlemi esnasında cilt dokusunun altına yerleştirilen ipler zaman içerisinde vücut tarafından eritilerek tamamen kaybolurlar.

Bu iplerin cilt altındaki etkileri 2 yıla kadar sürerken, bu sürenin sonunda burun ucu eski haline geldiğinde hasta arzu ediyorsa işlemin tekrarında hiçbir sorun bulunmamaktadır.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşlemi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Burun ip askı işlemi esnasında burun kemiğine ve burun dokularına herhangi bir müdahalede bulunulmadığından ağrı ya da acı yaratacak bir durumda oluşmaz.

İple burun kaldırma işlemi öncesinde bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Böylece son derece konforlu bir şekilde işlem tamamlanır. İşlem sonrasında ise çok hassas kişilerde yalnızca hafif morarma ve şişme görülebilir; ancak bu ufak yan etkiler de 1-2 gün içerisinde tamamen geçer. Bu sürecin kolay atlatılmasında hasta isterse doktorun tavsiye edeceği düşük dozda bir ağrı kesici ilaç kullanabilir.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşlemi Öncesinde Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler;

 • Yaklaşık bir hafta öncesinde alkol ve tütün kullanımına ara verilmeli,
 • Bitki çaylarının tüketimi burun ip askı işleminin bir hafta öncesinde kısıtlanmalı,
 • Tüm estetik operasyonlarının öncesinde olduğu gibi burun ip askı uygulamasının bir hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaçların alımına ara verilmeli,
 • Burun ip askı uygulamasının ardından kan sulandırıcı ilaçların kullanımına tekrar başlamadan önce doktorun onayı mutlaka alınmalıdır.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) İşlemi Sonrasında Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler;

 • Burun ip askı uygulamasının ardından ödemi arttırma riski olduğundan sıcak ortamlardan ve güneş ışınlarına direkt maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
 • Yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılması ihmal edilmemelidir.
 • İple burun kaldırma işlemi sonrasında burun bölgesine zarar gelmemesi ve ödem artışı yaşanmaması için hastanın bir süre sırt üstü yatmasında fayda vardır.
 • Burun ip askı uygulamasının ardından yaklaşık 3 hafta boyunca hamam, sauna ve spa ’dan uzak durulmalıdır.
 • İple burun kaldırma işlemi esnasında doktor tarafından burun şeklini korumak için yerleştirilen flaster 4-5 gün kadar hiç çıkarılmamalıdır. Flasterin çıkarılacağı zaman ile ilgili doktor karar verecektir.
 • Burun ip askı işlemi sonrasında burun bölgesi her zamankinden daha hassas hale geleceği için ani darbelere karşı korunmalıdır.

Burun İp Askı (İple Burun Kaldırma) Fiyatları

Burun ip askı işleminin fiyatı, uygulama yapılacak olan hastanın mevcut durumuna, beklentilerine ve doktorun tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle iple burun kaldırma işleminin fiyatı kişiye özel olmaktadır.

İple burun kaldırma işlemi için Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 numaralı telefondan polikliniğimizi arayarak iple burun kaldırma uygulaması için fiyat ve bilgi alabilirsiniz.

Diğer uygulama alanları için İp Askı Yüz Germe sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.