Burun ucu, yüzün tam ortasında yer alan bir organ olduğu için iletişim kurduğumuz insanların ilk olarak baktıkları yerdir.

Göze ilk çarpan yer olduğu için burun ucundaki en ufak deformasyon, sarkık burun ucu, çıkık burun ucu gibi problemler yüzün genelini etkiler. 

Bu nedenle burun ucunda estetik dışı görüntüsü olanlar, burun ucu estetiği yaptırarak yüz hatlarını daha çekici ve güzel gösterebiliyorlar. Burun ucu estetiği yapılırken, hastanın yüz şekline göre şekil verilmelidir.

Çok uzun burun, geniş burun, çok dar burun veya çok yuvarlak buruna göre burun ucu şekli verilmesi doğal sonuçlar ortaya çıkarır.

Yüzümüzde belirgin bir alana sahip olan burun kısmının güzel ve düzgün olması görünümümüzün iyi olmasını sağlamaktadır. Burun kısmı yapı ve şekil olarak kötü olan kişilerin çoğu bu durumdan estetik görüntü nedeniyle şikayetçi olabilmektedir.

Günümüzde gelişen sağlık teknolojisi sayesinde artık estetik görünümde sorunlu olan bölgelerin düzeltilmesi oldukça kolay bir hale gelmiştir.

Estetik müdahaleler ile burun, dudak, göz, elmacık kemikleri, çene kısmı kısacası aklınıza gelebilecek tüm alanlar düzeltilebilmektedir.

Çoğu kişi günümüz güzellik algılarına ayak uydurmak için de estetik görünümlerinde sorun olmamasına rağmen estetik operasyonlara başvurabilmektedir.

Estetik görünümünüzde sizi hem görünüm hem de sağlık olarak rahatsız eden alanlara işlem yaptırmak daha sağlıklı bir davranış olacaktır.

Burun Ucu Estetiği Kimlere Uygundur?

burun ucu estetiğiBurun ucunda düşüklük yaşayan veya tam tersi çok kalkık ve sivri burun ucuna sahip olan kişiler için burun ucu estetiği uygundur. Burun ucu estetiğinin amacı, kişinin burun ve yüz şekline uygun olarak en doğal burun ucunu yaratmaktır.

Genç yaştaki hastalar genellikle küçük ve kalkık burun ucunu tercih ediyor. Belli bir yaşın üzerindeki hastalar ise yüzüne en uygun şekilde olacak doğal burun ucunu hedefliyor. Burun ucu estetiğinde sadece burun ucuna müdahale edilir.

Eğer burnunuzda eğiklik veya kemik varsa burun ucu estetiğini, burun estetiği ile birlikte yaptırabilirsiniz. Böylece burnunuzda daha etkili bir değişim olacaktır.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği için öncelikle kişinin burun ucu analiz edilmelidir. Burnun ucundaki kıkırdaklar bazı kişilerde birbirinden ayrı, bazı kişilerde de normalden büyük olabilir.

Bu duruma tıpta Bulböz Burun yani Bulbous Nose adı verilir. Bu tip burunlara karşıdan bakıldığında burun ucu sanki ortadan ikiye ayrılmış gibi durur.

Eğer kişinin burun kanatlarında aşırı genişlik varsa bu da burun ucu estetiği ile birlikte daraltılabilir. Burun kanatlarında asimetri sağlanarak daha estetik bir burun tasarlanır.

Tip Plasty, düşük burunlar için ideal bir tedavi şeklidir. Burun ucu aşağı doğru sarkık olan kişiler için burun ucu kaldırma yapılır. Açık teknikle yapılan bu estetik ameliyatta burun ucu kıkırdağı yeniden şekillendirilir. Ameliyat ortalama 20 ila 25 dakika arasında lokal anestezi altında yapılır.

Burun Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Burun ucu estetiği sonrasında alçı veya tampon kullanılmaz. Bu yüzden hastalar ameliyat sonrası nefes alma problemi yaşamaz. Ameliyattan sonra evinize dönebilirsiniz.

Her ameliyatta olduğu gibi birkaç gün ödem ve şişlik olabilir. Bir hafta sonra şişlikler inecek ve günlük hayatınıza geri dönebileceksiniz.

Ameliyatsız Burun Ucu Estetiği

Eğer burun ucu estetiği yaptırmak isteyen kişilerin burun fonksiyonu veya kemik yapısında herhangi bir sorun yok ise ameliyatsız estetik yapılabilmektedir.

Cerrahi bir operasyon olmadığı için daha kolay ve sıkça tercih edilmektedir. Ameliyatsız burun ucu estetiğinde burnun uç kısmına dolgu yapılmaktadır. Yapılan dolgu ile buruna şekil verilmektedir. Dolgu sayesinde burun ucunda var olan düşük görüntü ortadan kaldırılmaktadır.

Ameliyatsız burun ucu estetiği sonrasında hastada herhangi bir morarma, kızarma, ağrı veya sızı gibi durumlar yaşanmaz. Estetik işlem sonrasında aynı gün normal hayata dönülebilir. Sadece herhangi bir darbe almaması için dikkat edilmelidir. 

Ameliyatsız burun ucu estetiği dolgu ile yapıldığında ortalama olarak 10-15 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında herhangi bir müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Yapılan estetik dolgu etkisini 2 yıl kadar korumaktadır. 2 yılda bir estetik dolgunuzu yeniletebilirsiniz.

Bazı kişiler dolgu tercihini burun ucu kaldırmanın kendilerinde nasıl duracağını öğrenmek için ameliyata karar vermeden önce yaptırmaktadır. Eğer dolgu ile burun ucu estetiği yaptırdıktan sonra çıkan görünümden memnun kalırlar ise cerrahi operasyon ile kalıcı işlem yaptırmaktadırlar.

Siz de eğer burun ucu kaldırma ameliyatı yaptırmaktan emin değilseniz, yeni görüntünüzün nasıl olacağını merak ediyorsanız dolguyu tercih edebilirsiniz.

Burun Ucu Estetiğinde Sıkça Sorulan Sorular

Burun Ucu Estetiği Sonrasında Herhangi Bir İz Kalır mı?

Ameliyat sonrasında uygulanan tekniğe göre iz kalıp kalmayacağı belli olur. Bu nedenle doktor tecrübesi ve hangi tekniğin uygulanacağı önemlidir.

Eğer kesik içeriden ve doğru yerden atılır ise herhangi bir iz kalmayacaktır. Eğer ameliyat açık ameliyat şeklinde yapılıyor ise kesi dışarıdan atılmaktadır. Kesi doğru yerden atılmaz ise açık ameliyatta iz kalma riski oldukça yüksektir. 

Operasyon İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik operasyonlar için ciddi bir sağlık durumu söz konusu olmadıkça yaş sınırı 18’dir. 18 yaş altı kişilere estetik operasyon uygulanması doğru değildir.

Burun Ucu Estetiği Sonrasında Ortaya Çıkan Görünüm Doğal mıdır? 

Bu tamamen hangi tekniğin uygulandığına ve doktor tecrübesine bağlıdır. Genellikle burun ucu estetiği ameliyatları sonrasında ortaya doğal görünümler çıkmaktadır.

Burun Ucu Estetiği Sonrasında Morarma Veya Şişkinlik Olur mu?

İyileşme sürecinde bu tür durumlar yaşanabilmektedir. Ama kalıcı olmadıkları için kısa bir süre sonra yani iyileşme dönemi sonra erdiğinde morarma, kızarıklık ve şişkinlikte ortadan kalkacaktır. 

Burun Ucu Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Estetik işlemler sonrasında son derece dikkatli olmak gerekir. Özellikle yüz kısmının darbe almaması burnun yeni şeklini korumak için önemlidir. Gözlük seçimi doğru olmalıdır. Yanlış gözlük boyut ve şekilleri burnun şeklini bozabilmektedir. 

Burun Ucu Estetiği Sonrasında Ses Tonunda Değişme Olur mu?

Bu estetik işlem sonrasında herhangi bir ses tonu değişimi yaşanmaz. Çünkü yapılan estetik müdahalede burun köküne işlem yapılmamaktadır. 

Burun Ucu Estetiği Fiyatları

Estetik işlemlerde sabit fiyat vermek doğru değildir. Burun ucu estetiği fiyatlarını etkileyen birden fazla faktör yer almaktadır. Doktor tecrübesi, klinik donanımı, hastanın mevcut durumu, hangi teknikler ile estetik yapılacağı fiyatı etkilemektedir.

En doğru fiyat bilgisini doktor muayenesi sonrasında alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak burun ucu estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.