Göz çevresindeki kaz ayağı denen ince kırışıklıkları gidermek için kaz ayaklarına botox enjeksiyonu yapılır.

Göz çevresindeki kırışıklarının oluşma sebebi yaş faktörü ve tekrarlayan mimik hareketleridir. Bu kırışıklığın derinliği kişiden kişiye göre değişebilir. Göz kenarındaki kasların çok kullanılması, kişinin erken yaşlarda kaz ayağı görüntüsüne sahip olmasına yol açabilir.

Göz kısma veya gülmek gibi hareketler de kazayağı oluşumunu arttıran nedenlerden bazılardır. Bunların yanı sıra cilt yapısı çok ince olan kişilerde göz kenarındaki kırışıklıklar daha erken yaşta oluşmaya başlar.

Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin ciltleri kırışmaya daha yatkındır. Bu nedenle cilt tipinize uygun göz kremi kullanmak göz çevresindeki kırışıklığın oluşumunu ve derinleşmesini geciktirecektir.

Göz çevresindeki kırışıklarının oluşma sebebi yaş faktörü ve tekrarlayan mimik hareketleridir.

Bu kırışıklığın derinliği kişiden kişiye göre değişebilir. Göz kenarındaki kasların çok kullanılması, kişinin erken yaşlarda kaz ayağı görüntüsüne sahip olmasına yol açabilir.

Göz kısma veya gülmek gibi hareketler de kazayağı oluşumunu arttıran nedenlerden bazılardır. Bunların yanı sıra cilt yapısı çok ince olan kişilerde göz kenarındaki kırışıklıklar daha erken yaşta oluşmaya başlar.

Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin ciltleri kırışmaya daha yatkındır. Bu nedenle cilt tipinize uygun göz kremi kullanmak göz çevresindeki kırışıklığın oluşumunu ve derinleşmesini geciktirecektir.

Kaz Ayağı Çizgileri Nedir?

Kaz Ayaklarına BotoxKazayağı çizgileri, göz çevresinde yanlara doğru oluşan ince çizgilerin kaz ayağına benzer bir görünüm oluşturması nedeni ile bu şekilde adlandırılmıştır.

Göz çevresi derisi ince olduğundan kaz ayağı çizgileri genç yaşlarda da görülebilir. Özellikle fazla mimik yapan ve sürekli gülen kişilerde bu çizgiler daha yoğun olabilir.

Yaşlandıkça kaz ayağı çizgileri derinleşir ve uzar. 

Kaz Ayaklarına Botoks Nedir?

Gözün dış yapısının etrafında oluşan ışınsal tarzdaki çizgilenmelere kaz ayağı denir. Bu kırışıklıkların açılması için bu bölgedeki kaslarsa yönelik  botox tedavisi önerilir. 

Kişinin kaz ayağı çizgileri henüz derinleşmediyse botox işleminden mükemmel bir sonuç alabilirsiniz. Ayrıca kaz ayağı botoksu sonrasında kaşlar da bir miktar yukarı kalkarak göz çevresinde bir aydınlanma oluşur.

Kaz ayakları orta yüz bölgesine doğru ve derin kırışıklıklar oluşturduysa botox tek başına yeterli olmayabilir. Bu aşamada dolgu uygulaması devreye girer. Dolgu ile göz çevresindeki kırışıklar doldurulur ve cildin kırışmasına karşı direnç elde edilir.

Kaz Ayakları Botox Nasıl Yapılır?

Kaz ayakları bölgesi için botox uygulaması ortalama olarak genellikle ihtiyaca göre her iki göz çevresine 20 – 40 ünite önerilir. Her bir göz çevresine 10-20 ünite kullanılması önerilir. 

Eğer kişinin kırışıkları derinse, bunun yanı sıra dolgu uygulaması da yapılmalıdır.

Göz çevresindeki kırışıklıkları doldurmak için Redensity 1 gibi ince dolguları tercih edilir. Hyaluronik asit bazlı ve çapraz bağları olmayan yada çok az olan dolgular kullanılır.

Çünkü bu dolgular su gibi akışkan olduğundan göz çevresinde ince bir şekilde yayılır, doğal bir görüntü bırakırlar. Dolgu uygulaması için toplamda 0,5 veya 1 ml. yeterli olacaktır.

Kaz Ayakları Botoksu Lazerle Beraber Yapılır Mı?

Göz çevresindeki deriyi gençleştirmek için uygulanan lazer tedavileri kaz ayaklarına botoks ile beraber yapılabilir. 

Öncelik lazer uygulamasıdır. Lazer yapıldıktan sonra bir süre beklenerek botoks enjeksiyonu yapılabilir. 

Kaz Ayakları Botoks Fiyatları

Kaz ayakları botoks fiyatları kullanılan botoks miktarına göre fiyatlandırılır. Uygulanan botoks markası ve uygulayıcının tecrübesi ve hizmet kalitesi kazayağı botoks fiyatlarını değiştirebilir.

Kaz Ayakları Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kaz ayağı botoks yapıldıktan sonra etki 10-14 günde görülür olur.. Botoks uygulaması yeni oluşmaya başlayan, genç yaşta kişilerde çok daha etkili sonuçlar sağlamaktadır. 

Botoksun kaz ayağı bölgesindeki etki süresi kişiye bağlı olarak 4 ile 6 ay arasıdır. Bu süre içerisinde gerekli özenin gösterilmesi botoksun süresini olumlu etkileyecektir. Ayrıca botoksun etkisi kaybolduğunda yeniden yaptırmanız daha sonra etkinin daha uzun süreli olmasına neden olacaktır.

Kaz Ayağı Çizgileri Nasıl Yok Olur?

Kaz ayağı çizgilerini yok etmenin pek çok yöntemi vardır. En sık kullanılan uygulamalardan biri botokstur. Botoks botulinum maddesinden oluşur, kırışıklık görülen bölgeye enjektör yardımıyla uygulanır. Bu işlem çok derinleşmemiş, yüzeydeki kırışıklıklarda etkisini göstermektedir.

Sık kullanılan bir diğer uygulama dolgudur. Dolgu işlemi kaz ayağı bölgesine ince uçlu enjektör aracılığıyla verilir. Dolgunun botokstan farkı daha derin, yerleşmiş çizgi ve kırışıklıkları, ciltteki çöküntüleri gidermesidir.

Kaz ayağı görünümünden şikâyetçi kişiler için en sık tercih edilen yöntem dolgu ve botoksun farklı noktalara aynı anda uygulanmasıdır. Bu sayede her iki işlemin etkisi pekiştirilmektedir.

Bu iki uygulama haricinde ulthera, thermage gibi yüz germe işlemleri yapılmaktadır. Bu uygulamalar da ameliyatsız yöntemler arasındadır.

Her insan farklı olduğu için kullanılacak yöntem de ona göre bir uzman tarafından belirlenmelidir. Sizin için en doğru yöntemi belirlemek için kırışıklıklarınızın derecesi incelenerek en faydalı olacak uygulama seçilmelidir.

Göz Çevresi Kırışıklığı Olmaması İçin Alınabilecek Tedbirler

Göz çevresi derisi ince olduğundan erken yaşlarda göz çevresi kremleri kullanmak ve bu bölgeyi nemli tutmak kırışıklık oluşumunu ve derinleşmesini yavaşlatır. 

Aynı zamanda makyaj gibi sürekli kullanılan ürünlerin iyi seçilmesi gerekir. Özellikle makyajlı uyumamak ve makyajı temizledikten sonra gerekli nemlendirici kremler ile desteklemek kaz ayaklarının oluşumunu geciktirir.

Kazayağı Çizgileri Botoksla Geçer Mi?

Kaz ayağı çizgileri henüz yeni oluşmaya başladıysa botoks ile geçer, ancak derinleşmiş ise botoks ile geçmez ve dolgu yapmak gerekir.

Kaz Ayakları Botoks Kaç Günde Etkisini Gösterir?

Kaz ayakları botoks 2. günde etkisi başlar ve 14. günde son halini alır. 2. haftada kontrol randevusu verilir ve eğer gerekli ise rötuş yapılır. 

Botoks Sonrası Kırışıklık Artar Mı?

Botoks sonrası kırışıklıklar artmaz. Ancak botoks yapılması bırakılırsa kaz ayağı çizgileri eski haline döner, artmaz. 

Kaz Ayağı Botoksunun Etkisi

Kaz ayağı botoks etkisini göstermesi için gözün dış tarafındaki orbicularis oculi kasına yapılr. Düşük doz yapılan botoks etkisi bu bölgedeki kasların kasılımızı azaltarak etki gösterir.

Botox Tüm Göz Çevresine Mi Yapılıyor?

Botoks sadece dış göz kenarına yapılır, iç kenarına yapılmaz.